Maxwellova enačba

Tehnika. Kako deluje...? Zakaj ne moremo narediti...?
LUKEC1
Prispevkov: 199
Pridružen: 23.7.2015 10:48

Re: Maxwellova enačba

Odgovor Napisal/-a LUKEC1 »

celica napisal/-a:LUKEC1
Človek božji, profesionalni merilnik Spectran - pa to je samo program, kaj pa hardver.
Človek božji, to je dejansko naprava, ne govori če ne umeš.

LUKEC1
Prispevkov: 199
Pridružen: 23.7.2015 10:48

Re: Maxwellova enačba

Odgovor Napisal/-a LUKEC1 »

osf napisal/-a:
celica napisal/-a:LUKEC1
Človek božji, profesionalni merilnik Spectran - pa to je samo program, kaj pa hardver.

Na čem temeljijo naprave?
To je pač merilnik, malo večji od pametnega telefona. Noter ima senzorje za magnetno in električno polje.
Kako pa ti senzorji dejansko delujejo pa trenutno ne vem.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Maxwellova enačba

Odgovor Napisal/-a celica »

LUKEC1
Bi se ti dalo to malo poslikat.

LUKEC1
Prispevkov: 199
Pridružen: 23.7.2015 10:48

Re: Maxwellova enačba

Odgovor Napisal/-a LUKEC1 »


derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Maxwellova enačba

Odgovor Napisal/-a derik »

LUKEC1 napisal/-a:Kupil sem močnostno tuljavo in jo preko žarnice, ki deluje kot upor priključil na omrežno napetost. Imel sem zraven še profesionalni merilnik Spectran, ki posamično meri električno in posamično magnetno polje.
Ko sem tuljavo priklopil sem izmeril samo povečanje magnetnega polja, električno polje je ostalo isto.
Kaj to pomeni?
Maxwellove enačbe v tem primeru ne držijo. Ker če bi držale, bi se moralo spremeniti tudi električno polje, ker po teh enačbah izmenično magnetno polje avtomatsko generira tudi električno.
Če spremeniš vezje, potem se lahko že v principu spremeni tudi razmerje med električnim in magnetnim poljem.

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: Maxwellova enačba

Odgovor Napisal/-a NoSee »

Lukec, moras biti bolj specificen.
Navedi natancne izmerjene vrednosti, odstopanja, rel.spremembe, merilna obmocja, nacin merjenja in seveda shemo vezja.
Brez tega je nesmiselno karkoli ugibati.
Se bolj nesmiselno je misliti, da lahko na podlagi enega nenatancno izvedenega poskusa podvomis v pravilnost Maxwellovih enacb.

LUKEC1
Prispevkov: 199
Pridružen: 23.7.2015 10:48

Re: Maxwellova enačba

Odgovor Napisal/-a LUKEC1 »

Te enačbe povejo razmerje med električnim in magnetnim poljem.
To velja za spremenljiva polja, če imamo eno polje imamo tudi drugo.
Kakšen vpliv ima shema vezja?
Kot sem že napisal, če sem prižgal tisto svojo napravo, sem izmeril samo spremembo magnetnega polja. Glede na enačbe, bi se moralo spremeniti tudi električno polje, pa je ostalo isto..
Zakaj se tega ne loti še kdo drug?
Jaz sem dal pobudo, pa naj še drugi kaj naredijo.
Lp

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Maxwellova enačba

Odgovor Napisal/-a derik »

LUKEC1 napisal/-a:Te enačbe povejo razmerje med električnim in magnetnim poljem.
To velja za spremenljiva polja, če imamo eno polje imamo tudi drugo.
Kakšen vpliv ima shema vezja?
Daleč od vira je razmerje podano z impedanco medija, v bližnjem polju pa so razmere drugačne. Po priključitvi tuljave ti lahko dominira magnetno polje, vsaj tako ti, kot praviš, kaže meritev.
Zakaj se tega ne loti še kdo drug?
Rajši fuzbal gledamo, kot da bi preverjali Maxwellove enačbe :D :D

osf
Prispevkov: 1092
Pridružen: 3.8.2015 15:30

Re: Maxwellova enačba

Odgovor Napisal/-a osf »

LUKEC1 napisal/-a:
osf napisal/-a:
celica napisal/-a:LUKEC1
Človek božji, profesionalni merilnik Spectran - pa to je samo program, kaj pa hardver.

Na čem temeljijo naprave?
To je pač merilnik, malo večji od pametnega telefona. Noter ima senzorje za magnetno in električno polje.
Kako pa ti senzorji dejansko delujejo pa trenutno ne vem.

Več bralcev piše več odgovorov, vsakdo razumeva magnetno polje po svoje.
Nepotrebno bi bilo omeniti podatke, okoliščine ipd. poskusa/meritve, saj večina njih ne zna kaj sploh je magnetno delovanje.

Odgovor dobimo če najprej določimo kaj je magnetizem.
Če tale pojav ne sovpada s pojmom delo, potem nima opravka z elektriko.

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: Maxwellova enačba

Odgovor Napisal/-a NoSee »

LUKEC1 napisal/-a:.Kakšen vpliv ima shema vezja?
..Kot sem že napisal, če sem prižgal tisto svojo napravo, sem izmeril samo spremembo magnetnega polja. Glede na enačbe, bi se moralo spremeniti tudi električno polje, pa je ostalo isto..
...Zakaj se tega ne loti še kdo drug?
Jaz sem dal pobudo, pa naj še drugi kaj naredijo.
Lp
.Glede na komponente in njihovo postavitev bi se dalo o cem sklepati.
..Tista naprava ima verjetno nek cas za kalibracijo, a si jo sigurno pravilno uporabljal? Kako si jo uporabljal, nacin merjenja?
...Ker imamo svoje delo in nimamo pojma o cem dejansko govoris(dizajn poskusa).

Lukec, a nisi ti diplomiran fizik? Sprasujem, ker imam nekje v glavi, da si oziroma bi moral biti. :?

LUKEC1
Prispevkov: 199
Pridružen: 23.7.2015 10:48

Re: Maxwellova enačba

Odgovor Napisal/-a LUKEC1 »

Ja imam visokošolsko diplomo iz fizike, sem se povezal z profesorjem. Mogoče bova kaj odkrila.

maxwell
Prispevkov: 100
Pridružen: 16.11.2011 19:10

Re: Maxwellova enačba

Odgovor Napisal/-a maxwell »

Lahko bi bolj podrobno opisal, tvoj eksperiment; kakšno tuljavo imaš, kje si meril polje,...

Si meril polje v tuljavi? Ker tuljava ustvari polje znotraj nje, zunaj tuljave je pa majhno in hitro upada. Tuljava le ni antena...

Si pravilno nastavil merilnik? Na hitro sem preletel navodila in sem zasledil nekaj o različnih nastavitvah, če meriš statično ali dinamično polje. Si izračunal približno kakšno jakost električnega polja lahko pričakuješ? Mogoče je sprememba električnega premajhna, da bi jo tvoj instrument zaznal.

Glede generiranja električnega polja zaradi spreminjanja magnetnega polja: Kako bi ti pojasnil fazni zamik toka na tuljavi brez uporabe Farraday-eve enačbe?

Ko priklopiš tuljavo na AC napetost se pojavi električno polje - E, ki povzroči padec napetosti na tuljavi in zato se pojavi tok. Ker se tok spreminja se inducira dinamično magnetno polje - B. Tuljava ima ovoje in ker se B spreminja se zato pojavi samo-indukcija, torej magnetno polje povzroči električno polje, ki povzroči inducirano napetost na tuljavi. To novo inducirano električno polje skuša ustaviti spreminjanje toka (glej Lenzovo pravilo), zato znižuje glavno električno polje, ki ga generira vir. Torej celotna napetost (vsota U vira in U inducirane) povzroča zakasnjen tok.

Lahko razložiš tudi ozadje tega eksperimenta: https://www.youtube.com/watch?v=l712H1LOllY

Sploh pa, kako pa misliš, da deluje indukcijski štedilnik?

LUKEC1
Prispevkov: 199
Pridružen: 23.7.2015 10:48

Re: Maxwellova enačba

Odgovor Napisal/-a LUKEC1 »

Zdaj ti ne znam, na vse to odgovoriti. Tukaj bo še veliko dela.
Lp,Luka

LUKEC1
Prispevkov: 199
Pridružen: 23.7.2015 10:48

Re: Maxwellova enačba

Odgovor Napisal/-a LUKEC1 »

V glavnem merilnika nimam več, tako da je zadeva zame zaključena.

osf
Prispevkov: 1092
Pridružen: 3.8.2015 15:30

Re: Maxwellova enačba

Odgovor Napisal/-a osf »

maxwell napisal/-a:Lahko bi bolj podrobno opisal, tvoj eksperiment; kakšno tuljavo imaš, kje si meril polje,...

Si meril polje v tuljavi? Ker tuljava ustvari polje znotraj nje, zunaj tuljave je pa majhno in hitro upada. Tuljava le ni antena...

Si pravilno nastavil merilnik? Na hitro sem preletel navodila in sem zasledil nekaj o različnih nastavitvah, če meriš statično ali dinamično polje. Si izračunal približno kakšno jakost električnega polja lahko pričakuješ? Mogoče je sprememba električnega premajhna, da bi jo tvoj instrument zaznal.

Glede generiranja električnega polja zaradi spreminjanja magnetnega polja: Kako bi ti pojasnil fazni zamik toka na tuljavi brez uporabe Farraday-eve enačbe?

Ko priklopiš tuljavo na AC napetost se pojavi električno polje - E, ki povzroči padec napetosti na tuljavi in zato se pojavi tok. Ker se tok spreminja se inducira dinamično magnetno polje - B. Tuljava ima ovoje in ker se B spreminja se zato pojavi samo-indukcija, torej magnetno polje povzroči električno polje, ki povzroči inducirano napetost na tuljavi. To novo inducirano električno polje skuša ustaviti spreminjanje toka (glej Lenzovo pravilo), zato znižuje glavno električno polje, ki ga generira vir. Torej celotna napetost (vsota U vira in U inducirane) povzroča zakasnjen tok.

Lahko razložiš tudi ozadje tega eksperimenta: https://www.youtube.com/watch?v=l712H1LOllY

Sploh pa, kako pa misliš, da deluje indukcijski štedilnik?

Mi znaš opisat fizično-materialno kaj je magnetizem?
Lahko podrobno razložiš atomsko obnašanje v primeru magnetizma?
Lp

Zaklenjeno