Antropično načelo

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
agata
Prispevkov: 609
Pridružen: 19.1.2011 5:32

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a agata »

Malo refleksije:"Metoda dejstev, polna avtoritete in moči, si prilašča videz božanstva, ki tiranizira naše verovanje in se vsiljuje našemu umu.Človek, ki sklepa, in celo dokazuje, me jemlje kot človeka:jaz sklepam z njim; pušča mi svobodo presoje in me ne poskuša prepričati drugače kot z mojim lastnim umom. Tisti pa, ki vpije: poglej, tu je dejstvo, me jemlje za sužnja."( citat je iz knjige G.Bachelarda- Oblikovanje znanstvenega duha, v katerem citira g. Luisa Castela iz 18.st. str.42)
G. Vojko religije se zelo zelo ukvarjajo s tuzemskimi stvarmi, recimo:"Zaratustrska religija je tosvetna, v njej se posameznik nauči biti srečen v samem sebi in zato sposoben širiti srečo in sozvočje v po svetu...Duhovnost je treba dosegati z uveljavljanjem vsega, kar je dobrega in dobrodejnega na tem svetu, ki ni pojmovan kot ovira ali ječa za dušo."(Verstva sveta. 2009. str.252)

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a vojko »

agata napisal/-a:Malo refleksije:"Metoda dejstev, polna avtoritete in moči, si prilašča videz božanstva, ki tiranizira naše verovanje in se vsiljuje našemu umu.Človek, ki sklepa, in celo dokazuje, me jemlje kot človeka:jaz sklepam z njim; pušča mi svobodo presoje in me ne poskuša prepričati drugače kot z mojim lastnim umom. Tisti pa, ki vpije: poglej, tu je dejstvo, me jemlje za sužnja."( citat je iz knjige G.Bachelarda- Oblikovanje znanstvenega duha, v katerem citira g. Luisa Castela iz 18.st. str.42)
G. Vojko religije se zelo zelo ukvarjajo s tuzemskimi stvarmi, recimo:"Zaratustrska religija je tosvetna, v njej se posameznik nauči biti srečen v samem sebi in zato sposoben širiti srečo in sozvočje v po svetu...Duhovnost je treba dosegati z uveljavljanjem vsega, kar je dobrega in dobrodejnega na tem svetu, ki ni pojmovan kot ovira ali ječa za dušo."(Verstva sveta. 2009. str.252)
Res srčkani citati. Nimam kaj dodati.

Tako je govoril Zaratustra! (je rekel Nietzsche).

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a vojko »

Ali ste tudi vi opazili, da KVARKADABRA ponovno nekaj časa ni bila dosegljiva? Od včeraj?

beno23
Prispevkov: 361
Pridružen: 15.2.2010 5:14

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a beno23 »

vojko napisal/-a:Ali ste tudi vi opazili, da KVARKADABRA ponovno nekaj časa ni bila dosegljiva? Od včeraj?
Ja res je. Najbrz so vsi meli probleme z dostopom.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a vojko »

Beno23 si dobil moj e-mail?

beno23
Prispevkov: 361
Pridružen: 15.2.2010 5:14

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a beno23 »

vojko napisal/-a:Beno23 si dobil moj e-mail?
Sem. Hvala za informacije.
hrast napisal/-a:
beno23 napisal/-a: Ustvarjena bitja? :lol: Iz katere pravljice si pa to pobral. :lol:
Ti pa si taprav HRAST v dobesednem pomenu.
Kljub temu, da te je Bog tako pravično obdaril z zdravo pametjo, se ti norčuješ iz njega. :?
Zdrava pamet, kot jo imenuješ ti je edino zdravilo proti bolezni, ki jo imenujemo religija.
In ni potrebno veliko zdrave pameti, da ugotoviš, da je koncept boga zgrešen, brezevezen ter nepotreben. Ne samo, da bog ne obstaja, tudi nobene potrebe ni po njem.

No, dokler bo dovolj ovac, tudi škarij za striženje ne bo zmanjkalo. Na srečo, je vernih ovčk vedno manj.

Roman
Prispevkov: 6602
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a Roman »

beno23 napisal/-a:Na srečo, je vernih ovčk vedno manj.
Nisem prepričan, da res. Memi, tudi tisti, povezani z mistiko, so zelo trdoživi.

so7il
Prispevkov: 268
Pridružen: 23.9.2005 20:08

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a so7il »

Roman napisal/-a:Nisem prepričan, da res. Memi, tudi tisti, povezani z mistiko, so zelo trdoživi.
Jaz pa kar sem prepričan da tisto drži. Po zaslugi interneta, če že drugega razloga ni. Vsaj katoliških ovčic je manj, ali/in pa takšnih, ki so enako močno verne kot so bile prej - ali pa kot bi bile, če ne bi bilo interneta (oz. možnosti komunikcije podobne vrste). Še nekaj let nazaj se je tudi po internetu "spoštljivo prisluhnilo" kaj ima vernik "povedati". Danes pa je jasno da nima povedati nič, kajti niti ničesar "duhovnega" ni v ozadju, kar bi bilo nevernemu skrito oz. nedosegljivo.

Roman
Prispevkov: 6602
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a Roman »

so7il napisal/-a:Danes pa je jasno da nima povedati nič
Jasno je tebi in meni, ampak odsotnost vsebine vernikov praviloma ne more odvrniti od vere. Izjem je po mojem občutku manj, kot bi si želeli.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a kren »

V verah ni nobene odsotnosti vsebine. To mislijo tisti, ki verujejo v materializem. Če v verah ne bi bilo nobene vsebine (čustvene, socialne, napotkov za življenjske odločitve, filozofskih nazorov, itd) potem tudi ne bi bile tako zelo razširjene kot zdaj so.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:Kot filozofski diletant par excellence ne ločiš niti povednika od pogojnika.
O Platone, vidim da se vedno blebeleces po forumu.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a problemi »

Roman napisal/-a:
so7il napisal/-a:Danes pa je jasno da nima povedati nič
Jasno je tebi in meni, ampak odsotnost vsebine vernikov praviloma ne more odvrniti od vere. Izjem je po mojem občutku manj, kot bi si želeli.
Roman ali lahko argumentiras odsotnost vsebine v verskih spisih? Ali lahko poves kaj vec o resnici (v spoznavoslovnem smislu)? Kaj ti sploh smatras kot resnico. Ali mislis da so dognanja kartezijanske znanosti (vsa/cela) resnica? Ali ni mogoce prisel cas, da naredimo, v smislu filozofske refleksije, korak naprej od razsvetljenske vednosti. Kant in Hegel, ce omenim samo njiju ne zadostujeta! Predlagam, da se poglobis v spekulativni realizem. Verjami mi, navdusen bos.

Oprosti ker pisem brez sumnikov. V dezeli Platona in Aristotela jih ne poznajo.

Toliko na brzino, pocivam.
Zadnjič spremenil problemi, dne 29.8.2011 12:49, skupaj popravljeno 1 krat.

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:Za shrinka:

Shrink hvala za nehvaležno in neprijetno delo, ki si ga opravil namesto mene, ko si pometel s kvazifilozofom, kot si ga dobro okarakteriziral.
Pa ne me hecat. Blentavi in analfabet bosta krena zmerjala za kvazifilozofa. Pa vojko, daj zberi se clovek. Saj vemo da si bebo ni potrebe da to tudi potrjujes iz posta v post. Predlagam, da se prvo naucis brati, potem pa zacni pocasi prebirati krenove besede, mogoce, poudarjam mogoce jih bos celo razumel.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a vojko »

problemi napisal/-a:
vojko napisal/-a:Za shrinka:

Shrink hvala za nehvaležno in neprijetno delo, ki si ga opravil namesto mene, ko si pometel s kvazifilozofom, kot si ga dobro okarakteriziral.
Pa ne me hecat. Blentavi in analfabet bosta krena zmerjala za kvazifilozofa. Pa vojko, daj zberi se clovek. Saj vemo da si bebo ni potrebe da to tudi potrjujes iz posta v post. Predlagam, da se prvo naucis brati, potem pa zacni pocasi prebirati krenove besede, mogoce, poudarjam mogoce jih bos celo razumel.
Da, da, pravi intelektualni užitek je brati takšne jezikovne in vsakršne mojstrovine.

Za začetek ti predlagam kratek kurz slovenskega jezika, takšne stopnje, ki je predpisana za tujce, ki želijo pridobiti naše državljanstvo, da ne boš tako neusmiljeno žalil občutka za lep jezik nas »blentavih in analfabetov«, kot si nas srčkano krstil v svoji preproščini.

Če ti meni predlagaš, »da se prvo naucis brati«, ti jaz predlagam spoštovani mojster slovenske besede, da to ni pravilna skladnja in da se moraš najprej naučiti pravilno pisati. Pravilno se reče: »da se najprej naučiš brati«; če bi v tretjem osnovne oddal takšen zmazek, bi ti učiteljica gotovo dala strašno slabo oceno… Niti popljuvati ne znaš dobro nasprotnika v klenem materinem (??) jeziku, kar je ogromen hendikep za diskutanta tvojega kalibra…

Kaj pa pomeni skrivnostni stavek, napisan v nekem tujem jeziku, pa mi, prosim, razloži: »O Platone, vidim da se vedno blebeleces po forumu

Pa brez zamere, saj veš, mi analfabeti pač kar tako »blebelecemo« po forumu in »prvo« niti ne razumemo dobro vse globine tvojih misli …

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Antropično načelo

Odgovor Napisal/-a shrink »

problemi napisal/-a:
vojko napisal/-a:Za shrinka:

Shrink hvala za nehvaležno in neprijetno delo, ki si ga opravil namesto mene, ko si pometel s kvazifilozofom, kot si ga dobro okarakteriziral.
Pa ne me hecat.
No, pravi hec je šele oglašanje kvazifilozofov na tem forumu.
Blentavi in analfabet bosta krena zmerjala za kvazifilozofa.
Hah, saj ne gre za zmerjanje, ampak dejstvo. Ti dve zadnji oznaki pa kar sebi pripiši, kvazifilozof. :lol:
Pa vojko, daj zberi se clovek. Saj vemo da si bebo ni potrebe da to tudi potrjujes iz posta v post. Predlagam, da se prvo naucis brati, potem pa zacni pocasi prebirati krenove besede, mogoce, poudarjam mogoce jih bos celo razumel.
Ja, ja, redefinicije in podobno. LOL

Odgovori