kvantna teorija?

Nedeljivi. Atomi? Ne, delci!
Odgovori
brglez
Prispevkov: 27
Pridružen: 8.9.2013 8:42

kvantna teorija?

Odgovor Napisal/-a brglez »

zanima me, če je kvantna teorija res pravilno opisuje pojave, ki so najbolje vidni na ravni najmanjših delcev (elektronov,kvarkov,...)
pred kratkim sem naletel na teorijo, ki se imenuje "bohmienska mehanika"(De Broglie–Bohm theory/pilot-wave theory/Bohmian mechanics) in razloži vse pojave ki jih vidimo na najmanjši ravni popolnoma deterministično, to naredi tako da poleg 4 temeljnih sil uvede novo kvantno silo, ki vodi delce (zato se imenuje tudi pilot-wave theory)
Zanima me kaj si vi mislite o tem?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: kvantna teorija?

Odgovor Napisal/-a shrink »

Ta teorija je ena od interpretacij kvantne mehanike in zato JE kvantna teorija. Problem s to varianto pa je, da je problematična pri nadgradnji v relativistično kvantno mehaniko, ki je seveda potrebna za opis osnovnih delcev in njihovih interakcij, zato se z njo nihče pretirano ni ukvarjal in je praktično ostala na nivoju izpred 60 let, tako da je dandanes bolj kot ne le zgodovinska zanimivost.

Uporabniški avatar
stream
Prispevkov: 313
Pridružen: 21.3.2006 0:39
Kontakt:

Re: kvantna teorija?

Odgovor Napisal/-a stream »

Mene bolj kot teorija zanima gibanje prostih radikalov (z maso)
Ali obstaja formula?

Še nekaj pozabil...
Wiki - radical Radikali oz. prosti radikali so v kemiji atomi, molekule, ioni ali kompleksi, ki imajo neparno število elektronov. Radikali imajo lahko bodisi pozitiven bodisi negativen naboj ali pa so nevtralni. Neparni elektroni dajejo radikalom visoko kemično reaktivnost
Največ kar se da dokazat, kako lahko nekdo teorizira o elektronu, kvarku ipd

So pa tudi kvantno teorijo pred kratkim "zmanjšali" je samo teorija gibanja.
A Bohemian rhapsody on string theory
https://physicsworld.com/a/a-bohemian-r ... ng-theory/
Najbolj realen približek kvantni teoriji, ki pa nasploh Einstein ni verjel tako je ostalo vse do danes.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: kvantna teorija?

Odgovor Napisal/-a shrink »

1. Ne vem, kakšno zvezo imajo prosti radikali s kvantnimi teorijami.

2. Očitno ti ni znano in/ali jasno, da je teorija strun eden od kandidatov za kvantno gravitacijo, ki združuje kvantno mehaniko in Einsteinovo splošno teorijo relativnosti. "Teorija gibanja" pa je očitno le tvoj umotvor.

Odgovori