TeV energija protona

Posebna in splošna teorija relativnosti
Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

TeV energija protona

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Trkalnik z električnim in magnetim poljem proton lahko pospeši do blizu svetlobne hitrosti. Pričakovano je, da E in M polji protona ne moreta pospešiti preko največje lastne hitrosti gibanja. Maso oziroma energijo protona pri veliki hitrosti moramo torej meriti po neodvisni metodi od E in M polja. Proton v mirovanju vsebuje (E=mc2) cca en GeV energije. Trkalnik proton pospeši do nekaj TeV energije. Ta energija se ob trku ne izniči, moramo jo ob trku opaziti. Energija nekaj TeV ob trku ustvari tisoč protonov ali v obliki sevanja ekvivalentne energije. Literatura ne navaja meritev, da se taka energija res sprosti. Rabim link na iskan članek.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: TeV energija protona

Odgovor Napisal/-a shrink »

Dej, nehi, no, šarlatanski nakladač:

Slika

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: TeV energija protona

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Tega diagrama ne razumem brez komentarja. Zato prosim, če ni skrivnost za link na članek, kjer je diagram komentiram.


Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: TeV energija protona

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Celica, hvala za članek. Članek opisuje kote raztrosa sevane energije ob trku dveh protonov. Ne najdem pa podatka, po katerem sprašujem, kakšna je izmerjena izsevana energija enaka energiji protona ob trku. Ali je izmerjena celotna izsevana energija po trku nekaj TeV, če je energija protona pred trkom nekaj TeV. Na ta način bi preverili, ali je energija protona pred trkom res nekaj TeV.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: TeV energija protona

Odgovor Napisal/-a shrink »

Narobe, šarlatanski nakladač, članek opisuje "preseke" protonov pri trkih ob izmerjenih energijah. Kako se merijo energije delcev v pospeševalnikih, pa se bo šarlatanski nakladač moral še izobraziti. :lol:

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: TeV energija protona

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Tako kot fizika nima verodostojne meritve hitrosti svetlobe iz gibajočega vira, postaja vse bolj očitno, da tudi nima meritve sproščene energije ob trku protona v trkalniku. Če taka meritev obstaja, je ta forum najbolj pravo mesto, da tako meritev odkrijemo. Sprašujem torej za članek na temo te meritve.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: TeV energija protona

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rozman napisal/-a:Tako kot fizika nima verodostojne meritve hitrosti svetlobe iz gibajočega vira, postaja vse bolj očitno, da tudi nima meritve sproščene energije ob trku protona v trkalniku. Če taka meritev obstaja, je ta forum najbolj pravo mesto, da tako meritev odkrijemo. Sprašujem torej za članek na temo te meritve.
Rozman, pa kaj je s tabo?! Ko ti shrink prezentira najbolj grafičen in popoln odgovor na tvoja vprašanja, prostodušno priznaš, da ga ne razumeš. To pa te niti najmanj ne zmoti, da brez da bi trenil z očesom mirno in neženirano še naprej nakladaš traparije, ki jih okronaš z ocvirkom, da je prav ta amaterski forum tisto "najbolj pravo mesto, da tako meritev odkrijemo"! :lol:

Torej, meritve, ki so po tvoje 'ušle' najboljšim laboratorijem in trkalnikom na svetu in stotinam vrhunskih znanstvenikov, med katerimi so tudi nobelovci za fiziko - bomo 'odkrili' mi na nekem popolnoma nepomembnem forumu v neki (za vrhunsko eksperimentalno fiziko visokih energij) popolnoma nepomembni državici?! :lol:

Bonjour Tristesse, bi rekla Saganova, jaz pa dodajam: Bonjour folie! :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: TeV energija protona

Odgovor Napisal/-a bargo »

Odkritje lahko pomeni preprosto link na članek, predavanje, itd., kjer je stvar prezentna in zato se povsem strinjam z Rozmanom, da je tale forum primeren. Vprašanje pa je ali je kdo vešč in kompetenten, da takšno stvar, po kateri sprašuje radovednež, tudi verodostojno pokaže in prikaže.

Na grafu je mogoče videti ALICE, kar je dokaj zgovorno. :lol:
Rozman napisal/-a: Ne najdem pa podatka, po katerem sprašujem, kakšna je izmerjena izsevana energija enaka energiji protona ob trku. Ali je izmerjena celotna izsevana energija po trku nekaj TeV, če je energija protona pred trkom nekaj TeV. Na ta način bi preverili, ali je energija protona pred trkom res nekaj TeV
Meni se vprašanje zdi nerazumljivo. Tudi nadaljevanje je zmeda. Mogoče preoblikuješ tako, da bo jasno po čem sprašuješ in verjamem, da bo Merlin sprejel izziv.
Vojko napisal/-a: Bonjour Tristesse, bi rekla Saganova, jaz pa dodajam: Bonjour folie
Google predlaga "Bonjour jolie" 8) Kaj si hotel s temi francoskimi pojmi sploh povedati? :roll:

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: TeV energija protona

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Bargo se strinjam, moj zapis je površen, bom vprašanje zapisal bolj razumljivo (mea culpa). Fizika ugotavlja, da se s hitrostjo delca povečuje njegova masa. Proton naj bi v trkalniku zaradi povečane mase in velike hitrosti dosegel nekaj TeV energije. Iščem neposredno meritev, ali delec v trkalniku res doseže nekaj TeV energije. Energija je neuničljiva in energija protona pred trkom se (v obliki sevanja) ohranja tudi po trku. Z vašo pomočjo torej iščem članek, kjer bi bila opisana izmerjena sproščena energija protona ob trku.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: TeV energija protona

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:Odkritje lahko pomeni preprosto link na članek, predavanje, itd., kjer je stvar prezentna in zato se povsem strinjam z Rozmanom, da je tale forum primeren. Vprašanje pa je ali je kdo vešč in kompetenten, da takšno stvar, po kateri sprašuje radovednež, tudi verodostojno pokaže in prikaže.

Na grafu je mogoče videti ALICE, kar je dokaj zgovorno.
Rozman napisal/-a: Ne najdem pa podatka, po katerem sprašujem, kakšna je izmerjena izsevana energija enaka energiji protona ob trku. Ali je izmerjena celotna izsevana energija po trku nekaj TeV, če je energija protona pred trkom nekaj TeV. Na ta način bi preverili, ali je energija protona pred trkom res nekaj TeV
Meni se vprašanje zdi nerazumljivo. Tudi nadaljevanje je zmeda. Mogoče preoblikuješ tako, da bo jasno po čem sprašuješ in verjamem, da bo Merlin sprejel izziv.
Vojko napisal/-a: Bonjour Tristesse, bi rekla Saganova, jaz pa dodajam: Bonjour folie
Google predlaga "Bonjour jolie" Kaj si hotel s temi francoskimi pojmi sploh povedati?
Se nisi malo izgubil, bargo? :lol:
Začneš s panegirikom: /...se povsem strinjam z Rozmanom.../, že v naslednjem odstavku pa (pravilno! 8) ) ugotavljaš: "Meni se vprašanje zdi nerazumljivo. Tudi nadaljevanje je zmeda." :lol:
Kaj bo torej? Ploščato ali špičasto? :lol:

Glede francoščine pa sem mislil, da bo tole lahek zalogaj: Bonjour Tristesse ("Dober dan, žalost") je naslov kultnega romana mlade (18-letne!) pisateljice Françoise Sagan, parafraza "Bonjour folie" pa seveda pomeni: " Dober dan, norost" ... :wink:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: TeV energija protona

Odgovor Napisal/-a shrink »

Seveda razpolaga fizika z verodostojnimi meritvami za hitrost svetlobe in energije delcev v pospeševalnikih, a kaj ko tega šarlatanski nakladači tipa Rozman ne vedo ali ne razumejo, pa čeprav se jim pod nos pomoli članke s takimi meritvami. :lol:

Seveda pa se pri šarlatanu Rozmanu spet kaže obujanje enih in istih spraševanj, s katerimi je moril po tem forumu (npr. o verodostojnih meritvah za hitrost svetlobe) in na katera je dobil vse potrebne odgovore in razlage. A njemu ne potegne in ne potegne, ker je pač zaslepljen šarlatanski megaloman, katerega pamet se vedno znova hibernira in resetira, zato pri ponovni zbuditvi spet smeti z enimi in istimi neumnostmi, tokrat v drugi preobleki (sedaj pač naklada, da ni bila izmerjena energija protonov). :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: TeV energija protona

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a:Odkritje lahko pomeni preprosto link na članek, predavanje, itd., kjer je stvar prezentna in zato se povsem strinjam z Rozmanom, da je tale forum primeren. Vprašanje pa je ali je kdo vešč in kompetenten, da takšno stvar, po kateri sprašuje radovednež, tudi verodostojno pokaže in prikaže.

Na grafu je mogoče videti ALICE, kar je dokaj zgovorno.
Rozman napisal/-a: Ne najdem pa podatka, po katerem sprašujem, kakšna je izmerjena izsevana energija enaka energiji protona ob trku. Ali je izmerjena celotna izsevana energija po trku nekaj TeV, če je energija protona pred trkom nekaj TeV. Na ta način bi preverili, ali je energija protona pred trkom res nekaj TeV
Meni se vprašanje zdi nerazumljivo. Tudi nadaljevanje je zmeda. Mogoče preoblikuješ tako, da bo jasno po čem sprašuješ in verjamem, da bo Merlin sprejel izziv.
Vojko napisal/-a: Bonjour Tristesse, bi rekla Saganova, jaz pa dodajam: Bonjour folie
Google predlaga "Bonjour jolie" Kaj si hotel s temi francoskimi pojmi sploh povedati?
Se nisi malo izgubil, bargo?
Začneš s panegirikom: /...se povsem strinjam z Rozmanom.../, že v naslednjem odstavku pa (pravilno! 8) ) ugotavljaš: "Meni se vprašanje zdi nerazumljivo. Tudi nadaljevanje je zmeda."
Kaj bo torej? Ploščato ali špičasto? :lol:
Še enkrat preberi, počasi. Si? Daj raje še enkrat, tokrat od začetka, si. Dobro. Vidiš, odkritje ni kar vpogled v božje misli, Albert se reži, odkriješ lahko tudi ženo. :lol:


vojko napisal/-a: Glede francoščine pa sem mislil, da bo tole lahek zalogaj: Bonjour Tristesse ("Dober dan, žalost") je naslov kultnega romana mlade (18-letne!) pisateljice Françoise Sagan, parafraza "Bonjour folie" pa seveda pomeni: " Dober dan, norost" ... :wink:
No, pri tebi se nikoli ne ve. :wink:

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: TeV energija protona

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Če shrinka prav razumem, fizika nima meritve energije (članka na to temo), ki jo proton sprosti ob trku. To sem na osnovi dosedanjih iskanj pričakoval, vendar sem hotel še enkrat preveriti.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: TeV energija protona

Odgovor Napisal/-a bargo »

Rozman napisal/-a:Če shrinka prav razumem, fizika nima meritve energije (članka na to temo), ki jo proton sprosti ob trku. To sem na osnovi dosedanjih iskanj pričakoval, vendar sem hotel še enkrat preveriti.
Saj se hecaš, a ne? :roll:

Odgovori