C14

O naravnih pojavih. Kaj je ...? Kakšen je...?
Odgovori
osf
Prispevkov: 1092
Pridružen: 3.8.2015 15:30

C14

Odgovor Napisal/-a osf »

Spraševal sem se kolikšno količino kozmičnih žarkov dobi raketa, ki bo potovala skozi atmosfero v vesolje. Na njej naj bi bili razvidni sledovi tako močnih radiacij, ki lomijo trojne dušikove vezi (če ne zgrešim, najmočnejše v naravi) in dušik pretvorijo v radioaktivni ogljik.
Spraševal sem se tudi glede novih sistemov ogrevanja, ki ciljajo k temu, da se iz goriva proizvede čimvečjo količino CO2. Ni da takole bomo imeli vedno večje količine C14 v zraku?
V primeru, da izgorevanje ne proizvaja stranske ogljikovodikove derivate, ni boljše ciljati na akumulacijo kontroliranih količin saj, v katerih se nabira večina C14?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: C14

Odgovor Napisal/-a shrink »

osf napisal/-a:
25.7.2019 9:17
Spraševal sem se kolikšno količino kozmičnih žarkov dobi raketa, ki bo potovala skozi atmosfero v vesolje. Na njej naj bi bili razvidni sledovi tako močnih radiacij, ki lomijo trojne dušikove vezi (če ne zgrešim, najmočnejše v naravi) in dušik pretvorijo v radioaktivni ogljik.
Spraševal sem se tudi glede novih sistemov ogrevanja, ki ciljajo k temu, da se iz goriva proizvede čimvečjo količino CO2. Ni da takole bomo imeli vedno večje količine C14 v zraku?
V primeru, da izgorevanje ne proizvaja stranske ogljikovodikove derivate, ni boljše ciljati na akumulacijo kontroliranih količin saj, v katerih se nabira večina C14?
Za obogatitev tvojega duha, ubogi na duhu:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Carbon- ... ssil_fuels

:lol:

osf
Prispevkov: 1092
Pridružen: 3.8.2015 15:30

Re: C14

Odgovor Napisal/-a osf »

Sem že prebral. Tiste majhne količine pa niso zanemarljive, predvsem če štejemo da je izotop prisoten v vseh bitjih.
Kaj pa glede rakete? So vidni vplivi?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: C14

Odgovor Napisal/-a shrink »

Četudi si prebral, očitno nisi razumel: za podnapise povprašaj tršico v večernem tečaju (tudi za raketo). :lol:

Odgovori