teorija vsega

Nedeljivi. Atomi? Ne, delci!
Odgovori
problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a problemi »

Roman napisal/-a:
problemi napisal/-a:Kaj naj bi si zapomnil, pa da to ni poimenovano?
Katerokoli čutno zaznavo. Na primer, da se na soncu opečeš. To, da je pojav poimenovan, nima s čutno zaznavo nobene zveze.
Hočeš reči, opeklino si zapomnimo, pa bi ji lahko rekli kakor koli in bi bila še vedno opeklina. To si zapomnijo konec koncev tudi druge živali. Ampak kako pa si določil (povezal stvari), da je ta opeklina ravno od sonca. In pa sploh, da je to opeklina in ne neka druga bolečina. Misliš, da ostale živali povezujejo njihove opekline s soncem, al mogoče s svetlobo, al mogoče z raznoraznimi valovanji in sevanji, al...?

Roberto11.
Prispevkov: 391
Pridružen: 30.12.2010 20:18
Kraj: Dolenjska

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a Roberto11. »

problemi napisal/-a:
Roman napisal/-a:
problemi napisal/-a:Kaj naj bi si zapomnil, pa da to ni poimenovano?
Katerokoli čutno zaznavo. Na primer, da se na soncu opečeš. To, da je pojav poimenovan, nima s čutno zaznavo nobene zveze.
Hočeš reči, opeklino si zapomnimo, pa bi ji lahko rekli kakor koli in bi bila še vedno opeklina. To si zapomnijo konec koncev tudi druge živali. Ampak kako pa si določil (povezal stvari), da je ta opeklina ravno od sonca. In pa sploh, da je to opeklina in ne neka druga bolečina. Misliš, da ostale živali povezujejo njihove opekline s soncem, al mogoče s svetlobo, al mogoče z raznoraznimi valovanji in sevanji, al...?
Živali nimajo ega in vsiljenih prepričanj na podlagi katerih bi poležavali več ur na soncu in fasali opekline... :)
Njihova dejanja so čutno pogojena, ne pa miselno, kot pri človeku.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a Roman »

problemi napisal/-a:Ampak kako pa si določil (povezal stvari), da je ta opeklina ravno od sonca.
To je očitno. Ponoči do tega pojava ni prišlo.
In pa sploh, da je to opeklina in ne neka druga bolečina.
Ko sem se udaril, opraskal, urezal, je bolelo drugače.
Misliš, da ostale živali povezujejo njihove opekline s soncem
Gotovo, saj se mu sicer ne bi izogibale.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a problemi »

Roman napisal/-a:To je očitno. Ponoči do tega pojava ni prišlo.
Kaj pa govoriš, te ni nikoli opeklo sonce, bolečine/opekline si pa čutil šele ponoči. In če bi tako razmišljal kot ti, bi jih v tem primeru težko povezal s soncem.
Ko sem se udaril, opraskal, urezal, je bolelo drugače.
Pa po piku kakšne živali, recimo žuželke, bog ne daj, kače? Tudi tu (ponavadi) čutimo kot bi nas opeklo, pa ni nujno sonce.

Poleg tega, kot tudi sam na nek način ugotavljaš, je vsako takšno "travmatično" stanje postavljeno v določen koncept.

Mi lahko poveš razliko med občutkom, ko si se udaril, opraskal ali pa opraskal in spekel.
Gotovo, saj se mu sicer ne bi izogibale.
Si pomislil na to, da povezujejo s spremembami dan/noč, torej svetlobo. Misliš, da živali vedo, da le ta prihaja z neke masne točke, kateri žival človek reče Sonce. Kako sploh veš na kakšen način živali povezujejo določene dogodke?

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a Roman »

problemi napisal/-a:Kaj pa govoriš
?
te ni nikoli opeklo sonce, bolečine/opekline si pa čutil šele ponoči.
Nikoli, če me ni opeklo podnevi.
In če bi tako razmišljal kot ti, bi jih v tem primeru težko povezal s soncem.
Če bi razmišljal kot ti, sploh ne bi imel problemov, če ne bi znal govoriti. Sploh ne bi ničesar čutil.
Ko sem se udaril, opraskal, urezal, je bolelo drugače.
Pa po piku kakšne živali, recimo žuželke, bog ne daj, kače?
Ja, drugače.
Tudi tu (ponavadi) čutimo kot bi nas opeklo, pa ni nujno sonce.
Peče drugače.
Poleg tega, kot tudi sam na nek način ugotavljaš, je vsako takšno "travmatično" stanje postavljeno v določen koncept.
Ne v koncept, ampak v neko vzročno povezavo, ki ni zamišljena.
Mi lahko poveš razliko med občutkom, ko si se udaril, opraskal ali pa opraskal in spekel.
Ne. To razliko čutim.
Si pomislil na to, da povezujejo s spremembami dan/noč, torej svetlobo. Misliš, da živali vedo, da le ta prihaja z neke masne točke, kateri žival človek reče Sonce.
Ne vedo, ampak reagirajo.
Kako sploh veš na kakšen način živali povezujejo določene dogodke?
Ne vem, ampak kaj misliš, zakaj imajo amebe vidno pego? Da se lažje umeščajo v nek koncept?

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a problemi »

Roman napisal/-a:
Mi lahko poveš razliko med občutkom, ko si se udaril, opraskal ali pa opraskal in spekel.
Ne. To razliko čutim.
Kakor tudi čutiš razliko, če ti lepo rečem: "Usedi se." ali pa če se isto "po vojaško zaderem". V obeh primerih čutimo, tako kot, ko se opečemo, tako tudi ko slišimo. Verjetno se je smiselno tu vprašati, kakšna je razlika, seveda razen vsebinske, med eno in drugo informacijo, katero pač možgani "obdelajo", da vemo, da nas peče, ali pa da naj se usedemo (in ne vemo povsem nekaj drugega).
Ne vem, ampak kaj misliš, zakaj imajo amebe vidno pego? Da se lažje umeščajo v nek koncept?
Nisem govoril o tem, no vsaj mislm da nisem, temveč o tem, da če bi, recimo, ameba želela povezati svojo vidno pego s čimer koli, bi to morala storiti preko/z jezikom.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a Roman »

problemi napisal/-a:V obeh primerih čutimo, tako kot, ko se opečemo, tako tudi ko slišimo.
V obeh (vseh) primerih čutimo, vendar ne enako. Občutki se med seboj zelo razlikujejo. Če bi čutili enako, sploh ne bi mogli razlikovati med recimo sladkim in slanim. Se pa strinjam, da je zavedanje in mišljenje tudi posebne vrste čutenje.
Verjetno se je smiselno tu vprašati, kakšna je razlika, seveda razen vsebinske, med eno in drugo informacijo
Ja, seveda. Pri čemer je tu vprašanje, kaj pomeni "vsebinsko".
če bi, recimo, ameba želela povezati svojo vidno pego s čimer koli, bi to morala storiti preko/z jezikom.
Pravzaprav ne, ameba zaznavo svetlobe poveže s pogoji za bivanje, za to ne potrebuje jezika. Jezik je potreben za sporočanje.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: teorija vsega

Odgovor Napisal/-a problemi »

Roman napisal/-a:V obeh (vseh) primerih čutimo, vendar ne enako. Občutki se med seboj zelo razlikujejo. Če bi čutili enako, sploh ne bi mogli razlikovati med recimo sladkim in slanim. Se pa strinjam, da je zavedanje in mišljenje tudi posebne vrste čutenje.
Točno tako, občutki se me seboj zelo razlikujejo. In možgani to prepoznavajo. Možgani morajo biti sposobni razlikovati okusa sladko/slano. Pri sladkem dobi v obdelavo ene informacije ("besede") pri slanem pa druge. Kot na primer "usedi se" in "lezi". V obeh primerih obdeluje informacije in to je, po moje, jezik.
Ja, seveda. Pri čemer je tu vprašanje, kaj pomeni "vsebinsko".
Se ne bojiš, da boš tudi ti v bodoče deležen posmeha, glede na to da me sprašuješ po pomenu besede/pojma/termina? :) Z "vsebinsko" sem mislil na razliko v tem, kaj nam govori ena infromacija in kaj druga. Recimo pri "Usedi se." prepoznaš to, kot recimo poziv da se usedeš, pri "Ulezi se." pa kot poziv, da se uležeš. V obeh primerih gre za informacijo imata pa različni vsebini.
Pravzaprav ne, ameba zaznavo svetlobe poveže s pogoji za bivanje, za to ne potrebuje jezika. Jezik je potreben za sporočanje.
Verjetno bi bilo bolje reči da pogoji bivanja določijo (determinirajo) dejstvo, da ameba zazna svetlobo, ampak to tukaj ni bistveno, ali pa ... :)

Jezik je potreben za vsako obdelavo informacije ne glede na to ali gre za sporočanje, oddajanje, obdelavo, skratka, čim želimo/želijo karkoli "povezati" moramo to storiti z jezikom. Kakšna govorica se vzpostavi znotraj jezika je pa drugo.

Odgovori