Entropija črne luknje

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Entropija črne luknje

Odgovor Napisal/-a vojko »

Znano je, da je entropija črne luknje sorazmerna z a/4, se pravi v bistvu z njeno površino, ki se zato (drugi zakon termodinamike!!) nikoli ne more skrčiti. Prosim , če mi pojasnite, kako je možno, da se termodinamična lastnost (entropija) izraža s ploščino!? Menim, da je v tem spoju termodinamike in geometrije nek globlji smisel. Ali smo mu na sledi?

matejko84
Prispevkov: 2
Pridružen: 26.3.2006 23:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a matejko84 »

Ojla!
Črni luknji se mora povečat entropija, če nekaj v njo pade, s tem se ji poveča masa, s tem pa tudi radij in ploščina.
LP[/tex]

Uporabniški avatar
MAVER|CK
Prispevkov: 880
Pridružen: 27.5.2005 16:34
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a MAVER|CK »

Kaj pa ko zacne crna luknja umirati, ko nic vec ne pade v njo in zacne s sevanjem izparevati, takrat pa se ji obseg zmanjsa, dokler se ne izblini v cisti nic!!! Ali imam napacne informacije? Se na moji slikici je nekaj podobnega narisano, hehe:)

Uporabniški avatar
subspace
Prispevkov: 57
Pridružen: 24.11.2005 0:39

Odgovor Napisal/-a subspace »

Prosim , če mi pojasnite, kako je možno, da se termodinamična lastnost (entropija) izraža s ploščino!? Menim, da je v tem spoju termodinamike in geometrije nek globlji smisel. Ali smo mu na sledi?
termodinamična lastnost se ne izraža s ploščino. tuki je fora to, da sta Hawking in njegov kolega ugotovila da ima črna luknja vso maso zbrano na svoji površini, na dogodkovnem horizontu in je torej tam tudi vsa entropija. iz tega so naprej tudi ugotovili da je očitno največja možna zbrana masa na določenem delu odvisna od površine prostora in ne od volumna. iz te ugotovitve izhajajo razne teorije o tem da je vesolje v resnici dvodimenzionalno, kot je površina krogle, in se preko nekega neznanega mehanizma pretvarja v nam znano vesolje.

Jurij
Prispevkov: 585
Pridružen: 27.2.2006 11:09

Odgovor Napisal/-a Jurij »

ne poznam čist dobr te zadeve, ampak mislm d sta pri črni luknji entropija pa površina res premosorazmerni, verjetn pa je v enačbi še kkšna c al pa h al pa kej tazga.
me pa zanima to glede razpada oz. propada črne luknje - če bi kdo razložu kk do tega sploh pride al pa kkšn link.

Odgovori