Čudeži in znanost

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

bargo napisal/-a:
20.9.2015 19:46
Roman napisal/-a:
bargo napisal/-a: Mislim, da smo vodeni.
Hvala, prihranil si mi veliko časa. Vprašanje je, kdaj bi sam tole našel. Gledal sem njegov intervju in mi je bil možak všeč. Moral bi si vzeti veliko več časa, da bi odkril, kaj skriva pod klobukom. Torej misli, da smo vodeni. Kaj to pomeni? Da obstajajo vesoljci, ki upravljajo naše možgane? Da naše zavesti niso isto kot mi? Me napotiš na kak vir?
Vsekakor niso vključeni vesoljci v upravljanje naših možganov. :lol: Tale relacija med zavestmi in nami je zanimiva, mogoče jo malce osvetliš.
Vir je geslo "Gazzaniga Cognitive neuroscience" in Google potem izbereš, kar želiš izbrati na tej poti. :wink:
Danes je že veliko tega dostopnega kar ima Rodolfo Llinas "pod klobukom".

Tole ti bo verjetno kar po godu, Roman.

Rodolfo Llinas - How are Brains Conscious?

ali pa tole:

Rodolfo Llinas - Can Brain Explain Mind?

Rodolfo Llinas [6.56]: definition: conscious state is a state of high granularity in the functioning of the thalamocortical system.

[10.02] self is the center of prediction it is the product of prediction basically


Rodolfo Llinas - How are Brains Structured?

in še nekaj za Vojka:
[9.41] and the director is this dilemma cortical system right in the center
absolutely
not only that music is machine language for the brain
:!:

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

Zelo zanimiv video. Pri pitagorejskem razlikovanju med dejansko in potencialno neskončnostjo mi je prišlo na misel, da pri potencialni neskončnosti sploh ne vemo, ali gre res za neskončnost. Ampak to je že eno od razhajanj med Bargom in menoj. Ampak ko se naracija posnetka preseli od matematike h kozmologiji, izgubi svoj smisel. Ko skušaš dojeti nedojemljivo, se pač dogajajo nesmisli, morda tudi poezija, znanost pa skoraj gotovo ne.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
6.12.2022 21:30
Zelo zanimiv video. Pri pitagorejskem razlikovanju med dejansko in potencialno neskončnostjo mi je prišlo na misel, da pri potencialni neskončnosti sploh ne vemo, ali gre res za neskončnost. Ampak to je že eno od razhajanj med Bargom in menoj.
Tako je. Kako pa veš/vemo, da je nekaj dejansko končno? Ne pozabi, da je zaenkrat hitrost prenosa informacij absolutna in končna, pri čemer vemo, da je prostor tako velik, da ni mogoč prenos informacij iz enega dovolj oddaljenega dela prostora do drugega dela prostora zaradi pospešenega širjenja prostora. Prostor je tako navidezno omejen, nekdo bi dejal dejansko končen, čeprav to ni. Domneva o končnosti je zaradi pragmatičnosti in funkcionalnosti, katero ta domneva prinese.
Roman napisal/-a: Ampak ko se naracija posnetka preseli od matematike h kozmologiji, izgubi svoj smisel. Ko skušaš dojeti nedojemljivo, se pač dogajajo nesmisli, morda tudi poezija, znanost pa skoraj gotovo ne.
Misliš empirična znanost? Matematika je pač nekaj več kot so samo pravila za opis dogajanja v okolju in še to prilagojena pravila glede na našo sposobnost dojemanja. Kje je dejansko meja med kreacijo in dejanskostjo je vprašanje, katero pač iščemo s pomočjo opazovanja okolja in zanimivo je, da se pri tem početju ne čudimo kako je sploh mogoče to preseganje. Na koncu pridemo do tolažilnega spoznanja, da "vse je mogoče" kar predstavlja multi-verse. :roll:

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a celica »

Spremljam vaše poste in pri neskončnosti bi omenil tole:

V vesolju imamo atome in magnetno polje. Imamo še kaj - zaenkrat ne. In sedaj če pogledamo atome
neskončnosti ni, tudi pri magnetnem polju neskončnosti ni. Ok neskončnost se lahko pojavi v matematiki. Samo v
sami matematiki ni energije. Brez energije pa tudi ni prostora - časa. Zato govoriti o neskončnosti je brez osnove.

In če omenim še post vojkota o temni snovi, mislim da ni potrebno čakati na Einsteina II. Fizika pozna že marsikaj.
In v smeri pregleda ugotovitev v fiziki, tudi periodnega sistema, kaj hitro vidimo delec, ki sestavlja takozvano temno
snov. Beseda temna snov se kaj hitro spremeni v besedo, ki je fiziki dobro znana. Tudi magnetno polje sestavlja
isti delec. Kot sem že pisal, da je v magnetnem polju prisoten tudi čas - vendar ne teče, ker ni prisotno
elektromagnetno polje. Po tej logiki ni težko najti ta delec. Še kot podnapise naj omenim, da je teh delcev največ v
vesolju, vsaj tako pravi fizika. Že dolgo nazaj sem napisal, da je potrebno strogo ločevati magnetno polje od
elektromagnetnega polja. To danes razumem še bolje, kot takrat ko sem to napisal.
Pišem samo svoja dognanja in naj ne vplivajo na razmišljanja drugih, če posegajo v koncepte, ki niso skladna z
mojimi dognanji.

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

celica napisal/-a:
9.12.2022 11:46
V vesolju imamo atome in magnetno polje.
Imamo. (No, niso ravno naši.)
Imamo še kaj - zaenkrat ne.
Pozabljaš na osnovne štiri sile in cel kup delcev.
In sedaj če pogledamo atome neskončnosti ni
Se strinjam. Zelo veliko jih je, a vendar končno mnogo.
tudi pri magnetnem polju neskončnosti ni
Tu bi ti priporočal razlikovati med neskočnostjo in neomejenostjo.
Ok neskončnost se lahko pojavi v matematiki.
Se strinjam. Le da je beseda "lahko" odveč.
Samo v sami matematiki ni energije.
Pa atomov in magnetizma tudi ne.
Brez energije pa tudi ni prostora - časa.
Katere energije?
Zato govoriti o neskončnosti je brez osnove.
Ni brez osnove. V pogovornem jeziku je neskončno vse, česar ne moremo prešteti.
In v smeri pregleda ugotovitev v fiziki, tudi periodnega sistema, kaj hitro vidimo delec, ki sestavlja takozvano temno
snov.
V periodnem sistemu so elementi, atomi. Noben od njih ne sestavlja temne snovi.
Tudi magnetno polje sestavlja isti delec.
Kateri pa?
Kot sem že pisal, da je v magnetnem polju prisoten tudi čas - vendar ne teče
Kako tedaj veš, da je prisoten?
ker ni prisotno elektromagnetno polje
Aha, govoriš o statičnem in dinamičnem magnetizmu. Kaj po tvojem mnenju povzroča statično magnetno polje?
Po tej logiki ni težko najti ta delec.
Zakaj si tako skrivnosten? Povej vendar kaj o tem delcu. Nobelova te čaka.
Že dolgo nazaj sem napisal, da je potrebno strogo ločevati magnetno polje od elektromagnetnega polja. To danes razumem še bolje, kot takrat ko sem to napisal.
Povej, v čem je razlika.
Pišem samo svoja dognanja in naj ne vplivajo na razmišljanja drugih, če posegajo v koncepte, ki niso skladna z mojimi dognanji.
Spodobilo bi se, če bi svoja dognanja s čim utemeljil, mar ne.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Roman napisal/-a:
10.12.2022 10:19
celica napisal/-a:
9.12.2022 11:46
V vesolju imamo atome in magnetno polje.
Imamo. (No, niso ravno naši.)
Imamo še kaj - zaenkrat ne.
Pozabljaš na osnovne štiri sile in cel kup delcev.
In sedaj če pogledamo atome neskončnosti ni
Se strinjam. Zelo veliko jih je, a vendar končno mnogo.
tudi pri magnetnem polju neskončnosti ni
Tu bi ti priporočal razlikovati med neskočnostjo in neomejenostjo.
Ok neskončnost se lahko pojavi v matematiki.
Se strinjam. Le da je beseda "lahko" odveč.
Samo v sami matematiki ni energije.
Pa atomov in magnetizma tudi ne.
Brez energije pa tudi ni prostora - časa.
Katere energije?
Zato govoriti o neskončnosti je brez osnove.
Ni brez osnove. V pogovornem jeziku je neskončno vse, česar ne moremo prešteti.
In v smeri pregleda ugotovitev v fiziki, tudi periodnega sistema, kaj hitro vidimo delec, ki sestavlja takozvano temno
snov.
V periodnem sistemu so elementi, atomi. Noben od njih ne sestavlja temne snovi.
Tudi magnetno polje sestavlja isti delec.
Kateri pa?
Kot sem že pisal, da je v magnetnem polju prisoten tudi čas - vendar ne teče
Kako tedaj veš, da je prisoten?
ker ni prisotno elektromagnetno polje
Aha, govoriš o statičnem in dinamičnem magnetizmu. Kaj po tvojem mnenju povzroča statično magnetno polje?
Po tej logiki ni težko najti ta delec.
Zakaj si tako skrivnosten? Povej vendar kaj o tem delcu. Nobelova te čaka.
Že dolgo nazaj sem napisal, da je potrebno strogo ločevati magnetno polje od elektromagnetnega polja. To danes razumem še bolje, kot takrat ko sem to napisal.
Povej, v čem je razlika.
Pišem samo svoja dognanja in naj ne vplivajo na razmišljanja drugih, če posegajo v koncepte, ki niso skladna z mojimi dognanji.
Spodobilo bi se, če bi svoja dognanja s čim utemeljil, mar ne.
:!: :D

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a qg »

celica napisal/-a:
9.12.2022 11:46
Spremljam vaše poste in pri neskončnosti bi omenil tole:

V vesolju imamo atome in magnetno polje. Imamo še kaj - zaenkrat ne. In sedaj če pogledamo atome
neskončnosti ni, tudi pri magnetnem polju neskončnosti ni. Ok neskončnost se lahko pojavi v matematiki. Samo v
sami matematiki ni energije. Brez energije pa tudi ni prostora - časa. Zato govoriti o neskončnosti je brez osnove.

In če omenim še post vojkota o temni snovi, mislim da ni potrebno čakati na Einsteina II. Fizika pozna že marsikaj.
In v smeri pregleda ugotovitev v fiziki, tudi periodnega sistema, kaj hitro vidimo delec, ki sestavlja takozvano temno
snov. Beseda temna snov se kaj hitro spremeni v besedo, ki je fiziki dobro znana. Tudi magnetno polje sestavlja
isti delec. Kot sem že pisal, da je v magnetnem polju prisoten tudi čas - vendar ne teče, ker ni prisotno
elektromagnetno polje. Po tej logiki ni težko najti ta delec. Še kot podnapise naj omenim, da je teh delcev največ v
vesolju, vsaj tako pravi fizika. Že dolgo nazaj sem napisal, da je potrebno strogo ločevati magnetno polje od
elektromagnetnega polja. To danes razumem še bolje, kot takrat ko sem to napisal.
Pišem samo svoja dognanja in naj ne vplivajo na razmišljanja drugih, če posegajo v koncepte, ki niso skladna z
mojimi dognanji.
Celica, cenim tvoj intuitivni pristop do fizike. Takšnega sem imel sam včasih (in na nek način tudi sedaj), takšnega so imeli tudi Rozman, Amrit, Bargo, Leo Smolej in mogoče še kdo.

Vendar današnja fizika ve več, kot tu razmišljaš. (Čeprav ne ve vsega.) Če te te stvari res zanimajo (čas, prostor, materija, polja, itd), se splača bolj razumeti specialno in splošno relativnostno teorijo, kvantno fiziko in kvantno elektrodinamiko. Ni treba razumeti vsake enačbe, toda karkoli boš razumel novega, bo bolje. Za to boš verjetno porabil kar veliko časa.

In mogoče se potem kdaj tudi pogovorimo o tem. A v manj toksičnem okolju, kot je ta forum. (Kot je ta forum, in kot je bil. Mogoče bo kdaj tudi postal nekaj normalnega.)

p.s. Za takšne stvari se bolj splača odpreti novo temo, ker tudi ta tema se mi zdi prevelika.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a celica »

qg napisal/-a:
15.12.2022 22:00
In mogoče se potem kdaj tudi pogovorimo o tem.
Moj post komentiraj, ne pa kar nekaj (a bo šlo)

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a qg »

celica napisal/-a:
16.12.2022 17:36
qg napisal/-a:
15.12.2022 22:00
In mogoče se potem kdaj tudi pogovorimo o tem.
Moj post komentiraj, ne pa kar nekaj (a bo šlo)
Komentiral sem tvoj post.
"Kot sem že pisal, da je v magnetnem polju prisoten tudi čas "
Čas je prisoten v materiji (mirujoči), ne potrebuješ posebej magnetnega polja. A za to je potrebno poznati relativnostno teorijo. In potem kvantno teorijo. In mogoče še kvantno gravitacijo, ki pa je neznana...

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a celica »

qg
Da je v magnetnem polju prisoten tudi čas sem pisal; ja, ne pa o materiji.

Post katerega sem napisal je tule:
https://forum.kvarkadabra.net/viewtopic.php?f=21&t=6640

"Einstein je napisal "Prostor - čas",s tem še ni določen prostor in ne čas (vsaj upam da je tako razmišljal Einstein),
ampak je osnova za določitev prostora in s tem tudi časa. Ta opis bi lahko imenovali osnovno magnetno polje. Brez
tega ne more obstajati prostor kot tudi ne časa.Ker je osnovno magnetno polje energija je v njem prisoten tudi čas.
V tem primeru čas miruje - stoji. Tudi ko se spreminja jakost osnovnega magnetnega polja čas stoji. Ko pa se
pojavi elektromagnetno polje pa začne teči tudi čas.Torej starost časa je znana - od velikega poka."

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

qg napisal/-a:
15.12.2022 22:00
Celica, cenim tvoj intuitivni pristop do fizike. Takšnega sem imel sam včasih (in na nek način tudi sedaj), takšnega so imeli tudi Rozman, Amrit, Bargo, Leo Smolej in mogoče še kdo.
A v manj toksičnem okolju, kot je ta forum.
Zanimivo. Zgornji pisci imajo intuitivni pristop in niso toksični. Toksični so tisti, ki jim ugovarjajo.
Mogoče bo kdaj tudi postal nekaj normalnega.
Kaj je zate normalno? Kvarkadabra je »časopis za tolmačenje znanosti« in ne za reklamiranje psevdoznaosti, paraznanosti in šarlatanstva.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a qg »

Roman napisal/-a:
17.12.2022 13:58
qg napisal/-a:
15.12.2022 22:00
Celica, cenim tvoj intuitivni pristop do fizike. Takšnega sem imel sam včasih (in na nek način tudi sedaj), takšnega so imeli tudi Rozman, Amrit, Bargo, Leo Smolej in mogoče še kdo.
A v manj toksičnem okolju, kot je ta forum.
Zanimivo. Zgornji pisci imajo intuitivni pristop in niso toksični. Toksični so tisti, ki jim ugovarjajo.
Mogoče bo kdaj tudi postal nekaj normalnega.
Kaj je zate normalno? Kvarkadabra je »časopis za tolmačenje znanosti« in ne za reklamiranje psevdoznaosti, paraznanosti in šarlatanstva.
Ne strinjam se niti z Rozmanom, niti z Amritom, v Barga in Smoleja se nisem poglobil. Torej to ni podpiranje "psevdoznanosti". Vendar, okolje, ki se je zgradilo v tem forumu, je bilo degutantno. Da ne omenjam imen in relacij s temi imeni.

Ne morejo nad ljudmi s alternativnimi teorijami izvajati linča, kot nad nekimi kriminalci.
Zadnjič spremenil qg, dne 17.12.2022 19:44, skupaj popravljeno 1 krat.

qg
Prispevkov: 786
Pridružen: 13.1.2006 20:05

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a qg »

celica napisal/-a:
16.12.2022 19:06
qg
Da je v magnetnem polju prisoten tudi čas sem pisal; ja, ne pa o materiji.

Post katerega sem napisal je tule:
https://forum.kvarkadabra.net/viewtopic.php?f=21&t=6640

"Einstein je napisal "Prostor - čas",s tem še ni določen prostor in ne čas (vsaj upam da je tako razmišljal Einstein),
ampak je osnova za določitev prostora in s tem tudi časa. Ta opis bi lahko imenovali osnovno magnetno polje. Brez
tega ne more obstajati prostor kot tudi ne časa.Ker je osnovno magnetno polje energija je v njem prisoten tudi čas.
V tem primeru čas miruje - stoji. Tudi ko se spreminja jakost osnovnega magnetnega polja čas stoji. Ko pa se
pojavi elektromagnetno polje pa začne teči tudi čas.Torej starost časa je znana - od velikega poka."
To kar piše o obdobju, ko je bila samo svetloba, brez materije, (v linku) je meni sumljivo. Fizika trdi, da lahko čas simuliramo tudi ko ni mirujoče materije. O tem bom prebral natančneje, in potem komentiral.

Vendar so mi tvoje izjave vsaj sumljive...

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

qg je napisal:
In mogoče se potem kdaj tudi pogovorimo o tem. A v manj toksičnem okolju, kot je ta forum. (Kot je ta forum, in kot je bil. Mogoče bo kdaj tudi postal nekaj normalnega.)
"toksično okolje"?! :shock: "nenormalen forum"?" :shock:
Tole boš pa že moral malo pojasniti!!
Ni mi jasno, kako je potem možno, da je samo v dveh temah tega foruma bilo že več kot 6 milijonov ogledov! Torej v povprečju vsak Slovenec več kot trikrat!
Očitno najini rojaki ljubijo 'toksično okolje' in uživajo v 'nenormalnostih' ... :lol:

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

qg napisal/-a:
17.12.2022 19:35
Vendar, okolje, ki se je zgradilo v tem forumu, je bilo degutantno.
Brez zamere, prosim. Besede "degutanten" ne najdem v SSKJ oziroma v Franu. Domnevam, da gre za nekaj slabega, pa tudi, da si že pozabil na neprimerne odzive omenjenih dveh šarlatanov, ko se nismo strinjali z njima in si upali to tudi povedati.
Ne morejo nad ljudmi s alternativnimi teorijami izvajati linča, kot nad nekimi kriminalci.
Ti bi prepovedal tudi vsako kritiko?

Odgovori