Gravitacijski pospešek v Ljubljani

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Gravitacijski pospešek v Ljubljani

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

Kak je gravitacijski pospešek v Ljubljani? \(9,81 m/s^2\) je sicer nek splošen približek...

meglich
Prispevkov: 116
Pridružen: 4.8.2007 18:25

Odgovor Napisal/-a meglich »

Ravno danes je bila na Discovery Chanel oddaja Mithbusters. Poskušali so narediti telo, ki bi kljubovalo gravitaciji. To jim sicer ni uspelo, jim je pa pomagalo nekaj strovnjakov, ki se ukvarjajo z gravitacijo. Med drugim so povedali tudi, da na gravitacijo vpliva tudi naša hoja, luna... Tako da boš vedno imel samo približek, točne številke pa nikoli ne bo.
Iz wikipedije: http://sl.wikipedia.org/wiki/Te%C5%BEni_pospe%C5%A1ek

LP

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

Na težni pospešek pravzaprav vpliva le zemljepisna širina in višina.

Centrifugalna sila, gravitacija Lune, pa pač malce zmanjšata težnost (ne težnostni pospešek).

Kako bi lahko hoja vplivala, pa ne vem...

meglich
Prispevkov: 116
Pridružen: 4.8.2007 18:25

Odgovor Napisal/-a meglich »

Ni teža odvisna od težnega pospeška? Če je masa telesa 1 kilogram, potem je teža telesa večja za: masa X težni pospešek (F=m*g). Masa se ne spreminja, spreminja pa se težni pospešek.

LP

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

Hotel sem reči, da je g pravzaprav vsota vektorjev težnostnega pospeška, centrifugalne sile in sile Lune.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

To jim sicer ni uspelo, jim je pa pomagalo nekaj strovnjakov, ki se ukvarjajo z gravitacijo. Med drugim so povedali tudi, da na gravitacijo vpliva tudi naša hoja, luna... Tako da boš vedno imel samo približek, točne številke pa nikoli ne bo.
Strokovnjaki pa taki. Kaj pa je točna številka v fiziki?

Sicer pa je treba ločevati med jakostjo gravitacijskega polja, recimo onega od masne točke, in eksperimentalne vrednosti "težnega pospeška", ki je, kot Mafijec pravi, zmanjšana zaradi vrtenja Zemlje in drugih vplivov.

meglich
Prispevkov: 116
Pridružen: 4.8.2007 18:25

Odgovor Napisal/-a meglich »

Res je. Ravno na to pa lahko vpliva tudi naša hoja, če se gibamo okoli prostora, kjer merimo težni pospešek. Mi delujemo na merilnik, kot zunanja sila. S tem, da mešamo zrak, upogibamo tla... Res je tudi, da je to v praksi zanemarljivo majhno, a vendar vpliva na merjenje. Iz tega sem ti samo namignil, da ne moreš nikoli izmeriti točnega težnega pospeška. Vedno bo ostajal le približek. :twisted:

LP

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Oh, čisto možno. Ampak ničesar ne moreš točno izmeriti, težni pospešek ni izjema. Dvomim v strokovnjake, ki trdijo, da je nekatere reči pa moč poljubno natančno izmeriti. To (še) ni fizika! Ničesar še nismo izmerili z analitično natančnostjo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Bodisi zaradi fluktuacij količin, bodisi zaradi slabih merilnih priprav, bodisi zaradi česa drugega. Yoda: That is the way of things ...

Kensei
Prispevkov: 45
Pridružen: 27.9.2005 20:25

Odgovor Napisal/-a Kensei »

Moje meritve dobre tei tedne nazaj
Merjeno v ljubljani
9,89 z 0.5% napaka

Lp.Mico

Roman
Prispevkov: 6602
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Ali ni g=9,81m/s2 mišljen na nadmorski višini 0m, torej bi moral biti na ljubljanski nadmorski višini okoli 300m manjši, in je Kenseijev izračun vključno z napako napačen?

Kensei
Prispevkov: 45
Pridružen: 27.9.2005 20:25

Odgovor Napisal/-a Kensei »

Ja 9,81 ja na nadmorski višini 0 in predpostavlja da je zemlja homogeno sestavljena.
Osnove geologije na pa povejo da imajo različne kamnine različno gostoto iz tega pa sledi da zemlja ni homogena in je zato lahko kjer na višjih nadmorskih višinah večji kot privzeta vredost.
a pa privzeta je še na ekvatorju kjer je razdalja do središča zemlje daljša kot na naši geografski širini in to ne krajši za 300m kolikor je nadmorska ampak za nekaj km, lahko kdo izračuna-matematiki?

Taok da se ne strinjam z hitro oceno moje napake, mal opremisli pa boš videl.

Lp.Mico

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

Mislim, da je g v Ljubljani okoli 9,8 m/s2 oziroma 9,798 m/s2, če pogledate sledečo meritev, ki mislim, da velja za Maribor:
http://fizika.uni-mb.si/urniki_datoteke ... nihalo.doc

Lep dan..

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

Mimogrede, kako pa delujejo vse te elektronske tehtnice, ki naj bi kazale na gram natančno (če je gravitacijski pospešek tak različen)?

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Odgovor Napisal/-a GJ »

Mafijec napisal/-a:Mimogrede, kako pa delujejo vse te elektronske tehtnice, ki naj bi kazale na gram natančno (če je gravitacijski pospešek tak različen)?
Verjetno kje v drobnem tisku piše, da to velja za nadmorsko višino 0m.
Drugače pa klasične tehtnice merijo silo in ne mase...
No saj tudi zračnega vzgona ne upoštevajo! Pri materiji z gostoto 1 je napaka merjenja zaradi vzgona več kot 0.1%!

Lep dan...
Zadnjič spremenil GJ, dne 10.12.2007 15:49, skupaj popravljeno 1 krat.

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

No, saj zato sprašujem. Merijo silo teže, a meni napišejo maso. Jaz pa rabim pravzaprav siol teže. Super bi bilo, če bi kar naravnost izpisalo tam silo teže.

Odgovori