Bargo

Zanima me...
Odgovori
Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Bargo

Odgovor Napisal/-a bargo »

Slika


Nitka iz Čudeži in znanost
Problemi: Narava je zgolj koncept. Ne razumem pa, da bi bile ideologije evolucijsko izdelane. Lahko bi sicer govorili o evoluciji različnih ideologij, predvsem verskih, recimo politeizem ... monoteizem ... atiezem, ampak ...
Bargo: Seveda, narava, kot jo mi dojemamo, je koncept, človeški koncept. Vendar vesolje je postalo veliko, nakazuje se tudi, da eno ne zadošča in kdo bi vedel, kaj nas čaka tam zunaj, od koder prihajajo energije, nekaj deset razredov večje, kot jih mi uspemo zbrati v eni točki v LHC-ju.



IceCube-170922A
A flaring supermassive black hole 3.7 billion light-years from Earth in the constellation Orion is the suspected source of a super-high-energy subatomic particle -- a neutrino -- that has launched a new era of space research.

"I have done a terrible thing, I have postulated a particle that cannot be detected"
-- .Wolfgang Pauli. --

Iz naše perspektive je mogoče videti, da se je nek delec odpravil na pot pred 3.7 milijarde leti, ko še ni bilo življenja na Zemlji in je zadel ob oviro, ki jo je z namenom postavil človek , da bi našel začetek poti nevtrina. To je tako fantastično, da je že na meji čudeža.

Zakaj spet čudež?, se bo verjetno spraševal Roman.

Zato, ker nekateri menijo, da je trk tega nevtrina že bil določljiv ob samem začetku njegovega nastanka in če pomislimo, da je lahko tako dolgo potoval, ker nevtrini interagirajo le šibko in je verjetnost za njihovo interakcijo s snovjo zelo majhna in tudi zato na njegovi dolgi poti ni bilo nobene ovire, se to zdi celo mogoče samo, kako pojasniti vztrajanje in nastanek namenskega detektorja na Zemlji, ki ujame ta nevtrino, je pa povsem druga zgodba in obe zgodbi sta se sestavili na istem mestu ob istem času. 8)

Zagovorniki determinizma imajo tako pred seboj težavno nalogo, ne samo pojasniti nastanek življenja na Zemlji temveč tudi pojasniti izginotje tega nevtrina v detektorju ICE CUBE. :D 8)

Ta pojasnitev mora biti precej dolga in hudičevo natančna. :wink:

Pauli se reži: "Well, our fiend Dirac, too, has a religion, and its guiding principle is "God does not exist and Dirac is His prophet".

“We must remember that the rationalistic attitude of the West is not the only possible one and is not all-embracing, but is in many ways a prejudice and a bias that ought perhaps to be corrected.”
― C.G. Jung

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Bargo

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:
17.11.2018 15:31
Zato, ker nekateri menijo, da je trk tega nevtrina že bil določljiv ob samem začetku njegovega nastanka
Si hotel namesto "določljiv" reči "določen"? Vsekakor tem ljudi kvantna mehanika pravi, da se motijo, kajne.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Bargo

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
7.12.2018 10:06
bargo napisal/-a:
17.11.2018 15:31
Zato, ker nekateri menijo, da je trk tega nevtrina že bil določljiv ob samem začetku njegovega nastanka
Si hotel namesto "določljiv" reči "določen"?
Ne, je že prava beseda "določljiv", ker beseda "določljiv" je povezana z vero, beseda "določen" z vednostjo, ki pa je navidezna, da ne rečem iluzorna :wink: Vesolje se dogaja in ni nek kristal, kjer je že vse določeno samo mi še tega ne vemo. :lol:

Svobodna volja ni hec in tako je pred teboj izziv; kako pojasniti dejstvo, da je nevtrino bil ujet z namenom pri čemer se je namen izoblikoval veliko kasneje od pojavitve samega nevtrina. :)
Roman napisal/-a: Vsekakor tem ljudi kvantna mehanika pravi, da se motijo, kajne.
Si pomislil, da je delčkasta mehanika samo podaljšek mehanike in to zato, ker naj bi razumeli mehaniko? Velja, da je smiselno graditi na tem kar že razumemo in tako pride hec, da se z pojavi, ki jih predstavi snov iz temelja, ne znajdemo najbolje, četudi jih znamo transformirati v tehnologije, ki bi nam naj pomagale pri razumevanju teh pojavov. :roll:

Ne pozabi, da z besedo krmilimo "elektrone" tako natančno, da lahko pridejo vse do tebe na način, da ti prinesejo informacijo, -pazi sedaj-, in to samo, če si želiš. :)

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Bargo

Odgovor Napisal/-a bargo »

„Der Gedanke, daß ein einem Strahl ausgesetztes Elektron aus freiem Entschluß den Augenblick und die Richtung wählt, in der es fortspringen will, ist mir unerträglich. Wenn schon, dann möchte ich lieber Schuster oder gar Angestellter einer Spielbank sein als Physiker.“
--.Albert Einstein.--

Brief (1924) an Max Born zitiert in Albert Einstein und Max Born, Briefwechsel, Rowohlt, Reinbek, 1969, S. 67 Naturwissenschaft

Vir

Prevod in priredba, ki ga naredi Google in je precej dobra :
"Misel, da elektron, izpostavljen snopu, prosto izbere trenutek in smer, v kateri želi skočiti, mi je neznosna. Če je tako, potem bi raje bil čevljar ali celo uslužbenec igralnice kot fizik."

To "prosto izbiranje" pomeni brez vzroka, torej, skok brez vzroka, če zanemarimo izpostavljenost snopu, torej to pomeni, da kdaj in kam bo "skočil" elektron ni mogoče natanko napovedati. S tem se determinizem konča in svobodna volja pridobi smisel :)

Danes kvantni generatorji uporabljajo ta princip za generiranje naključnega zaporedja števil in tako pride, da je Albert lahko kompetentni uslužbenec igralnice!? :D 8)

Malo za šalo, malce pa zares. Na neka način je to bil, kar je bolje kot kompetentni čevljar, ki ustrezno pakira čevlje v škatle brez napake. Vsaka vsebuje levega in desnega, kar VE in je zato prepričan! :lol:

Nitka iz Čudeži in znanost
Bargo: Ne, velja tudi v primeru ko se žrebanje dogaja ...
Roman: Ne norčuj se. Rekel si, da nekdo dobi, in jaz sem ti razložil, da to ni nujno res. Po drugi strani pa je seveda res, da nekdo vedno dobi, namreč prireditelj.
Bargo: Seveda sem rekel, da nekdo dobi in tako tudi je, ker sodelovanje v igri je edini pogoj za zadetek in če ni sodelujočih v igri potem tudi igre ne more biti, a ne?

Ich kann aber deshalb nicht enrsthaft daran glauben, weil die Theorie mit dem Grundsatz unvereinbar ist, dass die Physik eine Wirklichkeit in Zeit und Raum darstellen soll ohne spukhafte Fernwirkungen. ...
--.Albert Einstein.--
Vir: Physik im Wandel mainer Zeit, Max Bohr, stran 228.


Google prevede Albertovo misel tako:" Ne morem pa resno verjeti, ker teorija ni združljiva z načelom, da mora fizika predstavljati resničnost v času in prostoru brez grobih vplivov na dolge razdalje. ..."

(p.s. Očitno smo stroje že tako usposobili, da so koristni tudi v človeških "jezikih". Hvala Alan.)



Ribica iz Čudeži in znanost
Bargo: Leibniz: 1. Vse kar obstaja ima razlago za svoj obstoj. 2. Če ima vesolje razlago za svoj obstoj, je ta razlaga Bog. 3. Vesolje obstaja.
4. Razlaga za obstoj vesolja je Bog.
To je bila vežba iz logike.

Motore: Temu rečeš ti logika?
Bargo: Ja, TI nebi temu dejal logika?

Motore: 1. Vse kar obstaja ima razlago za svoj obstoj. 2. Če ima vesolje razlago za svoj obstoj, je ta razlaga Motore. 3. Vesolje obstaja.
4. Razlaga za obstoj vesolja je Motore.

Bargo: No, če se TI poimenuješ Motore in si naše gore list potem imaš očeta in mater, kar je razlaga za tvoj obstoj. :wink: Seveda pa lahko razlagaš kako obstoj vesolja, kar je sicer čudovito in predvsem zabavno.
Motore: Nisem govoril kaj je razlaga za moj obstoj (kako pa vem, da nisem vsega ustvaril jaz ravno v tem trenutku), ampak kaj je razalga za veseolje in očitno sem to jaz. Zabavno ne vem, ampak s tako logiko kot jo imaš ti, je to dejstvo.
Bargo: Dejstvo je, da ti nisi razlaga za vesolje kvečjemu razlagalec vesolja.
Motore: Zakaj bi to bilo dejstvo? Pa saj sem do tega zaključka prišel z enako logiko, kot si jo podal ti.


Motore, Gödel, Kurt Gödel pošilja pozdrave in pravi, da se spomni na popolnost in neprotislovnost.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Bargo

Odgovor Napisal/-a Roman »

bargo napisal/-a:
8.8.2020 18:00
Prevod in priredba
Hvala, z nemščino si res ne morem nič pomagati. Drugače pa Albertovi pogledi na kvantno mehaniko niso ravno merodajni, kajne.
S tem se determinizem konča
Da in ne. Si pozabil na plasti.
in svobodna volja pridobi smisel :)
Čisto nič. Iz naključnosti ne moreš izpeljati svobodne volje.
https://www.youtube.com/watch?v=pCofmZlC72g
To je bila vežba iz logike.
Prav škoda, da je luknjičava.

Odgovori