Termoelektrarna na biomaso

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Odgovori
raziskovalec
Prispevkov: 5
Pridružen: 29.12.2003 12:04
Kontakt:

Termoelektrarna na biomaso

Odgovor Napisal/-a raziskovalec »

Pozdravljeni.
Videl sem, da veliko ljudi les kompostira. To se mi zdi zapravljanje energije.
Zanima me, če kdo ve kje bi lahko kupil termoelektrarno na biomaso.
S tem bi zmanjšal porabo fosilnih goriv za pridobivanje elektrike in porabil les ki ostaja pri različnih proizvodnjah.
Proizvodnja se verjetno ne izplača. Gre bolj za varovanje okolja.
Če ima kdo kakšno informacijo se priporočam.

Hvala za odgovore.

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Zažgeš les, gor daš kotel z vodo, povežeš s črpalko, črpalko povežeš s elektromotorjem, pa je. Sam še kable rabiš pa transformator.

A misliš ti to elektriko elesu prodajat ali sam uporabit?

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

Bi jo rajši elesu prodajal. Je zihr cena in neomejena količina. Elektrika se ne da shranit. Zato jo naj kar oni naprej prodajajo. Pa še cena je zagotovljena. Če pa je nebi hoteli, bi jo pa tudi sam porabil.
Kotel in vodo že imam, kje pa naj črpalko, elektromotor in transformator dobim. Me res zanima, če bo stvar funkcionirala.

Hvala za odgovor

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

Se oproščam, ker se nisem prijavil. Drugače sem pa še zmeraj raziskovalec.

Uporabniški avatar
Pentium
Prispevkov: 431
Pridružen: 10.11.2003 19:59
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Pentium »

Če pa jo hočeš prodajat, pa je dobro met malo boljšo opremo, pa tudi veliko lesa boš moral pokuriti.

Je pa pri elektriki neki lepega: Če hočeš generator, vzmameš motor, in namesto da bi ga prikljičil na napetost, zavrtiš gred in dobiš elektriko.

Če boš res pomagal okolju, pa zaprosi za kakšno subvencijo.

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

Saj ravno to sprašujem. Kje bi lahko to boljšo opremo dobil?

Nisem iz te stroke. Zato spršujem kje bi bilo to mogoče. Sem mislil, da je tle kakšen podjeten fizik, ki bi mi to naredil.

Za subvencije sem se že zanimal, a jih nimajo za ta namen. Da pa se dobiti ugodna posojila.

Les pa ni problem. Odvisno je samo koliko je kaloričen.

soncna energija

Odgovor Napisal/-a soncna energija »

A si mogoce pomislu na soncno elektrarno? Baje so tuki visoke subvencije s strani drzave. Edini problem je, da pr nas ni tolk zlo velik sonca. Bojo pa odprl prvo soncno elektrarno pr nas letos jesen. Baje se investicija povrne v 10 do 20 let..

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

Tudi na sončno elektrarno sem pomislil.
Investicija se povrne v 25 do 30 letih. Življensko dobo ima pa od 20 do 30 let. Subvencije na tem področju so 5 do 10% , kar pa niti stroškov dokumentacije ne pokrije. Res pa je, da je visoka cena elektrike. A žal to ne odtehta. Ko takole tehtaš vidiš, da se ti lahko zgodi, da se ti niti investicija ne povrne. Mogoče se bo splačalo, ko bodo višje subvencije ali boljša tehnologija. Mogoče se splača, če delaš večji obseg. Kar pa je za moj plitek žep popolnoma nemogoče.
Kaj pa ti? Glede na ime ti je stvar blizu. Daj malo napiši katera tehnologija je najboljša. Razmišljam, da bi nabavil sončne celice za ogrevanje vode. Sem slišal, da so Slovenci izumili tehnologijo, ki ti privarčuje kar nekaj energije.

M_i_h_a
Prispevkov: 11
Pridružen: 13.2.2004 19:18

Odgovor Napisal/-a M_i_h_a »

Sam se ne spoznam kaj dosti na soncne elektrarne. Verjetno se v Sloveniiji bolj splača imeti elektrarno na biomaso, glede na količino gozdov in biomase, ki jo imamo v ogrmonih količinah. V zvezi z soncno energijo sem pomislil, ko sem prebiral clanek na naslednji strani:
http://www.rtvslo.si/modload.php?&c_mod ... c_id=28331

Nisem se prau zelo pozanimal, vendar sem slisal, da naj bi bile kar visoke subvencije s strani drzave. Ker le ta nima dosti denarja, naj bi z visokimi subvencijami vzpodbujala dotok zasebnega kapitala na to področje. Še posebaj, ker Sloveniji ne uspeva preveč uspešno uresničevanje Kyotskega sporazuma o zmanjševanju toplogrednih plinov. Sicer pa je s soncem najbolj obdarjena Primorska, ki ima v povprečju 2300 ur na leto, medtem ko ima ostala Slovenija 2000 ur in manj... Verjetno je tvoja varianta z elektrarno na biomaso bolj donosna. A si se sicer ze kaj pozanimal, kaksni so začetni stroški, kakšna je moč elektrarne, koliko časa traja, da se investicija povrne, ...
Zadnjič spremenil M_i_h_a, dne 26.8.2006 9:43, skupaj popravljeno 1 krat.

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

Ravno to je problem, da nimam podatka o začetnih stroških. Nihče je namreč ne prodaja.

marvin

Odgovor Napisal/-a marvin »

Mislim, da deluje elektrarna na biomaso predvsem na principu pretvorbe odpadka (les v tvojem primeru) v metan. No, metan je najbolje sezigati v plinski turbini, ki ima visok izkoristek. Ce te zanima, poglej na internetu plinske turbine-dobre ima Caterpillar. Sicer je pa vsak turboreakcijski motor plinska turbina.

raziskovalec
Prispevkov: 5
Pridružen: 29.12.2003 12:04
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a raziskovalec »

Mislim, da ni potrebno čakati na pretvorbo v metan. Les bi lahko kar sam gorel. A misliš, da bi bili izkoristki večji?

Drugače pa hvala za ogovor. Bom malo posrfal. Kdo bi si mislil da je to tako ogromna firma.

roberto
Prispevkov: 36
Pridružen: 24.12.2004 14:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a roberto »

veliko kmetov in tudi farma ihan gnojnico razgrajuje s pomočjo anaerobnih bakterij, ki biomaso ( gnojnica, organski odpadki iz čistilnih naprav, smetišč) v metan, ki ga v plinski turbini zgoriš in potem vroče odpadne pline uporabiš še za segrevanje pare. Plinska in parna turbina ti edini dajeta zaradi zaporedne vezave kar 60% izkoristek elektrike. Potem lahko še vedno tople odpadne pline uporabiš za "prozivajanje toplote" in ogrevanje...

To je ena redkih alternativnih oblik, ki se res zelo splača. Pa še dobro gnojilo dobiš.

Pozanimaj se v rumeni kjnigi prof. Medveda o OVE iz strojnega faksa ali pa pri kakšnem brezplačnem svetovalcu AURE...

Odgovori