Hitrost raket

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Odgovori
mirtelo
Prispevkov: 138
Pridružen: 20.4.2004 8:25

Hitrost raket

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

Mene zanima, kakšna je maksimalna hitrost rakete v vesolju? Mislim na že uporabljeno tehnologijo in brez pomoči gravitacij planetov ali sonca.

Nekako se mi poraja vprašanje; če lebdim v vesolju z velikansko količino goriva in vklopim motorje. Predpostavljam, da dosežem hitrost 30km/s potem motorje ugasnem. Letim enakomerno, kar je po R-teoriji enako kot bi stal, pa spet vklopim motorje in to ponavljam poljubnokrat. Ali se bom približal svetlobni hitrosti?

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Hitrost raket

Odgovor Napisal/-a GJ »

mirtelo napisal/-a:Ali se bom približal svetlobni hitrosti?
Še ne dojameš?

Gledano na kaj?
Na kateri opazovani sistem?
Če sta sistema različno pospešena potem obstaja neka razlika v poteku časa med njima in to je tudi tvoj odgovor.

Lep dan še naprej..

mirtelo
Prispevkov: 138
Pridružen: 20.4.2004 8:25

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

GJ glede na Zemljo na primer

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

mirtelo napisal/-a:GJ glede na Zemljo na primer
Da, vendar zgolj približal. :D

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Hitrost raket

Odgovor Napisal/-a GJ »

mirtelo napisal/-a:Nekako se mi poraja vprašanje; če lebdim v vesolju z velikansko količino goriva in vklopim motorje. Predpostavljam, da dosežem hitrost 30km/s potem motorje ugasnem. Letim enakomerno, kar je po R-teoriji enako kot bi stal, pa spet vklopim motorje in to ponavljam poljubnokrat. Ali se bom približal svetlobni hitrosti?
V tvoji nalogi moraš upoštevati, da se ti le ob prvem vklopu motorjev poveča hitrost glede na zemlo za 30km/s.
Pri vsakem naslednjem vklopu motorjev gledano na zemljo pa ne več . Razlog tiči v tem, da pospešuješ vsakič glede na svoj trenutno pospešeni sistem in le ob prvem vklopu motorjev sta referenčni sistem (zemlja) in tvoj sistem enako pospešena.

Lep dan želim..

mirtelo
Prispevkov: 138
Pridružen: 20.4.2004 8:25

Odgovor Napisal/-a mirtelo »

GJ Razumem, samo zanimalo me je ali je mogoče z raketnimi motorji, kot jih uporabljajo danes teoretično doseči hitrost od Zemlje na primer 0,5c. Ali je hitrost rakete omejena s hitrostjo izhajanja potisnih plinov?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ze spet: ne. Hitrost izhajanja plinov je ze spet stvar opazovalnega sistema. Ti v novem sistemu mirujes. Torej ce v tem sistemu izhajajo plini kakor koli, vedno se ti bo hitrost povecala. Omejitev je kolicina goriva in maksimalni pospesek ki ga raketa in tovor se preneseta.
Da ti bo jasno:

v'=(v+v0)/Sqrt(1+v*v0/c^2) Vstavi hitrosti in bos videl kaj dobis. 8)

Odgovori