Lahki delci

Nedeljivi. Atomi? Ne, delci!
Odgovori
Sokrat
Prispevkov: 8
Pridružen: 19.8.2005 23:44

Lahki delci

Odgovor Napisal/-a Sokrat »

Sorodna tema v tem forumu me je spomnila na vprasanje, ki me zuli ze nekaj casa:

Ali je realno mozno, da obstaja lazja druzina delcev od "nase" ("elektronske"; elektron, proton, nevtron, nevtrino) ? Ce recimo obstajajo tezje (in vemo, da obstajata vsaj 2 tezji, saj muonsko in tauonsko poznamo), ali bi potem lahko obstajala tudi lazja, ali obstaja kaksen objektiven razlog zaradi katerega bi mi to zdaj ze zagotovo vedeli in zato pac sklepamo, da ne obstaja in nikakor ne more obstajati ? Tako hipoteticno lahko druzino bi sestavljal se bistveno lazji "elektron", in ostali delci, kar bi vodilo do zelo lahkih atomov in hipoteticnih super-lahkih materialov, kar bi najbrz lahko prislo prav, ce bi obstajali.

Jurij
Prispevkov: 585
Pridružen: 27.2.2006 11:09

Odgovor Napisal/-a Jurij »

v dudenovmu fizikalnem leksikonu sm prebrau, da obstajajo največ 3 družine. to naj bi ugotovil iz natančne preučitve razpada bozona Z.
sicr je pa tud vprašanje, a bi taki delci reagirali z "navadnimi" delci.

Sokrat
Prispevkov: 8
Pridružen: 19.8.2005 23:44

Odgovor Napisal/-a Sokrat »

Najbrz bi v dovolj stari knjigi lahko prebral, da obstaja samo ena druzina ... v nekoliko starejsi pa, da je Zemlja ploscata in jo nosi na hrbtu velika zelva, sestavil jo je pa cez teden mozak z dolgo brado, ki sedi na oblaku :wink: Ali obstaja kaksen mocan indikator tega, da naj lazji delci res ne bi obstajali ?

Jurij
Prispevkov: 585
Pridružen: 27.2.2006 11:09

Odgovor Napisal/-a Jurij »

kokr js vem ne (iz prej navedenga razloga), lastnih teorij pa še ne sestavlam.
če pa mislš na delce, k bi bli pa sestavni delci kvarkov pa leptonov, sm pa nekje brau o nekih flavonov, itd. takih teorij je kr dost.
uprašanje, kok te to res.

Odgovori