NE evropskem izsiljevanju

Zanima me...
Odgovori
problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: NE evropskem izsiljevanju

Odgovor Napisal/-a problemi »

derik napisal/-a:Obresti za posojila iz EFSF sklada pa pokrivajo le dejanske stroške, tako da z njimi nihče ne služi. Pa še kakih deset let odloga pri plačilu obresti imajo. Skratka, ne drži trditev, ki jo navajaš, da "Nemčija na račun Grčije ustvarja velike dobičke, saj ji podaljšuje posojila z visokimi obrestmi."
Derik, očitno se nisva razumela, ali pač nočeš razumeti, ker ti to ne pride prav pri branjenju Nemčije in ostalih posojilodajalk, ampak vseeno bom skušal biti še bolj jasen. Nemčija kuje dobiček na račun posojila v višini 15,2 milijarde evrov. In tisti račun je lepo pokazal, da ne gre za zanemarljiv denar. Seveda moram tu poudariti, da tisti izračun ni pravilen, gre zgolj za karikaturo, saj je od tistih 13,7 milijard potrebno odšteti znesek obresti za sva leta, ki jih bo plačala Nemčija ob najemu posojila, ki ga je nato plasirala (posodila naprej) Grčiji. Razen, če ni to potegnila iz "lastnega žepa" ampak tu bi potem verjetno morali primerjati donos od depozita z donosom od posojila, skratka analizirati oportunitetne stroške. Konec koncev, ali se ni bivši minister Križanič širokoustil, da bomo s posojilom Grčiji (nekaj čez 200 milijon) tudi zaslužili.

Upam, da sva zdaj razčistila kaj je mišljeno s tistim:"Nemčija na račun Grčije ustvarja velike dobičke, saj ji podaljšuje posojila z visokimi obrestmi."

Za EFSF sklad, pa sem poudaril, da gre za poroštva in da se tam "skrivajo" grške državne obveznice. S poroštvom praviloma ne kuješ dobička, to mi je jasno ... no, lahko tudi, recimo političnega, ampak to je že druga tema ...

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: NE evropskem izsiljevanju

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rock napisal/-a:
vojko napisal/-a:
problemi napisal/-a:Glede na to da dejansko ne berem tvojih odgovorov, in res je, vem zakaj, /.../
/.../ Histerični in prostaški izpad je seveda obrambni mehanizem nekoga, ki ne razume bistva diskutantove argumentacije in je bil dolgočasno pričakovan. :lol:
"Skratka, ne potrebujem brati tvojih tekstov.../" praviš v polomljeni slovenščini z germansko sintakso ('Ich brauche nicht Ihre Texte lesen'; pravilno je jasno: 'Ni mi potrebno brati...').
Zakaj občasno ne bi bilo tudi nekoliko nemščine na Kv.?
Torej:
Pravilno je: Ich brauche nicht zu lesen.
Tako je, besedica 'zu' je pomotoma izpadla. Mea culpa, mea culpa maxima. :oops:

Ne glede na to napako pa to v ničemer ne otopi osti mojega argumenta o nemški sintaksi, ki je tuja slovenščini.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: NE evropskem izsiljevanju

Odgovor Napisal/-a problemi »

Tovariš derik, te morebiti prepriča Mojmir Mrak?

"Z današnje perspektive je bil izvirni greh reševanja evropske monetarne unije narejen leta 2010 z reševanjem Grčije, ki je bila takrat - in kot kaže, je še vedno - njen najšibkejši člen. Vprašanje takrat ni bilo, ali reševati ali ne. Prej, koga reševati, ali Grčijo kot dolžnico ali nemške in francoske banke kot v tistem času njene glavne upnice. Dogovor, tudi takrat pod močnim vplivom nemško-francoskega dvojca, je bil, rešujemo Grčijo, in to v sodelovanju z vsemi državami evroobmočja. Tej državi odobrena sredstva pa so bila v pretežni meri namenjena odplačevanju dolgov upnikom - torej bankam. Šlo je za reševanje države po principu 'bailout'. /.../

Osnovna logika reševanje dolžniških držav je naslednja. Če se država spoprijema s problemom nelikvidnosti, potem je dodatno financiranje primeren način ukrepanja. Če pa je država nesolventna - in Grčija to nedvomno je - potem pa dodatno zadolževanje problema ne bo rešilo. Sestavni del reševanja v takšnem položaju mora biti delni odpis dolga in vzpostavljanje pogojev, ki bodo državi omogočili vrnitev na vzdržno gospodarsko rast. Pri Grčiji smo v položaju, ko dolg države znaša okoli 180 odstotkov BDP-ja. Vsem je jasno, da Grčija tega ne more plačati. Tudi ministrom, premierjem in predsednikom držav, ki so prejšnji konec tedna sedeli v Bruslju.
(http://www.rtvslo.si/gospodarstvo/mrak- ... asa/370269)

Odgovori