Theremin - od neuspelega senzorja do elektronskega glasbila

Zanima me...
Odgovori
Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Theremin - od neuspelega senzorja do elektronskega glasbila

Odgovor Napisal/-a shrink »

Že od nekdaj me je fasciniral zvok eksotičnih instrumentov, še posebej tistih na elektronski osnovi. Kot otroku so se mi vtisnili v spomin motivi starih ZF filmov in serij s tipičnim zavijajočim zvokom in že takrat me je zanimalo, kateri instrument ga proizvaja. Ko sem identičen zvok slišal še v nekaterih skladbah, ki jih je naredil pionir elektronske glasbe Jean-Michel Jarre, sem se do željene informacije dokopal preko ovitka LP-ja njegovega prvega albuma "Oxygène": Instrument, ki ga igra, ima zanimivo ime theremin (prvotno imenovan "aetherphone").

Kasneje, v dobi interneta, sem spoznal zanimivo zgodovino nastanka tega instrumenta.

Prvotno je njegov izumitelj, ruski fizik Lev Termen (Léon Theremin), želel narediti bližinski senzor, na koncu pa je leta 1919 izumil prvi brezdotični (in tudi elektronski) glasbeni instrument. Glasbilo je tako navdušilo takratnega voditelja Lenina, da je ukazal proizvodnjo 600 kosov za distribucijo po Sovjetski zvezi, poslal izumitelja po svetu predstavljati instrument kot zadnji dosežek sovjetske tehnologije, sam pa se je učil celo igranja nanj. Termen je na koncu prišel v ZDA, kjer je njegov instrument patentiral in dovolil serijsko proizvodnjo (RCA Thereminvox). Čeprav izdelek ni bil komercialno uspešen, je njegov zvok (predvsem po zaslugi prve profesionalne igralke Clare Rockmore) vseeno uspel navdušiti ameriško in svetovno občinstvo.

Ostalo je že zgodovina: Čeprav je po 2. svetovni zanimanje pri resnih glasbenikih upadlo (predvsem zaradi pojava novih elektronskih instrumentov, ki jih je bilo lažje igrati), je specifični zvok theremina našel mesto v glasbi filmov in TV serij (posebej ZF žanra) do 60. let prejšnjega stoletja, tako da so ga zaradi tega pogosto označevali za nezemeljskega. Seveda je theremin našel mesto tudi v umetniški in popularni glasbi (recimo glasbi prej omenjenega Jean-Michel Jarra). Morda je največji vpliv imel ravno na elektronskega entuziasta Boba Mooga, ki je kot srednješolec v 50. letih gradil theremine in kasneje na osnovi teh izkušenj ustvaril še danes čislani analogni sintetizator "Minimoog".

Leta 1938 je Termen zapustil ZDA in se vrnil šele po propadu SZ leta 1991. Leta 1994 (eno leto po Termenovi smrti) je nastal dokumentarec "Theremin: An Electronic Odyssey", čigar uspeh je pripomogel k povečanemu interesu po tem specifičnem instrumentu (tudi s strani sodobnih glasbenikov).

Ljubiteljski elektroniki lahko naredijo poceni enostaven theremin:

PAGE1
PAGE2
PAGE3
PAGE4
PAGE5

Za konec še kratek BBC-jev prispevek o thereminu:

Theremin bbc South

in koncertni performance Jean-Michel Jarra:

Jean Michel Jarre "Oxygene 3" (Theremin) (Barcelona 21-4-08).

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Re: Theremin - od neuspelega senzorja do elektronskega glasbila

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Da ne opiram nove teme, in ker gre za E polje. Bi kdo poiskusil narediti električni "tekočinski motor na tanki plasti"? Po domače el. tekočiski film- motor:
http://arxiv.org/abs/0805.0490
Morda ga bo kdo uporabil za svetlobne efekte! :wink:

Odgovori