cepelin

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Odgovori
plah
Prispevkov: 2
Pridružen: 23.3.2003 16:17

cepelin

Odgovor Napisal/-a plah »

Lep pozdrav!

Mene zanima kje izdelujejo cepeline, kako se dvignejo in spustijo, koliko srtane en tak cepelin ter ali se splača leteti z njim (mislim o ekonomičnosti izdelave).

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Uf, o tem boš našel celo morje na googlu! Tanovi "zeppelini" zračne ladje so napolnjeni s helijem, ki ni gorljiv in se dvignejo in spustijo večinoma z motorji, so zelo krmljivi. Edini problem je pristanek in vzlet v vetru, ker ta precej vpliva na njih. Mislim pa da si najbrž tudi pomagajo kaj z ispuščanjem plina ali pa odmetavanjem balasta.

Kolikor sem čul so to najbolj ekonomična vrsta transporta, glede na čas. In v načrtu so bili novodobni zeppelini z visoko nosilnostjo za prenašanje tovora preko ceana. A je na žalost projekt propadel in so ostali le še prazni hangarji v Nemčiji, kjer imajo sedaj notri Tropski vrt, kopališče al neki takega.

Vreme preveč vpliva na zeppeline in zaradi tega niso vren transport, če te ujame nevihta "si ga adijo" te odpihne al pa ob tlaa trešči, strele so nevarne ker se lahka vžgeš in pristat ne moreš, plus tega da ga moreš met ves čas v ogromnem hangarju na tleh, kar pa tudi ni poceni.

Mislim, da še ne bomo kmalu dočakali preporod zeppelinov:(.

meglich
Prispevkov: 116
Pridružen: 4.8.2007 18:25

Odgovor Napisal/-a meglich »

Ravno prejšni teden sem gledav oddajo o tem. Zeppelini so bili prva plovila za transport tovora in potnikov. Bili so na vodik ki pa je gorljiv plin! Sestavljen je iz košare pod velikim balonom. Cepelin je biv v letih pred drugo svetovno vojno najbolj popularno vozilo za zračne poti. Vendar pa se je zgodila nesreča. Zgradili so največji cepelin vseh časov. Vendar pa se je ob pristanku vžgal. Napolnjen je bil s vodikom ki se je vžgal. Takrat se je pa nardil preobrat. Izdelal so prvo letalo ki je podobno današnjim. In od takrat naprej so jih razvijal do današnje oblike. Cepelini pa so šli v zaton.

LP, meglich

Odgovori