Izbruh kometa 17P/Holmes

Astronomija, zvezde, planeti...
Odgovori
NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Izbruh kometa 17P/Holmes

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Pred par dnevi je močno narasel sij kometu 17P/Holmes! Viden je s prostim očesom v Perzeju, repa nima. Sij mu je narasel 400000krat!
glej npr.:
http://sci.esa.int/science-e/www/object ... ctid=41491

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Ob 18h35m SEČ sem ga za kratek čas s prostim videl skozi oblake. Opazoval sem iz severnega dela Ljubljane (Ježica), kjer motijo luči in drevesa. Sija nisem uspel določiti, je pa svetlejši od Delta Per in mnogo šibkejši od Alfa Per. Nekako "kvari" izgled Perzeja. :wink: Viden je kot mali zmazek nekje med 2. in 3. magnitudo. Upam na jasno vreme.

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Sedaj sem zanesljivo cenil magnitudo kometa ob 23h00m 28.10.07 je bila 2,8!

Uporabniški avatar
Fr34k
Prispevkov: 39
Pridružen: 15.10.2006 20:24
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a Fr34k »

In kaj se je zgodilo z njim da je ratu tako svetu?

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Kometi so poenostavljeno rečeno, kepe umazanega ledu. Metan, CO2, voda in druge spojine zmešane s prahom. Velikost teh kep je od nekaj 100 m do 20-30 km. Prah jih dela črne. Če pridejo bliže k Soncu, snov z njihovega površja izhlapeva v prostor. Nastane koma ali glava kometa. Še bliže nabiti delci s Sonca (Sončev veter), izbijajo atome, molekule in prah kome stran, nastane rep kometa.
17P/Holmes je izbruhnil, ker so verjetno razpoke v jedru. Skozi te razpoke je izbruhnilo veliko delcev ven. Torej se površina, ki odbija svetlo, zelo povečala.
Sedaj je velik celo 10' (naviedzni premer), tor na oddaljenosti 243000000 km je premer približno 730000 km in še narašča. In tudi sij mu še narašča. Zbledel bo, ko se bodo delci porazgubili!

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

Hudo - hudo - Prav špon ga je gledati.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Odgovor Napisal/-a celica »

Ali je komu znano, če v ta prostor v vesolju v bodočnosti pride še kakšen komet ali kaj drugega.
LP.

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Sem ga pogledal pred kakšno uro s prostim očesom. Se je zelo razlezel. To je komet, ki je zaradi velikosti bolje viden v majhnem teleskopu, kot v velikem pri veliki povečavi.
V naslednjih dneh se ga splača pogledati z lovskim daljnogledom zgodaj zvečer pred vzhodom Lune. Sedaj je zrave Alfe Perzeja oziroma Mirfaka.
Celica!
Glede kometov glej npr. linke na:
http://www.observatorij.org/

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 858
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Izbruh kometa 17P/Holmes

Odgovor Napisal/-a celica »

NIKKI imam vprašanje

Gravitacijsko lečenje je napovedala splošna teorija relativnosti. Če so tri nebesna telesa postavljena ravno tako, da bo ukrivljanje fokusiralo zvezdino svetlobo na Zemljo, bo to povzročilo, da bo oddaljena zvezda zasvetila močneje.

In sedaj vprašanje:
Ali je možno isto uporabiti v primeru kometa 17P/Holmes.
Če je možno,Kje naj bi bil komet, v sredini ali kot tretji.

Vprašanje imam zaradi povečanja sija. Odkar zasledujem komet sem zasledil vzrok povečanega sija zaradi eksplozije kometa, vendar kot vidim komet še kar obstaja. Druge razlage nisem zasledil.

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Re: Izbruh kometa 17P/Holmes

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Kot sem že nekje omenil je prostor-čas zelo "trd", zato morajo biti leče zelo masivne in/ali razdalje za lečenje velike! Ukrivljenosti pri zvezdah so reda velikosti 0.001" (tisočinka ločne sekunde). To je 1: 200000000, to je kot, pod katerim vidimo kovanec za 1 EUR na oddaljenosti 4000 km! Na primer pri Jupitru je ukrivljenost reda velikosti 0,0001". Ni veliko ali ne?
Torej sigurno bi opazili telo reda velikosti nekaj mas Sonca, če bi se to pojavilo med nami in kometom, gotovo bi pa opazili lečenje na drugih objektih, že zdavnaj prej!
Komet je svetilo, leča bi morala biti med nami in kometom, opazovalec je opazovalec.
Glede izbruha 17P/Holmes, glej čisto svež članek:
http://arxiv.org/abs/0801.0864v1 .
Tam so ocene, da je odvrgel cca 1% snovi. Čisto nič čudnega!
Ni nujno, da vidiš medveda. Strah te je, če vidiš samo njegove sledi! 8)
Čudna opomba, pa ne smem več napisat! :wink:

Odgovori