Korona

O naravnih pojavih. Kaj je ...? Kakšen je...?
Odgovori
roberto
Prispevkov: 36
Pridružen: 24.12.2004 14:34
Kontakt:

Korona

Odgovor Napisal/-a roberto »

tudi tukaj imam precej fragmentirano in nepovezano znanje. Ali lahko kdo kaj več pove o nastanku korone in poveže logično te fragmente?

Korona je žareč obroč ioniziranega zraka okoli vodnika pod visoko napetostjo.

Vzrok:
velika napetost, zrak okoli se inoizira, majhni prebojčki prasketajo, žarijo, nastaja UV okrog 200nm in veliko ozona in radiofrekvenčinh motenj.
Iz daljnovoda teče majhni delovni tok oz. delovna moč skozi zrak v zemljo, zato so izgube na km DV okrog 2500 W na km daljnovoda.

Kje se korona pojavlja:
na ostrih robovih, koncih, kjer so silnice električnega polja izredno zgoščene in zato pride do preboja....
na spojih
na meji med izolatorjem PASS voda in vodnika

Posledice:
inoizacija zraka, strupen ozon
prasketanje in hrup
izgube delovne moči, ki jo prenašamo po DV
razžiranje materiala, v neposredni bližini korone: prevodnika in izolatorja
radiofrekvenčne motnje

Odprava:
1. vsi SN in VN vodi: 20kV, 110kV in 400kV morajo biti pleteni iz aluminijevih žic, saj pletenost proti polnemu vodniku zelo zmanjša koronske izgube

2. s DAY CORONA kamero naj se poiscejo mesta s preiranimi pojavi korone in naj se zamenja te elemente z novimi

3. vse konce vodov, ostre robove, žičke, vejice nad DV moramo izločiti ali pa zaobljiti, da je vse čimbolj ovalno in okroglo.

cwetto
Prispevkov: 1
Pridružen: 27.2.2005 17:29

Odgovor Napisal/-a cwetto »

Tale korona efekt tudi mene zanima.

Se da kje dobiti kaj več podrobnejših informacij?

roberto
Prispevkov: 36
Pridružen: 24.12.2004 14:34
Kontakt:

Flycom

Odgovor Napisal/-a roberto »

podjetje Flycom dela v srednji evropi preglede RTPjev in DVov.
Imajo helihopter in več kamer. Snemajo in analizirajo.

Lastnik se piše Bernard. So iz Most ali Žirovnice na Gorenjskem. Zadnjič je imel g. Bernard na Elektro Gorenjske za delavce predavanje o koroni....

Jaz sem bil prisoten in sem si naredil povzetek.

Še to sem pozabil. Korona utripa z dvojno frekvenco napetosti, saj preboj nastane zaradi visoke napetosti, ki pa je pri izmenični napetosti dvakrat. Ko gre napetost iz maksimuma v minimum preko nič, takrat korona ugasne.

Deli pod napetostjo, ki so preobremenjeni ali defektni ali preostrih robov imajo več pojavov močnejše korone kot ostali deli ....

Odgovori