rdeči pomik

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
rastan
Prispevkov: 2
Pridružen: 11.11.2009 21:51

rdeči pomik

Odgovor Napisal/-a rastan »

astronimi gledajo nekatere oddaljene objekte v vesolju precej pomaknjene v rdečem pomiku, kar nakazuje, da se ti objekti gibajo s precej velikimi, nekateri tudi z neverjetnimi hitrostmi. Če gledamo teorijo relativnosti, bi opazovalec iz take galaksije videl našo galaksijo prav tako globoko v rdečem pomiku. Mi pa poznamo hitrost naše galaksije, ki pa ni omembe vredna, nasproti opazovanim. Kako gresta ti dve zadevi skupaj? Je potem uporaba rdečega pomika sploh verodostojna metoda za dolčanje hitrosti?

prog
Prispevkov: 20
Pridružen: 23.9.2009 10:13

Re: rdeči pomik

Odgovor Napisal/-a prog »

Hitrost naše galaksije glede na kaj?

Sicer pa moraš v tem primeru razumeti hitrost oddaljevanja galaksije kot posledico širjenja prostora, ne pa hitrosti same. Več o različnih rdečih premikih si lahko prebereš na

http://en.wikipedia.org/wiki/Redshift

Nam meritve rdečega premika poveja, kako se objekti oddaljujejo (ali približujejo) od naše galaksije, kar je vsekakor uporabno (lahko grobo določimo razdaljo do teh objektov). To pa seveda ne pomeni, da je naša galaksija središče vesolja, tudi mi se pod vplivom kozmološkega rdečega premika (širjenja) vesolja gibljemo stran od drugih galaksij (razen tistih v lokalni jati, kateri naša galaksija pripada, le te se nam približujejo...).

rastan
Prispevkov: 2
Pridružen: 11.11.2009 21:51

Re: rdeči pomik

Odgovor Napisal/-a rastan »

se strinjam. Seveda smo tudi mi z našo galaksijo na poti nekam v prostoru zaradi širjenja vesolja. Pa vendar se mi zdi nenavadno, da se bolj oddaljene galaksije v večjem rdečem pomiku, se pravi da se gibljejo hitreje kot bližnje. Sicer se zavedam, da gledamo v zgodovino, da so podatki, ki jih vidimo, zelo zelo stari. Dlje v globino vesolja gledamo, bolj zgodnje vesolje vidimo. Takrat pa so bile razmere zaradi visokih energij verjetno zelo drugačne, kot pa danes ( mislim predvsem na zelo oddaljene objekte, za katere je izmerjen tako izrazit rdeči pomik). Seveda vpliva na rdeči pomik tudi masa objekta, oziroma njegova gravitacija.

apovsic
Prispevkov: 65
Pridružen: 31.10.2009 20:37
Kraj: Sevnica

Re: rdeči pomik

Odgovor Napisal/-a apovsic »

rastan napisal/-a:. Pa vendar se mi zdi nenavadno, da se bolj oddaljene galaksije v večjem rdečem pomiku, se pravi da se gibljejo hitreje kot bližnje.
Niti ne. Ker razmerje oddaljenost:hitrost je enako(oz. približno enako) in 2x bolj oddaljena galaksija se širi 2x hitreje.

Neka preprostejša analogija je balonček, na katerem so kovančki. Nato začneš pihati balonček(širjenje prostora), kovančki(=galaksije) so oddaljujejo drug od drugega in če stojiš na enem kovanču se ti zdi, da se drugi kovančki širijo od tebe(daljši hitreje). In to na vseh kovančkih enako.

Ferdo Bol
Prispevkov: 1
Pridružen: 17.11.2009 13:40

Re: rdeči pomik

Odgovor Napisal/-a Ferdo Bol »

Ena napaka je v tej analogiji. Vesolje ni votlo in nima teles samo na robu. Center balona je torej ves cas pri miru.

Me pa zanima nekaj drugega: da lahko zaznas rdeci pomik, moras imeti neko referencno vrednost oziroma valovno dolzino svetlobe od taiste zvezde, ki je v mirovanju. Kako je Huble pogruntal, da je valovna dolzina svetlobe neke oddaljene zvezde resnicno odmkanjena?

prog
Prispevkov: 20
Pridružen: 23.9.2009 10:13

Re: rdeči pomik

Odgovor Napisal/-a prog »

Me pa zanima nekaj drugega: da lahko zaznas rdeci pomik, moras imeti neko referencno vrednost oziroma valovno dolzino svetlobe od taiste zvezde, ki je v mirovanju. Kako je Huble pogruntal, da je valovna dolzina svetlobe neke oddaljene zvezde resnicno odmkanjena?
Različne molekule, atomi... sevajo/absorbirajo svetlobo pri karakterističnih valovnih dolžinah, ki jih lahko zmerimo v laboratoriju. Ko posnamemo spekter npr. zvezde, ima ta pri določenih valovnih dolžinah absorpcijske črte (svetlobe tiste valovne dolžine je veliko manj kot drugih, ker se je, preden je zapustila zvezdo, absorbirala) - prek tega npr. vemo, kateri elementi sestavljajo zvezdo. Če se ta zvezda giblje, bodo valovne dolžine premaknjene (od vrednosti, ki bi jo opazili v laboratoriju pri delu s posamezno snovjo), iz premika pa se da oceniti hitrost gibanja (približevanja/oddaljevanja).

Seveda v svojem slavnem eksperimentu ni opazoval svetlobe z ene same zvezde, temveč svetlobe miljarde zvezd - celotne galaksije, a razmislek je podoben.

apovsic
Prispevkov: 65
Pridružen: 31.10.2009 20:37
Kraj: Sevnica

Re: rdeči pomik

Odgovor Napisal/-a apovsic »

Ferdo Bol napisal/-a:Ena napaka je v tej analogiji. Vesolje ni votlo in nima teles samo na robu. Center balona je torej ves cas pri miru.
Zato pa se anologija preprosta. Za kako resno znanostveno razpravo je pa seveda čisto neuporabno :)

dejan2
Prispevkov: 1
Pridružen: 5.3.2010 22:17

Re: rdeči pomik

Odgovor Napisal/-a dejan2 »

Eno vprašanje, upam da ni preneumno...
Če je hitrost svetlobe absolutna, kako to, da potem ni tudi valovna dolžina svetlobe absolutna, ampak se podaljšuje v rdeče med objekti ki se oddaljujejo? Po moji logiki bi torej, ne glede na medsebojno relativno gibanje nas in neke zelo oddaljene zvezde, mi morali opaziti svetlobo iz te zvezde v taki valovni dolžini, kot jo je tudi zapustila. Če morava jaz in nekdo iz te zvezde nameriti isto hitrost svetlobe ne glede na to kako se gibljeva eden glede na drugega...
Ali potem obstaja tudi vijoličasti premik za telesa ki se približujejo?
Kaj sem spregledal?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: rdeči pomik

Odgovor Napisal/-a shrink »

dejan2 napisal/-a:Eno vprašanje, upam da ni preneumno...
Če je hitrost svetlobe absolutna, kako to, da potem ni tudi valovna dolžina svetlobe absolutna, ampak se podaljšuje v rdeče med objekti ki se oddaljujejo? Po moji logiki bi torej, ne glede na medsebojno relativno gibanje nas in neke zelo oddaljene zvezde, mi morali opaziti svetlobo iz te zvezde v taki valovni dolžini, kot jo je tudi zapustila. Če morava jaz in nekdo iz te zvezde nameriti isto hitrost svetlobe ne glede na to kako se gibljeva eden glede na drugega...
http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/Hb ... p2.html#c2
Ali potem obstaja tudi vijoličasti premik za telesa ki se približujejo?
Ja, modri premik.

Odgovori