Pridobivanje električne energije

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Zaklenjeno
ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Kakšna pa je dvofazna napetost? Pa kakšna je trifazna?
Precej splošno velja za moč, ki se troši na določenem elementu:
\($P=UI^{*}$\)
Trifazni sistem sestoji iz treh faznih vodnikov in enega ničelnega (+ozemljitveni). Napetosti so fazno zamaknjene. V kompleksni pisavi se glasijo:
\($U_{1}=U_{0}$\),
\($U_{2}=U_{0}e^{i\frac{\pi}{3}}$\),
\($U_{3}=U_{0}e^{i\frac{2\pi}{3}}$\).
Časovni del je jasno \(e^{i\omega t}\).
Če priključiš na izbrana fazna vodnika porabnik, bo na njem razlika faznih napetosti, tj. medfazna napetost, moč in tok skozenj pa trivialno izračunaš z zgornjo formulo. Pri zgornji formuli pride pred produkt še polovička, če gledaš povprečno moč.

Celeron
Prispevkov: 168
Pridružen: 12.12.2007 13:52

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a Celeron »

Aja......hvala za odgovore........ naj še jaz odgovorim na tvoje vprašanje.......ja dvofazna napetost kaj je?

To je napetost ki jo imamo v hiši v stanovanjih ker imamo na vtičnicah 2 luknji.

In Trofazna napetost :V delavnici pa imamo 3 Luknje in je zato to 3 fazna napetost.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Ah, to ni res. V navadnih vtičnicah (z dvema luknjama in ozemljitvijo) sta fazni vodnik in ničelni vodnik. Ni dveh faz! V principu lahko dvofazen sistem priključiš v trifazno vtičnico. Močnejši varilni transformatorji, recimo, imajo vtikač tudi za vtičnico s tremi luknjami, a če bolj natančno pogledaš v mašinerijo, opaziš, da uporablja zgolj dve fazi (no, ne vsak).
Ampak govoriti o večfaznih napetostih je gnilo. Dvofazna napetost ni nič, trifazna toliko manj, kaj šele enofazna. Gre za napetost med faznimi vodniki oziroma medfazno napetost.

Celeron
Prispevkov: 168
Pridružen: 12.12.2007 13:52

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a Celeron »

Aha......hvala za odgovor.......a poj se gledajo medfazne napetosti?

Koliko pa ima slip vpliv na medfazno napetost?

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Aha......hvala za odgovor.......a poj se gledajo medfazne napetosti?
Gleda se to in tako, kar in kakor se hoče videti in je.
Koliko pa ima slip vpliv na medfazno napetost?
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...
Ti nisem že povedal, da je slip samo razmerje vrtljajev motorja? Pišuka, daj malo razmisli. Kako lahko povezuješ eno specifično mehansko reč z medfazno napetostjo?

Celeron
Prispevkov: 168
Pridružen: 12.12.2007 13:52

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a Celeron »

Aja ne.....sej jes ne povezujem.....samo mislim da gre za podobno stvar........

Se sam de najdem pa vam napišem kašno formulo kle gor da boste videli kašne bolne formule so.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Aja ne.....sej jes ne povezujem.....samo mislim da gre za podobno stvar........
Malo razmisli. Kako gre lahko za podobno stvar? Kaj imata skupnega medfazna napetost in število vrtljajev elektromotorja? Ali ni to isto, kot bi primerjal zgodovino čajevca in število pajkovih nog?
Se sam de najdem pa vam napišem kašno formulo kle gor da boste videli kašne bolne formule so.
Na tvojem mestu se ne bi trudil z iskanjem. Mislim, da bo sporočilo drugačno, kot si si zamislil.

Celeron
Prispevkov: 168
Pridružen: 12.12.2007 13:52

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a Celeron »

Aha.......dobro.......hvala za odgovore.....pustmo zej to........

Še nekej druzga me zanima.........klele imam "karakteristiko regulatorja vzburjanja".....in ne razumem grafa....morda kdo ve zakaj gre?

In pa regulator delovne moči in frekvence.......zakva se to sploh uporabla?

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Še nekej druzga me zanima.........klele imam "karakteristiko regulatorja vzburjanja".....in ne razumem grafa....morda kdo ve zakaj gre?
Ne vem. Najbrž gre za karakteristiko regulatorja vzbujanja (zanimivo, da si napisal vzburjanja).
In pa regulator delovne moči in frekvence.......zakva se to sploh uporabla?
Najbrž za regulacijo delovne moči in frekvence.

Celeron
Prispevkov: 168
Pridružen: 12.12.2007 13:52

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a Celeron »

Aha.....hvala za odgovore........sej zej prbližn vem.....mam tud klele asinhronski motor s tujim vzburjanjem......se to je podobno......

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Sploh ne vem, o čem govoriš.

PS: Gotovo se reče vzbujanje, ne vzburjanje. Ponavadi se vzburja domišljijo, spolno slo, stroje pa se vzbuja, če jih je že treba.

Celeron
Prispevkov: 168
Pridružen: 12.12.2007 13:52

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a Celeron »

Ej ZdravaPamet.....nekej me zanima........jes dons doma k sm vrtal v strop z bormašino.....pa poleg tega da sem kabel za luč prevrtal pa zej nevem ka nej nardim.......bi vprašal še tole: pri bormašini se zadej pri ful gasu bliska k nevem kaj......zej me pa zanima a je to kej narobe z bormašino al kao?

Rokerda
Prispevkov: 799
Pridružen: 11.11.2006 16:18

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a Rokerda »

Celeron napisal/-a:Ej ZdravaPamet.....nekej me zanima........jes dons doma k sm vrtal v strop z bormašino.....pa poleg tega da sem kabel za luč prevrtal pa zej nevem ka nej nardim.......bi vprašal še tole: pri bormašini se zadej pri ful gasu bliska k nevem kaj......zej me pa zanima a je to kej narobe z bormašino al kao?
a se ti hecaš al kaj? mislm tole in vsi ostali tvoji posti zadnih neki dni :lol:

Celeron
Prispevkov: 168
Pridružen: 12.12.2007 13:52

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a Celeron »

Ne hecam se.....samo vprašam ker tega pač nevem.......sej če kdo hoče če mi pove bi lepo prosu......sam če pa nočte pa ni treba.....

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Pridobivanje električne energije

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Mislim, Celeron... Da se nekaj bliska. Kaj naj rečemo na to? Ob nevihti se tudi bliska. Pa je to v redu? Pri ščetkah se vedno malo iskri. Kako izgleda normalno iskrenje, boš pa ti vedel, ne mi.
Če si uničil kabel za luč, ga boš pač moral zamenjati. Ne rabiš dvakrat razmišljat.

Zaklenjeno