Mars velik kot Luna

Astronomija, zvezde, planeti...
Odgovori
Yabadaba
Prispevkov: 11
Pridružen: 1.6.2004 15:50

Mars velik kot Luna

Odgovor Napisal/-a Yabadaba »

Po netu kroži mail v katerem razlaga kako bo 27. Avgusta Mars na našem nebu tako velik kot Luna.

Zanima me če je kaj res na tem - ker težko verjamem da se lahko "majhno" nebesno telo poveča za 100x ali več. Če je to res potem se mora približati vsaj za polovico.. mogoče pretiravam ali pač?!!

Uporabniški avatar
David Fabijan
Prispevkov: 23
Pridružen: 22.8.2005 13:29
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a David Fabijan »

Koliokor vem je letos celo leto Mars relativno slabo viden in tudi kadar je najbolje viden je s prostim očesom veiden le kot nekoliko svetlejša zvezda.

Kar se pa tiče oddaljenosti, ki bi jo moral imeti Mars, da bi bi se zdel enako velik kot Luna, pa da ti podatki povejo vse:
  • - polmer Marsa je 3400 km
    - polmer Lune je 1750 km
    - oddaljenost Marsa (minimalna) je 55.000.000 km
    - odaljenost Lune (maksimalna) je 405.000km .

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Net prenese vse. Zanimivo pa bi bilo odkriti izvor te neumnosti.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Zanimivo bi bilo presteti koliko ljudi zaradi tega na Smarni gori s colni caka vesoljni potop :lol:

Henrix
Prispevkov: 13
Pridružen: 6.5.2006 20:59

Odgovor Napisal/-a Henrix »

Mene me pa zanima kdaj točno je to iz noči na 26.8 - na jutro 27.8 ali iz noči 27.8 na jutro 28.8.
In na kateri strani neba bo viden, če je možno bi lahko dal kakšn karto in možni podatek za kompas. baje naj bi bil viden z JZ ali pa JV smeri.



Hvala za informacije.

edguy
Prispevkov: 38
Pridružen: 2.11.2003 20:06

Odgovor Napisal/-a edguy »

mars je bil 27.8.2003 najbližje zemlji v zadnjih 50.000 letih. To pomeni da ta novica zamuja točno tri leta :D ! Tudi takrat je bil mars na nebu še vedno temnejši od venere ! Sicer pa Fabijanovi podatki povedo vse.
Sem pa to novico prepral tudi na teleteksu :shock:
noro

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Trenutno je mars itak v neposredni blizini sonca in ga moras loviti ko je sonce pod obzorjem, pa se to se ti verjetno ne bo posrecilo.
Henrix: na nebu se vse odvija pocasi. Kar je danes tam, bo tam tudi jutri. Tako da vprasanje danes ali jutri ni ravno na mestu. Najbolj se "mudi" za komete, ki so ponavadi vidni kaksen teden, malo vec... no, ce izvzamemo meteorske roje 8)

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Jst sm Mars gledu skoz teleskop s 400× povecavo pa je bil velik komej za eno bucikino glavico al pa mal vec:). Tako da bi mogel met kr orng povecavo, da bi ga tako videl, hehe. Kok kej majo taboljsi teleskopi na zemlji povecavo?

Odgovori