Je svetlobna hitrost res največja?

Posebna in splošna teorija relativnosti
Odgovori
Nande Ninja
Prispevkov: 219
Pridružen: 3.2.2013 5:52

Je svetlobna hitrost res največja?

Odgovor Napisal/-a Nande Ninja »

Lep pozdrav. Sem nov član tukaj in zanima me nekaj stvari o svetlobni hitrosti. Če kdo ve kaj, vas prosim za pomoč.
Kdo trdi, da je svetlobna hitrost največja hitrost? :lol: S čim je to dokazal? Nikjer na spletu ne najdem tovrstnih podatkov.
Je bil to Einstein? Je on trdil, da je hitrost svetlobe najvišja hitrost? Če je to trdil, se je motil. Jaz lahko dokažem, da
to ni res. Svetlobo se da prehiteti. Ali kdo ve, kje, oziroma komu, bi jaz moral svojo teorijo prikazati, da bi me res
poslušal in poskušal razumeti? Moja teorija je sicer popolnoma preprosta in lahko jo dokažem, vendar tega ne bom tukaj
objavljal, zato sprašujem, kam naj se prijavim, da svojo teorijo tudi uradno dokažem in da se ta šarada konča enkrat za
vselej, ker to je nezaslišano trditi, da je hitrost omejena :!: Hitrost gre v neskončnost in se ne da določiti najvišje hitrosti,
kot se ne da napisati največjega števila.

Res prosim, če kdo ve, kam naj se prijavim, da bi podrl to teorijo, ki pravi, da je svetlobna hitrost najvišja hitrost.

To je nezaslišano trditi. Najvišji človek na svetu meri 246.5 cm. Ali lahko zdaj trdimo, da človek ne more biti
višji kot 246.5 cm? Kaj pa če se bo nekoč rodil nekdo, ki bo še višji? Nezaslišano je trditi, da je svetlobna
hitrost najvišja hitrost brez dokazov, saj kaj takega ni mogoče dokazati. To je čista logika.

Dokažemo lahko, da nekaj obstaja, oziroma, da se nekaj da narediti. Nikoli pa ne bomo mogli dokazati,
da nekaj ne obstaja, oziroma, da se nečesa ne da narediti. Če nekaj ne obstaja danes, ne pomeni, da
to nikoli ne bo obstajalo. To je čista logika.

Jaz pa imam tudi dokaz, oziroma teorijo, kako lahko svetlobno hitrost prehitimo, zato me zanima, kam naj se obrnem,
da bom svojo teorijo lahko tudi dokazal.

Hvala in lep dan še naprej.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Je svetlobna hitrost res največja?

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

No, stvari niso tako enostavne in preden razumes obstojeco teorijo ne mores kar tako zavracat - tako se rojevajo sarlatani - zaradi nerazumevanja sestavijo svojo teorijo iz minimalnega znanja, ki ga imajo, in vztrajajo pri svojem.

Kot prvo, posebna teorija relativnosti je znano dejstvo, ki je bilo nestetokrat dokazano tako teoreticno, kot eksperimentalno, in brez upostevanja njenih efektov veliko moderne elektronike ne bi delovalo. Ne mores jo zavrnit ker jo ne razumes ali ker ti ni vsec - moras imeti bolj konkreten razlog (protiprimer, neujemanje z eksperimenti,...). In ne vem kako nic ne najdes, saj gre za enega izmed najbolj znanih in medijsko pokritih fizikalnih zakonov. Razumet moras tudi, da teoreticni dokaz velja ravno tako, ali se bolj kot eksperimentalen: konstantnost svetlobne hitrosti ne glede na hitrost opazovalca sledi direktno iz lastnosti svetlobnega valovanja (direktno iz tega, da svetloba lahko potuje po praznem prostoru). Ker za svetlobo vemo, da je elektromagnetno valovanje, in zakone elektromagnetnega valovanja poznamo, je nadalnje sklepanje nedvoumno in neizpodbitno.

Pri hitrosti se ne gre samo za stevilsko omejitev... gre za lastnost vesolja in razumevanje tega, kaj hitrost. Ne gre za to, da bi ti nekaj preprecilo it hitreje - enostavno hitrosti ne morejo biti vecje kot svetlobna hitrost. V principu je svetlobna hitrost matematicno gledano neskoncnost - neskoncnost v energiji. Za doseganje svetlobne hitrosti bi bilo treba dodati neskoncno energije, ker kineticna energija naraste preko vseh meja, ko se priblizujes svetlobni hitrosti. Ko se bolj podrobno posvetis pojmu hitrosti, vidis da navadno sestevanje hitrosti ne velja (ce prvi opazovalec vidi drugega peljati z neko hitrostjo in drugi tretjega z neko drugo hitrostjo, hitrost tretjega glede na prvega ni kar vsota). Razlog je v tem, da je hitrost sprememba polozaja v casu, in prostor in cas sta povezana med seboj.

Na tem forumu in marsikje drugje je to ze stokrat razlozeno, celo poljudno znanstvene knjige si lahko preberes o tem (magari legendarne Hawkingove knjige). Ce te stvar zanima, si jo preberi, najdes lahko tudi mnogo video posnetkov na internetu, z bolj ali manj domaco razlago. Ti pa svetujem, da ne izgubljas casa z izumljanjem napacnih teorij preden ves za kaj se gre.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Je svetlobna hitrost res največja?

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Tudi sam sem prepričan, da hitrosti v vesolju lahko presegajo svetlobno hitrost. To sem utemeljeval v knjigi Franc Rozman: Zastrto vesolje. Tu sem predlagal mnoge meritve, ki bi neposredno merile hitrost svetlobe iz gibajočih se virov svetlobe ali iz velike gravitacije. Takih meritev v fiziki namreč ni. Čeprav sem predlagal tudi tehnološko izvedljive laboratorijske meritve http://www.anti-energija.com/Oblok.pdf je med fiziki velik odpor, da bi take meritve kdo opravil. Fizika je religija, ki ji zadošča in zadovoljuje vera v svetlobno hitrost, kot največjo hitrost. Več http://www.anti-energija.com/

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Je svetlobna hitrost res največja?

Odgovor Napisal/-a Roman »

Rozman, prebral sem tekst, pa nisem zasledil tvojega predloga za meritev svetlobe. In na Maxwellovo formulo tudi nisi nikoli zadovoljivo odgovoril. Vse, kar premoreš, je, da se pritožuješ nad krivico, ki naj bi ti jo delali fiziki.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Je svetlobna hitrost res največja?

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ne jemat tega dejstva kot neko umetno omejitev hitrosti na cesti ampak pride iz lastnosti definicije hitrosti.

Primer podobne "omejitve": recimo, da v tla 1 meter stran od sebe zasadis navpicno palico in pogledas, pod koliksnim kotom glede na vodoravnico moras gledat, da vidis vrh. Ne glede na visino palice bo ta kot manjsi od 90 stopinj. Se tudi za to situacijo najde kaksen sarlatan, ki bo trdil, da bo pri neki visini palice ta kot vecji od 90 stopinj?
To ni neka "magicna" omejitev ampak lastnost kolicine, ki jo opisujes - kot v pravokotnem trikotniku pac ne more bit vecji od 90 stopinj, in tole s svetlobno hitrostjo je podobno (celo Pitagorov izrek velja med energijo, maso in gibalno kolicino).

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Je svetlobna hitrost res največja?

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Anekdota: Zbor modrijanov je razpravljal, koliko zob ima konj. Ker razprava več dni ni dala rezultata, se je eden od njih domislil in predlagal: 'odprimo konju usta in zobe preštejmo'. Tudi jaz predlagam, da opazovani svetlobi zmerimo tako frekvenco kot valovno dolžino (c=f . λ ) in hitrost svetlobe bo enkrat za vselej enoumno izmerjena. Več http://www.anti-energija.com/The_proper ... _light.pdf

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Je svetlobna hitrost res največja?

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Kot vedno, trobis v isti rog in ignoriras vse komentarje drugih. Totalna izguba casa, da bi ti kdo poskusal spravit kaj v trdo buco....

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Je svetlobna hitrost res največja?

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Zakaj ne bi izvedli teh meritev in s tem enkrat za vselej končali te razprave?

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Je svetlobna hitrost res največja?

Odgovor Napisal/-a qg »

Rozman napisal/-a:Zakaj ne bi izvedli teh meritev in s tem enkrat za vselej končali te razprave?
Fizikalnih eksperimentov ne moremo kar enostavno izvesti. Vedno je tudi treba teoretsko razčistiti, kaj bomo dobili itd. Zato se vseeno poglobi v teorijo ali vsaj bolj strnjeno povej, kje so tvoja neujemanja med tvojo teorijo in današnjo fiziko.

Možno pa je, da kakšen podoben eksperiment obstaja, ter naj se razčisti najprej pri tem eksperimentu. Ali se res tvoja teorija prilega prav na vse današnje eksperimente?

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Je svetlobna hitrost res največja?

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Teoretična izhodišča za meritev hitrosti svetlobe so podrobno obdelana v moji knjigi Zastrto vesolje (str 163-287). Ključne misli sem v zelo skrčeni obliki pripravil za predstavitev na konferenci v Benetkah (v ang.) na strani http://www.anti-energija.com/The_proper ... _light.pdf Pregledal sem na stotine člankov in se na dolgo pogovarjal z mnogimi priznanimi fiziki, preden sem ugotovil da neposredne meritve hitrosti svetlobe iz gibajočega vira še niso opravljene.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Je svetlobna hitrost res največja?

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Kako, da niso bile? Saj Zemlja se giblje, mar ne?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Je svetlobna hitrost res največja?

Odgovor Napisal/-a vojko »

Ko preberem takšen uvod v neko debato o resnih stvareh

/..Je on (Einstein) trdil, da je hitrost svetlobe najvišja hitrost? Če je to trdil, se je motil. Jaz lahko dokažem, da
to ni res. Svetlobo se da prehiteti. Ali kdo ve, kje, oziroma komu, bi jaz moral svojo teorijo prikazati, da bi me res
poslušal in poskušal razumeti? Moja teorija je sicer popolnoma preprosta in lahko jo dokažem, vendar tega ne bom tukaj
objavljal, zato sprašujem, kam naj se prijavim, da svojo teorijo tudi uradno dokažem .../


nemudoma neham in pričnem reševati križanke ali pa kako drugače bolj koristno uporabljati svoj čas... :lol:

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Je svetlobna hitrost res največja?

Odgovor Napisal/-a Roman »

Rozman napisal/-a:Zakaj ne bi izvedli teh meritev in s tem enkrat za vselej končali te razprave?
Zaenkrat Maxwellova formula za hitrost svetlobe drži, potreba po nadaljnji razpravi ne obstaja, razen, če imaš utemeljen ugovor k tej formuli, tega pa nisem prebral. Poleg tega tudi nisem prebral, kako si meritve zamišljaš.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Je svetlobna hitrost res največja?

Odgovor Napisal/-a problemi »

Rozman napisal/-a:Anekdota: Zbor modrijanov je razpravljal, koliko zob ima konj. Ker razprava več dni ni dala rezultata, se je eden od njih domislil in predlagal: 'odprimo konju usta in zobe preštejmo'. Tudi jaz predlagam, da opazovani svetlobi zmerimo tako frekvenco kot valovno dolžino (c=f . λ ) in hitrost svetlobe bo enkrat za vselej enoumno izmerjena. Več http://www.anti-energija.com/The_proper ... _light.pdf
Kateri del zelo dolgega besedila ti ni bil jasen, ko ti je Aniviller, mogoče tudi shrink, se ne spomnim več, te stvari pojasnil, da se ti ga (mogoče) še enkrat pojasni.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Je svetlobna hitrost res največja?

Odgovor Napisal/-a problemi »

Nande Ninja napisal/-a:Dokažemo lahko, da nekaj obstaja, oziroma, da se nekaj da narediti. Nikoli pa ne bomo mogli dokazati,
da nekaj ne obstaja, oziroma, da se nečesa ne da narediti. Če nekaj ne obstaja danes, ne pomeni, da
to nikoli ne bo obstajalo. To je čista logika.

Jaz pa imam tudi dokaz, oziroma teorijo, kako lahko svetlobno hitrost prehitimo, zato me zanima, kam naj se obrnem,
da bom svojo teorijo lahko tudi dokazal.

Hvala in lep dan še naprej.
Nihče ti ne brani da teze v svoji teoriji dokažeš. V primeru, da nimaš sredstev za ekperimente napiši potek le teh in ni vrag, seveda če so le količkaj verodostojni, da se ne bo našel inštitut, ki jih bo izvedel. Vendar ... DOKAŽI in se ne sprašuj kam se lahko obrneš in kaj je in kaj ni logika. S tem boš malokoga fasciniral na tem forumu.

Ker ko to vprašaš, in to nekdo ki ima amicijo rušiti najmanj PTR, bi te najraje poslal na Inštitut S. Š. Amrita tam nekje pri Ptuju.

Odgovori