Praznjenje izoliranega kondenzatorja

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
Odgovori
Fdle
Prispevkov: 3
Pridružen: 29.10.2013 22:15

Praznjenje izoliranega kondenzatorja

Odgovor Napisal/-a Fdle »

Pozdravljeni,

zanima me rešitev te "uganke."

Imamo nabit in od okolice (idealno) izoliran kondenzator. Lahko rečem tudi v vakuumu. Kondenzator sta pravzaprav dve vzporedni nabiti ravni plošči.
1. Plošči imata na sredini majhno lukjico, skozi katero streljamo elektrone.
2. Plošči nimata luknje, elektrone pa pošiljamo med ploščama, tako da se odklonijo od začetne smeri.
V obeh primerih bi morali elektroni v električnem polju pospešiti, kar pomeni, da pridobijo/izgubijo energijo. To energijo pridobijo na račun zmanjšanja energije kondenzatorja, ki je odvisna od razlike nabojev na ploščah. Vsaj tako si jaz to zamišljam - zakon o ohranitvi energije v sistemu.
Torej, kako je možno, da se v tem primeru energija kondenzatorju zmanjša? Oziroma poveča? Ker, če bi se energija kondenzatorja hotela spremenit, se more spremenit št. elektronov na ploščah kondenzatorja.
Torej, kje tiči zajec?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Praznjenje izoliranega kondenzatorja

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Elektroni so to energijo že imeli - v obliki električne potencialne energije, ki se potem pretvori v kinetično. Tu je vse ok, in v ničemer različno od tega, da kamen, ki pade skozi okno, prileti na tla z neko hitrostjo. Samo, če je začetna in končna točka na istem električnem potencialu (med njima je napetost 0), se mora tudi kinetična energija ohranit. Samemu kondenzatorju se nič ne zgodi, razen nekih podrobnosti (kondenzator tudi čuti silo, tako da če je v vakuumu bo dobil neko mini hitrost, pa če se inducirajo kakšni tokovi ali celo sevanje, bo elektron na koncu pristal z nekoliko manjšo energijo). Naboj na kondenzatorju se seveda ohranja.

Odgovori