Napoved potresov da ali ne

O naravnih pojavih. Kaj je ...? Kakšen je...?
Odgovori

Ali je bolje napovedati potres

Glasovanje se je zaključilo dne 15.1.2006 21:35

Da
4
80%
Ne
1
20%
 
Skupaj glasov: 5

osf
Prispevkov: 1092
Pridružen: 3.8.2015 15:30

Re: Napoved potresov da ali ne

Odgovor Napisal/-a osf »

celica napisal/-a:
8.6.2019 9:18
osf napisal/-a:
7.6.2019 13:57
termične dilatacije
Kaj naj bi to bilo?

Roman sicer ne verjame, da med materiali ki imajo različen termičnen dilatacijski koeficient nastanejo močna trenja. Razlika med SIAL in SIMA niso tako zanemarljive, če gledamo navpično. Tako tudi npr. ozemlje ki stoji na CaCO3 bo imelo različno dilatacijo napram Al2O3, če opazujemo vodoravno.
Dilatacija je lahko tudi negativna in razpoke se lahko tvorijo tudi zaradi termičnega tektonskega premika.
https://digitalfire.com/4sight/glossary ... ering.html
Pri tem nimamo dovolj znanja in podatkov, da bi lahko predvidevali take premike. http://www.imagenii.org/ceramic-thermal-expansion/

Primer shiveringa (in kontra) pa se lahko predvideva in v tega bi lahko spadalo statistično predvidevanje (že obstoječih razpok).

Navedem še primer podzemnih plinov, ki predstavljajo možno nevarnost. Pred desetletji je nek znanstvenik ustvaril zemeljske ventile:
https://www.youtube.com/watch?v=GUO-06-Z8ic
Delujejo? Se ne zna, ampak v okolici Imole potresi so redkejši.

Dodam še to: pred kratkim mi je prijatelj pisal glede rib (japonsko ime) Namazu, ki bi se začele razmnoževati dolgo pred potresi.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Napoved potresov da ali ne

Odgovor Napisal/-a Roman »

osf napisal/-a:
11.6.2019 9:03
Roman sicer ne verjame, da med materiali ki imajo različen termičnen dilatacijski koeficient nastanejo močna trenja.
Niso problem trenja, ampak napetosti. Če bi šlo za trenja, bi napetosti s časom popustile, ker pa trenja ni, se napetosti kopičijo, dokler material ne popusti in poči. Žgana glina pač ni dovolj elastična in zato popusti že pri majhnih raztezkih. Zakaj meniš, da so razmere v zemeljski skorji oziroma med tektonskimi ploščami enake?
Navedem še primer podzemnih plinov, ki predstavljajo možno nevarnost.
To je seveda res. Če vulkan zalije voda (na primer v morju), lahko pride do katarstrofalne eksplozije, ko se voda hitro spremeni v paro z visokim pritiskom. In če so pod zemljo plini z visokim pritiskom, lahko tudi ti povzročijo eksplozijo. In če temu "ekonom loncu" odpremo ventil, se pritisk zmanjša in s tem tudi nevarnost za katastrofo. Videa sicer nisem razumel, tako da odgovarjam samo na to, kar si ti napisal.
Se ne zna, ampak v okolici Imole potresi so redkejši.
Kako so to izmerili?

osf
Prispevkov: 1092
Pridružen: 3.8.2015 15:30

Re: Napoved potresov da ali ne

Odgovor Napisal/-a osf »

Roman napisal/-a:
11.6.2019 12:02
Niso problem trenja, ampak napetosti. Če bi šlo za trenja, bi napetosti s časom popustile, ker pa trenja ni, se napetosti kopičijo, dokler material ne popusti in poči.
Če bi imeli napetost (shivering), bi imeli trenje in tudi če bi imeli trganje (crazing) bi imeli trenje. Boš imel trenje na straneh, zgoraj ali spodaj. Si imel v misli raztezanje ali krčenje?
Žgana glina pač ni dovolj elastična in zato popusti že pri majhnih raztezkih. Zakaj meniš, da so razmere v zemeljski skorji oziroma med tektonskimi ploščami enake?
Žgana glina (si posplošil, ampak vsaka mešanica se obnaša različno, zato sem prilepil stranico) je lahko podobna npr. peščenjaku. Npr. peščenjak in apnenec imata večjo razliko v dilataciji: kje imamo takle pojav v južnozahodni Sloveniji?
Videa sicer nisem razumel, tako da odgovarjam samo na to, kar si ti napisal.
Dobiš kaj o tem tudi s podapisi v angleščini.
Kako so to izmerili?
Tako, da so opazili, da potresi so se pojavili v daljni okolici in niso zajeli območja Imole.

Dodal bi še nekaj: pred časom sem imel debato z nekim znanstvenikom, ki se je jezil, ker sem mu rekel da med pošiljanjem 'nevtrinov' iz Cerna do Gran Sassa menda niso upoštevali piezoelektrične dilatacije.
Je možno, da so takole povzročili dilatacijo večjega območja ali vnetje kakega plina in je tako prišlo do potresa?
Dodam, da takrat sem poslal dokumentacijo, ki je vsebovala podatke za gradnjo ekonomskih antisizmičnih hiš (kakor lego). Rezultat?
Bolj zanimivo uporabiti kontejnerje, v katerih ljudje ki so doživeli potres živijo še danes.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Napoved potresov da ali ne

Odgovor Napisal/-a Roman »

Odločil si se pač, da toplotni raztezki povzročajo potrese.

osf
Prispevkov: 1092
Pridružen: 3.8.2015 15:30

Re: Napoved potresov da ali ne

Odgovor Napisal/-a osf »

Roman napisal/-a:
16.6.2019 23:22
Odločil si se pač, da toplotni raztezki povzročajo potrese.
Če sem naštel potrese zaradi plinov in rekel, da v določeni meri so statistično izmerljivi zaradi prelomov, nisem rekel, da samo raztezki povzročajo potrese.
To si ti napačno razumel, kakor večkrat napačno razumeš in interpretiraš.
Kdor ne upošteva raztezkov, bo dosegel revne rezultate. Saj imaš primer Cerna.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Napoved potresov da ali ne

Odgovor Napisal/-a shrink »

osf napisal/-a:
17.6.2019 11:24
Roman napisal/-a:
16.6.2019 23:22
Odločil si se pač, da toplotni raztezki povzročajo potrese.
Če sem naštel potrese zaradi plinov in rekel, da v določeni meri so statistično izmerljivi zaradi prelomov, nisem rekel, da samo raztezki povzročajo potrese.
To si ti napačno razumel, kakor večkrat napačno razumeš in interpretiraš.
Kdor ne upošteva raztezkov, bo dosegel revne rezultate. Saj imaš primer Cerna.
Hej, ubogi na duhu, da nisi slučajno pisal pod napačnim alter egom? :lol:

Sicer gornji tekst stilno ne izkazuje tvojega revnega povprečja, izkazuje pa še vedno tendenco k povprečnemu šarlatanstvu. :lol:

osf
Prispevkov: 1092
Pridružen: 3.8.2015 15:30

Re: Napoved potresov da ali ne

Odgovor Napisal/-a osf »

shrink napisal/-a:
19.6.2019 0:16

Sicer gornji tekst stilno ne izkazuje tvojega revnega povprečja, izkazuje pa še vedno tendenco k povprečnemu šarlatanstvu. :lol:
Misli raje na tvoje zelo nizko povprečje, imaš dela za več let.

Sicer sem bil radoveden slišati kaj pravi Celica, ker vpraša in potem se ne oglasi.

Odgovarjaš pa ti, ki zanikaš celo statistično predvidevanje potresov. = očitno je tvoje ultranerazumevanje.

No, zdaj pa pokaži zopet sliko tvoje izkaznice :lol:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Napoved potresov da ali ne

Odgovor Napisal/-a shrink »

Spet si padel na revno povprečje, ubogi na duhu. :lol:

Potresov pa se zaenkrat ne da napovedati, pa ne glede na to, kako zadeve "ultrarazumete" šarlatani. :lol:

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Napoved potresov da ali ne

Odgovor Napisal/-a celica »

Prva zasebna seizmološka merilna postaja

http://www.s52sk.com/kasiopeja/potresi.html


Zelo dobro in vredno vse pohvale za trud.

FirzetKostic
Prispevkov: 11
Pridružen: 27.7.2020 13:04

Re: Napoved potresov da ali ne

Odgovor Napisal/-a FirzetKostic »

Že od otroštva me fascinirajo potresi in berem knjige o njih. Verjamem, da ljudje s pravilno opremo lahko napovedujejo takšne naravne nesreče. In to bi spremenilo veliko življenj, ne glede na to, ali je tako natančno ali ne. Raje bodite pripravljeni in nič se ne zgodi kot podcenjujte tveganje.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Napoved potresov da ali ne

Odgovor Napisal/-a shrink »

Za nekatere je "pravilna oprema" za iskanje vodnega vira bajalica. Natančnost pa je seveda v skladu z rekom, "da tudi slepa kura včasih kakšno zrno najde".

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Napoved potresov da ali ne

Odgovor Napisal/-a celica »

FirzetKostic napisal/-a:
29.7.2020 7:59
Verjamem, da ljudje s pravilno opremo lahko napovedujejo takšne naravne nesreče
No to da verjameš je slabo poznavanje te teme. Nobeden mislec se ne sme zadovoljiti z nekimi zapisi na netu, dokler stvar ni potrjena - torej preverjena.
Pri moji metodi morajo biti vsaj tri merilna mesta, torej 3x oprema (podobno kot so seizmografi) za izvajanje meritev, kar pa še ni. In tudi ne vem da bi to kdo izvajal.
Pri teh meritvah ni pomembna samo pravilna oprema ampak tudi signal, ki pa se žal zaradi spremembe magnetnega polja izgubi. Zato so potrebne dodatne meritve za postavitev senzorjev.
FirzetKostic napisal/-a:
29.7.2020 7:59
ne glede na to, ali je tako natančno ali ne
Natančno? Ko imaš enkrat metodo morajo biti meritve natančne, drugače je bolje da metodo upostiš, ker ne bo sprejeta. Hvaljenje na dolgi rok je pa nesmiselno.
shrink napisal/-a:
30.7.2020 18:33
Za nekatere je "pravilna oprema" za iskanje vodnega vira bajalica. Natančnost pa je seveda v skladu z rekom, "da tudi slepa kura včasih kakšno zrno najde".
Ja shrink, glede na to da te rad vidim tu gor kot fizika, ampak tole je bilo za drugo temo.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Napoved potresov da ali ne

Odgovor Napisal/-a shrink »

celica napisal/-a:
1.8.2020 13:02
shrink napisal/-a:
30.7.2020 18:33
Za nekatere je "pravilna oprema" za iskanje vodnega vira bajalica. Natančnost pa je seveda v skladu z rekom, "da tudi slepa kura včasih kakšno zrno najde".
Ja shrink, glede na to da te rad vidim tu gor kot fizika, ampak tole je bilo za drugo temo.
Niti ne, glede na to, da imajo vse "naprave za napovedovanje potresov" ravno takšno napovedno moč kot bajalica.

osf
Prispevkov: 1092
Pridružen: 3.8.2015 15:30

Re: Napoved potresov da ali ne

Odgovor Napisal/-a osf »

celica napisal/-a:
1.8.2020 13:02

Pri moji metodi morajo biti vsaj tri merilna mesta, torej 3x oprema (podobno kot so seizmografi) za izvajanje meritev, kar pa še ni. In tudi ne vem da bi to kdo izvajal.
Pri teh meritvah ni pomembna samo pravilna oprema ampak tudi signal, ki pa se žal zaradi spremembe magnetnega polja izgubi. Zato so potrebne dodatne meritve za postavitev senzorjev.
Kaj pa je z napovedovanjem potresov?
Trenutno je toplota močno vplivala na termično dilatiranje SiAl in morda bi tole upoštevanje lahko bilo dodaten podatek za razumevanje kdaj se bo kaj lahko zgodilo.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Napoved potresov da ali ne

Odgovor Napisal/-a celica »

osf napisal/-a:
1.7.2021 0:41
Kaj pa je z napovedovanjem potresov?
Trenutno je toplota močno vplivala na termično dilatiranje SiAl in morda bi tole upoštevanje lahko bilo dodaten podatek za razumevanje kdaj se bo kaj lahko zgodilo.
Najprej moraš vedeti kaj premika tektonske plošče in ostalo v zemlji.

termično dilatiranje je že posledica energij ki so nastale pred zaznambo dilatacij. In je zato prepozno za napoved potresa.V tem primeru pridejo v upoštev bolj vulkani, pa še ti so bolj od znotraj Zemlje kot na površini (če govoriva o toplotni obremenitvi)

Magnetno polje Zemlje se prilagaja zunanjim vplivom in se zato koncentrira - (posledice vidne v naravi).Podoben primer kot tu :
http://forum.kvarkadabra.net/viewtopic. ... e&start=45


Torej osf dilatacije so posledica, isto kot sam dejanski potres, zato ne more biti neki podatek kdaj se bo zgodil dejanski potres.


Če si mislil moje napovedovanje potresov ti moram povedati,da se trenutno ne dogaja nič. Torej ne opravljam meritev ker nimam signala. Vse ostalo v povezavi z napovedovanjem je pa že shrink opisal. Delam na tem - občasno kadar me prime - raziskave magnetnega polja Zemlje, predvsem velikost magnetnih polj, zakar sem združil s hobijem modelarstvo, ker si drugače ne predstavljam kako bi izvedel meritve. Ko bo to gotovo (če bom dobil ustrezni odgovor in bodo večkratne meritve to potrjevale) se lahko naprej pogovarjamo o napovedovanju potresov.
Je pa še problem senzor kateri pa tudi še ni izdelan. Zaenkrat obstaja samo risba izvedbe senzorja. Priznam mal sem postal len. Kljub temu metodo meritev še vedno zagovarjam.

Lep dan

Odgovori