teorija vsega

Nedeljivi. Atomi? Ne, delci!
Odgovori
agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a agata »

Tu je boljši primer Eskimov, ki poznajo več imen za belo barvo. Al pa poznajo več belih barv. Je težko opisat nekaj, kar naj bi obstajalo izven jezika, z jezikom. Nekaj kar se nam kaže kot homogeno, kot eno pole, al pa en kader, jezik razbije, vnese razlike in ustvari heterogenost.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a Roman »

kren napisal/-a:Ok, bom še malo počakal. Še kdo? ;)
He, he. Seveda je 12. Ampak razlike so majhne in če dolgo strmiš v sliko, postaneš negotov. Kdor vse življenje živi v pretežno zelenem okolju, bo pri ločevanju zelenih odtenkov gotovo spretnejši.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a qg »

Sedaj pri dnevni svetlobi sem bolj gotov v 12. Prej pri luči se mi je tudi zdelo 12.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a problemi »

Očitno imam težave z vidom. Po Romanovem: "He, he. Seveda je 12.", sem šel 12-tko preverit, parkrat, a ne vidim nobene razlike med 12 in pa recimo 9.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a kren »

Motore napisal/-a:Zdi se mi da 12, za kar sem porabil 30 sekund.
In 12 je tudi pravilen odgovor (vsakdo se lahko prepriča, da je RGB vrednost pri tem kvadratku nekoliko drugačna). Le za primerjavo, koliko sekund pa potrebujemo, da prepoznamo izstopajoči kvadratek v tem drugem primeru:


Slika


Odgovor je verjetno nekaj milisekund (ali kaj takega), torej bistveno hitreje. Sicer bi primerjava morala biti neposredna slika (ne prek slike na televiziji), ampak bom izpustil to malenkost (saj nismo Himbe ;) ).
Roman napisal/-a:Kdor vse življenje živi v pretežno zelenem okolju, bo pri ločevanju zelenih odtenkov gotovo spretnejši.
Zakaj pa misliš, da Himbe živijo v bolj zelenem okolju kot pa recimo prebivalci Anglije?

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a NoSee »

kren napisal/-a:No, katera je ustrezna številka, ki ima drugačen kvadratek?

NoSee, seveda lahko poskusiš tudi ti. Samo opomba: kvadratki niso na istih mestih kot v posnetku, ampak so premešani.
Seveda sem poskusil...ti povem, da nisem imel niti casa stoparice sprozit. :)
Naj dodam zgolj opazko, da je zelo pomembno imeti dobro nastavljene barve na monitorju, moj je zelo slab a sem vseeno porabil okoli 2-3 sekunde. In ne, moj genotip ziher ni nic izjemnega, da ne bo slucajno tako izpadlo, kren.

Glede tvojih linkov, sem jih preletel in ugotovil, da imas prav...psihoanaliza lahko daje dobre rezultate pri tretiranju dolocenih tezavnih psiholoskih stanj, to je verjetno tudi vse.

Napovedovanje prihodnosti tipa rezultatov volitev pa prepuscam tistim s telefonskimi stevilkami 090 .. .. .

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a NoSee »

kren napisal/-a:
Roman napisal/-a:Kdor vse življenje živi v pretežno zelenem okolju, bo pri ločevanju zelenih odtenkov gotovo spretnejši.
Zakaj pa misliš, da Himbe živijo v bolj zelenem okolju kot pa recimo prebivalci Anglije?
Navidez dobro vprasanje. Odgovor ni zgolj v "povprecni barvi okolja", temvec v potrebah pri razpoznavanju vzorcev in razlik med barvami.
For survival.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a problemi »

Sam enostavno ne vidim razlike, lahko da je z mojim vidom kaj narobe ali pa z mojimi nastavitvami brav na monitorju, ampak ...
NoSee napisal/-a:Glede tvojih linkov, sem jih preletel in ugotovil, da imas prav...psihoanaliza lahko daje dobre rezultate pri tretiranju dolocenih tezavnih psiholoskih stanj, to je verjetno tudi vse.
NoSee, obravnavati psihoanalizo na zgornji način je verjetno "preozko". Psihoanaliza, tu mislim na teoretsko, obravnava veliko širše področje.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a kren »

NoSee napisal/-a:Seveda sem poskusil...ti povem, da nisem imel niti casa stoparice sprozit. Naj dodam zgolj opazko, da je zelo pomembno imeti dobro nastavljene barve na monitorju, moj je zelo slab a sem vseeno porabil okoli 2-3 sekunde. In ne, moj genotip ziher ni nic izjemnega, da ne bo slucajno tako izpadlo, kren.
Očitno si edini tukaj, ki je tako hitro videl razliko. Motore pravi, da je rabil 30 sekund, problemi ne opazi razlike, tudi jaz je nisem opazil dokler nisem izvedel kaj je rešitev (čeprav tudi ko izveš je lahko prisoten še 'placebo' učinek: lahko misliš da je različen, v resnici pa ni - tudi to bi bilo potrebno testirati).
Kakorkoli že, bistvo je to, da če potrebuješ 5 ali pa 30 sekund, je v obeh primerih to bistveno več kot pa pri ločevanju modre/zelene, kjer človek vidi odgovor praktično v hipu. To se meni zdi najbolj fascinantno.
NoSee napisal/-a:Glede tvojih linkov, sem jih preletel in ugotovil, da imas prav...psihoanaliza lahko daje dobre rezultate pri tretiranju dolocenih tezavnih psiholoskih stanj, to je verjetno tudi vse.
Meni se to zdi podcenjujoče, zato ker psihoanaliza ne bi zmogla dajati takšnih rezultatov, če ne bi imela dobrega teoretskega aparata, ki bi stal za temi terapijami. In pa še to: tisti linki se res tičejo le terapije, ampak določene teste pa so prestali tudi psihoanalitični koncepti, ki niso neposredno vezani le na terapijo. Npr. da se testirati, če imajo ljudje nezavedna čustva: npr. izkazalo se je, da imajo lahko ljudje predsodke proti črncem, tudi če govorijo da jih nimajo in zavestno (iskreno) o tem nič ne vedo. No ampak v dobro pripravljenem testu, kjer oni ocenjujejo dejanja drugih (npr. prekrške) pa konstantno diskriminirajo črnce. Sklep je, da mora biti to čustvo nezavedno. To je eden od testov, ki podpirajo tezo psihoanalize, da nezavedno ni le zapuščeno odlagališče ampak se v njem aktivno dogajajo stvari. Takih testov se je v zadnjem času nabralo že kar precej (največ po letu 2000, nekaj nekoliko pomankljivih pa tudi že prej), zaradi tega se mi zdi zgornja izjava nekoliko podcenjujoča.
NoSee napisal/-a:
kren napisal/-a:
Roman napisal/-a:Kdor vse življenje živi v pretežno zelenem okolju, bo pri ločevanju zelenih odtenkov gotovo spretnejši.
Zakaj pa misliš, da Himbe živijo v bolj zelenem okolju kot pa recimo prebivalci Anglije?
Navidez dobro vprasanje. Odgovor ni zgolj v "povprecni barvi okolja", temvec v potrebah pri razpoznavanju vzorcev in razlik med barvami.
For survival.
Tole je vratolomna spekulacija. Imaš kakšne dokaze ali eksperimente, ki bi podpirali tezo, da je dobro razpoznavanje med odtenki zelene evolucijska prednost v populaciji in okolju kjer živijo Himba?

Poleg tega vprašanja pa se takšna domnevna evolucijska razlaga sooča še z naslednjim protiprimerom: podobna študija, le da so tokrat testirali Ruse in Angleže v prepoznavanju odtenkov modre (Ruščina namreč kar dobro loči različne odtenke modre). Rezultati so bili podobni kot tisti pri Himba (rusko govoreči so bolje prepoznavali odtenke modre), ampak tu je pomembno tudi to, da med Rusi in Angleži ni tako zelo "velikih" razlik v genotipu, kot med Himba in Angleži. Od kje torej te razlike?
problemi napisal/-a:Sam enostavno ne vidim razlike, lahko da je z mojim vidom kaj narobe ali pa z mojimi nastavitvami brav na monitorju, ampak ...
Naj poskusi kak prijatelj na istem monitorju ;).

Uporabniški avatar
NoSee
Prispevkov: 609
Pridružen: 7.11.2010 17:04

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a NoSee »

problemi napisal/-a:Sam enostavno ne vidim razlike, lahko da je z mojim vidom kaj narobe ali pa z mojimi nastavitvami brav na monitorju, ampak ...
Malo za hec...blindness by ideology? ;)
problemi napisal/-a:NoSee, obravnavati psihoanalizo na zgornji način je verjetno "preozko".
kren napisal/-a:Meni se to zdi podcenjujoče...
Se popolnoma strinjam. Za povrsno obravnavo sem se odlocil, ker mi resnejsa obravnava vzame prevec casa in fokusa, ki ju raje manenjam meni bolj koristnim in zanimivim podrocjem.
Se ena misel na temo psihoanalize...gre za sistem, ki tece na cloveskem aparatu, zato bo vselej podvrzen mnenjem in interpretacijam, verjetno nikoli dovolj neodvisen od subjektivnosti dojemanja(izbira pristopa). Sklepam, da ima zato mnogokrat predznak pseudo-.
kren napisal/-a:Tole je vratolomna spekulacija. Imaš kakšne dokaze ali eksperimente, ki bi podpirali tezo, da je dobro razpoznavanje med odtenki zelene evolucijska prednost v populaciji in okolju kjer živijo Himba?
Nimam. Se mi pa spekulacija ne zdi niti najmanj vratolomna. Sklepam na osnovi evolucije, to je to.
Glede Rusov in Anglezev, bom citiral samega sebe:
NoSee napisal/-a:
kren napisal/-a:Skratka, jezik radikalno poseže v način razmišljanja in dojemanja sveta.
O poseganju(njegovih posledicah) jezika v miselne in ostale kognitivne procese ne dvomim, jezik je koneckoncev operator.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a qg »

Ti članki so predvsem pomembni, ker se lotevajo kvalij in pokažejo, da so te lahko zelo relativne.
To ločevanje barv me spominja, kako drugače občutimo nek kraj, ko smo prvič tam, ali pa po nekaj dneh.
Kako besede vplivajo na zaznavanje barv pri tem ni tako bistveno. A poimenovanje že nekoliko vpliva. Vendar, barvni vid je tudi pri živalih, ki nimajo besed, a vseeno ločijo različne barve.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a problemi »

kren napisal/-a:Naj poskusi kak prijatelj na istem monitorju ;).
Bo težava verjetno v mojem vidu. Upošteval sem tvoj nasvet in je poskus trajal nekaj sekund.
NoSee napisal/-a:Malo za hec...blindness by ideology? :wink:


:) Ne. Moram pa biti pošten, da pri rdeči ne bi bil tako prepričan.8)
qg napisal/-a:Kako besede vplivajo na zaznavanje barv pri tem ni tako bistveno. A poimenovanje že nekoliko vpliva.
qg, ali lahko poveš koliko je to "nekoliko vpliva"? :)

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a qg »

problemi napisal/-a:
qg napisal/-a:Kako besede vplivajo na zaznavanje barv pri tem ni tako bistveno. A poimenovanje že nekoliko vpliva.
qg, ali lahko poveš koliko je to "nekoliko vpliva"? :)
Če si moramo nekaj zapomniti, poimenovanje pomaga. A zapomnimo si lahko tudi brez tega.
To natančnejše zaznavanje pa je temu podobno.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a problemi »

qg napisal/-a:Če si moramo nekaj zapomniti, poimenovanje pomaga. A zapomnimo si lahko tudi brez tega.
To natančnejše zaznavanje pa je temu podobno.
Kaj naj bi si zapomnil, pa da to ni poimenovano? Tu imam problem, torej kaj je tisto, kar naj bi si zapomnil? Ali ne pomaga, poleg "zapomniti", poimenovanje tudi pri "komunicirati", "ljubiti", "žalovati", "uživati ali ne v umatnosti", "sovražiti"..., skratka ...

Vzemiva za primer (nesramen sicer), da odraščaš v družbi (okolju, straši, prijatelji, znanci), v kateri bi vseskozi poudarjali, da pa so blond Štajerke poleg tega, da so "zelo glupe", še zelo "zajebane" ženske. No in ti tako čez čas v Ljubljani srečaš luštno blond Štajerko. Kakšen odnos (s prve) bi imel do te Štajerke. Mogoče bi bil bolji primer, če bi uporabil namesto blond Štajerke recimo muslimanko, pa ni važna barva las, ali pa Črnca?

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a Roman »

problemi napisal/-a:Kaj naj bi si zapomnil, pa da to ni poimenovano?
Katerokoli čutno zaznavo. Na primer, da se na soncu opečeš. To, da je pojav poimenovan, nima s čutno zaznavo nobene zveze.

Odgovori