Fonon

Nedeljivi. Atomi? Ne, delci!
Odgovori
LUKEC
Prispevkov: 542
Pridružen: 3.8.2010 17:55

Fonon

Odgovor Napisal/-a LUKEC »

Ravno pišem diplomo iz fotovoltaike, pa sem videl da je tam pomemben delec fonon.
Ima veliko gibalno količino in majhno energijo. Na wikipediji sem bral o njem, me pa zanima kakšna bolj razumljiva razlaga.
Prepričan pa sem, da zanima tudi vas.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Fonon

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Paket zvocnega valovanja.

LUKEC
Prispevkov: 542
Pridružen: 3.8.2010 17:55

Re: Fonon

Odgovor Napisal/-a LUKEC »

Se opravičujem, ker ne znam še pisati enačb.
Torej je njegova energija E=val.dolžina*frekvenca
Gibalna količina pa p=h/val.dolžina
Kaj ima to zveze z zvokom?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Fonon

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ker gre za kvantiziran paket nihanja atomov v kristalni mrezi okrog ravnovesne lege, kar je zvok. Zveza med gibalno kolicino in frekvenco je pa za vsako snov drugacna (to je osnovni problem fizike trdne snovi - uporabit osnovne mikroskopske zakone za opis obnasanja razlicnih motenj, ki potujejo po sredstvu, iz cesar potem dobis lahko prakticno vse lastnosti snovi).

LUKEC
Prispevkov: 542
Pridružen: 3.8.2010 17:55

Re: Fonon

Odgovor Napisal/-a LUKEC »

A se ta zvok da slišati?
Če bi recimo imel kakšne mikrofone, pa potem na ojačevalec privezal in pa na zvočnik?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Fonon

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Gre za kvantni model kvantizacije ob predpostavki ravnih valov (dobro dolocene frekvence in gibalne kolicine), podobno kot pri fotonih. Realno stanje je v splosnem neka mesanica teh stanj. V principu je detekcija posameznih fononov kar staticni sum (prasketanje), seveda je pa pri nenicelni temperaturi vedno vzbujenih nekaj fononov v vseh materialih (to je alternativni opis za termicno vibriranje snovi), tako da se mu itak tezko izognes.

Ce si vzames 10 sekund za googlanje bos nasel kar precej.

LUKEC
Prispevkov: 542
Pridružen: 3.8.2010 17:55

Re: Fonon

Odgovor Napisal/-a LUKEC »

Gibalna količina elektrona je pa p=m*v*gama
Kajne?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Fonon

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

No to je gibalna kolicina cesarkoli, razen brezmasnih delcev.

LUKEC
Prispevkov: 542
Pridružen: 3.8.2010 17:55

Re: Fonon

Odgovor Napisal/-a LUKEC »

Za polprevodnike rabim nekaj.
Imam efektivno maso elektrona, rabim pa še efektivno maso luknje.
To je izpeljano iz Schroedingerjeve enačbe.
Mogoče kdo ve efektivno maso luknje?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Fonon

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

To je ravno tisto kar sem prej razlagal. Zveza med gibalno kolicino in energijo v kristalu je drugacna... pri majhnih gibalnih kolicinah je ta zveza ponavadi priblizno kvadratna (razen posebnih izjem), in drugi odvod zveze na meji pasu (dno prevodnega pasu za elektron in vrh valencnega pasu za vrzel) ti pove efektivno maso - koliko energije moras dodat, da spremenis gibalno kolicino za doloceno mero.

LUKEC
Prispevkov: 542
Pridružen: 3.8.2010 17:55

Re: Fonon

Odgovor Napisal/-a LUKEC »

Aniviller napisal/-a:To je ravno tisto kar sem prej razlagal. Zveza med gibalno kolicino in energijo v kristalu je drugacna... pri majhnih gibalnih kolicinah je ta zveza ponavadi priblizno kvadratna (razen posebnih izjem), in drugi odvod zveze na meji pasu (dno prevodnega pasu za elektron in vrh valencnega pasu za vrzel) ti pove efektivno maso - koliko energije moras dodat, da spremenis gibalno kolicino za doloceno mero.
Ti si pa hudo študiran.

Odgovori