Pridobivanje električne energije

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Zaklenjeno
genion
Prispevkov: 247
Pridružen: 13.4.2003 17:25
Kraj: Celje

Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a genion »

Mene pa zanima kateri je najboljši možni način pridobivanja el. energije danes in kakšni so načrti za prihodnost (lahko tudi futuristične ideje - nekje sem slišal za ''elektrarno'', ki izkorišča pojave ki se dogajajo ob črni luknji). Hvala za odgovor.

Franko
Prispevkov: 174
Pridružen: 15.1.2003 23:35

Odgovor Napisal/-a Franko »

Meni se zdi še najboljša ideja fuzija. Futuristično...hehe...zanima me če bi se dal izkoriščat zvezde.

P.S: Kje si pa slišal za izkoriščanje črnih lukenj? Se mi zdi, da bi jih lahko nekako izkoriščali, samo da bi morale biti odaljene za tak radij, da jih ne bi potegnilo v luknjo.

genion
Prispevkov: 247
Pridružen: 13.4.2003 17:25
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a genion »

Črna luknja ima entropijo, torej ima tudi temperaturo (kot da bi bila vroče telo). Telo z določeno temperaturo pa oddaja določeno količino sevanja. To je pomembno, da nebi kršili drugega zakona o termodinamiki.

Delci pa ne prihajajo dejansko iz črne luknje, ampak iz ''praznega'' prostora, ki je tik ob dogotkovnem horizontu. Obstaja količina nedoločljivosti oz. kvantnih fluktuacij, ki si jih lahko zamišljamo kot pare svetlobnih ali gravitacijskih delcev, ki se v nekem trenutku pojavijo skupaj, se nato razidejo in potem spet snidejo in drug drugega izničijo. Načelo nedoločljivosti tudi predvideva, da obstajajo podobni virtualni pari tudi med snovnimi delci, kot so elektroni in kvarki. V tem primeru bi bil en član para delec, drug pa antidelec.
Ker energije ne more nastajati iz nič, mora imeti eden v paru pozitivno enrgijo, drugi pa negativno. Tisti z negativno enrgijo bo le kratek čas virtualni delec, saj imajo pravi delci v običajnih okoliščinah vedno pozitivno energijo. Tako mora izslediti svoj par in se z njim izničiti. Pravi delec, ki je blizu velikega telesa, ima manj energije, kot bi jo imel, če bi bil daleč stran, saj bi za to, da bi se odlepil njegovi gravitacijski privlačnosti in se mu oddaljiv nekoliko porabil. Ponavadi je energija tega delca še vedno pozitivna, toda gravitacijsko polje znotraj črne luknje je tako močno, da ima lahko v njem celo pravi delec negativno energijo. Možno je torej, da virtualni delec z negativno energijo pade v črno luknjo in postane pravi delec. V tem primeru se mu ni treba izničiti z družabnikom. V črno luknjo pa lahko pade tudi njegov zapuščen družabnik, ali pa se, če ima pozitivno energijo umakne iz njene bližine, kot pravi delec ali antidelec.

Skratka! Opazovalcu, ki bi stal na določeni oddaljenosti, bi se zdelo, da je delec oddala črna luknja. Čim manjša je črna luknja, tem krajša je razdalja, ki jo mora premagati delec z negativno energijo, da postane pravi delec in tem večja sta zato količina energije in temperatura črne luknje.

Možno je, da obstajajo prvobitne črne luknje (v resnici razbeljene od vročine), ki so nastale s kolapsom nepravilno porazdeljene snovi v najzgodnejših fazah vesolja. Imele bi zadostno temperaturo in sevanje. Masa teh bi bila nekje okoli >milijarde ton in bi sevale rentgenske in gama žarke. Velike bi bile kot atomsko jedro (milijoninka milijoninke cm). Te bi lahko napajale deset velikih elektrarn, če bi le znali zapreči njihovo energijo.


PREPIS IZ: Kratke zgodovine časa Stephen W. Hawkinga

santa
Prispevkov: 17
Pridružen: 6.10.2005 11:40
Kraj: ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a santa »

prihodnost pridobivanja električne energije je sigurno v fuziji (ITER).Vendar je do tega še kar nekaj časa.Glede na to da je pomankanje energije vsako leto večje gradi pa se zelo malo proizvodnjih objektov zna kmalu priti do česa takega kot je bilo v ameriki.Glede nato da sem bol domač na tem področju lohk povem da so najbolj perspektivne trenutno plinske elektrarne ker se hitro zgradijo, pa tudi plin trenutno še ni predag.V Sloveniji imamo 1/3 HE , 1/3 Termo in tretino jedrske energije . Jedrske elektrarne trenutno največ gradijo na kitajske, v evropi pa samo finci.Ce bo evropa hotela upoštevat kjotski protokol pol brez jedrskih elektraren skor ne bo šlo,termo bodo pa itak še ostale ker je zalog premoga še dovolj.
Ampak upam da bo ITER čim prej začel delovati in to čim bolj uspešno

roberto
Prispevkov: 36
Pridružen: 24.12.2004 14:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a roberto »

ali je kdo slišal podatke o vodnih morskih elektrarnah na vodne tokove ...kolikšni so pretoki, hitrosti tokov ..kolikšne moči in investicije....v primerjavi z rečnimi ..

roberto
Prispevkov: 36
Pridružen: 24.12.2004 14:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a roberto »

Photovoltaika PV baje raste kar 30% letno in cene padajo ene 10% letno ...

Izkoristki so že 30% ...pa še 25 let življenjske dobe garantirajo ...

PV bo verjetno zaključila Teslovo centralno distribucijo in AC omrežja in bo spet iz prahu potegnila Edisonovo lokalno napajanje z DC omrežjem ..

Sploh v povezavi s stacionarnimi domačimi elektrarnami na vodik ali metan iz gorivnih celic ...

santa
Prispevkov: 17
Pridružen: 6.10.2005 11:40
Kraj: ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a santa »

elektrarne na morjih obstajajo nekaj jih je v skandinavivi(manjših) pa drugot po svetu kjer je velika razlika med plimo in oseko.kolikor sem se učil o teh elektrarnah morm rečt da me niso kj velik prepričale ni pa tudi prihodnostih v njih (takšnih kot so danes).Obstajata dva tipa , prvi je ta da izkorišča razliko med plimo in oseko, druge ki jih menda preizkušajo pa izrabljajo energijo valov(kot neka mreža na morju).Seveda pa je problem le teh ogromna cena tako da ekonomsko nisa zanimive.
Če se bo PV bolm množično začela uporabljati in da bodo cene še precej padle se bo splačala po izračunih ki smo jih delali pa je potrebno preveč časa da se ti vložek povrne.Seveda če pa imaš dovolj denarja pa je to tzanimivo iz stališča ekologije.

gumy
Prispevkov: 68
Pridružen: 2.10.2005 14:26
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a gumy »

roberto napisal/-a:Photovoltaika PV baje raste kar 30% letno in cene padajo ene 10% letno ...

Izkoristki so že 30% ...pa še 25 let življenjske dobe garantirajo ...
Povej mi, kje dobiš celice s takim izkoristkom? Danes se uporabljajo za komercialne sončne elektrarne celice z 13-14% izkoristkom. Tiste z 18-20% izkoristkom so že toliko dražje, da se jih ne splača uporabljati.

roberto
Prispevkov: 36
Pridružen: 24.12.2004 14:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a roberto »

Lani sem slišal na FE, na seminarju Soltrain, da imajo take monokristalne celice, ki v laboratorijih dajejo že take izkoristke ...

Problem PV je tudi , da izkoristek z življensko dobo pada ..

gumy
Prispevkov: 68
Pridružen: 2.10.2005 14:26
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a gumy »

Ja, v laboratorijih že. To pomeni da takih celic še ni na trgu. Glavni problem je še vedno rentabilnost. Danes je vložek v 1KW sončne elektrarne okrog 4000 EUR. Cena 1KWh el. energije iz sončne elektrarne pa je 88sit. Glede na število sončnih ur v naših krajih, se vložek težko povrne prej kot v 12-15 letih.

roberto
Prispevkov: 36
Pridružen: 24.12.2004 14:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a roberto »

gumy napisal/-a:Ja, v laboratorijih že. To pomeni da takih celic še ni na trgu. Glavni problem je še vedno rentabilnost. Danes je vložek v 1KW sončne elektrarne okrog 4000 EUR. Cena 1KWh el. energije iz sončne elektrarne pa je 88sit. Glede na število sončnih ur v naših krajih, se vložek težko povrne prej kot v 12-15 letih.
Jaz imam podatek od podjetja Kon Tiki, da ena stanovanjska hiša za pokrivanje rabi 5 kW, kar danes stane miljon in pol, kar je veliko manj kot pišeš ti ..

Poleg tega pa dobiš od distrubuterja okoli 120 sit / kWh ...
Sonce v naših krajih pošilja na m2 okoli 2000 W in če vzamemo eta 20% potem potrebujemo dobrih 8m2 PV monokristal.
Skupaj z regulatorjem, razsmernikom in AKU naj bi povrnil stroške v 10ih letih ...25 let pa imaš garancije ...

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

roberto napisal/-a:ali je kdo slišal podatke o vodnih morskih elektrarnah na vodne tokove ...kolikšni so pretoki, hitrosti tokov ..kolikšne moči in investicije....v primerjavi z rečnimi ..
Ahh..
Oglejte si največjo na bibavico, moč 240MW La Rance v Franciji..

Slika

Al pa največjo na rekah, v Itaipú Dam v Braziliji / Paraguaju celih 12600 MW..Slika

Primerjajte moč zadnje z močjo naše JE Krško, da boste imeli približno predstavo o stroških.

O elektrarni ki jo napaja jezerce dolgo 170km in primerjavah z ostalimi viri energije več na: http://www.solar.coppe.ufrj.br/itaipu.html

Stroški, nebi govoril.. :oops:

Lep večer želim..

roberto
Prispevkov: 36
Pridružen: 24.12.2004 14:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a roberto »

http://www.power-technology.com/projects/gorges/

HE Tri soteske na reki Jangce Jang ima kar 24 agregatov s skupno močjo 18200 MW in postaja največja HE na svetu ...čez 3 leta bodo v pogonu vsi agregati, zaenkrat jih dela samo polovica ..

kako se da gor fotko, copy paste ne dela ...

Slika


LP

hvala za tako zanimivo stran o ITAIPU ..[/img]

gumy
Prispevkov: 68
Pridružen: 2.10.2005 14:26
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a gumy »

roberto napisal/-a:
gumy napisal/-a:Ja, v laboratorijih že. To pomeni da takih celic še ni na trgu. Glavni problem je še vedno rentabilnost. Danes je vložek v 1KW sončne elektrarne okrog 4000 EUR. Cena 1KWh el. energije iz sončne elektrarne pa je 88sit. Glede na število sončnih ur v naših krajih, se vložek težko povrne prej kot v 12-15 letih.
Jaz imam podatek od podjetja Kon Tiki, da ena stanovanjska hiša za pokrivanje rabi 5 kW, kar danes stane miljon in pol, kar je veliko manj kot pišeš ti ..

Poleg tega pa dobiš od distrubuterja okoli 120 sit / kWh ...
Sonce v naših krajih pošilja na m2 okoli 2000 W in če vzamemo eta 20% potem potrebujemo dobrih 8m2 PV monokristal.
Skupaj z regulatorjem, razsmernikom in AKU naj bi povrnil stroške v 10ih letih ...25 let pa imaš garancije ...
Če imaš dostop do sončnih celic, po ceni 1,5 mio sit za 5 KWp ti jih odkupim kar jih lahko dobiš in verjemi, da bom kmalu zelo bogat.
Odkupna cena za el en. znaša natančno 89,67 sit/KWh za sončne elektrarne do 36KW (Vir: Sklep o cenah in premijah za odkup električne energije od kvalificiranih proizvajalcev električne energije Ur.l. RS, št. 8/2004)
Specifična proizvodnja el. en. 1.000 kWh/kWp (povprečno za Slovenijo)
Po tvojih podatkih bi bil izračun takle:
Investicija 1,5 mio sit
Letna proizvodnja=5KWp * 1000KWh/KWp * 120 sit/KWH = 600000sit. Investicija bi se torej povrnila že po dveh letih in pol???

Več si lahko prebereš tudi na: http://www.gse.si

roberto
Prispevkov: 36
Pridružen: 24.12.2004 14:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a roberto »

hvala za zelo kvalitetne argumente,
očitno si se sam tega projekta že lotil. jaz ne.

Ne vem pa zakaj mi je g. Škarja govoril, da za eno hišo pride projekt 1,5 mio
SIT in to lani, danes so cene že 10% nižje ...

Glede 120 sit/ kWh pa ne vem, ali sem zamenjal z malimi HE ali pa z nemškimi subvencijami, ki so daleč višje kot slovenske ...

Zaklenjeno