Medzvezdna potovanja

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

GJ napisal/-a:
vojko napisal/-a:Ja, saj res, zakaj pa ne bi obstajali recimo tudi samorogi, pa zlatorogi, pa minotavri? :lol:

Srbi bi rekli tudi: "Pun si ideja ko k***c kosti!" :lol:
Če je posledica obstaja tudi vzrok, oziroma brez akcije ni reakcije!

Ampak Srbi bi tvojo filozofijo opisali takole nekako:
"Bolje izpasti glup nego iz brzog voza!"

Lep večer vsem...
Naravni radioaktivni razpad atomskih jeder in kvantne fluktuacije vakuuma NISO posledica ničesar... :lol:

Torej ni zate popolnoma nobene nevarnosti, da padeš iz brzovlaka... :lol:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

shrink napisal/-a:
vojko napisal/-a:
shrink napisal/-a:Odvisno, kaj se jemlje kot zrnatost prostor-časa.
Nezmožnost opisovanja stvari s podmeno o "gladkosti" prostora, ko se približujemo Planckovemu kvantnemu režimu. Diskontinuiteta prostora in časa, ko enačbe, ki opisujejo "običajen" prostor/čas odpovedo. Zelo laično, vendar drugače ne znam... :wink:
No, vsaka teorija kvantne gravitacije neobhodno pomeni kvantizacijo prostor-časa in v tem smislu "zrnatost" prostor-časa. Če se vrnem nazaj na razlike med delci kot točkami in strunami (v povezavi s kvantno peno in dogajanjem na Planckovi in sub-Planckovi skali), je tole odličen opis:

http://library.thinkquest.org/27930/stringtheory2.htm
Tvoji linki so vedno vredni pazljivega branja. Dvakrat sem ga prebral in nisem zasledil nič takega, kar bi ne bilo v skladu s tem, kar tu zagovarjam. Še posebej sem poudaril kvantizacijo prostor/časa v QG, kar kot nujnost navajaš tudi ti. Malo sem bil zbegan le okoli mesta v članku, kjer pravi, da kvantno peno lahko "odmislimo", da je le neke vrste matematični pripomoček. Lahko malo to pojasniš za nas telebane?

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a GJ »

vojko napisal/-a:Naravni radioaktivni razpad atomskih jeder in kvantne fluktuacije vakuuma NISO posledica ničesar... :lol:
No, moje osebno mnenje je, da je to popolno zavajanje... :oops:
Nič ne more biti nečemu vzrok!
Je pa res, da tega danes kvantna mehanika ne zna izračunati, vendar to ne pomeni, da to ne bo mogoče že jutri.
Če verjameš v nasprotno si veren, pravzaprav fanatično veren!

Povej mi en tehten razlog, da bi obstajale na svetu dogodki brez razloga!
Mimogrede, nevednost ni ta razlog... :mrgreen:

vojko napisal/-a:Torej ni zate popolnoma nobene nevarnosti, da padeš iz brzovlaka... :lol:
Zame pa res ne... :D

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8302
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

GJ napisal/-a:Je pa res, da tega danes kvantna mehanika ne zna izračunati, vendar to ne pomeni, da to ne bo mogoče že jutri.
Če verjameš v nasprotno si veren, pravzaprav fanatično veren!

Povej mi en tehten razlog, da bi obstajale na svetu dogodki brez razloga!
Razloga ni, ker svet ni mehanična igrača ! :mrgreen:

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a GJ »

bargo napisal/-a:
GJ napisal/-a:Je pa res, da tega danes kvantna mehanika ne zna izračunati, vendar to ne pomeni, da to ne bo mogoče že jutri.
Če verjameš v nasprotno si veren, pravzaprav fanatično veren!

Povej mi en tehten razlog, da bi obstajale na svetu dogodki brez razloga!
Razloga ni, ker svet ni mehanična igrača ! :mrgreen:
Kakšna igrača pa je?

Lep večer...

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8302
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:Saj obstaja, takšna verjetnost namreč. Se spomniš tiste zgodbe o verjetnosti, da se kotu sobe na podlagi naključne fluktuacije v smeri entropije zberejo vse molekule zraka?

Verjetnost, da bi "vsa nestabilna jedra v vesolju hkrati razpadla" pa je še google krat manjša od tiste, ki jo je izračunal shrink za molekule zraka v sobi. Vendar ni nič.
Kar je Shrink izračunal, nima veze z realnostjo ! Je nek zelo slab priližek, milo rečeno ! :twisted:

Komentar izračuna:
viewtopic.php?f=21&t=4919&p=63488&hilit ... und#p63488

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8302
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a bargo »

GJ napisal/-a:
bargo napisal/-a:
GJ napisal/-a:Je pa res, da tega danes kvantna mehanika ne zna izračunati, vendar to ne pomeni, da to ne bo mogoče že jutri.
Če verjameš v nasprotno si veren, pravzaprav fanatično veren!

Povej mi en tehten razlog, da bi obstajale na svetu dogodki brez razloga!
Razloga ni, ker svet ni mehanična igrača ! :mrgreen:
Kakšna igrača pa je?

Lep večer...
Stohastična. :wink:

Sem se spomnil, Forest Gumpa :"Svet je kot bombonijera, nikoli ne veš kaj boš dobil !" :wink:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a shrink »

vojko napisal/-a:Malo sem bil zbegan le okoli mesta v članku, kjer pravi, da kvantno peno lahko "odmislimo", da je le neke vrste matematični pripomoček. Lahko malo to pojasniš za nas telebane?
To v bistvu pomeni, da so z uvedbo strun na Planckovi skali fluktuacije, ki so izvor kvantne pene, razmazane in zato lahko odmislimo kvantno peno.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

shrink napisal/-a:
vojko napisal/-a:Malo sem bil zbegan le okoli mesta v članku, kjer pravi, da kvantno peno lahko "odmislimo", da je le neke vrste matematični pripomoček. Lahko malo to pojasniš za nas telebane?
To v bistvu pomeni, da so z uvedbo strun na Planckovi skali fluktuacije, ki so izvor kvantne pene, razmazane in zato lahko odmislimo kvantno peno.
O.K. zdaj mi je bolj jasno. V čem pa je glavni hendikep teorije superstrun - poleg dejstva, da še ni znala napovedati eksperimenta, na podlagi katerega bi jo lahko ovrgli/potrdili? Kaj je s tistimi (baje) 10*500 Calabi-Yau "pokrajinami", med katerimi ne morejo ugotoviti, katera ustreza našemu vesolju?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

GJ je napisal:
No, moje osebno mnenje je, da je to popolno zavajanje...


Tvoje »osebno mnenje« resnično cenim, a je žal čisto napačno… :lol:
Nič ne more biti nečemu vzrok!
O, ja, dosti stvari nima vzroka! Začniva z big bangom, pa kvantne fluktuacije vakuuma, pa tvoj priljubljeni naravni radioaktivni razpad atomskih jeder, pa…
Je pa res, da tega danes kvantna mehanika ne zna izračunati, vendar to ne pomeni, da to ne bo mogoče že jutri.
Nečesa, kar ne obstaja, (hidden variables) ni mogoče izračunati; ne danes, ne jutri, ne ad calendam graecas
A propos, izračunaj mi, koliko angelov lahko pleše na konici običajne igle za šivanje! :lol:
Če verjameš v nasprotno si veren, pravzaprav fanatično veren!
Zareklo se ti je. Verjetno si hotel napisati:«Če verjameš v kavzalnost tam, kjer je ni, si veren, pravzaprav fanatično veren!« :lol:
Povej mi en tehten razlog, da bi obstajale na svetu dogodki brez razloga!
Tako je pač naš »svet« ustrojen. Povej mi ti »en tehten razlog, da bi obstajali na svetu samorogi, minotavri in zlatorogi!« :lol:
Mimogrede, nevednost ni ta razlog... :


Mimogrede, ignoranca do dejstev je škodljiva in vodi do smešnih in infantilnih trditev… :lol:

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a GJ »

vojko napisal/-a:GJ je napisal:
No, moje osebno mnenje je, da je to popolno zavajanje...


Tvoje »osebno mnenje« resnično cenim, a je žal čisto napačno…
Poslušaj svoj občutek...

vojko napisal/-a:
Nič ne more biti nečemu vzrok!
O, ja, dosti stvari nima vzroka! Začniva z big bangom, pa kvantne fluktuacije vakuuma, pa tvoj priljubljeni naravni radioaktivni razpad atomskih jeder, pa…
Ahh...
Če boš že izbral vero potem ne RKC.
Vojko seveda ga ima, vse ima svoj razlog večji ali manjši, bolj viden ali pa manj viden, razumen ali pa nikoli razumen. :lol:
vojko napisal/-a:
Je pa res, da tega danes kvantna mehanika ne zna izračunati, vendar to ne pomeni, da to ne bo mogoče že jutri.
Nečesa, kar ne obstaja, (hidden variables) ni mogoče izračunati; ne danes, ne jutri, ne ad calendam graecas
Vojko na tem svetu velja sledljivost in ni dogodka, ki ni vzročen.
Sedanjost brez preteklosti ne obstaja in enako velja za prihodnost.
Razen če ne bereš Amritovih svetih spisov.
Vse kar je res je zgolj to, da se sedanjost vsakič rodi v vedno novi obliki in prej ko selj umre. Ampak za vse to obstaja vzrok.
Jebeš ti ne vem kako zmožen logični sistem, ki si ga ti nazadnje (nekaj 100 postov nazaj) poveličeval, če ga pa poruši ena kvantna fluktuacija in to brez razloga! :lol:

vojko napisal/-a:A propos, izračunaj mi, koliko angelov lahko pleše na konici običajne igle za šivanje!
Aha, a ti bi sedaj uporabil kvantno mehaniko za preračunavanje velikosti angelskih stopal?!
Super ideja...
Je to vse??? :lol:
vojko napisal/-a:
Povej mi en tehten razlog, da bi obstajale na svetu dogodki brez razloga!
Tako je pač naš »svet« ustrojen. Povej mi ti »en tehten razlog, da bi obstajali na svetu samorogi, minotavri in zlatorogi!«
Glej saj jaz te razumem Vojko.
Stranski učinki treznenja lahko pripeljejo celo do prividov, recimo bele miši so bojda zelo popularne.
Da se ti pa v deliriju prikazujejo samorogi, minotavri in zlatorogi pa prvič slišim. :lol:
vojko napisal/-a:Mimogrede, ignoranca do dejstev je škodljiva in vodi do smešnih in infantilnih trditev…
Brez dvoma si to kruto spoznanje spoznal na lastni (svoji) koži in to večkrat! :lol:

Lep večer vsem...

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

GJ je napisal:
Poslušaj svoj občutek...
To počnem že ves čas…
Ahh...
Zaupaj mi no, kaj pomeni tale "ahh...", ki ga tako pogosto uporabljaš. Če se čudiš originalnosti misli, ni potrebe, pa vseeno hvala... :lol:
Če boš že izbral vero potem ne RKC.
Vojko seveda ga ima, vse ima svoj razlog večji ali manjši, bolj viden ali pa manj viden, razumen ali pa nikoli razumen.
Jaz sem svojo Vero že izbral. Prav simpatična je… :lol:
Ne, nekatere stvari vzroka (ne: razloga) pač nimajo, kot sem ti že nekajkrat dokazal.

Mogoče v kakšnem drugem vesolju multivesolja; v našem je pač tako kot je (na tvojo neizmerno žalost in na zadovoljstvo nas ostalih)…
Vojko na tem svetu velja sledljivost in ni dogodka, ki ni vzročen.
Sledljivost je možna (in koristna) pri provenienci mesa, pa krompirja, pri naravnem razpadu nekaterih atomskih jeder pač ne, pa še pri stvareh, ki sem ti jih v duhu dobre andragoške prakse že večkrat naštel. :lol:
Sedanjost brez preteklosti ne obstaja in enako velja za prihodnost.
To je sicer res, ampak kakšno zvezo pa ima to z najino debato, 'moliću fino'?
Razen če ne bereš Amritovih svetih spisov.
Zakaj pa svetih? In, ne, ne berem jih.
Vse kar je res je zgolj to, da se sedanjost vsakič rodi v vedno novi obliki in prej ko selj umre. Ampak za vse to obstaja vzrok
.

Opa, hiperprodukcija velepomembnih hipotez o svetovnih sistemih se nadaljuje…
Jebeš ti ne vem kako zmožen logični sistem, ki si ga ti nazadnje (nekaj 100 postov nazaj) poveličeval, če ga pa poruši ena kvantna fluktuacija in to brez razloga!


Ni tako enostavno, dragi moj. Svet je bolj čuden ne samo kot si predstavljamo, ampak bolj čuden kot si sploh lahko predstavljamo:lol:
Aha, a ti bi sedaj uporabil kvantno mehaniko za preračunavanje velikosti angelskih stopal?!
Super ideja
...


Kot običajno, si zgrešil poanto za noht (konjski). Dragi moj, ne gre za »preračunavanje velikosti angelskih stopal«, ampak za bolj usodno stvar: za sam obstoj angelov (beri: vzročnosti)…
Je to vse???
Ne, to ni vse, kar povej, kaj bi še rad vedel? Ne bodi sramežljiv, nevednost ni greh (je pa sramota)…
Glej saj jaz te razumem Vojko.
Dvomim.
Stranski učinki treznenja lahko pripeljejo celo do prividov, recimo bele miši so bojda zelo popularne.
Ti boš že vedel… a tako hudo je?
Da se ti pa v deliriju prikazujejo samorogi, minotavri in zlatorogi pa prvič slišim.
Slišiš? Spet prisluhi? Nič namreč nisem rekel…Še vedno kaj slišiš? Mislim, kakšne glasove v glavi, zov Siren, ki vabljivo in vztrajno šepetajo: »vse ima svoj razlog večji ali manjši, bolj viden ali pa manj viden, razumen ali pa nikoli razumen… vse ima svoj razlog večji ali manjši, bolj viden ali pa manj viden, razumen ali pa nikoli razumen… vse ima svoj razlog večji ali manjši, bolj viden ali pa manj viden, razumen ali pa nikoli razumen… vse ima svoj razlog večji ali manjši, bolj viden ali pa manj viden, razumen ali pa nikoli razumen… vse ima svoj razlog večji ali manjši, bolj viden ali pa manj viden, razumen ali pa nikoli razumen…«

Poskušaj se zbuditi! Realnost je dosti lepša! :lol:
Brez dvoma si to kruto spoznanje spoznal na lastni (svoji) koži in to večkrat!
Vidiš, tudi na takele trditve sem mislil, ko sem zapisal: ignoranca do dejstev je škodljiva in vodi do smešnih in infantilnih trditev…

Uporabniški avatar
GJ
Prispevkov: 2635
Pridružen: 27.1.2003 22:08

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a GJ »

vojko napisal/-a:GJ je napisal:
Poslušaj svoj občutek...
To počnem že ves čas…
Aha, ampak moraš biti trezen, ker drugače še kakšnega minotavra slišiš in se začneš z njim pogovarjati...

vojko napisal/-a:
Ahh...
Zaupaj mi no, kaj pomeni tale "ahh...", ki ga tako pogosto uporabljaš. Če se čudiš originalnosti misli, ni potrebe, pa vseeno hvala...
Ahh...
Ojoj...
Zgrešil si!
vojko napisal/-a:Ne, nekatere stvari vzroka (ne: razloga) pač nimajo, kot sem ti že nekajkrat dokazal.
Kaj, kje, kdaj si kaj dokazal?
Niti duha, niti sluha o kakšnem dokazu. :lol:
Misliš na neke trače, ki jim ti kao verjameš?
Ahh... Pride to z leti ali pa s tableti!

vojko napisal/-a:Sledljivost je možna (in koristna) pri provenienci mesa, pa krompirja, pri naravnem razpadu nekaterih atomskih jeder pač ne, pa še pri stvareh, ki sem ti jih v duhu dobre andragoške prakse že večkrat naštel.
Krivo vero poučuješ... :oops:
vojko napisal/-a:
Sedanjost brez preteklosti ne obstaja in enako velja za prihodnost.
To je sicer res, ampak kakšno zvezo pa ima to z najino debato, 'moliću fino'?
Sedanjost ima vedno vzrok v preteklosti in enako velja za jedrske razpade.
vojko napisal/-a:Ni tako enostavno, dragi moj. Svet je bolj čuden ne samo kot si predstavljamo, ampak bolj čuden kot si sploh lahko predstavljamo
Tvoja predstava je iztrošena in ponošena... :lol:

vojko napisal/-a:
Aha, a ti bi sedaj uporabil kvantno mehaniko za preračunavanje velikosti angelskih stopal?!
Super ideja
...

Kot običajno, si zgrešil poanto za noht (konjski). Dragi moj, ne gre za »preračunavanje velikosti angelskih stopal«, ampak za bolj usodno stvar: za sam obstoj angelov (beri: vzročnosti)…
Ti si jih vpeljal v debato!
Podobno kot čudežno razpadanje atomskih jeder.
Torej verjamem, da ti verjameš v čudeže! :lol:
vojko napisal/-a: ...to ni vse, kar povej, kaj bi še rad vedel? Ne bodi sramežljiv, nevednost ni greh (je pa sramota)…
Te je pogosto sram?
Oziroma te je bilo pogosto sram tvojem življenju?
Se počutiš slabo, ko te je sram?
vojko napisal/-a:
Stranski učinki treznenja lahko pripeljejo celo do prividov, recimo bele miši so bojda zelo popularne.
Ti boš že vedel… a tako hudo je?
Ti si razgalil (omenil) svoje duhovne prijatelje ne jaz, sedaj se jih pa sramuješ. :oops:

vojko napisal/-a:Vidiš, tudi na takele trditve sem mislil, ko sem zapisal: ignoranca do dejstev je škodljiva in vodi do smešnih in infantilnih trditev…
Očitno mar ne?

Lep večer...

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a vojko »

GJ je napisal:
Aha, ampak moraš biti trezen, ker drugače še kakšnega minotavra slišiš in se začneš z njim pogovarjati...
Kako že gre tista: »Bolje biti pijan, nego glup…« :lol:
Kaj, kje, kdaj si kaj dokazal?
Niti duha, niti sluha o kakšnem dokazu.
Misliš na neke trače, ki jim ti kao verjameš?
Ahh... Pride to z leti ali pa s tableti!
Zakaj si tako zmeden? Kot da si se pravkar zbudil. Umiri se, globoko zadihaj in nato poišči relevantne poste…saj veš, da nisem pravokator… :lol:
Krivo vero poučuješ...
To je prepričanje vseh vernikov druge vere… :lol:
Sedanjost ima vedno vzrok v preteklosti in enako velja za jedrske razpade.
Pa menda ja nisi spet pil prevretega soka iz tistih vaših GROZNIH jagod?

Obratno! Bolj up-to-date sploh ne more biti. Ozri se v gnevu…
Ti si jih vpeljal v debato!
Ja in? To še ni razlog in opravičilo, da narobe razumeš poanto.
Podobno kot čudežno razpadanje atomskih jeder.
Čudežno je le za redke izbrane posameznike...
Torej verjamem, da ti verjameš v čudeže!
Verjamem in to neomajno, če je naravni radioaktivni razpad konkretnega atomskega jedra brez posebnega vzroka čudež…
Te je pogosto sram?
Oziroma te je bilo pogosto sram tvojem življenju?
Se počutiš slabo, ko te je sram?
De te fabula narratur:lol:
Ti si razgalil (omenil) svoje duhovne prijatelje ne jaz, sedaj se jih pa sramuješ..
Pomagaj se mi spomniti: katere »duhovne prijatelje« sem že »razgalil« v svoji raztresenosti?
Lep večer...
O.K., res je lep večer, ampak tako lep pa spet ne, da bi bilo to treba do onemoglosti ponavljati... :lol:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: MEDZVEZDNA POTOVANJA

Odgovor Napisal/-a shrink »

vojko napisal/-a:
shrink napisal/-a:
vojko napisal/-a:Malo sem bil zbegan le okoli mesta v članku, kjer pravi, da kvantno peno lahko "odmislimo", da je le neke vrste matematični pripomoček. Lahko malo to pojasniš za nas telebane?
To v bistvu pomeni, da so z uvedbo strun na Planckovi skali fluktuacije, ki so izvor kvantne pene, razmazane in zato lahko odmislimo kvantno peno.
O.K. zdaj mi je bolj jasno. V čem pa je glavni hendikep teorije superstrun - poleg dejstva, da še ni znala napovedati eksperimenta, na podlagi katerega bi jo lahko ovrgli/potrdili? Kaj je s tistimi (baje) 10*500 Calabi-Yau "pokrajinami", med katerimi ne morejo ugotoviti, katera ustreza našemu vesolju?
Kaj je s temi "pokrajinami", najbolje ilustrira:

SMOLIN VS. SUSSKIND: THE ANTHROPIC PRINCIPLE

Odgovori