zakaj vesolje obstaja, ko pa mu ne bi bilo treba?

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

Madona, me je že zmrazilo kaj oz. kakšna stvar sploh je ta PMSM, preden se mi je posvetilo, da je to IMHO!
:D

OK, vsaj na enakosti in na temu, da ne more biti manj se strinjava.
Ampak, če je to res, potem imamo nekje naprej eno "težavo".
Namreč, če se malce prehitim in pristanem pri strunah.
Baje, da ima struna ene 10 dimenzij... In če naj bi vse skupaj držalo, potem ima naše vesolje nujno (vsaj) 10 dimenzij.
Mislim... šus v glavo!
:?

Roman
Prispevkov: 6602
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Si prepričan, da so vse od teh 10 dimenzij dolžinske?

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

Ne vem... upam da ne! :D
Koliko pa jih je prostorskih?

Se mi pa zdi ena stvar zanimiva.
Prehod telesa višje dimenzije skozi prostor nižje dimenzije.
Če bi recimo 3D črka "E" prešla 2D prostor je prav zanimivo v kakšni obliki bi se tam kazala.
V odvisnosti od kota bi se kazala v različnih 2D likih iz katerih nebi mogel niti približno razbrati kako zgleda tale predmet, ki gre skozi. Ne bi vedel kaj so tiste 2 dimenziji: dolžina, širina, višina, kombinacije teh treh dolžin al karkol.

No, če bi prešla ta prostor krogla, potem bi se pokazala v obliki kroga, ki bi se kr pojavil "iz niča" kot zelo majhen, nato bi se povečeval do svojga premera, nakar bi se spet začel manjšat in na kocu "izginil v nič".
Analogno, če bi 4D hiper-krogla prešla naš prostor, bi se pokazala kot 3D krogla, ki bi se pojavila iz niča, večala, nato manjšala, dokler nebi izginila v nič.
Hum... tud za tak konkreten pojav sem že slišal. Ima kake veze s tem al je to nekaj drugega?

Roman
Prispevkov: 6602
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Ja, to stvar je opisoval tudi Pavel Grošelj v svoji knjigi Vesolje - zemlja - človek. Skratka, večni poskusi, kako si predstavljati nepredstavljivo.

Konkreten pojav praviš? Kako, kje, kdaj?

Gost

Odgovor Napisal/-a Gost »

Ja, to stvar je opisoval tudi Pavel Grošelj v svoji knjigi Vesolje - zemlja - človek.
Uhm... hudiča... morda pa bi blo kej za prebrat afterall...
Konkreten pojav praviš? Kako, kje, kdaj?
Ne vem... a niso tiste "fluktuacije" nekaj podobnega?

cycko
Prispevkov: 27
Pridružen: 28.3.2005 21:09
Kraj: Zagorje ob Savi

Odgovor Napisal/-a cycko »

O.K. zdej ste mal skrenil s teme...

jst mislem da nič ne obstaja, vedno nekaj je...
čeprav se mi ta tema zdi kot če bi spraševali o smislu življenja, kaj je smisel obstajanja...

Roman
Prispevkov: 6602
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

O, Cycko, po več kakor enem letu ugotoviš, da smo skrenili? Pa saj smo se vendar ustavili.

Ja, nič ne obstaja, nekaj pa je. Trivialno. Kaj je smisel obstajanja? Tvoje vprašanje namiguje, da smisel je?

Uporabniški avatar
KLEMCH
Prispevkov: 31
Pridružen: 28.3.2005 14:43
Kraj: Zagorje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a KLEMCH »

Roman napisal/-a:O, Cycko, po več kakor enem letu ugotoviš, da smo skrenili? Pa saj smo se vendar ustavili.

Ja, nič ne obstaja, nekaj pa je. Trivialno. Kaj je smisel obstajanja? Tvoje vprašanje namiguje, da smisel je?
Ja cycko je nov na tem forumu

cycko
Prispevkov: 27
Pridružen: 28.3.2005 21:09
Kraj: Zagorje ob Savi

Odgovor Napisal/-a cycko »

Sej sm vidu da j tema ž zelooooooooooooooooooooo stara, ampak se mi je zdela zanimiva pa sem mislu da bom sprožil nadaljevanje debate.

Pa še neki:
Klemch, ne bit pameten!

Roman
Prispevkov: 6602
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Gost (saj si še vedno MP002?), hočeš reči, da so vakuumske fluktuacije vdor energije ali česarkoli že iz drugače (višje) razsežnega sveta?

Cycko, če želiš sprožiti debato, moraš samo začeti zagovarjati kako teorijo, s katero se nihče ne strinja. Kakšno je torej tvoje mnenje o smislu?

cycko
Prispevkov: 27
Pridružen: 28.3.2005 21:09
Kraj: Zagorje ob Savi

Odgovor Napisal/-a cycko »

Mah, kua pa vem...

Smisel pomojem je, ampak tega ne morem trdit.
Ne moreš trdit da smisla ni. Smisel je ker...
Brezveze govorit.

Mene sam zanima če si kdo upa trdit da ga ni. Pa lhka vsi pišejo o enih ''fluktacijah'' pa takem sranji, verjetn š sami ne vejo kaj guvorijo.

Mal sm zaspan pa se mi ne da tuhtat in kr neki brezveze pišem. Po mojem mnenju na takšna vprašanja ne bomo nikoli odgovoril, vsako pametno izjavo na tem forumu se da argumentirat in tako gre v nedogled. Mogoče pa je smisel to da se sprašujemo kaj je smisel.

Ha! Pa sm sprožu debato!

Roman
Prispevkov: 6602
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

cycko napisal/-a:Mah, kua pa vem...
Vidiš, to pa je ena najbolj poštenih izjav, kar jih lahko v taki temi napišeš.
Mene sam zanima če si kdo upa trdit da ga ni.
Ne ravno to, da ga ni. Jaz trdim, da smisla samega po sebi ni. Če ga želimo (moramo?) imeti, si ga moramo ustvariti. Moji sogovorniki z drugega brega pa trdijo, da smisel že je, le najti oziroma prepoznati ga je treba.
Pa lhka vsi pišejo o enih ''fluktacijah'' pa takem sranji, verjetn š sami ne vejo kaj guvorijo.
Tako izgleda, vendar to nima nobene zveze s smislom.
Mogoče pa je smisel to da se sprašujemo kaj je smisel.
Če si si takega izbral.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Pomoje ne more biti smisel, da se sprašujemo v čem je smisel. Vse vesolje in zakoni zato, da imamo kaj za vprašat? Kdo bi se te hotel tako norčevati iz nas?

Roman
Prispevkov: 6602
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Norčujemo se kvečjemu sami iz sebe, ampak imamo olajševalno okoliščino: nevednost.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Iz sebe se norčujemo, ko mislimo(verjamemo, vemo) da smo našli smisel, ali ko se sprašujemo? Po moje bolj prvo.
Nevednost (glede smisla) smo si sami izmislili. Bojujemo se s senco..

Odgovori