Higgisov bozon

Nedeljivi. Atomi? Ne, delci!
LUKEC
Prispevkov: 542
Pridružen: 3.8.2010 17:55

Higgisov bozon

Odgovor Napisal/-a LUKEC »

Kaj si lahko obetamo od tega odkritja v Švici?
A bodo napisali kakšno novo enačbo?
Če bo to samo še ena teorija o nastanku vesolja, potem bom razočaran.
Se da to odkritje uporabiti tudi v kakšne praktične namene?

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Higgisov bozon

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Jaz pojma nimam, kako uporabiti odkritje v "praktične" namene. Ker sploh nimam nekih "praktičnih" potreb. Upam pa, da bo nekoč kakšna firma izdelovala žepne črvje luknje. Ker bi si rad ogledal Betelgezo.

LUKEC
Prispevkov: 542
Pridružen: 3.8.2010 17:55

Re: Higgisov bozon

Odgovor Napisal/-a LUKEC »

No glede, da tudi od leptonov in kvarkov nimamo nič posebne koristi je tudi od Higginsovega bozona ne bomo imeli.
Kar imamo imamo edino od fotonov(sončne celice).
Jaz bi se raje posvetil recimo izdelavi detektorja vode ali pa kakšnih novih električnih generatorjev.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Higgisov bozon

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Sončne celice bi imel tudi, verjetno, če ne bi slišal za fotone.

Detektor vode? Čemu pa to?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Higgisov bozon

Odgovor Napisal/-a shrink »

Ja, krščenmatiček LUKEC, o Higgsovem bozonu je govora.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Higgisov bozon

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

LUKEC napisal/-a:Če bo to samo še ena teorija o nastanku vesolja, potem bom razočaran.
Prakticna uporaba se lahko skrije pred dejstvom, da odkrijes fundamentalno resnico o delovanju sveta. Ce te znanje ne zanima, lahko mirno ignoriras znanost, vzames pir iz hladilnika in gledas olimpijske igre.

LUKEC
Prispevkov: 542
Pridružen: 3.8.2010 17:55

Re: Higgisov bozon

Odgovor Napisal/-a LUKEC »

Aniviller napisal/-a:
LUKEC napisal/-a:Če bo to samo še ena teorija o nastanku vesolja, potem bom razočaran.
Prakticna uporaba se lahko skrije pred dejstvom, da odkrijes fundamentalno resnico o delovanju sveta. Ce te znanje ne zanima, lahko mirno ignoriras znanost, vzames pir iz hladilnika in gledas olimpijske igre.
Znanost me zanima, imam še diplomo na fiziki za napisati.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Higgisov bozon

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

No super, potem pa lahko ves, da tiste novinarske traparije o gravitacijskem pogonu in telekinezi nimajo kaj dosti veze s Higgsom. "Prakticna" uporaba bo kvecjemu prisla, ce bomo uspeli formulirat celostno teorijo (za razliko od standardnega modela, ki je le fenomenoloski zapis) in zato kaksno lastnost obicajnih materialov bolje razumeli.

Pa ne ga klicat Higginsov bozon, se slisi trapasto.

LUKEC
Prispevkov: 542
Pridružen: 3.8.2010 17:55

Re: Higgisov bozon

Odgovor Napisal/-a LUKEC »

Aniviller napisal/-a:No super, potem pa lahko ves, da tiste novinarske traparije o gravitacijskem pogonu in telekinezi nimajo kaj dosti veze s Higgsom. "Prakticna" uporaba bo kvecjemu prisla, ce bomo uspeli formulirat celostno teorijo (za razliko od standardnega modela, ki je le fenomenoloski zapis) in zato kaksno lastnost obicajnih materialov bolje razumeli.

Pa ne ga klicat Higginsov bozon, se slisi trapasto.
No, če bo tako bo super.

NIKKI
Prispevkov: 743
Pridružen: 24.3.2006 20:22

Re: Higgisov bozon

Odgovor Napisal/-a NIKKI »

Aniviller napisal/-a:No super, potem pa lahko ves, da tiste novinarske traparije o gravitacijskem pogonu in telekinezi nimajo kaj dosti veze s Higgsom. "Prakticna" uporaba bo kvecjemu prisla, ce bomo uspeli formulirat celostno teorijo (za razliko od standardnega modela, ki je le fenomenoloski zapis) in zato kaksno lastnost obicajnih materialov bolje razumeli.

Pa ne ga klicat Higginsov bozon, se slisi trapasto.
Najbrž gre za Haggisov bozon! :lol:
Pa kaj se toliko razburjate nad tem zvočmikom? Bose je namreč firma. ki izdeluje zvočnike.http://global.bose.com/index.html
Pa pivo fermentira zaradi fermionov! Sam ne vem ali je fermentiranje izumil Fermat ali Fermi?

kren22
Prispevkov: 18
Pridružen: 11.12.2005 14:31

Re: Higgisov bozon

Odgovor Napisal/-a kren22 »

Tudi cerkev je pokazala svoje navdušenje :)

http://youtu.be/gQCVPpZyjBA

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Higgisov bozon

Odgovor Napisal/-a problemi »

Med branjem nekih virov sme naletel na naslednja zapisa: "delec ima nevtralen električni naboj" in "delec nima električnega naboja". V želji, da si česa ne razlagam po svoje bi prosil nekoga, da mi pove ali povedi pod narekovaji pomenita isto?

Kdaj ima nek delec nevtralen električni naboj vem, bega me bolj poved "nima električnega naboja".

Hvala.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Higgisov bozon

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

No ja. Nevtron je nevtralen, njegov električni naboj je 0. Ampak po standardnem modelu ga gradita dva kvarka, ki imata skupaj naboj -2/3 elementarnega, in kvark, ki ima naboj 2/3 elementarnega. Skupaj torej nič. Nisem pa še slišal za "nevtralni naboj".

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Higgisov bozon

Odgovor Napisal/-a problemi »

ZdravaPamet napisal/-a:No ja. Nevtron je nevtralen, njegov električni naboj je 0. Ampak po standardnem modelu ga gradita dva kvarka, ki imata skupaj naboj -2/3 elementarnega, in kvark, ki ima naboj 2/3 elementarnega. Skupaj torej nič. Nisem pa še slišal za "nevtralni naboj".
Se opravičujem, sem želel napisati električno nevtralen. Očitno imam še težave z jezikom fizike. Ravno to sem imel v glavi, recimo za Higgsov bozon sem prebral: "Higgsov bozon nima električnega in barvnega naboja." (http://sl.wikipedia.org/wiki/Higgsov_bozon). V angleškem jeziku: "It has no spin, electric charge, or colour charge." in pa "The Higgs boson is also its own antiparticle and is CP-even, and has zero electric and colour charge. Za nevtron: "Nevtrón je jedrski delec brez električnega naboja ..." in tvoj zapis, s katerim se seveda strinjam in razumem od kje "... naboj 0": "Nevtron je nevtralen, njegov električni naboj je 0." (Wikipedija)


Sem pa našel odgovor pri barvnem naboju: "Nevtralno (brezbarvno) skupino kvarkov glede na barvni naboj dobimo samo, če skupina vsebuje enako število modrih, rdečih in zelenih kvarkov." (Wikipedija)

Mogoče bo kdo pomsilil, da nekaj dlakocepim, pa dejansko ni to moj namen. V primeru, da bi nekdo bral zgolj različico, tu mislim seveda na laike, v kateri bi pisalo, da je "brez naboja/has no" bi v kombinaciji z naslednjim: "Eléktrični nabôj (v fiziki navadno kar naboj, v elektrotehniki pogosto elektrina) je ena temeljnih lastnosti snovi. In snov: "Snóv je po sodobnem pogledu vsaka znanstveno opazljiva entiteta. Po navadi se definicija snovi omeji na tiste entitete, ki jih raziskuje fizika." (Wikipedija), bi se lahko kaj hitro zgodilo, da nekdo zaključi, saj če je nekaj brez naboja, ki je ena temeljnih lastnosti snovi, ki pa je pravzaprav vse, potem mora obstajati nekaj, kar se od te snovi razlikuje. Kar pa je ob branju "nevtralen, naboj je 0" absurden zaključek.

Hvala za odgovor.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Higgisov bozon

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Kar se teh delcev tiče, biti brez (celotnega, sumarnega!) naboja in imeti naboj 0 pomenita isto.
Je pa nekaj. Nek objekt (ki ima geometrijsko razsežnost) je lahko nevtralen, pa vseeno v svoji okolici povzroča električno polje. Dve nevtralni krogli, na primer, imata lahko po svoji prostornini porazdeljen naboj, in se privlačita/odbijata z električno silo. Vsaka ima sumarni naboj 0, ampak nista brez naboja.
Tako pač je, če imaš dve vrsti naboja.

Odgovori