Evro in pravo RS

Človek kot stroj, o flori in favni...
Odgovori
Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Evro in pravo RS

Odgovor Napisal/-a Rock »

Kaj menite, kakšen je najmanjši znesek v posojilni pogodbi, da je pogodba veljavna in da je iztožljiva?
Je že kdo razmišljal v tej smeri?

"Propozicije":
- predmet pogodbe mora biti mogoč (dejanskost) in dopusten (ne sme nasprotovati prisilnim predpisom).

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Evro in pravo RS

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Gotovo se šališ!

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Evro in pravo RS

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Okej, Rock, a se dobro počutiš? Začutil sem, da te nekaj teži. A je vse v redu v tvojem življenju? Zdravje, šola, starši, ljubezen, finance...? Nekako se mi zdi, da imaš v sebi nekoga, ki si želi pozornosti. Vem, imam izkušnje s tem! In ker sem sonček, bi z veseljem debatiral s teboj in ti pomagal, ampak moral boš malo spremeniti običajni slog debate. In tema, ki si jo odprl, zagotovo ni prava za izlivanje duše.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Evro in pravo RS

Odgovor Napisal/-a shrink »

In predvsem taka (pravniška) tema ne spada v forum "Živa sila", nedeljski pravnik pa jo je (tako kot tisto z Vatikanskimi arhivi) uvrstil vanj. Ampak očitno on meni, da lahko o pravu debatira na forumu, kjer je govora o "človeku kot stroju ter o flori in favni". No, morda pa misli, da ga lahko kak biolog zastopa na sodišču. :lol:

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Evro in pravo RS

Odgovor Napisal/-a Roman »

Najbrž bi bil biolog uspešnejši...

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Evro in pravo RS

Odgovor Napisal/-a Rock »

Vprašanje sem bil usmeril tudi bolj specialno, ampak z dosedaj prejetimi odgovori nisem zadovoljen.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Evro in pravo RS

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Rock, kaj ti ne ugaja v odgovorih?

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Evro in pravo RS

Odgovor Napisal/-a Rock »

ZdravaPamet napisal/-a:Rock, kaj ti ne ugaja v odgovorih?
Vsebina.

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Evro in pravo RS

Odgovor Napisal/-a Rock »

Rock napisal/-a:
ZdravaPamet napisal/-a:Rock, kaj ti ne ugaja v odgovorih?
Vsebina.
Bom razložil širše (se opravičujem).
Namreč, pred časom sem razpravljal na Kv. tudi o pravu, in odgovori bi se mogli mirno kosati z odgovori iz pravniških forumov.
Zato sem tvegal vprašanje.
Če koga zanima, ali če se je kdo slučajno poglobil v temo - možnost najmanjšega zneska je: 1 cent, 1 €, ali tudi še del 1 centa.
V tem okviru je treba iskati odgovor.
Po drugi strani, odgovor je po mojem mn. dan v predpisih, ki določajo zakonito plačilno sredstvo v RS. To je en zakon in podzakonski predpis.
V tolmačenju teh predpisov ni soglasja (oziroma je nastal molk, ko sem opozoril na svoje pomisleke).

Če je vprašanje neprimerno, predlagam, da ga administrator izbriše.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Evro in pravo RS

Odgovor Napisal/-a problemi »

Rock napisal/-a:Kaj menite, kakšen je najmanjši znesek v posojilni pogodbi, da je pogodba veljavna in da je iztožljiva?
Je že kdo razmišljal v tej smeri?

"Propozicije":
- predmet pogodbe mora biti mogoč (dejanskost) in dopusten (ne sme nasprotovati prisilnim predpisom).
Razmišljal o tem nisem in kaj veliko tudi ne bom, vendar bi sam pogledal v smeri, kdaj je pogodba veljavna (Obligacijski zakonik ali kak drug vir). Recimo:

"Pogoji za veljavnost pogodb

Za veljavno sklenitev pogodb morajo biti izpolnjene določene splošne predpostavke in sicer:

- glede pogodbenih strank (pravna in popolna poslovna sposobnost in sposobnost razsojanja); pogodba ne sme biti sklenjena v zmoti, prevari, pod vplivom sile ali grožnje;
- glede vsebine izjave volje (svobodno oblikovana prava volja in soglasje volj);
- glede vsebine obveznosti oz. izpolnitvenega ravnanja (predmet pogodbe mora biti mogoč, dopusten, določen ali določljiv) in
- glede razloga oz. okoliščin zaradi katerih pogodbeni stranki sklepata določeno pogodbo (poslovna podlaga – causa).

Posebne oz. dodatne predpostavke za veljavno sklenitev pogodbe pa so tiste, ki so določene samo za določene vrste pogodb. Posebne predpostavke za veljavno sklenitev oz. začetek učinkovanja pogodbe so lahko določene bodisi z zakonom bodisi jih določita pogodbeni stranki (npr. pisna oblika pogodbe)."

Pogledal pa bi tudi, kakšna so pravna določila glede iztožljivosti pogodb. Tako malo po spominu, torej, če se ne motim mora imeti pogodba tudi določeno katero sodišče je pristojno za reševanje morebitnih sporov, mednarodne pogodbe tudi državo, katere pravo bo merodajno. Iz tega bi si, tako laično, upal sklepati, da so v osnovi vse pogodbe iztožljive, seveda če so veljavne. Iz tega pa sklepam, da višina zneska (v osnovi) ne more biti merodajna glede veljavnosti in iztožljivosti pogodb - obstaja seveda možnost neke "procesne" omejitve, ampak ... Tudi v praksi lahko nek manjši znesek, v primeru dolgotrajnega postopka, zraste v kar zajeten kupček denarja. Drugi, meni pomebnejši problem glede limita zneska, katerega je še moč iztožiti je, da bi s takšno omejitvijo, zakon "uzakonil pogodbeno krajo", pač do tega zneska. Saj poznaš tisto, "kamen na kamen palača"-

Rock
Prispevkov: 9229
Pridružen: 27.11.2008 11:14
Kraj: Ljubljana

Re: Evro in pravo RS

Odgovor Napisal/-a Rock »

problemi napisal/-a:
Rock napisal/-a:Kaj menite, kakšen je najmanjši znesek v posojilni pogodbi, da je pogodba veljavna in da je iztožljiva?
Je že kdo razmišljal v tej smeri?

"Propozicije":
- predmet pogodbe mora biti mogoč (dejanskost) in dopusten (ne sme nasprotovati prisilnim predpisom).
Razmišljal o tem nisem in kaj veliko tudi ne bom, vendar bi sam pogledal v smeri, kdaj je pogodba veljavna (Obligacijski zakonik ali kak drug vir). Recimo:

"Pogoji za veljavnost pogodb

Za veljavno sklenitev pogodb morajo biti izpolnjene določene splošne predpostavke in sicer:

- glede pogodbenih strank (pravna in popolna poslovna sposobnost in sposobnost razsojanja); pogodba ne sme biti sklenjena v zmoti, prevari, pod vplivom sile ali grožnje;
- glede vsebine izjave volje (svobodno oblikovana prava volja in soglasje volj);
- glede vsebine obveznosti oz. izpolnitvenega ravnanja (predmet pogodbe mora biti mogoč, dopusten, določen ali določljiv) in
- glede razloga oz. okoliščin zaradi katerih pogodbeni stranki sklepata določeno pogodbo (poslovna podlaga – causa).

Posebne oz. dodatne predpostavke za veljavno sklenitev pogodbe pa so tiste, ki so določene samo za določene vrste pogodb. Posebne predpostavke za veljavno sklenitev oz. začetek učinkovanja pogodbe so lahko določene bodisi z zakonom bodisi jih določita pogodbeni stranki (npr. pisna oblika pogodbe)."

Pogledal pa bi tudi, kakšna so pravna določila glede iztožljivosti pogodb. Tako malo po spominu, torej, če se ne motim mora imeti pogodba tudi določeno katero sodišče je pristojno za reševanje morebitnih sporov, mednarodne pogodbe tudi državo, katere pravo bo merodajno. Iz tega bi si, tako laično, upal sklepati, da so v osnovi vse pogodbe iztožljive, seveda če so veljavne. Iz tega pa sklepam, da višina zneska (v osnovi) ne more biti merodajna glede veljavnosti in iztožljivosti pogodb - obstaja seveda možnost neke "procesne" omejitve, ampak ... Tudi v praksi lahko nek manjši znesek, v primeru dolgotrajnega postopka, zraste v kar zajeten kupček denarja. Drugi, meni pomebnejši problem glede limita zneska, katerega je še moč iztožiti je, da bi s takšno omejitvijo, zakon "uzakonil pogodbeno krajo", pač do tega zneska. Saj poznaš tisto, "kamen na kamen palača"-
Hvala za trud.
V tej zadevi je pomembna alinea:
- glede vsebine obveznosti oz. izpolnitvenega ravnanja (predmet pogodbe mora biti mogoč, dopusten, določen ali določljiv)
Gre za to, konkretno, da predmet pogodbe (jaz sem vprašanje preoblikoval v "posojilno pogodbo", v resnici obstaja problem glede nekega dela ZUP - vendar prinicip je isti) mora biti dopusten;
to pa pomeni, da se mora znesek glasiti na zakonito plačilno sredstvo.
Diamanti, zlato, ... - niso zakonito plačilno sredstvo . Takšna pogodba bi bila morda nična, tožba pa bi se morda zavrgla.
Konkreten problem je tozadevna področna zakonodaja.
Če ima kdo poznanstvo na Mini. za finance ... - podobni problemi so bili pogosti ob naši uvedbi evra.

Odgovori