Tom and Jerry

Posebna in splošna teorija relativnosti
Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Tom and Jerry

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Še eno lažje vprašanje iz PTR. Čisto ob meni mimo mene prileti raketa, katere hitrost limitira proti c. Čas na raketi (t') po PTR tako rekoč stoji, teče izredno počasi. Po drugi strani se razdalja med mano in raketo (x') izredno počasi povečuje. S tem mi je raketa dalj časa na dosegu rok. Tako jo zaznavam po PTR :cry: . Ko raketa leti mimo mene s svetlobno hitrostjo, jo zaradi bližine in počasnega oddaljevanja lahko božam. Kje je napaka?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Tom and Jerry

Odgovor Napisal/-a vojko »

Rozman napisal/-a:
6.6.2017 14:01
Še eno lažje vprašanje iz PTR. Čisto ob meni mimo mene prileti raketa, katere hitrost limitira proti c. Čas na raketi (t') po PTR tako rekoč stoji, teče izredno počasi. Po drugi strani se razdalja med mano in raketo (x') izredno počasi povečuje. S tem mi je raketa dalj časa na dosegu rok. Tako jo zaznavam po PTR :cry: . Ko raketa leti mimo mene s svetlobno hitrostjo, jo zaradi bližine in počasnega oddaljevanja lahko božam. Kje je napaka?
Ljubi vsemogočni v višavah! Ali sploh veš, zakaj je PTR (in STR) dobila ime 'relativnostna'? :lol:
Osnovna napaka je seveda v prepogostem gledanju risank tipa 'Tom in Jerry' ... :lol:

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Tom and Jerry

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Čisto ob meni mimo mene prileti raketa, katere hitrost limitira proti c. Čas na raketi (t') po PTR teče izredno počasi. Po drugi strani se razdalja med mano in raketo (x') izredno počasi povečuje. S tem mi je raketa dalj časa na dosegu rok.
Takšni izzivi ne smejo ostati predolgo brez odgovora, zato sledi odgovor:
Zaradi nazornosti raketo teoretično pospešim čisto do svetlobne hitrosti. Čas na raketi se ustavi t'=0. Obenem opazim, da raketa ne prepotuje nobene razdalje več (x'=0), nikamor se ne premakne. Hitrost rakete računam iz časa na raketi in razdalje, ki jo raketa preleti v tem času v=x'/t'. Ob počasnejšem teku časa t' raketa napraviti tudi krajšo pot x'. Le hkratno spreminjanje x' in t' določa realno hitrost rakete. Raketa ima na primer svetlobno hitrost ravno zato, ker prepotovano razdaljo x'=0, delimo s časom t'=0. Če bi delili neko razdaljo x', ki je večja od nič, s časom t' ki je nič, bi dobili neskončno hitrost rakete. Brez upoštevanja PTR vidim, da raketa švigne mimo mene z veliko hitrostjo, če pa raketo opazujem na osnovi časa in razdalj, ki jih po PTR zaznavam na raketi pa raketa miruje ob meni.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Tom and Jerry

Odgovor Napisal/-a GJ »

vojko napisal/-a:
6.6.2017 14:19
Ljubi vsemogočni v višavah!
Ne bi verjel, ampak ob prebiranju tvojih nebuloz je tudi vojko postal veren!
Rozman napisal/-a:
7.6.2017 11:41
Zaradi nazornosti raketo teoretično pospešim čisto do svetlobne hitrosti.
Zaradi tvoje nazornosti je raketa izgubila eno izmed prostorskih razsežnosti in ne pripada več prostor-času ampak le bolni domišljiji samooklicanega fizikalnega megalomana Rozmana.

Lep večer vsem...

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Tom and Jerry

Odgovor Napisal/-a Rozman »

GJ, res je, zadostuje, če hitrost rakete pospešim do 0,9*c (zraven devetice je pika). Pospešil sem jo malo več, da sem zbudil Toma. GJ, Tom se ne zaveda, da ima Jerry premoč, ker deluje premišljeno in umirjeno. Tom pa histerično deluje iz pozicije moči tako, da udarja predvsem po sebi. Če Tom s svojimi čustvenimi izbruhi (nebuloza, fizikalni megaloman) ne bi kazal svoje prizadetosti in s tem nemoči in bi se Yerryju zoperstavil premišljeno in umirjeno, bi bil Jerryju vsaj enakovreden.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Tom and Jerry

Odgovor Napisal/-a bargo »

Nekako imam občutek, da se Rozman giblje s konstantno hitrostjo, ki je blizu svetlobne hitrosti. Ob dotiku mimo leteče rakete, kar ga očitno povsem prevzame, se pa začno dogajati zanimive reči. :D 8)
Odlično Rozman! :wink:

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Tom and Jerry

Odgovor Napisal/-a GJ »

Rozman napisal/-a:
7.6.2017 22:29
Če Tom s svojimi čustvenimi izbruhi (nebuloza, fizikalni megaloman) ne bi kazal svoje prizadetosti...
Koga lahko starček (fizikalni megaloman) čustveno prizadene s svojimi zmedenimi sanjami (nebulozami)?

Lep dan še naprej...

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Tom and Jerry

Odgovor Napisal/-a vojko »

GJ napisal/-a:
7.6.2017 20:51
vojko napisal/-a:
6.6.2017 14:19
Ljubi vsemogočni v višavah!
Ne bi verjel, ampak ob prebiranju tvojih nebuloz je tudi vojko postal veren! :!: :D :lol: :lol:
Rozman napisal/-a:
7.6.2017 11:41
Zaradi nazornosti raketo teoretično pospešim čisto do svetlobne hitrosti.
Zaradi tvoje nazornosti je raketa izgubila eno izmed prostorskih razsežnosti in ne pripada več prostor-času ampak le bolni domišljiji samooklicanega fizikalnega megalomana Rozmana.

Lep večer vsem...

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Tom and Jerry

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Ubogi Tom, Jerry je izobesil plakat: »Po Newtonu vidim, da raketa švigne mimo mene z veliko hitrostjo, če pa raketo opazujem na osnovi časa in razdalj, ki jih zaznavam po PTR pa raketa miruje ob meni.« Tom nima argumentov, s katerim bi se zoperstavil izzivu. Rad bi cvilil pa mu ponos to ne dopušča. Ostane mu renčanje v obliki arogance. Tomu ob nesposobnosti, da se argumentirano spopade z Jerryem, drugega tudi ne ostane.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Tom and Jerry

Odgovor Napisal/-a GJ »

Rozman napisal/-a:
8.6.2017 18:13
Ubogi Tom, Jerry je izobesil plakat: »Po Newtonu vidim, da raketa švigne mimo mene z veliko hitrostjo, če pa raketo opazujem na osnovi časa in razdalj, ki jih zaznavam po PTR pa raketa miruje ob meni.« Tom nima argumentov, s katerim bi se zoperstavil izzivu. Rad bi cvilil pa mu ponos to ne dopušča. Ostane mu renčanje v obliki arogance. Tomu ob nesposobnosti, da se argumentirano spopade z Jerryem, drugega tudi ne ostane.
Ubogi Rozman cvili, ker ne zna popisati pojava po PTR, ker mu ponos, neznanje ter leta ne dopuščajo!
Prvi kiks njegovega razumevanja, ostali kiksi pa so posledični in smo mu jih razložili že večkrat...
Rozman napisal/-a:
6.6.2017 14:01
Čas na raketi (t') po PTR tako rekoč stoji
Lastni čas delca po teoriji relativnosti teče vedno enako hitro! To dokazujejo poizkusi merjenja razpolovnih časov hitrih delcev mionov.
Sedaj pa le cvili, cvili ubogi Rozman! :lol:

Lep večer vsem, tudi tistim, ki civiljo...

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Tom and Jerry

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Tom se je okorajžil in se Jerryju pokazal izpod stola. Bravo Tom. 'Lastni čas delca po teoriji relativnosti teče vedno enako hitro!' Res je. Raketar miruje v svojem sistemu opazovanja. On v svojem sistemu opazovanja občuti teči čas enako hitro in tudi razdalje v raketi vidi nespremenjene. Ampak tega vprašanja Jerry Tomu ne zastavlja. Jerry sprašuje, kako zemljan vidi raketo. Zemljan vidi, da v raketi čas teče zelo počasi in raketa se tudi zelo počasi oddaljuje od zemljana, tako rekoč miruje. Če se zemljan v določenem trenutku nahaja ob raketi, bo raketa zaradi 'mirovanja' v očeh zemljana pač mirovala ob zemljanu. Sedaj pa da vidimo, ali bo Tom pobegnil nazaj pod stol, ali se bo junaško boril za svoj ugled pri gospodinji.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Tom and Jerry

Odgovor Napisal/-a bargo »

Jerry je očitno navihan in glede na hitrost mirovanja Toma je moral razviti zelo zelo hitro kamero, da ga lahko izziva. :lol: 8)

Cerenkov Light: What is it?

Einstein on faster-than-light speeds? 8)

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Tom and Jerry

Odgovor Napisal/-a GJ »

Rozman napisal/-a:
9.6.2017 8:38
Zemljan vidi, da v raketi čas teče zelo počasi in raketa se tudi zelo počasi oddaljuje od zemljana,
To je ponovno v nasprotju s teorijo relativnosti! Če opazovani čas objekta teče zelo počasi potem se le ta giblje zelo hitro glede na opazovalca. Več si lahko preberete na Wikipediji.
Rozman napisal/-a:
9.6.2017 8:38
...tako rekoč miruje.
Zgornja rozmanova trditev ni smiselna, oziroma je šarlatansko pogovorna ali po domače: nakladanje.
Fizika žal ne pozna tako rekoč mirujočih delcev, razen pri Rozmanu, ki je že v preteklosti iznašel "tako rekoč mirujoči foton".

Veliko zabave in lep dan še naprej...

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Tom and Jerry

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Tom je sprevidel, da mu ne koristi razkazovanje svojega razburjenja. Na ta način tudi pred gospodinjo ustvarja vtis, da obvladuje situacijo in ne izgublja živcev.

Zemljan zaznava hitrost rakete x'/t'. Zemljan zaznava, da raketa v času t' prepotuje razdaljo x'. Ko se pri zelo veliki hitrosti rakete t' skrajšuje proti ničli, se tudi x' krajša proti ničli. Če se x' ne bi zmanjševal proti ničli bi šel kvocient x'/t' oziroma x'/0 proti neskončni hitrosti rakete. Ko čas teče zelo počasi, se tudi prepotovana razdalja povečuje zelo počasi. Zemljan se postavi ob raketo, tokrat pozabi na t' in osredotoči le na x'. Opazi, da se x' povečuje zelo počasi, tako da raketo lahko boža, ne da bi mu pobegnila. Paradoks: pri zelo veliki hitrosti rakete je gibanje rakete tako počasno, da zemljan raketo lahko boža.

PS: To kar trdi Tom in Wikipedija seveda drži, da čas pri opazovalcu teče zelo počasi, če se hitrost rakete približuje svetlobni hitrosti.

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: Tom and Jerry

Odgovor Napisal/-a GJ »

Rozman napisal/-a:
9.6.2017 20:22
Zemljan zaznava hitrost rakete x'/t'. Zemljan zaznava, da raketa v času t' prepotuje razdaljo x'. Ko se pri zelo veliki hitrosti rakete t' skrajšuje proti ničli, se tudi x' krajša proti ničli. Če se x' ne bi zmanjševal proti ničli bi šel kvocient x'/t' oziroma x'/0 proti neskončni hitrosti rakete. Ko čas teče zelo počasi, se tudi prepotovana razdalja povečuje zelo počasi. Zemljan se postavi ob raketo, tokrat pozabi na t' in osredotoči le na x'. Opazi, da se x' povečuje zelo počasi, tako da raketo lahko boža, ne da bi mu pobegnila. Paradoks: pri zelo veliki hitrosti rakete je gibanje rakete tako počasno, da zemljan raketo lahko boža.
Že večkrat videno in slišano...
Rozmanu se "resetirajo" možgani in hopla ne ve več kaj smo mu razlagali v preteklosti!
Temu pojavu se strokovno reče senilna demenca, za katero velja, da je neozdravljiva!
Če bi bil mlajši se bi bilo smiselno ukvarjati z njim, tako pa so njegovi možganski "reseti "čedalje bolj pogosti!

Če bi se bil Rozman sposoben spomniti, da newtonovi zakoni pri visokih hitrostih odpovedo oziroma ne držijo in je posledično zato Eninstain odkril relativnostno teorijo že pred več kot 100 leti, bi bil moj trud smiselen! Tako pa...
Še enkrat! Pri zelo visokih hitrostih za spremembo poti po času ne velja več enačba v = x/t temveč drugačni fizikalni zakoni, v katerih je Rozmanov namišljeni paradoks lepo razložen z Lorentzovim factorjem.
Ampak je že tako, da se Rozman po možganskem "resetu" še nekako uspe naučiti newtonove zaklone, prostora za relativnostno teorijo pa mu zmanjka!

Lep večer še naprej želim, vsem, tudi "resetiranim', ker upanje umre zadnje!

Odgovori