Hitrost svetlobe v krivini optičnega vlakna

Posebna in splošna teorija relativnosti
Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe v krivini optičnega vlakna

Odgovor Napisal/-a Rozman »

.
qg, lepo si izpostavil vprašanja. Upam da sem na ta način bolj razumljiv. Če nisem me opozori.
1. Torej si meril Sagnacov efekt, ali neko odstopanje od tega?
Fizikalna veda trdi, da je hitrost svetlobe v optičnem vlaknu odvisna le od lomnega količnika. V svoji meritvi sem izmeril, da se v krivini optičnega vlakna spremeni hitrost svetlobe, kar je ključna razlika med aktualno fiziko in meritvijo. V krivini optičnega vlakna svetloba radialno pospešuje, zato lahko sklepamo, da je hitrost svetlobe odvisna od radialnega pospeška svetlobe v optičnem vlaknu.
2. Kje je po tvojem mnenju napaka v poglavju članka, ki sem ga priložil?
Članek navaja, da fazni zamik v Sagnac interferometru nastane zaradi različnih dolžin žarka v eni in drugi smeri. Žarka v Sagnac interferometru imata zaradi vrtenja interferometra različna radialna pospeška, zato fazni zamik ni posledica različnih dolžin žarkov ampak različnih radialnih pospeškov svetlobe in s tem različnih hitrosti enega in drugega žarka.
3. Ali se zavedaš, da ne relativistična razlaga zelo malo odstopa od relativistične, tako malo, da te razlike verjetno ne boš izmeril?
Če pogledaš Sliko 1 (v opisu meritve) vidiš, da kadar se opazovalec vrti skupaj z interferometrom, zanj v Sagnac interferometru vse miruje. Posledično ne moremo govoriti o relativističnem vplivu. Ob mirovanju opazovalca ni relativističnega vpliva.
Zakaj tedaj navajaš Maxwellove enačbe?
Roman, Maxwellove enačbe jasno navajam. Opisujem celo obe obliki Maxwellovih enačb, originalno in tenzorsko obliko Maxwellovih enačb, zato ne razumem tvoje pripombe, da Maxwellovih enačb ne omenjam.
Opazovalec, ki pa je v drugem sistemu opazovanja, pa zaznava nespremenjeno valovno dolžino te svetlobe in različno frekvenco, kar pomeni drugo hitrost svetlobe.
Kako to veš?
To kažejo meritve, ki sem jih objavil v članku http://www.frozman.si/pdf/The_properties_of_light.pdf

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Hitrost svetlobe v krivini optičnega vlakna

Odgovor Napisal/-a Roman »

Rozman napisal/-a:
15.5.2019 20:25
zato ne razumem tvoje pripombe, da Maxwellovih enačb ne omenjam.
Nisem dal take pripombe. Dejal si, da "V mojem tekstu ne opisujem teh splošnih stvari (so že opisane)." Zato me je zanimalo, zakaj navajaš Maxwellove enačbe, čeprav gre tudi tu za splošne stvari, ne navedeš pa Maxwellove formule za hitrost svetlobe, ki je relavantna za problem, o katerem pišeš.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe v krivini optičnega vlakna

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Dejal si, da "V mojem tekstu ne opisujem teh splošnih stvari (so že opisane)." Zato me je zanimalo, zakaj navajaš Maxwellove enačbe,
Roman, v knjigi http://www.frozman.si/pdf/SVETLOBA.pdf podrobno opisujem Maxwellove enačbe zato, ker jih fizikalna veda napačno interpretira. Trdi, da Maxwellove enačbe pomenijo v vseh razmerah enako hitrosti svetlobe. To ne drži. Po Maxwellovih enačbah je hitrost svetlobe v različnih sistemih opazovanja različna. Da se ne ponavljam je vse natančno utemeljeno na straneh 39 – 46 v omenjeni knjigi.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Hitrost svetlobe v krivini optičnega vlakna

Odgovor Napisal/-a qg »

Rozman, torej misliš eksperiment, kot je na sliki 3 levo:
https://en.wikipedia.org/wiki/Sagnac_ef ... experiment

Rozman:
"Če pogledaš Sliko 1 (v opisu meritve) vidiš, da kadar se opazovalec vrti skupaj z interferometrom, zanj v Sagnac interferometru vse miruje. Posledično ne moremo govoriti o relativističnem vplivu. Ob mirovanju opazovalca ni relativističnega vpliva.
"
Opazovalec na Sagnacovem interferometru se nahaja v pospešenem sistemu, to ni inercialni sistem.

Vendar, glede na link, ki sem ga dal za relativistični izračun
https://en.wikipedia.org/wiki/Sagnac_ef ... ac_formula
se ugotovi, da mirujoči nevrteči opazovalec vidi interferenco, kakorkoli bi jo že tehnično lahko videl. To isto sliko lahko vidi tudi vrteči opazovalec. In obratno, vrteči opazovalec vidi inerferenčno sliko, ki jo isto vidi tudi nevrteči opazovalec. (Ni pa tole najhitrejša interpretacija, niti dovolj inuitivna.)

Jaz bi dodal še eno razlago: vrteči opazovalec na kazalcu ure, se recimo nahaja na uri 6. Torej se giblje v smeri -x osi. Odsek optičnega vlakna pri uri 12 pa se giblje v smeri +x osi. Ali pa odsek vlakna pri uri 9 se giblje v smeri +y osi. Torej vsi ti odseki se gibljejo glede na opazovalca ob 6h. Zato ta opazovalec vidi zamik, kot ga opiše ta zadnji link. Mislim, da je to še najboljša razlaga.

A kakorkoli, tvoj poskus ne bo natančen do druge potence v, torej z eksperimentom tega ne boš dokazal, (kar sem že dvakrat napisal).

Res pa je koristno, da imaš nek relativistični poskus tudi doma, ker za domačo uporabo so redki. No, poleg magnetnega odboja med dvema vodnikoma, barve zlata, GPS, itd.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe v krivini optičnega vlakna

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Opazovalec na Sagnacovem interferometru se nahaja v pospešenem sistemu, to ni inercialni sistem.
Pospešuje predvsem optično vlakno in svetloba v njem. Razdalje med opazovalcem, laserjem, optičnim vlaknom pa pa ostajajo ves čas enake, kar pomeni, da gradniki interferometra kljub radialnemu pospešku mirujejo drug na drugega. Posledica mirovanja pa je to, da ne more prihajati do 'dl' v tvojem drugem članku. Fazni zamik je ob mirujočih gradnikih so lahko le posledica radialnega pospeška svetlobe v optičnem vlaknu.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Hitrost svetlobe v krivini optičnega vlakna

Odgovor Napisal/-a qg »

Lahko pogledaš desni del slike 3, torej desni eksperiment na tej sliki. Tam je vsaj spodaj in zgoraj opazovalec v inercialnem sistemu in ni treba poznati pospešenih sistemov, da se vidi, da je izpeljava v Wikipediji dobra. Namreč, tam bo opazovalec že samo v tistem delu poti videl fazni premik interference.

Vendar, spet ponavljam, četudi se to ignorira, to je glavna teorija, ki da različne rezultate od tvoje, in tega vsaj ne boš mogel preveriti, če pa že boš tako natančen, boš pokazal, da je mainstream teorija pravilna.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe v krivini optičnega vlakna

Odgovor Napisal/-a Rozman »

to je glavna teorija, ki da različne rezultate od tvoje
Če napravim primerjavo za eno konkretno ukrivljenost optičnega vlakna dobim:

Izmerim fazni zamik žarka v krivini na primeru krivine r = 2,8 cm (polmer navoja optičnega vlakna na bobnu). Pri tem polmeru se izmerjena hitrost svetlobe spremeni za 2.10na5 m/s. Interferometer izmeri 113 interferenc zamika med žarkoma, kar pomeni ΔΦ = 2.π.113 = 710 rd

V nadaljevanju za primerjavo napravim izračun v podobnih razmerah še za Sagnac interferometer. Predpostavim, da se enemu žarku Sagnac interferometra obodna hitrost (v) poveča za hitrost 2.10na5 m/s, drugemu pa se zmanjša za enako vrednost. V tem primeru fazni zamik znaša: ΔΦ = 8.π.ω.A/λc = 710 rd.

Meritev faznega zamika svetlobe v mirujočem krivem optičnem vlaknu znaša naatanko toliko, kot v Sagnac interferometru, pri radiju zanke 2,8 cm in obodni hitrosti Sagnac interferometra 2.10na5 m/s.

Obe razlagi dasta popolnoma enak rezultat. Razlika je le v interpretaciji rezultata. Rezultat je dejstvo, interpretacija pa je osebno pojasnilo tega rezultata. Interpretacija je nekaj relativnega, okrog česar se lahko prepirava in ni nujno da sploh kdaj prideva do soglasja.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Hitrost svetlobe v krivini optičnega vlakna

Odgovor Napisal/-a qg »


Izmerim fazni zamik žarka v krivini na primeru krivine r = 2,8 cm (polmer navoja optičnega vlakna na bobnu). Pri tem polmeru se izmerjena hitrost svetlobe spremeni za 2.10na5 m/s. Interferometer izmeri 113 interferenc zamika med žarkoma, kar pomeni ΔΦ = 2.π.113 = 710 rd


Nekajkrat sem te že vprašal, kaj sploh meriš? In ne odgovarjaš na to. Tukaj mešaš svojo interpretacijo in meritev. Napiši brez tvoje interpretacije, samo, kaj si meril. Ne vem kaj meriš?

Govorim pa o interpretaciji Sagnac-ove meritve, ki je značilna za nasprotnike PTR in o tisti relativistični, o kateri sem dal link. Tu je razlika v rezultatih, le da so razlike rezultatov majhne. To bi se dalo preveriti, če se izmeri dovolj točno.

Nadalje, pospešeni sistem je sestavljen iz diferencialne množice nepospešenih sistemov. Ni mi všeč, da tako hitro prepričano to zavrneš, čeprav ne verjamem, da te izračune sploh poznaš. Oziroma si takrat priznal Bojanu D, da tega ne poznaš.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe v krivini optičnega vlakna

Odgovor Napisal/-a Rozman »

kaj sploh meriš?
Merim kako se spremni hitrost svetlobe v krivini optičnega vlakna.
Tukaj mešaš svojo interpretacijo in meritev
Merim koliko EM valov zamudi svetloba, če ji krivim optično vlakno. Osnovna poštevanka, brez interpretacij.
http://www.frozman.si/pdf/MRP.pdf

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Hitrost svetlobe v krivini optičnega vlakna

Odgovor Napisal/-a qg »

Enkrat imaš valovno dolžino 1,5 mm, drugič, 1,5 mikro metra. In ta zadnji podatek je lahko samo pravilen. Ni napisana dolžina vlakna? Ni napisan lomni koeficient? Ali ti je kdo preverjal račune?

Vzrokov za premik interferenc je kar nekaj, glavna je podaljšanje dolžine za 0,175 mm, kar je dosti realno. Čeprav pišeš, da bi steklo počilo. Lahko pa kaj vpliva samo lokalni upogib vlakna. A tukaj bi lahko samo ugibal.

Preračun v hitrost vrtenja ne dokazuje skoraj nič, to je samo interpretacija.

Sliki na strani 3 sta zanimivi, z njima bi se mogoče lahko razložilo raztegovanje vlakna. Število premikov na en obseg skoraj ni odvisno od premera bobna. Kaj pa navitje več obsegov bobna? Ali to ni možno izvesti? Kaj pa zaporedno navitje in razvitje enega navoja? To bi ti dalo ponovljivost.

Pri tem članku lahko izbrišeš vso anti-relativnost, prevedeš in sprašuješ ljudi, ki se spoznajo na te materiale. Mogoče celo objaviš.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe v krivini optičnega vlakna

Odgovor Napisal/-a Rozman »

-Valovna dolžina je 1,55 μm (nisem našel kje bi bila napisana napačno)
-Dolžina vlakna je bila 2 m (ni bistveno ali je malo daljša ali malo krajša)
-Nekaj fizikov je prebralo članek in nihče me ni opozoril na kakšno napako v izračunu.
-Lomni količnik je 1,52. (za meritev ni bistveno ali je malo večji ali manjši)
-Vlakno smo odvijali in navijali. Enkrat več drugič manj v obsegu dolžine vlakna.
-Projekt meritve je še v teku in bo izmerjeno vse, kar predlagaš.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Hitrost svetlobe v krivini optičnega vlakna

Odgovor Napisal/-a qg »

Pri dveh metrih relativni raztezek ni več tako velik, 10^-4.

Lahko kakšno vlakno navijaš tudi do pretrga, da se preveri relativni raztezek, pri katerem pride do pretrga. Če je raztezek res kriv za to, lahko je za rezultat kriv samo upogib na valju. To bi se preverilo tudi z dvakratnim navitjem.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe v krivini optičnega vlakna

Odgovor Napisal/-a Rozman »

tudi do pretrga
Vlakna nisem strgal, sem ga pa vlekel, da sem videl, kako to vpliva na interferenco. Če potegnem mnogo več, kot je natezno obremenjen med meritvijo, se to zazna v interferenci. Obremenitev, pri kateri sem meril, pa nima nobenega učinka.
preverilo tudi z dvakratnim navitjem

Tu najbrž misliš, da se vlakno na eni strani navija na drugi pa odvija. V tem primeru ni opisanih interferenc.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Hitrost svetlobe v krivini optičnega vlakna

Odgovor Napisal/-a qg »

preverilo tudi z dvakratnim navitjem
Mislil sem, da se dvakrat navije okoli bobna. Ter se primerja s številom, če je narejen samo en obhod okoli bobna.

Rozman
Prispevkov: 1519
Pridružen: 6.10.2005 14:50
Kraj: Tržič
Kontakt:

Re: Hitrost svetlobe v krivini optičnega vlakna

Odgovor Napisal/-a Rozman »

Pri bobnu z manjšim premerom sem ob meritvi napravil več ovojev optičnega vlakna okrog bobna.

Zaklenjeno