telefoniranje med "vožnjo"

Zanima me...
metuzalem
Prispevkov: 11
Pridružen: 5.6.2015 19:49

telefoniranje med "vožnjo"

Odgovor Napisal/-a metuzalem »

Pozdravljeni,
imam eno " strokovno " vprašanje in upam da mi bo kdo pomagal.
Ali je prekršek ali ne, če stojiš v koloni , pred rdečim semaforjem in če se oglasiš 5 sec . na mobitel.
Telefon sem dal dol in čez nekaj sekund , ko je bila zelena luč na semaforju,speljal.
Danes se mi je to zgodilo in zraven so bili redarji mestnega redarstva , zapeljali so za mano in me ustavili,
dobil plačilni nalog , 120. e.
Nisem nič hotel potpisati in so napisali da se ne strinjam s postopkom.
Menim da nisem naredil prekrška , ker nisem telefoniral med "vožnjo ". Če avto stoji ,tudi če motor dela,
in se ne premika potem to ni vožnja.
Kaj menite ? Kdo ima prav ????
Hvala ! :(

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: telefoniranje med "vožnjo"

Odgovor Napisal/-a shrink »

Resda si se pred semaforjem ustavil, a to ne nujno pomeni, da si prekinil vožnjo. Konec koncev se moraš ustaviti tudi takrat, ko moraš dati komu prednost ali obvezno npr. pred znakom STOP ("Ustavi!"), pa verjetno ne boš trdil, da si prekinil vožnjo. V Zakonu o pravilih cestnega prometa (ZPrCP) je sicer pojem "vožnja" tako definiran:
»vožnja« pomeni upravljanje kolesa, kolesa s pomožnim motorjem, vprežnega vozila ali kakršnega koli motornega vozila;
Ko si ustavljen, razen če nisi parkiran, po tej dikciji še vedno upravljaš z vozilom, tako da se bojim, da je kazen upravičena.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: telefoniranje med "vožnjo"

Odgovor Napisal/-a Rock »

metuzalem napisal/-a:Pozdravljeni,
imam eno " strokovno " vprašanje in upam da mi bo kdo pomagal.
Ali je prekršek ali ne, če stojiš v koloni , pred rdečim semaforjem in če se oglasiš 5 sec . na mobitel.
Telefon sem dal dol in čez nekaj sekund , ko je bila zelena luč na semaforju,speljal.
Danes se mi je to zgodilo in zraven so bili redarji mestnega redarstva , zapeljali so za mano in me ustavili,
dobil plačilni nalog , 120. e.
Nisem nič hotel potpisati
____ Lahko bi podpisal, in pred tem dodal, da si govoril za čas rd. semaforja, le kratek čas, in da si speljal šele potem, ko si odložil telefon, in da si odložil še v času rd. luči.

in so napisali da se ne strinjam s postopkom.
Menim da nisem naredil prekrška ,
____ formalno je to prekršek ('ustaviti', 'parkirati' je posebej definirano), toda kazen bi morala biti nižja ali sploh samo opozorlo.
Utemeljeno bi bilo ugovarjati (ampak samo, če z. telefoniranja res 'nisi oviral prometa') in se (ev.) spustiti v sodni spor. (Napisati pa je potrebno že prvikrat vse.)

ker nisem telefoniral med "vožnjo ". Če avto stoji ,tudi če motor dela,
in se ne premika potem to ni vožnja.
Kaj menite ? Kdo ima prav ????
Hvala ! :(

metuzalem
Prispevkov: 11
Pridružen: 5.6.2015 19:49

Re: telefoniranje med "vožnjo"

Odgovor Napisal/-a metuzalem »

Hvala Rok !
zdaj pa v detalje:
vozil sem se z vozilom avto šole ,sem učitelj vožnje, ampak sem bil sam v avtu ,brez kandidata.
Na semaforiziranem križišču,Poljanska-Rozmanova, pri rdeči luči,ob 15.58 h me je poklicala
kandidatka, katera stanuje 200 m stran in sem ji povedal da takoj pride dol ker sva bila zmenjena za uro vožnje.
Vse skupaj je trajalo par sekund.Zraven mene , na desnem pasu sta bila redar in redarka katera me je pogledala in neki mahala z glavo.
Na semaforju je še bila rdeča luč ko sem telefon spustil in jim pomahal z roko.
Potem se je semafor odprl in sem zavil dvakrat levo in po 100. metrih ustavil.
Ona dva sta priletela za mano in me začela "obdelovati " in prepičevati da sem naredil prekršek .
Bila sta verjetno užaljena zaradi moje "nesramnosti ". Razložil sem jim da nisem bil na učni uri, sam sem bil brez kandidata in
da so nam predavatelji, na predavanjih iz cestno prometnih predpisov ,nekaj let nazaj ,razložili in smo imeli kar dolgo debato o tej temi- telefoniranje med vožnjo. Vse je jasno če je to učna ura in da ne smsš telefonirati ampak povdarek je bil točno na tej situaciji ko stojiš v čakajoči koloni, pred rdečim semaforjem. Rečeno je bilo da če se avto ne premika,tudi če motor dela in če v tem momentu telefoniraš , nisi v prekršku, da se to ne šteje kot telefoniranje med vožnjo. V dobri veri sem jaz svojim kandidatom tudi to razlagal in jih upozarjal.
Redar mi je napisal plačilni nalog 16.03 h za prekršek iz 1. odstavka 35. člena ZPrCP za kar se po 5. odstavku 35. člena izreče globa 120 e.
PRAVNA OPREDELITEV PREKRŠKA
Voznik in učitelj vožnje med vožnjo ne sme uporabljati opreme ali naprav na način, ki bi zmanjšale njegovo slušno ali vidno zaznavanje ali zmožnost obvadovanja vozila ( maska, slušalke, telefon itd. )
Nisem hotel to podpisat in je dopisal da se ne strinjam s postopkom.
To je to.
Upam in sem še vedno prepričan da imam prav in so užaljeni redarji naredili napako.
Ok ,lahko bi me samo upozorili na " hudo nevarno " situacijo in me samo upozorili , to im ne bi zameril.
Lep pozdrav !

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: telefoniranje med "vožnjo"

Odgovor Napisal/-a shrink »

Težava je v tem, da v zakonu ni posebej definirana "prekinitev vožnje" razen kot "parkiranje" in kaj je iz parkiranja izvzeto:
»parkiranje« je prekinitev vožnje iz katerega koli vzroka, razen ustavitve vozila ali prekinitve vožnje zaradi tega, da se je vozilo izognilo prometni nesreči ali ker je voznik ravnal v skladu s prometnimi pravili;
Na osnovi tega bi lahko edino utemeljeval svojo pozicijo, da si ustavil vozilo ali prekinil vožnjo, ker si ravnal v skladu s prometnimi pravili: si se namreč ustavil zaradi rdeče luči na semaforju. Po drugi strani pa je vprašanje, če je šlo za prekinitev vožnje, kajti pri mirovanju v koloni pred semaforjem še vedno upravljaš z vozilom (stisnjena pedala sklopke in zavore + 1. prestava, kot so me učili v avtošoli).

Kako so predavatelji CPP utemeljevali, da ne gre za telefoniranje med vožnjo, ne vem, je pa nejasnost v zakonu vseeno lahko osnova za različna tolmačenja in posledično tudi ugotovitev prekrška - kot v tvojem primeru.

metuzalem
Prispevkov: 11
Pridružen: 5.6.2015 19:49

Re: telefoniranje med "vožnjo"

Odgovor Napisal/-a metuzalem »

Naši predavatelji so vrhunski strokovnjaki s področja prometa ali z Ministarstva za promet ali Agencije za varnost in so celo " pisatelji " Zakona cest. prometa. Njim naj bi verjeli. To so različna vsakoletna predavanja za podaljševanje naše strokovne licence učitelja vožnje.
Preveril sem še pri nekaterih kolegah, kateri so bili na predavanjih in se strinjajo z mano.
Če avto stoji v koloni ali pred semaforjem kateri se je tik zaprl to lahko traja ponavadi od 30 sec do 2min. odvisno od velikosti križišča.
Jaz učim svoje kandidate da pred semaforjem prestavi v prosti tek in da ne drži zavore,če je avto na ravnem. Večina novodobnih avtomobilov ima start- stop sistem in motor ugasne. Normalno da voznik spremlja krožni potek odpiranja -zapiranja semaforjev in posebaj semaforje za pešče.
Ko se semafor za pešce zapira se pripravimo za vožnjo, stisnemo sklopko in damo v prvo prestavo. Takrat se tudi prižge motor pri start-stop sistemu.
Po tej logiki vožnje ni če je motor ugasnjen.
Res je da je veliko lukenj v zakonu ampak mislim da mi ni treba Čeferina imet za odvetnika .

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: telefoniranje med "vožnjo"

Odgovor Napisal/-a shrink »

Vse lepo in prav, ampak če ima zakon luknje in dopušča tudi drugačno interpretacijo, ti lahko na tej osnovi organi pregona izrečejo prekršek. Če si prepričan, da je zgrešena, se pač pritoži.

Osebno pa uporabljam telefon le, ko sem parkiran, nikakor pa ne, ko sem ustavljen v prometu; razen seveda v nujnih primerih.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: telefoniranje med "vožnjo"

Odgovor Napisal/-a derik »

metuzalem napisal/-a:Ali je prekršek ali ne, če stojiš v koloni , pred rdečim semaforjem in če se oglasiš 5 sec . na mobitel.
Kako pa vi učite glede naslednjega: usedeš se za volan pod vplivom alkohola in te dobijo, še preden si vključil motor.

metuzalem
Prispevkov: 11
Pridružen: 5.6.2015 19:49

Re: telefoniranje med "vožnjo"

Odgovor Napisal/-a metuzalem »

1. Ne učimo pod uplivom alkohola
2. Če si v avtu pod uplivom alkohola in se ne voziš , avto stoji - motor ne dela , to ni vožnja
samo si pijan in lahko spiš v avtu, ne ugrožaš druge udeležence v prometu
3. Drug dan imaš mačka - ali tigra

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: telefoniranje med "vožnjo"

Odgovor Napisal/-a shrink »

Mimogrede: če nimaš vozila s Start&Stop sistemom (in moje vozilo je ravno takšno, čeprav ima le nekaj let), je iz ekološkega vidika bolje imeti stisnjeno sklopko, kajti v prostem teku mora motor, če ni ločen od prenosa, premagovati dodaten upor, kar veča porabo.

Kar se tiče zavore, pa je moje mnenje (in to so me tudi učili), da jo je med čakanjem na semaforju bolje imeti stisnjeno; že zaradi varnosti. Poleg tega določeni modeli hibridnih avtomobilov (recimo pri Hondi pred leti) za izklop motorja med čakanjem na semaforju zahtevajo prav stisnjeno zavoro.

metuzalem
Prispevkov: 11
Pridružen: 5.6.2015 19:49

Re: telefoniranje med "vožnjo"

Odgovor Napisal/-a metuzalem »

Mimogrede: če nimaš vozila s Start&Stop sistemom (in moje vozilo je ravno takšno, čeprav ima le nekaj let), je iz ekološkega vidika bolje imeti stisnjeno sklopko, kajti v prostem teku mora motor, če ni ločen od prenosa, premagovati dodaten upor, kar veča porabo.

Kar se tiče zavore, pa je moje mnenje (in to se me tudi učili), da jo je med čakanjem na semaforju bolje imeti stisnjeno; že zaradi varnosti. Poleg tega določeni modeli hibridnih avtomobilov (recimo pri Hondi pred leti) za izklop motorja med čakanjem na semaforju zahtevajo prav stisnjeno zavoro.

Če je motor v prostem teku prenosa moči ni naprej,razen da se vrtijo zobniki v menjalniku v prazno, poraba je mogoče minimalno večja ampak zanemarljivo.
Kar se zavore tiče nobene večje varnosti ni, prav nasprotno , če pride do naleta vozila za nami. Premik noge z zavore na plin traja slabo sekundo in zaradi tega propustnost zelenega intervala na semaforju se zmanjša - manj vozil gre mimo.
Ponoči pa ni lepo če nekdo pred tabo drži stisnjeno zavoro brez potrebe in ti sveti z rdečimi lučkami.
Vozila z vgrajenim start- stop sistemom delujejo različno -par let nazaj si stisnil sklopko in zavoro hkrati , dal v prosti tek in je motor ugasnil.
Pri novejših je dovolj samo prosti tek .
Pa brez zamere , svoboda mišljenja .
Lp

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: telefoniranje med "vožnjo"

Odgovor Napisal/-a shrink »

metuzalem napisal/-a:Če je motor v prostem teku prenosa moči ni naprej,razen da se vrtijo zobniki v menjalniku v prazno, poraba je mogoče minimalno večja ampak zanemarljivo.
Ravno na to sem ciljal in poraba je večja.
Kar se zavore tiče nobene večje varnosti ni, prav nasprotno , če pride do naleta vozila za nami.
Se ne strinjam: zaradi naleta od zadaj nezavrto vozilo lažje zdrsne naprej in lahko doživi sekundaren trk spredaj.
Premik noge z zavore na plin traja slabo sekundo in zaradi tega propustnost zelenega intervala na semaforju se zmanjša - manj vozil gre mimo.
Bolje manjša prepustnost kot več trkov s strani neučakanih.
Ponoči pa ni lepo če nekdo pred tabo drži stisnjeno zavoro brez potrebe in ti sveti z rdečimi lučkami.

Varnost ima prednost pred bontonom, še posebej na slabo osvetljenih križiščih. Mene so učili, da stop luč vedno pomeni opozorilo za tistega za nami, da vozilo stoji. Ugasnitev stop luči pa ga opozori, da se bo vozilo lahko začelo premikati. Meni je to zelo logična razlaga.
Vozila z vgrajenim start- stop sistemom delujejo različno -par let nazaj si stisnil sklopko in zavoro hkrati , dal v prosti tek in je motor ugasnil.
Pri novejših je dovolj samo prosti tek .
No, saj. Ampak stisk zavore nikoli ne škodi.
Pa brez zamere , svoboda mišljenja .
Kje pa. Seveda je tudi možno voziti različno (pa ravno tako varno) in tudi stili poučevanja so lahko različni: ko sem se učil voziti, me je nekaj ur poučeval drug inštruktor, ker je bil moj na dopustu. Stila sta se razlikovala in pri drugemu sem moral pač rahlo drugače postopati.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: telefoniranje med "vožnjo"

Odgovor Napisal/-a derik »

metuzalem napisal/-a:1. Ne učimo pod uplivom alkohola
2. Če si v avtu pod uplivom alkohola in se ne voziš , avto stoji - motor ne dela , to ni vožnja
samo si pijan in lahko spiš v avtu, ne ugrožaš druge udeležence v prometu
3. Drug dan imaš mačka - ali tigra
V ZDA je kaznivo biti pijan za volanom, če je ključ noter, tudi če motor še ne teče.

http://www.washingtontimes.com/news/201 ... h-for-dru/
From the foregoing, we establish the rule that when an intoxicated person is seated behind the steering wheel of a motor vehicle on a public highway and the key is in the ignition switch, he is in actual physical control of the vehicle and, therefore, is guilty of operating the vehicle while under the influence of alcohol

metuzalem
Prispevkov: 11
Pridružen: 5.6.2015 19:49

Re: telefoniranje med "vožnjo"

Odgovor Napisal/-a metuzalem »

V ZDA lahko zaviješ desno pri rdeći luči pa ne boš kaznovan. Poskusi pri nas ?????

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: telefoniranje med "vožnjo"

Odgovor Napisal/-a Rock »

metuzalem napisal/-a:Hvala Rok !
zdaj pa v detalje: /.../
PRAVNA OPREDELITEV PREKRŠKA
Voznik in učitelj vožnje med vožnjo ne sme /.../
Lep pozdrav !
Če 'ustaviš' z. rdečega semaforja, to ni ustavitev (ali parkiranje).
Zato telefoniranje formalno je prekršek.
Navajal si, za druge primere, dolžino semaforskega intervala. Koliko znaša za tvoje križišče (za tvojo smer vožnje)?
Koliko sekund si telefoniral?

Odgovori