Temna energija

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8302
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Temna energija

Odgovor Napisal/-a bargo »

Vojko napisal/-a: Pa ne vem, zakaj bi Vera padla, dobro balansira tudi na visokih petah!
hm. Sicer nisi vprašal, samo se mi zdi koristno in ti bom povedal. Ko Vera pade, recimo na hrbet, potem je marsikaj mogoče. Predstavljal si blondinko v visokih petah, ki pade na hrbet ! Noge in roke se bodo razprle, ali ne ?! In potem, ...
Recimo, zgodi se čudež ŽIVLJENJE, novo ŽIVLJENJE ! :wink: Aha, če smo že pri čudežih, lahko tak produkt z Vero neseš Randiju, bi lahko dobil kakšen dolar od njega !

Vera ne sme stati, če obstane je lahko cel hudič ! :wink:

p.s.
Saj si videl, kaj se zgodi, ko SHAKIRA obstane ? Drugače, si pa res slep, definitivno! :shock: Ampak slišiš pa, ali ne Vojko ?

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Temna energija

Odgovor Napisal/-a vojko »

Problemi je napisal:
Ampak, da ne izgubljam več svojega dragocenega časa bi te prosil zgolj neo stvar. Opiši mi nastanek Vesolja iz nič-a. In pa, najprej nič opredeli. Zdaj si že tretji, ki ga prosim kaj takega, pa še nisem dobil odgovora, prosim ...
Najprej: če boš nadaljeval s fijakarskim žargonom, s katerim si spet začel že po nekaj stavkih (ne blebeči, na klati neumnosti, …), torej, če nisi sposoben voditi kulturnega javnega dialoga brez balkanske folklore in braniti svojih stališč z argumenti, bova hitro končala. Opazil sem, namreč, da si ti tisti, ki prvi vrže bumerang s takšnim žaljivim in pritlehnim govorom, ko pa se ti bumerang vrne, se pritožuješ, da te provociramo in konča se s pošiljanjem v 3PM. Se boš lahko vzdržal tega nepotrebnega in tudi zate nevrednega nivoja?

No, zdaj pa odgovor.

Ker smo že večkrat načeli to temeljno ontološko vprašanje (osnovno Leibnizevo dilemo, prvič opisano v njegovem eseju De Rerum Originatione - O izvoru stvari,1697), se pravi zakaj je nekaj, zakaj ni nič, sem si vzel malo več časa, da najprej pojasnim svoje stališče glede tega.

Lahko bi začel s preprostim in logičnim odgovorom, s katerim se začne odgovor tudi v Stanford Encyclopedia of Philosophy: No, zakaj pa ne? (“Well, why not?”). Leibnizeva teza je bila, da je NIČ spontan, naraven, preprost, medtem ko je bilo za »obstoječe vesolje potrebnega nekaj dela« (in po njegovem je to »delo« seveda opravil demiurg).

Toda razmisliva: naša eksistencialna izkušnja v tem vesolju nama ne pove prav ničesar o tem, ali so določena možna vesolja »spontana« ali »naravna«, ali ne. Prav tako po moje popolnoma nič v logiki, znanosti (ali celo filozofiji!) ne dokazuje trditve ali predpostavke, da ima 'prednost' (karkoli pač že to pomeni) vesolje, ki je »preprostejše«. Imamo izkušnjo samo s tem, našim vesoljem, tudi če pristanemo na multiverse, ne moremo izbirati, v katerem od njih bomo živeli in v njem arbitrarno določili merilo, po katerem bi lahko kvantificirali stopnje te verjetnosti. Kdo lahko odloči, ali je bolj verjetno Einsteinovo vesolje ali pa vesolje, ki ga opisuje teorija superstrun?

Si še z mano? :wink:

O nastanku vesolja iz nič sta dva pristopa, kolikor je meni poznano.

Oba se strinjata, da je vesolje nastalo iz fluktuacije kvantnega vakuuma, NIČA.

Prvi pristop gleda na prehod iz NIČ v NEKAJ kot na fazo v razvoju kvantnega stanja vesolja, ko ta zvezno prehaja iz stanja, v katerem je videti strašno podobno NIČ (torej skozi faze, v katerih ni NIČESAR, skozi faze, kjer ni ne geometrije, preko katere bi sploh lahko prepoznali PROSTOR v konvencionalnem smislu) v stanje, ki ga lahko prepoznamo kot NEKAJ (recimo naše vesolje). Kvantna mehanika po teh videnjih omogoča razumevanje gladkega prehoda iz nečesa, kar smo definirali kot NIČ, PRAZNINA, NE-PROSTOR, v entiteto, ki ji pravimo naše Vesolje, v katerem veselo (ali pa žalostno) živimo.
Drugi pristop (zagovorniki katerega so med drugimi Andrej Linde, Alexander Vilenkin, Stephen Hawking,) pa uvaja ostro cezuro med NIČ (PREJ) in NEKAJ (POTEM). Pred tem trenutkom (najverjetneje BIG BANGOM) ni bilo dobesedno NIČ, niti ČASA, niti PROSTORA; tudi ne kvantne valovne funkcije. Zanje pojmu »PRED« ne moremo dati smiselne semantične oznake (kot v tem forumu že večkrat uporabljeni metafori »severno od Severnega pola«, ali pa "pet Kelvina pod absolutno ničlo").

Sam sem pristaš slednjega pristopa.

Tu je smiselno, da narediva kratko digresijo v filozofijo (česar boš gotovo vesel!) :wink: in sicer glede smiselnosti in predvsem odgovorljivosti vprašanj tipa ZAKAJ v fiziki. Vprašanj tega tipa ne moremo postavljati izven nekega širšega konteksta. Če postavimo tisto znano ZAKAJ vprašanje »Zakaj pes laja?«, se podrazumeva, da soglašava, da obstoje entitete, ki jim pravimo »pes« in da imajo določene lastnosti, med katere spada tudi »lajanje« in da lahko imajo različne cilje in motive za takšno početje. Samo znotraj tega konteksta lahko smiselno odgovorimo na postavljeno vprašanje (recimo: »Zato, ker je na dvorišče vstopil poštar.«)

Zdaj pa holistična slika:vesolje (in fizikalni zakoni v njem!) nima »širšega konteksta«, per definitionem je vesolje najširši kotntekst, je vse, kar je (vsaj kolikor vemo). Tu se kavzalna veriga vzrokov in posledic konča (tudi to točko sem že pojasnil v ustreznem kontekstu!).

Po moje temeljno ontološko vprašanje spada v kategorijo neodgovorljivih ali nesmiselnih vprašanj. Konec koncev, kaj pa pričakuješ kot smiseln in plavzibilen odgovor? Morda tole: Najbolj naravno (spontano, preprosto) vesolje je tisto, ki ne obstaja? Kaj pri hudiču naj pomeni tak odgovor?

Na koncu - dulcis in fundo, kot bi rekel shrink – sam menim, ne samo da lahko NEKAJ vznikne iz NIČA, NEKAJ MORA VEDNO VZNIKNITI IZ NIČA. Kajti: vse tisto, kar ne nasprotuje naravnim zakonom, ne samo da se lahko zgodi, MORA se zgoditi.

P.S. Upam, da ti nisem vzel preveč tvojega "dragocenega časa"... :lol:
Zadnjič spremenil vojko, dne 13.1.2013 15:20, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Temna energija

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
Vojko napisal/-a: Pa ne vem, zakaj bi Vera padla, dobro balansira tudi na visokih petah!
hm. Sicer nisi vprašal, samo se mi zdi koristno in ti bom povedal. Ko Vera pade, recimo na hrbet, potem je marsikaj mogoče. Predstavljal si blondinko v visokih petah, ki pade na hrbet ! Noge in roke se bodo razprle, ali ne ?! In potem, ...
Recimo, zgodi se čudež ŽIVLJENJE, novo ŽIVLJENJE ! :wink: Aha, če smo že pri čudežih, lahko tak produkt z Vero neseš Randiju, bi lahko dobil kakšen dolar od njega !

Vera ne sme stati, če obstane je lahko cel hudič ! :wink:

p.s.
Saj si videl, kaj se zgodi, ko SHAKIRA obstane ? Drugače, si pa res slep, definitivno! :shock: Ampak slišiš pa, ali ne Vojko ?
V izraelski vojski (kjer so vojakinje njen sestavni del) se to zgodi (namreč, da se vržejo vznak!) na vsako komando: "Lezi gotovs!" :lol: :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8302
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Temna energija

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a:
Vojko napisal/-a: Pa ne vem, zakaj bi Vera padla, dobro balansira tudi na visokih petah!
hm. Sicer nisi vprašal, samo se mi zdi koristno in ti bom povedal. Ko Vera pade, recimo na hrbet, potem je marsikaj mogoče. Predstavljal si blondinko v visokih petah, ki pade na hrbet ! Noge in roke se bodo razprle, ali ne ?! In potem, ...
Recimo, zgodi se čudež ŽIVLJENJE, novo ŽIVLJENJE ! :wink: Aha, če smo že pri čudežih, lahko tak produkt z Vero neseš Randiju, bi lahko dobil kakšen dolar od njega !

Vera ne sme stati, če obstane je lahko cel hudič !

p.s.
Saj si videl, kaj se zgodi, ko SHAKIRA obstane ? Drugače, si pa res slep, definitivno! :shock: Ampak slišiš pa, ali ne Vojko ?
V izraelski vojski (kjer so vojakinje njen sestavni del) se to zgodi (namreč, da se vržejo vznak!) na vsako komando: "Lezi gotovs!"
:shock: Spet nisi premislil, Vojko ! Če te potisnem nazaj, roke "ostanejo spredaj" ! Fizika stari in ne gluposti !

Na zapoved, ne gre ! Blondinke imako dolge nohte in ti ranljivo kožo ! :wink:

Drugače pa sem jaz, izgleda, pristaš prvega pristopa ! Tako z malo spremembami, se razume ! :wink:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Temna energija

Odgovor Napisal/-a vojko »

Bargo je napisal:
:shock: Spet nisi premislil, Vojko ! Če te potisnem nazaj, roke "ostanejo spredaj" ! Fizika stari in ne gluposti !

Na zapoved, ne gre ! Blondinke imako dolge nohte in ti ranljivo kožo !

Drugače pa sem jaz, izgleda, pristaš prvega pristopa ! Tako z malo spremembami, se razume !
Halo, je kdo doma???!! :lol: :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8302
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Temna energija

Odgovor Napisal/-a bargo »

Shrink napisal/-a: Kajti: vse tisto, kar ne nasprotuje naravnim zakonom, ne samo da se lahko zgodi, MORA se zgoditi.
Hecno je tole ! Mislim, da je ravno obratno: "Vse tisto kar se zgodi, uniči (naše) naravne zakone in prav to se dogaja !"

Tvegam: Bistvo narave so nasprotja ! Vse nesprotuje vsem in vse je povezano z vsem. Uravnoteženosti (še) ni ! Za božjo voljo, nikar se ne ustavi, Ti, ki se kličeš VESOLJE ! :wink:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8302
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Temna energija

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:Halo, je kdo doma???!! :lol: :lol:
Just Checking ! :D

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8302
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Temna energija

Odgovor Napisal/-a bargo »

Vojko napisal/-a: Opazil sem, namreč, da si ti tisti, ki prvi vrže bumerang s takšnim žaljivim in pritlehnim govorom, ko pa se ti bumerang vrne, se pritožuješ, da te provociramo in konča se s pošiljanjem v 3PM. Se boš lahko vzdržal tega nepotrebnega in tudi zate nevrednega nivoja?
Vidita ! Jaz sem opazil, da sta oba preveč verna in da branita vsak svojo VERO ! Saj ne gre za blondinko, ali pač ? Potem pa v klinč ! Tile boksarski dvoboji so včasih zanimivi, včasih pa boleči ! Boleči za razum !

Ne boj, razmislek in dialog, sem predlagal ! Se spomnita ? No ja, včasih je potrebno tudi udariti, samo kaj, ko pa je že Newton povedal, da s tem udariš tudi sebe ! :D

V kvantem svetu, gre udarec skozi ! :oops: Tam udarec ne učinkuje ! Ni ne s čim in ne koga udarjati, res je lepo ! O ja, vidi se tale Newtonov svet, iz vrha se vidi ! :cry:

Čutiti je potrebno ! Spregledati : "Doživimo več, kot dojamemo !" hm. dojeti in poskušati razumeti ! http://www.youtube.com/watch?v=xixX75qksjc

Ena iz črvine !
Bargo napisal/-a:Shrink: Kje je ta planet ? http://www.youtube.com/watch?v=RoqVBmNFYdk :D
Shrink, kdo je tvoj medvedek ? :D

problemi
Prispevkov: 4931
Pridružen: 24.8.2009 1:20

Re: Temna energija

Odgovor Napisal/-a problemi »

vojko napisal/-a:P.S. Upam, da ti nisem vzel preveč tvojega "dragocenega časa"... :lol:
Bom tokrat začel od odzadaj. Si, vzel si moj dragoceni čas, sicer bi pretiraval, če bi rekel precej, nekaj pa vendarle.
Najprej: če boš nadaljeval s fijakarskim žargonom, s katerim si spet začel že po nekaj stavkih (ne blebeči, na klati neumnosti, …),
Težko se zadržujem, ad en posežem po tem žargonu, ampak mislim, da mi bo uspelo.
torej, če nisi sposoben voditi kulturnega javnega dialoga brez balkanske folklore in braniti svojih stališč z argumenti, bova hitro končala.
Nmareč, vprašanej se je glasilo: "Nastanek Vesolja iz nič-a, kako, opiši mehanizem ...", preberem pa ...
No, zdaj pa odgovor.
No, da ga vidim.
Ker smo že večkrat načeli to temeljno ontološko vprašanje (osnovno Leibnizevo dilemo, prvič opisano v njegovem eseju De Rerum Originatione - O izvoru stvari,1697), se pravi zakaj je nekaj, zakaj ni nič, sem si vzel malo več časa, da najprej pojasnim svoje stališče glede tega.
Takoj zasučeš ali pa želiš zasukati smer debate. Ontološko vprašanje že, vendar ne zakaj. Nikjer te nisem vprašal: "Zakaj Vesolje ali materija (energija)?", temveč: "Kako Vesolje ali materija (energija)?".
Lahko bi začel s preprostim in logičnim odgovorom, s katerim se začne odgovor tudi v Stanford Encyclopedia of Philosophy: No, zakaj pa ne? (“Well, why not?”).
Mislim, da bi bilo bolje če bi začel z opredeljevanjem nič-a. Ali pa vsaj fluktuacijami kvantnega vakuuma.
Leibnizeva teza je bila, da je NIČ spontan, naraven, preprost, medtem ko je bilo za »obstoječe vesolje potrebnega nekaj dela« (in po njegovem je to »delo« seveda opravil demiurg).
Sicer resnično lepo, da omeniš Leibniza, vendar si bomo zelo malo pomagali z njegovim nič - spontan, naraven, preprost. (Ali ne opoziš, da je to paradoks, namreč če je nič, potem ne more biti "spontan, naraven, preprost", namreč zgolj nekaj kaj je, je lahko "spontan, naraven, preprost".
Toda razmisliva: naša eksistencialna izkušnja v tem vesolju nama ne pove prav ničesar o tem, ali so določena možna vesolja »spontana« ali »naravna«, ali ne.
Res je, celo mislim, da malo koga to sploh zanima, no, vsaj mene ne.
Prav tako po moje popolnoma nič v logiki, znanosti (ali celo filozofiji!) ne dokazuje trditve ali predpostavke, da ima 'prednost' (karkoli pač že to pomeni) vesolje, ki je »preprostejše«.


Res je, celo mislim, da je vprašanje o "preprostosti" povsem irelevantno.
Imamo izkušnjo samo s tem, našim vesoljem, tudi če pristanemo na multiverse, ne moremo izbirati, v katerem od njih bomo živeli in v njem arbitrarno določili merilo, po katerem bi lahko kvantificirali stopnje te verjetnosti.
Zdaj vidiš, da gre moj dragoceni čas v "nič".
Kdo lahko odloči, ali je bolj verjetno Einsteinovo vesolje ali pa vesolje, ki ga opisuje teorija superstrun?
Hmmm ... aaaa ... že vem ... amrit.

Kdo se to sploh sprašuje?
Si še z mano? :wink:
Iskreno? Seveda iskreno, komaj.
O nastanku vesolja iz nič sta dva pristopa, kolikor je meni poznano.
OK.
Oba se strinjata, da je vesolje nastalo iz fluktuacije kvantnega vakuuma, NIČA.
OK, praviš Vesolje je nastalo iz fluktuacij kvantnega vakuuma, NIČA. Tu imam manjši proiblem z ono vejico, jo bom pobravla z rdečo: "... fluktuacij kvantnega vakuuma, NIČA. Kot to berem gre za kontradiktornost, namreč nastalo je iz nekaj in ta nekaj je NIČ. Beriva skupaj. Nastalo je iz fluktuacij kvantnega vakuuma ... vejica ... nasatlo je iz NIČA. Lahko prosim pojasniš?
Prvi pristop gleda na prehod iz NIČ v NEKAJ kot na fazo v razvoju kvantnega stanja vesolja, ko ta zvezno prehaja iz stanja, v katerem je videti strašno podobno NIČ (torej skozi faze, v katerih ni NIČESAR, skozi faze, kjer ni ne geometrije, preko katere bi sploh lahko prepoznali PROSTOR v konvencionalnem smislu) v stanje, ki ga lahko prepoznamo kot NEKAJ (recimo naše vesolje). Kvantna mehanika po teh videnjih omogoča razumevanje gladkega prehoda iz nečesa, kar smo definirali kot NIČ, PRAZNINA, NE-PROSTOR, v entiteto, ki ji pravimo naše Vesolje, v katerem veselo (ali pa žalostno) živimo.
Z "eno" besedo: predpostavi nekaj: "... ko ta zvezno prehaja iz stanja, v katerem je videti strašno podobno NIČ ". Strašno podobno nič-u ne pomeni nič-a.
Drugi pristop (zagovorniki katerega so med drugimi Andrej Linde, Alexander Vilenkin, Stephen Hawking,) pa uvaja ostro cezuro med NIČ (PREJ) in NEKAJ (POTEM). Pred tem trenutkom (najverjetneje BIG BANGOM) ni bilo dobesedno NIČ, niti ČASA, niti PROSTORA; tudi ne kvantne valovne funkcije. Zanje pojmu »PRED« ne moremo dati smiselne semantične oznake (kot v tem forumu že večkrat uporabljeni metafori »severno od Severnega pola«, ali pa "pet Kelvina pod absolutno ničlo").
Preberiva najprej par stavkov o kvantnih flultuacijah (vsi viri bodo z Wikipedije):

"In quantum physics, a quantum vacuum fluctuation (or quantum fluctuation or vacuum fluctuation) is the temporary change in the amount of energy in a point in space,[1] arising from Werner Heisenberg's uncertainty principle.".

Kaj je tu zanimivo, predpostavi se "point in sapece" torej prostor. Prostor se predpostavi. Prostor pa ne pomni nič.

Naj omenim še sledeče: "In the modern view, energy is always conserved, but the eigenstates of the Hamiltonian (energy observable) are not the same as (i.e., the Hamiltonian doesn't commute with) the particle number operators.".

In pa: "In quantum field theory, the vacuum state (also called the vacuum) is the quantum state with the lowest possible energy. Generally, it contains no physical particles. Zero-point field is sometimes used as a synonym for the vacuum state of an individual quantized field.".

According to present-day understanding of what is called the vacuum state or the quantum vacuum, it is "by no means a simple empty space",[1] and again: "it is a mistake to think of any physical vacuum as some absolutely empty void."[2] According to quantum mechanics, the vacuum state is not truly empty but instead contains fleeting electromagnetic waves and particles that pop into and out of existence."

Naj dodam še dvoje: "Zero-point energy is the lowest possible energy that a quantum mechanical physical system may have; it is the energy of its ground state. All quantum mechanical systems undergo fluctuations even in their ground state and have an associated zero-point energy, a consequence of their wave-like nature. The uncertainty principle requires every physical system to have a zero-point energy greater than the minimum of its classical potential well. This results in motion even at absolute zero. For example, liquid helium does not freeze under atmospheric pressure at any temperature because of its zero-point energy."

In pa: "The ground state of a quantum mechanical system is its lowest-energy state; the energy of the ground state is known as the zero-point energy of the system. An excited state is any state with energy greater than the ground state. The ground state of a quantum field theory is usually called the vacuum state or the vacuum."

Slika


Glede na to, pa naj bom čim bolj kratek, meni zveni razmišljanje fizikov Andreja Lindea, Alexandra Vilenkina, Stephen Hawkinga kot bi bral neko dogmo - "ne dvomite, ne sprašujte ...". (Vedno sta mi bila Rusa sumljiva ...).

Ampak, tebe vojko bi prosil, če mi opišeš mehanizem ali postopek, kako nastane kvantna fluktuacija v (absolutnem) nič-u? In pa, kako naj razumem podčrtana stavka v zgornjem citatu?
Tu je smiselno, da narediva kratko digresijo v filozofijo (česar boš gotovo vesel!) :wink:


Resnično predlagam, da o tem še ne spregovorimo, namreč še s fiziko nismo končali, tako da naj filozofija malce počaka. Mogoče zgolj to:
in sicer glede smiselnosti in predvsem odgovorljivosti vprašanj tipa ZAKAJ v fiziki.
Tega te nihče ne sprašuje.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8302
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Temna energija

Odgovor Napisal/-a bargo »

Vojko napisal/-a: Ne, tam so Afričani, jaz sem v oglatih bivališčih.
Bargo napisal/-a: Problem je, da ne poznaš Vere, zato ti jo predstavljam v obliki kompozicije in sinteze ! http://www.youtube.com/watch?v=8C6xDjQ66wM
Ja ne smem pozabit, dogma je tudi lahko problem ! Še dobro, da je okroglo in oglato !
Si videl, kako vera zapakira 4F na disk, rotirajoči se disk, in ga pošlje, kaj vem kam ?


Vera je tista, ki igra na strune, si videl ? Na začetku jo malce zanaša, ja, potem pa zaigra na strune ! Bobni, virtualni svet v virtualnem svetu, ...

Vera je res navihanka, dinamična navihanka ! Treba biti pazljiv, samo kaj, ko pa prevladujejo 4F (feeding, fighting,fleeing, fucking) (evolucija) !

Na koncu ostane Vera, gibčna, dinamična, vendar ne sama !

Vera je polna domišljije. Se spomniš ? izkustvene domišljije ! :wink:


Ja, Vojko ! Poglej kako dinamična je blondinka, ki se kliče vera ! http://www.youtube.com/watch?v=pRpeEdMmmQ0

We are all AFRIKA !
p.s.
Si videl kitajskega zmaja ? :oops:
No, mogoče pa Higginsovo polje ? :roll:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Temna energija

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
Vojko napisal/-a: Ne, tam so Afričani, jaz sem v oglatih bivališčih.
Bargo napisal/-a: Problem je, da ne poznaš Vere, zato ti jo predstavljam v obliki kompozicije in sinteze ! http://www.youtube.com/watch?v=8C6xDjQ66wM
Ja ne smem pozabit, dogma je tudi lahko problem ! Še dobro, da je okroglo in oglato !
Si videl, kako vera zapakira 4F na disk, rotirajoči se disk, in ga pošlje, kaj vem kam ?


Vera je tista, ki igra na strune, si videl ? Na začetku jo malce zanaša, ja, potem pa zaigra na strune ! Bobni, virtualni svet v virtualnem svetu, ...

Vera je res navihanka, dinamična navihanka ! Treba biti pazljiv, samo kaj, ko pa prevladujejo 4F (feeding, fighting,fleeing, fucking) (evolucija) !

Na koncu ostane Vera, gibčna, dinamična, vendar ne sama !

Vera je polna domišljije. Se spomniš ? izkustvene domišljije !

Ja, Vojko ! Poglej kako dinamična je blondinka, ki se kliče vera ! http://www.youtube.com/watch?v=pRpeEdMmmQ0

We are all AFRIKA !
p.s.
Si videl kitajskega zmaja ? :oops:
No, mogoče pa Higginsovo polje ? :roll:
They're coming to take me away, ha-haaa!!
They're coming to take me away, ho-ho, hee-hee, ha-haaa
To the funny farm. Where life is beautiful all the time and I'll be
happy to see those nice young men in their clean white coats and they're
coming to take me away, ha-haaa!!!!!

They're coming to take me away, ha-haaa,
They're coming to take me away, ho-ho, hee-hee, ha-haaa.
To the happy home. With trees and flowers and chirping birds and basket
weavers who sit and smile and twiddle their thumbs and toes and they're
coming to take me away, ha-haaa!!!

:lol: :lol:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Temna energija

Odgovor Napisal/-a shrink »

bargo, že večkrat sem ti rekel, da me tvoji literarni prispevki ne zanimajo in da boš literarne kritike zanje moral poiskati kje drugje. :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8302
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Temna energija

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
bargo napisal/-a:
Vojko napisal/-a: Ne, tam so Afričani, jaz sem v oglatih bivališčih.
Bargo napisal/-a: Problem je, da ne poznaš Vere, zato ti jo predstavljam v obliki kompozicije in sinteze ! http://www.youtube.com/watch?v=8C6xDjQ66wM
Ja ne smem pozabit, dogma je tudi lahko problem ! Še dobro, da je okroglo in oglato !
Si videl, kako vera zapakira 4F na disk, rotirajoči se disk, in ga pošlje, kaj vem kam ?


Vera je tista, ki igra na strune, si videl ? Na začetku jo malce zanaša, ja, potem pa zaigra na strune ! Bobni, virtualni svet v virtualnem svetu, ...

Vera je res navihanka, dinamična navihanka ! Treba biti pazljiv, samo kaj, ko pa prevladujejo 4F (feeding, fighting,fleeing, fucking) (evolucija) !

Na koncu ostane Vera, gibčna, dinamična, vendar ne sama !

Vera je polna domišljije. Se spomniš ? izkustvene domišljije !

Ja, Vojko ! Poglej kako dinamična je blondinka, ki se kliče vera ! http://www.youtube.com/watch?v=pRpeEdMmmQ0

We are all AFRIKA !
p.s.
Si videl kitajskega zmaja ? :oops:
No, mogoče pa Higginsovo polje ? :roll:
They're coming to take me away, ha-haaa!!
They're coming to take me away, ho-ho, hee-hee, ha-haaa
To the funny farm. Where life is beautiful all the time and I'll be
happy to see those nice young men in their clean white coats and they're
coming to take me away, ha-haaa!!!!!

They're coming to take me away, ha-haaa,
They're coming to take me away, ho-ho, hee-hee, ha-haaa.
To the happy home. With trees and flowers and chirping birds and basket
weavers who sit and smile and twiddle their thumbs and toes and they're
coming to take me away, ha-haaa!!!

Vojko, si dobro ? Me skrbi, sedaj že ponavljaš !

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11770
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Temna energija

Odgovor Napisal/-a vojko »

Problemi je napisal:
Bom tokrat začel od odzadaj. Si, vzel si moj dragoceni čas, sicer bi pretiraval, če bi rekel precej, nekaj pa vendarle.
Madona, mora pa biti tvoj čas res izjemno dragocen! Si morda manager kakšne multinacinalke? Ali honorarni svetovalec naše vlade? Obljubim, da bom to upošteval in ti ne bom več pogosto jemal tvojega »dragocenega časa«… :lol:
Težko se zadržujem, ad en posežem po tem žargonu, ampak mislim, da mi bo uspelo.
Verjamem, prisilne misli sodijo med najbolj trdovratne psihiatrične motnje…železna volja je potrebna in čas… :lol:
Kako Vesolje ali materija (energija)?
Mi lahko v preprostem, vsakdanjem jeziku pojasniš, kaj si me hotel vprašati? :wink:
Mislim, da bi bilo bolje če bi začel z opredeljevanjem nič-a. Ali pa vsaj fluktuacijami kvantnega vakuuma.
To sem storil po svojih najboljših močeh in ob izdatni pomoči »sumljivih Rusov« Lindea in Vilenkina in »dogmatika« Hawkinga. Torej kritike letijo tudi nanje, pod pogojem seveda, da sem jih pravilno interpretiral.
OK, praviš Vesolje je nastalo iz fluktuacij kvantnega vakuuma, NIČA. Tu imam manjši proiblem z ono vejico, jo bom pobravla z rdečo: "... fluktuacij kvantnega vakuuma, NIČA. Kot to berem gre za kontradiktornost, namreč nastalo je iz nekaj in ta nekaj je NIČ. Beriva skupaj. Nastalo je iz fluktuacij kvantnega vakuuma ... vejica ... nasatlo je iz NIČA. Lahko prosim pojasniš?
Bom poskusil in to kar s citatom: »"Quantum mechanical fluctuations can produce the cosmos," (Seth Shostak, a senior astronomer at the non-profit Search for Extraterrestrial Intelligence (SETI) Institute).

"Nobody made evolution. It arises as a natural and inescapable consequence of the laws of nature in the universe in which we find ourselves, which themselves are a natural and inescapable consequence of the completely random quantum fluctuation which caused the big bang, at which point the “laws” of causality break down so it is meaningless to enquire who or what caused that.”( S. HAWKING: The Grand Design)
Ampak, tebe vojko bi prosil, če mi opišeš mehanizem ali postopek, kako nastane kvantna fluktuacija v (absolutnem) nič-u? In pa, kako naj razumem podčrtana stavka v zgornjem citatu?
Mislim, da za to nisem kvalificiran. Preprosto ne vem. Veš ti?
Tega te nihče ne sprašuje.
Saj tudi nikomur ne odgovarjam. To je pač esejistični stil razmišljanja. :wink:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8302
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Temna energija

Odgovor Napisal/-a bargo »

Vojko napisal/-a: Preprosto ne vem


YES ! :D :D :D :D :D

Sem vesel, da je kaj !

http://www.youtube.com/watch?v=qMgTCtSxOHE

Odgovori