Dimenzioniranje

Zanima me...
Odgovori
Celeron
Prispevkov: 168
Pridružen: 12.12.2007 13:52

Dimenzioniranje

Odgovor Napisal/-a Celeron »

Mene pa zanima........na primer če dimenzioniramo el. napeljavo in imamo pogoj Ib<In<Iz (bremenski tok je manjši od nazivnega, ki je manjši od zdržnega) in če računamo Ib iz formule P= U*I. Če seveda poznamo moč porabnika in napetost. Če obrnemo tole pride I= P/U. Zdej me pa zanima če imamo troazno napeljavo ali vzamemo za U (napetost) 230 ali 400V??

Hvala za odgovore.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Dimenzioniranje

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Zdej me pa zanima če imamo troazno napeljavo ali vzamemo za U (napetost) 230 ali 400V??
Odvisno. Predvsem od vezave.
Tvoje vprašanje je skoraj podobno naslednjemu. Imamo trinadstropno hišo, v hiši je v vsakem nadstropju osem oken. Na strehi je dvoje podstrešnih okenc in dva dimnika. V vsakem nadstropju sta dva najemnika. Zdaj mi pa povej, Celeron, koliko luči je v hiši.

Celeron
Prispevkov: 168
Pridružen: 12.12.2007 13:52

Re: Dimenzioniranje

Odgovor Napisal/-a Celeron »

Aha a tako je to. Pa naprimer da nič ne piše kašna je vezava. K jes tukej gledam v eni moji knjigi ki sem si jo sposodil. PA če je enofazna vem da je treba 230V uzeti. Zej če nič ne piše kašna je vezava je pa za 3 fazno pomojem 400V pol.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Dimenzioniranje

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Kot sem napisal, odvisno od načina vezave. Če priključiš tri porabnike (vsi moči S) vsakega na svoj fazni vodnik trifaznega sistema (ničelni vodnik skupen - vezava zvezda), bo tok skozi posamičen fazni vodnik \(I=S/U\), kjer \(U=230\;\mathrm{V}\) in S (navidezna) moč porabnika. Konkretni primer: v hiši je trifazni gospodinjski priključek III. odjemne stopnje z vgrajenimi glavnimi varovalkami "moči" \(3\times 25\mathrm{A}\). V hiši so samo enofazni porabniki. Kako in koliko jih smeš priključiti, da ne boš plačal zamenjave pregorelih varovalk? Čisto preprosto. Nekaj porabnikov vežeš med prvo fazo in nulo, nekaj med drugo fazo in nulo, nekaj pa med tretjo fazo in nulo. Skozi vsak fazni vodnik sme teči največji tok 25 A, posledično je največja priključna moč na eno vejo: \(S=230\;\mathrm{V}\cdot 25\;\mathrm{A}=5750\;\mathrm{VA}\), skupna priključna moč tako razporejenih porabnikov pa \(17,250\;\mathrm{VA}\). Elektro Ljubljana dovoljuje največjo simetrično obtežbo trifaznega priključka III. stopnje do okoli \(16 \;\mathrm{kVA}\). Čeprav simetrične obtežbe skoraj nikoli ni.
Čista srednješolska fizika. Kako pa je, če porabnike vežeš v trikotnik, pa preberi v knjigi.

Celeron
Prispevkov: 168
Pridružen: 12.12.2007 13:52

Re: Dimenzioniranje

Odgovor Napisal/-a Celeron »

Ja piše če vežeš v trikotnik da je potrebno vezati porebnike med prvo fazo in zemljo.(PE)

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Dimenzioniranje

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Ja piše če vežeš v trikotnik da je potrebno vezati porebnike med prvo fazo in zemljo.(PE)
Dvomim, da je to res, sicer pa ne vem, kaj si s tem hotel povedati.

Celeron
Prispevkov: 168
Pridružen: 12.12.2007 13:52

Re: Dimenzioniranje

Odgovor Napisal/-a Celeron »

Ja če je trifazni priključek pa če je vezava trikot, če jes prov razumem priključiš enofazne porabnike med prvo fazo in zemljo. Al pa med drugo in zemljo. Med tretjo pa nesmeš ker je kratek stik. Lahko kvečjem med tretjo in prvo, samo moraš ozemljiti drugi vodnik da ne pride pod napetost. Če jes prav razumem. Bom še nekajkrat prebral.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Dimenzioniranje

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Ne razumeš prov.

Odgovori