Levoročnost

Človek kot stroj, o flori in favni...

Katero roko bolj pogosto uporabljaš:

Pišem z levo roko (in sem moški)
4
10%
Pišem z desno roko (in sem moški)
18
44%
Pišem z obema rokama (in sem moški)
1
2%
Bolj pogosto uporabljam levo roko (in sem moški)
3
7%
Bolj pogosto uporabljam desno roko (in sem moški)
9
22%
Pišem z levo roko (in sem ženska)
1
2%
Pišem z desno roko (in sem ženska)
3
7%
Pišem z obema rokama (in sem ženska)
0
Brez glasov
Bolj pogosto uporabljam levo roko (in sem ženska)
0
Brez glasov
Bolj pogosto uporabljam desno roko (in sem ženska)
2
5%
 
Skupaj glasov: 41

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Levoročnost

Odgovor Napisal/-a qg »

NIKKI napisal/-a:Glede optičnih prevar, veliko pomaga, če stvari obrneš na glavo (ali pa se ti obrneš na glavo).
Še glede "plesalke", a niso mogli posnet prave ženske? :roll:
Če bi posneli pravo žensko, mislim, da bi bilo manj optične prevare, ker bi postregla z več prostorske informacije.

Ko sem obrnil na glavo, sem videl enako.
Zadnjič spremenil qg, dne 9.11.2008 17:38, skupaj popravljeno 1 krat.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Levoročnost

Odgovor Napisal/-a qg »

shrink napisal/-a:The present study demonstrates that left-handedness is neither a precondition nor a necessary consequence of right-hemisphere language dominance. However, left-handedness increases the likelihood of right-hemisphere language dominance. Furthermore, left-handedness in either parent may have an additional effect on the likelihood of right-hemisphere language dominance (Table 2). The degree of handedness is linearly and highly significantly related to the side of language dominance.

Strokovnjaki pa so jasno povedali (recimo omenjeni nevrolog), da rezultati tega testa ne dajejo nikakršne informacije o dominanci hemisfere.
Govori samo o jezikovni dominanci.
So pa še druge lastnosti, ki se razlikujejo med levičarji in desničarji.

Sicer pa zgoraj tako dobimo 4 tipe:
1 levičar z jezikovno dominanco desne polovice
2 desničar z jezikovno dominanco desne polovice
3 levičar z jezikovno dominanco leve polovice
4 desničar z jezikovno dominanco leve polovice

Vedeti pa moramo, da je desna polovica manj pretočna za razvoj jezika, kot leva, zato imata skupini 1 in 2 slabše jezikovne sposobnosti.

Če bi korelirali vrtenje plesalke s temi 4mi skupinami, bi bilo še bolj jasno.

Vedeti pa moramo, da je to velika razlika, če je jezikovno področje v levi ali desni polovici. Ravno tako je velika razlika med možgani, če pišeš z levo ali desno roko. Pa so še primeri, ki sem jih pisal zgoraj. Zakaj torej ti drugačni možgani ne bi naredili drugačno kroženje plesalke.

Prave razlage, kako možgani levičarjev in desničarjev obdelujejo to sliko, pa nisem dobil?

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Re: Levoročnost

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Da skrajšam- preberi knjigo:
Chris McManus, Right Hand, Left Hand, več o knjigi:
http://www.righthandlefthand.com/ ,
tam je fiziološka razlaga. Glede zemljevida možgan- telesa in tako naprej nisem študiral anotomije, naj kdo drug piše o tem! Samo prosim brez "žitnih krogov"!

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Levoročnost

Odgovor Napisal/-a shrink »

qg napisal/-a:
shrink napisal/-a:
qg napisal/-a:27% levičarjev ima jezikovno dominanco v desni strani in samo 4% desničarjev. To vsekakor je močno, če trdim, da so možgani levičarjev in desničarjev drugačni. Sicer pa je na National Geographic pokazalo morfing in možganov desničarja v levičarja. Stvar je očitna.
The present study demonstrates that left-handedness is neither a precondition nor a necessary consequence of right-hemisphere language dominance. However, left-handedness increases the likelihood of right-hemisphere language dominance. Furthermore, left-handedness in either parent may have an additional effect on the likelihood of right-hemisphere language dominance (Table 2). The degree of handedness is linearly and highly significantly related to the side of language dominance.

Strokovnjaki pa so jasno povedali (recimo omenjeni nevrolog), da rezultati tega testa ne dajejo nikakršne informacije o dominanci hemisfere.
Govori samo o jezikovni dominanci.
O čem pa smo se pogovarjali? Poglej v tvojem postu sintagmo, ki sem jo označil s krepkim tiskom.
qg napisal/-a:Zakaj torej ti drugačni možgani ne bi naredili drugačno kroženje plesalke.

Prave razlage, kako možgani levičarjev in desničarjev obdelujejo to sliko, pa nisem dobil?
Ponavljam: Nasploh je vprašljiva teza, da se plesalka vrti zgolj v eno smer.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Levoročnost

Odgovor Napisal/-a qg »

shrink napisal/-a:The present study demonstrates that left-handedness is neither a precondition nor a necessary consequence of right-hemisphere language dominance. However, left-handedness increases the likelihood of right-hemisphere language dominance. Furthermore, left-handedness in either parent may have an additional effect on the likelihood of right-hemisphere language dominance (Table 2). The degree of handedness is linearly and highly significantly related to the side of language dominance.

Strokovnjaki pa so jasno povedali (recimo omenjeni nevrolog), da rezultati tega testa ne dajejo nikakršne informacije o dominanci hemisfere.
qg napisal/-a:Govori samo o jezikovni dominanci.
O čem pa smo se pogovarjali? Poglej v tvojem postu sintagmo, ki sem jo označil s krepkim tiskom.
Stvar je v tem, da je "levičnosti" več vrst in več parametrov "levičnosti". Ne samo levoročnost. Sta pa levo ročnost in desno "jezikovnost" v korelaciji. Tako ni prepovedano, da ne bi bila uro-sučnost plesalke in levoročnost v korelaciji.
Jasno pa, da tistih 4% in 73% motijo popolno soodvisnost. A trdim, da to ne izključi pomena plesalke. Že pri tem bi lahko dobili korelacijo med vrtenjem plesalke, z dodatnimi parametri pa še več.


Verjetno se levičarji in desničarji z jezikovno dominanco v isti hemisferi razlikujejo še po marsičem drugem.
Naprimer prostorske sposobnosti, epizodni spomin, ostali spomini.
(Ali pa: kreativnost je sploh težje meriti.)
Torej tu je množica parametrov ki označujejo levičarske možgane in lahko, da je levosučnost ali desnosučnost lastnost leve ali desne polovice.
shrink napisal/-a:Ponavljam: Nasploh je vprašljiva teza, da se plesalka vrti zgolj v eno smer.
To je možno preveriti drugače z anketo, nekoliko sem že preveril. Pomen ima tudi, če se večino časa vrti v eno smer. Drugo pa je to zgoraj, kjer trdiš, da je pomen tega ovržen s tem člankom.

Zanimiv je pa tvoj test s tremi plesalkami. Spodnja in zgornja zaradi črt fiksirata smer vrtenja. Če začnem pri spodnji, se bo srednja vrtela ravno tako. Če začnem pri zgornji, se bo srednja vrtela tako.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Levoročnost

Odgovor Napisal/-a shrink »

qg napisal/-a:Tako ni prepovedano, da ne bi bila uro-sučnost plesalke in levoročnost v korelaciji.
Si pa vztrajen. Saj sem že 2x povedal, da je vprašljivo, če se plesalka sploh vrti v eno smer.
qg napisal/-a:Jasno pa, da tistih 4% in 73% motijo popolno soodvisnost. A trdim, da to ne izključi pomena plesalke. Že pri tem bi lahko dobili korelacijo med vrtenjem plesalke, z dodatnimi parametri pa še več.
Glej zgoraj.
qg napisal/-a:Torej tu je množica parametrov ki označujejo levičarske možgane in lahko, da je levosučnost ali desnosučnost lastnost leve ali desne polovice.
Glej na vrhu.
qg napisal/-a:To je možno preveriti drugače z anketo, nekoliko sem že preveril. Pomen ima tudi, če se večino časa vrti v eno smer.
S statistiko je možno marsikaj korelirati: tudi npr. mortaliteto z letnim pridelkom pšenice. Če nevrologi pravijo, da ta test ne pove ničesar, jim pač verjamem.
qg napisal/-a:Drugo pa je to zgoraj, kjer trdiš, da je pomen tega ovržen s tem člankom.
Izmišljuješ si. Članka "Handedness and hemispheric language dominance in healthy humans" nisem povezal s tem testom. Sem pa s tem testom povezal članek/blog nevrologa "Left Brain - Right brain and the Spinning Girl".

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Levoročnost

Odgovor Napisal/-a qg »

Zdi se mi, da si ta članek s hemisfero govorno dominanco povezal s tem, vendar bistveno je, da si nevedel referenco od tistega nevrologa. Nisem niti pomislil, da kdo v to dvomi, sedaj pa ga lahko direktno vprašam, kakšen je model, da možgani ustvarijo vrtenje plesalke. To je bolj pomembno, kot statistika.

Če pa mogoče že kdo kaj ve o tem, pa prosim za informacije.

V tistem SciAm, ki sem ga navedel za referenco, pa se vidi, ko signal slike pride v zadnji del možganov, ta ustvari občutek barv, gibanja, črt in podobno. Potem pa gre to v obdelavo v višje nivojska področja.
lp

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Levoročnost

Odgovor Napisal/-a shrink »

qg napisal/-a:Zdi se mi, da si ta članek s hemisfero govorno dominanco povezal s tem, vendar bistveno je, da si nevedel referenco od tistega nevrologa. Nisem niti pomislil, da kdo v to dvomi, sedaj pa ga lahko direktno vprašam, kakšen je model, da možgani ustvarijo vrtenje plesalke. To je bolj pomembno, kot statistika.
No, sem mislil, da je jasno, na kateri članek (od nevrologa) mislim.

Zdi se mi pa čudno, da "nisi niti pomislil, da kdo v to dvomi", saj si komentiral moj začetni post, v katerem navajam ta članek.

BTW: Navedel sem tudi test za ugotavljanje usmerjajočega/vodilnega/dominantnega očesa, kar si očitno spregledal, sicer v enem od postov ne bi dejal, da "se ti ne da poiskati, kako narediti test za dominantno oko".

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Levoročnost

Odgovor Napisal/-a qg »

shrink napisal/-a:
qg napisal/-a:Zdi se mi, da si ta članek s hemisfero govorno dominanco povezal s tem, vendar bistveno je, da si nevedel referenco od tistega nevrologa. Nisem niti pomislil, da kdo v to dvomi, sedaj pa ga lahko direktno vprašam, kakšen je model, da možgani ustvarijo vrtenje plesalke. To je bolj pomembno, kot statistika.
No, sem mislil, da je jasno, na kateri članek (od nevrologa) mislim.

Zdi se mi pa čudno, da "nisi niti pomislil, da kdo v to dvomi", saj si komentiral moj začetni post, v katerem navajam ta članek.

BTW: Navedel sem tudi test za ugotavljanje usmerjajočega/vodilnega/dominantnega očesa, kar si očitno spregledal, sicer v enem od postov ne bi dejal, da "se ti ne da poiskati, kako narediti test za dominantno oko".
"Nisem mislil, da kdo dvomi", sem mislil preden si sploh napisal tista dva linka. Tisto o dominantem očesu pa sem vedel že prej (imam knjigo o tem in sem mislil iskanje knjige, linkov pa ne preberem takoj vseh, tvoje *.tif datoteke pa nisem mogel odpreti), sem se tudi že testiral, a sem pozabil. Sedaj pa sem se spomnil. Potem pa sem šel tudi še pregledat tvoj link za oko. Testiral sem se in na oko sem desničar, zanimivo, čeprav imam tam slabšo dioptrijo.

Članek o govorni hemisferi pa sem razumel, kot tvojo ovržbo plesalke.

Zdi pa se mi čudno, da v ustvarjanje prostorske predstave ne bi bili vključeni najvišji centri, torej se nevrolog mogoče vseeno moti.

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Levoročnost

Odgovor Napisal/-a =) »

shrink napisal/-a:
Zanimivo si je ogledati tudi tole:

Slika Slika Slika
:lol: Ta plesalka je pa smešna...celo noge menjava medtem ko pleše..

Če pogledam levo slikico-osvetlitev roke v ritmu leva-desna, leva desna, leva desna....
Desna slikica pa desna-leva, desna leva, desna leva...

Najboljše pa je, če pogledaš najprej levo slikco (da plesalka naredi pol kroga) nato desno slikco (da naredi še pol kroga)...pa spet levo slikco, desno slikco....
na, pa se sploh ne vrti, ampak samo z nogo miga. 8) Ko ujameš ritem lahko celo samo srednjo plesalko gledaš pa se sploh ne vrti... :?

Odgovori