Napoved potresov da ali ne

O naravnih pojavih. Kaj je ...? Kakšen je...?
Odgovori

Ali je bolje napovedati potres

Glasovanje se je zaključilo dne 15.1.2006 21:35

Da
4
80%
Ne
1
20%
 
Skupaj glasov: 5

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Napoved potresov da ali ne

Odgovor Napisal/-a Roman »

celica napisal/-a:
1.7.2021 11:01
Priznam mal sem postal len.
Lenoba je vir napredka.

osf
Prispevkov: 1092
Pridružen: 3.8.2015 15:30

Re: Napoved potresov da ali ne

Odgovor Napisal/-a osf »

celica napisal/-a:
1.7.2021 11:01
Najprej moraš vedeti kaj premika tektonske plošče in ostalo v zemlji.

termično dilatiranje je že posledica energij ki so nastale pred zaznambo dilatacij.
Če z besedo energije misliš na spremembe ezotermičnih reakcij v vročem podzemlju ali pa na vale toplote in hlada zaradi sprememb podnebja bom rekel da bo skoro nemogoče predvidevati kaj se bo zgodilo v prihodnosti.

Če segreješ neko telo boš lahko opazil da najprej se gre za spremembo v temperaturi in to boš sam določal. To se pravi da če boš telo grel najprej hitro, potem počasi, potem zmerno se boš oddaljil od običajnega poskusa in se boš približal naravnemu nihanju temperature.
V primeru enakomernega in enakomerno pospešenega gretja telesa naj bi se telo tudi enakomerno širilo ali krčilo (toplota ali hlad). Ni pa rečeno da se bo pa telo vedno krčilo in širilo enakomerno z gretjem. Zgodi se tudi da bo telo spremenilo volumen naenkrat - se bo utrgalo (to se lahko opazi pri keramičnih proizvodih, kjer npr. dve telesi sta prilepljeni skupaj in imata različno termično dilatacijo. Dodati pa moram da je tudi odvisna debelina vsakega telesa: če telo A in telo B imata enako dilatacijo in enako debelino, se bo telo ki bo prej segreto utrgalo (to se pravi da zgornje telo bi bilo izpostavljeno direktni toploti, spodnje pa bi toploto pridobilo potom kondukcije iz A na B)).
In je zato prepozno za napoved potresa.V tem primeru pridejo v upoštev bolj vulkani, pa še ti so bolj od znotraj Zemlje kot na površini (če govoriva o toplotni obremenitvi)
Žal v primeru dilatiranja je toplota prvi nepredvidljivi podatek, potem pa lahko predvidevaš na osnovi poznanja termičnih koeficientov raznoraznih plasti in zmesi (npr. CaCO3 ima zelo visok koeficient, Al2O3 zelo nizkega).
Si omenil seizmografe: evo, v tem primeru ti bodo dali odgovore ko bo prepozno.

Nisem pa upošteval zemeljskih plinov, ki se lahko unamejo in tvorijo eksplozije. Ne vem če si kdaj slišal praviti o Ighini - ni rečeno da je razumel vse o teh plinih, ampak nekateri podatki so zanimivi.
Magnetno polje Zemlje se prilagaja zunanjim vplivom in se zato koncentrira - (posledice vidne v naravi).Podoben primer kot tu :
http://forum.kvarkadabra.net/viewtopic. ... e&start=45
Govoriš o piezoelektrični dilataciji (zaradi električnih sil),
in/ali o mehanski dilataciji? (
https://it.m.wikipedia.org/wiki/Deforma ... _plastiche - žal nisem dobil podatkov v slovenščini).
Torej osf dilatacije so posledica, isto kot sam dejanski potres, zato ne more biti neki podatek kdaj se bo zgodil dejanski potres.
Seveda so posledica, ampak boš te premike lahko predvideval na osnovi nihanja temperature. Ne boš dobil hitrejšega načina.

zakar sem združil s hobijem modelarstvo, ker si drugače ne predstavljam kako bi izvedel meritve. Ko bo to gotovo (če bom dobil ustrezni odgovor in bodo večkratne meritve to potrjevale) se lahko naprej pogovarjamo o napovedovanju potresov.
Najboljši sistem bi bil da bi naredil majhno zemljico, jo grel v notranjosti in iz zunanjosti, postavil minerale z različnim CTE nekje kakor so pač na in v zemlji in primerno povečal CTE telesa ker bi imel opravka z manjšo žogico (npr. fij 50 cm).
Najlažji sistem za pridobivanje osnovnih podatkov bi bila opazovanje in poslušanje zvokov z mikrofonom ki bi bil v tej žogi.

Poleg tega probaj opažati kako nepredvidljivo se pojavijo spremembe volumna v keramičnih proizvodih.
Je pa še problem senzor kateri pa tudi še ni izdelan. Zaenkrat obstaja samo risba izvedbe senzorja.
Govoriš o magnetnem senzorju, oz. senzorju magnetnih polj?

Prejšnje vprašanje sem postavil iz čiste radovednosti, poleg razmišljanja o kako se je v dveh mesecih termično stanje površja zemlje (v tem predelu Evrope) znatno spremenilo, kar bi lahko privedlo prav do nadaljnega premika tektonskih plošč.

Lp



#dpdano# v debati perpetuum si pač uporabil pravo besedo na koncu: učenje, to se pravi da nekdo uči in v primeru CTE mineralnih zmesi žal ne boš dobil izučenih profesorjev, temveč hobiste, kajti take informacije ima industrija.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Napoved potresov da ali ne

Odgovor Napisal/-a celica »

O Roman, lepo te je videti po dolgem času.
Ja res sem len,ni pa nujno da je okrnjen tudi napredek. Najlepše se sliši vse ob svojem času. Vendar opažam, da sem še vedno len.



osf, če povzamem zadnji prispevek bi te prosil da se držiš teme (ne pa o keramičnih proizvodih in njenih dilatacijah)

V uvodu sem ti napisal : "Najprej moraš vedeti kaj premika tektonske plošče in ostalo v zemlji." Zapomni si ta stavek predno začneš kaj pisati.

Glede na temo in tvoj zadnji prispevek ne morem ničesar odgovarjati, ker je popolnoma mimo. Zato še enkrat - zapomni si zgornji stavek in iz njega izpelji svoje razmišljanje.Torej vključi ta stavek.



Lep dan

osf
Prispevkov: 1092
Pridružen: 3.8.2015 15:30

Re: Napoved potresov da ali ne

Odgovor Napisal/-a osf »

celica napisal/-a:
2.7.2021 11:51
osf, če povzamem zadnji prispevek bi te prosil da se držiš teme (ne pa o keramičnih proizvodih in njenih dilatacijah)
Morda je pametno da si temo opustil, zaradi dilatacij se tektonske plošče premikajo in če to spraviš v 'mimo', pač dvomim da boš dosegel kak rezultat.

Dobro napredovanje.




pikapoka
Prispevkov: 18
Pridružen: 17.2.2020 12:53

Re: Napoved potresov da ali ne

Odgovor Napisal/-a pikapoka »

Kaj pa kej pravite o aktualnih sredinih protestih v Sloveniji, kjer se protestira tudi proti znanosti in pokerstars? Kakšno je kaj mnenje tukaj menite, da so cepiva vir napredka ali ne? Js mislim, da je cepljenje edina rešitev te pat pozicije in da so protesti na nivoju teka kot če bi nekdo trdil da je zemlja ploščata...
Zadnjič spremenil pikapoka, dne 15.12.2021 11:33, skupaj popravljeno 2 krat.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Napoved potresov da ali ne

Odgovor Napisal/-a Roman »

Mislim, da je obvezna vožnja po desni strani ceste kratenje mojih državljanskih pravic, rdeča luč na semaforjih pa je samo način, kako vstavijo v moje možgane čip, medtem ko čakam na zeleno.

pikapoka
Prispevkov: 18
Pridružen: 17.2.2020 12:53

Re: Napoved potresov da ali ne

Odgovor Napisal/-a pikapoka »

Hahaha res je... zakaj se morem vozit po desni če sem svoboden in lahko svobodno odločam, da bi se po levi :D

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Napoved potresov da ali ne

Odgovor Napisal/-a Roman »

Še posebej, ker je cesta naša.

pikapoka
Prispevkov: 18
Pridružen: 17.2.2020 12:53

Re: Napoved potresov da ali ne

Odgovor Napisal/-a pikapoka »

Še to ja :D

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Napoved potresov da ali ne

Odgovor Napisal/-a Roman »

Hm, sem pozabil, da bi moral najbrž imeti pravice za objavo slik.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Napoved potresov da ali ne

Odgovor Napisal/-a celica »

Motore
Ker zadnji posti ne pašejo v to temo, prosim da se izbrišejo zaradi preglednosti teme.
Čeprav ni dosti aktivnosti mora biti red.

Hvala

pikapoka
Prispevkov: 18
Pridružen: 17.2.2020 12:53

Re: Napoved potresov da ali ne

Odgovor Napisal/-a pikapoka »

celica napisal/-a:
16.10.2021 14:44
Motore
Ker zadnji posti ne pašejo v to temo, prosim da se izbrišejo zaradi preglednosti teme.
Čeprav ni dosti aktivnosti mora biti red.

Hvala
Ja šefe in zakaj ne pašejo? Kam pa potem pašejo protesti kjer se protestira proti znanosti na ravno zemljo ali kako?

Odgovori