Letni Časi

O naravnih pojavih. Kaj je ...? Kakšen je...?
Odgovori
floko
Prispevkov: 21
Pridružen: 13.12.2002 21:41
Kraj: Maribor
Kontakt:

Letni Časi

Odgovor Napisal/-a floko »

Kako in zakaj nastanejo letni časi? Sem ze enkrat bral o tem sam mi vseeno ni blo jasno.

LP

miha

Odgovor Napisal/-a miha »

Zemljina lastna os vrtenja je nagnjena glede na ravnino, po kateri se vrti okoli sonca. Na nekem mestu na Zemlji tako ob različnih letnih časih gledamo sonce pod različnimi koti. Če si predstavljamo neko površino na Zemlji lahko tako sklepamo, da ko je sonce višje na obzorju, prejema več sončeve energije kot takrat, ko je sonce nižje na obzorju. V poletnem času severna polobla dobiva več sončeve energije in imamo zato višje temperature, saj je takrat sonce višje na obzorju. Prav tako je tudi daljši dan in je čas prejemanja sončeve energije daljši oziroma so noči krajše in je izguba energije zaradi ohlajanja Zemlje manjše.Medtem ko je pozimi sonce nižje na obzorju(na polu je sonce že pod obzorjem in več mesecev ne vzide) in imamo zato nižje temperature.

floko
Prispevkov: 21
Pridružen: 13.12.2002 21:41
Kraj: Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a floko »

Se mi zdi, da sem koncno pogruntal! :P Zelo je tudi pomagala tale simulacija: http://www.rawbw.com/~xmwang/myGUI/EarthSun.html Tu se tud lepo vidi, da ko je na severnem polu 6 mesecna tema, je na juznem 6 mesecni dan!
Se pravi, ce Zemlja ne bi bila nagnjena, sploh ne bi bilo letni casov oz. bi bilo stanje stalno enako; na ekvatorju vedno vroce, z oddaljevanjem proti S ali J pa stalno bolj mrzlo? Potem takem takrat, ko je pri nam poletje, ne padajo na ekvatorju zarki najbolj pravokotno, ampak malo bolj S od njega, ker je pac S stran bolj nagnjena proti soncu?

LP

miha

Odgovor Napisal/-a miha »

:D ... Ja vse tvoje ugotovitve so pravilne. Dogajajnje na Zemlji bi bilo strasno dolgocasno, ce Zemljina os ne bi bila nagnjena, saj bi imeli le 1 letni cas.
Sicer pa zarki padajo na ekvator pod pravim kotom le ob pomladanskem in jesenskem enakonocju.

ssecnik
Prispevkov: 1
Pridružen: 18.5.2014 22:11

Re: Letni Časi

Odgovor Napisal/-a ssecnik »

Pozdravljeni,
sem prebral tole debato,pa mi nekaj ni jasno.Recimo,če je najdaljša noč 21 decembra,to pomeni,da je ta dan, recimo,Slovenija najmanj osončena.Najbolj hladni dnevi pa so ponavadi konec januarja ali v začetku februarja,ko je dan že občutno daljši.Zakaj je tako?
Podobno je poleti glede najvišjih temperatur.

LP Srečo

mirko_77
Prispevkov: 18
Pridružen: 6.2.2014 11:39

Re: Letni Časi

Odgovor Napisal/-a mirko_77 »

ssecnik napisal/-a:Pozdravljeni,
sem prebral tole debato,pa mi nekaj ni jasno.Recimo,če je najdaljša noč 21 decembra,to pomeni,da je ta dan, recimo,Slovenija najmanj osončena.Najbolj hladni dnevi pa so ponavadi konec januarja ali v začetku februarja,ko je dan že občutno daljši.Zakaj je tako?
Podobno je poleti glede najvišjih temperatur.

LP Srečo

Hmm... Zanimivo vprašanje. Tudi mene zanima. Mogoče ima to kaj veze z globalnim segrevanjem? :D

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Letni Časi

Odgovor Napisal/-a shrink »

mirko_77 napisal/-a:
ssecnik napisal/-a:Pozdravljeni,
sem prebral tole debato,pa mi nekaj ni jasno.Recimo,če je najdaljša noč 21 decembra,to pomeni,da je ta dan, recimo,Slovenija najmanj osončena.Najbolj hladni dnevi pa so ponavadi konec januarja ali v začetku februarja,ko je dan že občutno daljši.Zakaj je tako?
Podobno je poleti glede najvišjih temperatur.

LP Srečo
Hmm... Zanimivo vprašanje. Tudi mene zanima. Mogoče ima to kaj veze z globalnim segrevanjem? :D
Ne, nima. Gre vedno za časovni zamik med enim in drugim ("obsevanostjo" in temperaturo zraka):

Slika

razlog pa je dejstvo, da večina vpadle svetlobe ne gre takoj v segrevanje zraka, ampak se bodisi odbije od oblakov in atmosfere, bodisi jo absorbirata zemeljsko površje (kopno in oceani), ki si izmenjujeta akumulirano energijo z zrakom preko mehanizmov, ki seveda niso trenutne narave:

Slika

Odgovori