Čudeži in znanost

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Dobro došel nazaj! Bradati mož, bi dostavil Rock.
Če si mislil na Mohra na mojem avatarju, je bil ta vedno prisoten … :D in je prisoten … in bo prisoten. Če pa misliš na mojo malenkost, sem bil jaz v predavalnici ves čas, ti pa si bil (neopravičeno) odsoten od 8.9. 2022, se pravi več kot tri mesece … 8)
Zanimiv video in to iz različnih vidikov. hm.

The first principle is that you must not fool yourself and you are the easiest person to fool.
--.Richard P. Feynman.--

Kar se pa izvora gravitacije tiče, ki leži v energiji, in če še v tvojem svetu velja, da je vesolje (beri: prostor-čas) domnevno nastalo v velikem poku, se postavi vprašanje: Kaj je povzročilo nehomogenost energije (in seveda v čem je bila ta nehomogenost sploh povzročena, saj še ni bilo prostor-časa! ),
Za kvantne fluktuacije ni potreben noben vzrok. Kaj se je dogajalo pred tem DOGODKOM (big bang), ni smiselno vprašanje. Za energijo vesolja pa pravijo, da je enaka točno 0 (materija – gravitacija = 0), tako da tu ni problema.
da je sploh lahko prišlo do poka in s tem prostor-časa (ali če hočeš tudi prostora in časa), ki je ukrivljen ( kar je "resnični izvor gravitacije") vendar je pa prostor-čas na velike razdalje raven?
Ker pred tem po definiciji ni obstajalo nič (niti PROSTOR niti ČAS), so to deplasirana vprašanja. Sploh pa, če verjameš nobelovcu Penrosu, big bang ni bil začetek iz nič, ampak 'le' začetek novega eona. Glede ukrivljenosti prostorčasa pa mislim, da je tudi na velike razdalje ukrivljen, če ne zaradi mase, pa zaradi temne energije.
Ja, pa ne pozabi na božji delec, brez katerega ni mase!
Nisem pozabil na Higgsa, ne.
(v naših modelih, bi dostavil Roman.) Saj veš, da mase privlačijo mase, dočim energije splošno ne.

Tudi energija gravitira (E=M) in to dela sive lase teoretikom kvantne gravitacije. Spomni se na slavni dokaz o pravilnosti STR z ukrivljanjem svetlobe, ko gre skozi močno gravitacijsko polje Sonca maja 1919 (Eddington).
Nitka iz Medzvezdna potovanja
Werner, to je tisti, ki o pitju pravi, da ne smeš spiti do konca, ti pa sploh ne piješ (kar je mogoče vzrok!), se samo smeji in pravi: "Neskončno energije v nič časa ali mogoče nekaj energije v nekaj časa.", saj nič energije v neskončno časa, ne bi delovalo, ali pač?
Mislim, da ne. Ko začnemo operirati z neskončnimi količinami, nastane splošna 'gavda' … :D

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
19.11.2022 19:26
Dobro došel nazaj! Bradati mož, bi dostavil Rock.
Če si mislil na Mohra na mojem avatarju, je bil ta vedno prisoten … in je prisoten … in bo prisoten. Če pa misliš na mojo malenkost, sem bil jaz v predavalnici ves čas, ti pa si bil (neopravičeno) odsoten od 8.9. 2022, se pravi več kot tri mesece … 8)
Tako kot praviš, "sem bil jaz v predavalnici ves čas" samo bojim se da si dremal, kaj ne? Čakamo na rezultat naloge, ki ti je bila podeljena že v avgustu.

Nitka
Bargo: "Vojko, že dolgo nisi naredil domače naloge in tale bi lahko bila več kot odlična zate. Lahko bi naredil kratek povzetek tega pogovora med Jordanom in Rogerjem na temo: "Kako se razumejo matematiki/fiziki/filozofi/... z kliničnimi psihologi in kaj razumevanje sploh pomeni?""

vojko napisal/-a:
Zanimiv video in to iz različnih vidikov. hm.

The first principle is that you must not fool yourself and you are the easiest person to fool.
--.Richard P. Feynman.--

Kar se pa izvora gravitacije tiče, ki leži v energiji, in če še v tvojem svetu velja, da je vesolje (beri: prostor-čas) domnevno nastalo v velikem poku, se postavi vprašanje: Kaj je povzročilo nehomogenost energije (in seveda v čem je bila ta nehomogenost sploh povzročena, saj še ni bilo prostor-časa! ),
Za kvantne fluktuacije ni potreben noben vzrok. Kaj se je dogajalo pred tem DOGODKOM (big bang), ni smiselno vprašanje.
Pa še kako je smiselno TO vprašanje, kar drugače se vse pojavi iz NIČ in to še v NIČ časa.
vojko napisal/-a: Za energijo vesolja pa pravijo, da je enaka točno 0 (materija – gravitacija = 0), tako da tu ni problema.
Pravijo marsikaj, tudi da je sedaj SVOBODA.
vojko napisal/-a:
da je sploh lahko prišlo do poka in s tem prostor-časa (ali če hočeš tudi prostora in časa), ki je ukrivljen ( kar je "resnični izvor gravitacije") vendar je pa prostor-čas na velike razdalje raven?
Ker pred tem po definiciji ni obstajalo nič (niti PROSTOR niti ČAS), so to deplasirana vprašanja.
To definicijo ste si vi izmislili, kaj ne? :) In samo zato, ker si prevzel definicijo meniš, da so vprašanja deplasirana. Dobro so te natrenirali v partiji. :lol:
vojko napisal/-a: Sploh pa, če verjameš nobelovcu Penrosu, big bang ni bil začetek iz nič, ampak 'le' začetek novega eona.
No vidiš, saj ti gre, samo v druge definicije moraš vzeti. :wink:
vojko napisal/-a: Glede ukrivljenosti prostorčasa pa mislim, da je tudi na velike razdalje ukrivljen, če ne zaradi mase, pa zaradi temne energije.
Ne ni, ker je vsota notranjih kotov v trikotniku med različnimi oddaljenimi točkami, ki jih določajo galaksije/zvezde/itd. enaka 180.
vojko napisal/-a:
Ja, pa ne pozabi na božji delec, brez katerega ni mase!
Nisem pozabil na Higgsa, ne.
Dobro.
vojko napisal/-a:
(v naših modelih, bi dostavil Roman.) Saj veš, da mase privlačijo mase, dočim energije splošno ne.
Tudi energija gravitira (E=M) in to dela sive lase teoretikom kvantne gravitacije. Spomni se na slavni dokaz o pravilnosti STR z ukrivljanjem svetlobe, ko gre skozi močno gravitacijsko polje Sonca maja 1919 (Eddington).
Svetloba, ki je brez masna(!), potuje po najkrajši poti in ta pač ni ravna, ker je prostor ukrivljen zaradi mase, ki leži v prostoru.
vojko napisal/-a:
Nitka iz Medzvezdna potovanja
Werner, to je tisti, ki o pitju pravi, da ne smeš spiti do konca, ti pa sploh ne piješ (kar je mogoče vzrok!), se samo smeji in pravi: "Neskončno energije v nič časa ali mogoče nekaj energije v nekaj časa.", saj nič energije v neskončno časa, ne bi delovalo, ali pač?
Mislim, da ne. Ko začnemo operirati z neskončnimi količinami, nastane splošna 'gavda' …
Premisli še enkrat.


Pred tem pa ponovi predavanje iz črvine. :wink:
Ribica iz Čudeži in znanost
Roger Penrose | Gravity, Hawking Points and Twistor Theory

Roger Penrose[36:15]: "that's horrible if you know about quantum mechanics and quantum field theory things like that
it's horrible so this conformal scheme says it's different it's not quantum gravity it's some conformal trickery
it's one of the reasons to people don't take me seriously you see because they said no we know Big Bang has got to be kind of gravity and so on"

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
17.11.2022 23:06
bargo napisal/-a:
16.11.2022 20:34
Dobro došel nazaj!
Pozdravljaš samega sebe?
Zmeraj :wink: , samo to je bilo namenjeno Vojku.
Roman napisal/-a: Tudi jaz te.
Hvala Roman, sem vesel.
Roman napisal/-a:
Bradati mož, bi dostavil Rock.
Imaš brado?
Imam, samo jo redno brijem.
Roman napisal/-a: Poznaš Rocka?
No poznam ga samo toliko kot je napisal na tem forumu.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

vojko napisal/-a: ↑
19.11.2022 19:26
Dobro došel nazaj! Bradati mož, bi dostavil Rock.
Če si mislil na Mohra na mojem avatarju, je bil ta vedno prisoten … in je prisoten … in bo prisoten. Če pa misliš na mojo malenkost, sem bil jaz v predavalnici ves čas, ti pa si bil (neopravičeno) odsoten od 8.9. 2022, se pravi več kot tri mesece …
Tako kot praviš, "sem bil jaz v predavalnici ves čas" samo bojim se da si dremal, kaj ne? Čakamo na rezultat naloge, ki ti je bila podeljena že v avgustu.

Nitka
Bargo: "Vojko, že dolgo nisi naredil domače naloge in tale bi lahko bila več kot odlična zate. Lahko bi naredil kratek povzetek tega pogovora med Jordanom in Rogerjem na temo: "Kako se razumejo matematiki/fiziki/filozofi/... z kliničnimi psihologi in kaj razumevanje sploh pomeni?""
Eh, moj bargo, jaz sem naredil že toliko domačih nalog, da bi bil kar lep kup papirja, če bi jih zložil. Kaj, če bi za spremembo ti poskusil enkrat, mi pa te bomo čakali v zasedi z nabrušenimi noži … :D
vojko napisal/-a:
Zanimiv video in to iz različnih vidikov. hm.

The first principle is that you must not fool yourself and you are the easiest person to fool.
--.Richard P. Feynman.--

Kar se pa izvora gravitacije tiče, ki leži v energiji, in če še v tvojem svetu velja, da je vesolje (beri: prostor-čas) domnevno nastalo v velikem poku, se postavi vprašanje: Kaj je povzročilo nehomogenost energije (in seveda v čem je bila ta nehomogenost sploh povzročena, saj še ni bilo prostor-časa! ),
Za kvantne fluktuacije ni potreben noben vzrok. Kaj se je dogajalo pred tem DOGODKOM (big bang), ni smiselno vprašanje.
Pa še kako je smiselno TO vprašanje, kar drugače se vse pojavi iz NIČ in to še v NIČ časa.
Izraz ‘pojaviti’ je temporalni glagol in opisuje neko dogajanje. Pred big bangom se ni 'dogajalo' nič. Težko je razpravljati o tem, katera točka leži severneje od severnega tečaja … :lol:
vojko napisal/-a:Za energijo vesolja pa pravijo, da je enaka točno 0 (materija – gravitacija = 0), tako da tu ni problema.
Pravijo marsikaj, tudi da je sedaj SVOBODA.
Ja, je; za nekatere. Za vse nas ostale pa ni videti, da bi uživali v ne vem kakšni svobodi.
Slika
vojko napisal/-a:
da je sploh lahko prišlo do poka in s tem prostor-časa (ali če hočeš tudi prostora in časa), ki je ukrivljen ( kar je "resnični izvor gravitacije") vendar je pa prostor-čas na velike razdalje raven?
Ker pred tem po definiciji ni obstajalo nič (niti PROSTOR niti ČAS), so to deplasirana vprašanja.
To definicijo ste si vi izmislili, kaj ne? In samo zato, ker si prevzel definicijo meniš, da so vprašanja deplasirana. Dobro so te natrenirali v partiji.
Hvala za compliment! :D
vojko napisal/-a:Sploh pa, če verjameš nobelovcu Penrosu, big bang ni bil začetek iz nič, ampak 'le' začetek novega eona.
No vidiš, saj ti gre, samo v druge definicije moraš vzeti.


Misliš tiste ‘taprave’? :lol:
vojko napisal/-a:Glede ukrivljenosti prostorčasa pa mislim, da je tudi na velike razdalje ukrivljen, če ne zaradi mase, pa zaradi temne energije.
Ne ni, ker je vsota notranjih kotov v trikotniku med različnimi oddaljenimi točkami, ki jih določajo galaksije/zvezde/itd. enaka 180.
Pokaži vir!
vojko napisal/-a:
(v naših modelih, bi dostavil Roman.) Saj veš, da mase privlačijo mase, dočim energije splošno ne.
Tudi energija gravitira (E=M) in to dela sive lase teoretikom kvantne gravitacije. Spomni se na slavni dokaz o pravilnosti STR z ukrivljanjem svetlobe, ko gre skozi močno gravitacijsko polje Sonca maja 1919 (Eddington).
Svetloba, ki je brez masna(!), potuje po najkrajši poti in ta pač ni ravna, ker je prostor ukrivljen zaradi mase, ki leži v prostoru.
Seveda potuje po geodezikah. A to niso najhitrejše poti! (So a geodesic is not the quickest but the slowest path when it comes to experienced time while traveling along the geodesic. ) https://www.google.com/search?rlz=1C1PR ... 97&dpr=1.7
vojko napisal/-a:
Nitka iz Medzvezdna potovanja
Werner, to je tisti, ki o pitju pravi, da ne smeš spiti do konca, ti pa sploh ne piješ (kar je mogoče vzrok!), se samo smeji in pravi: "Neskončno energije v nič časa ali mogoče nekaj energije v nekaj časa.", saj nič energije v neskončno časa, ne bi delovalo, ali pač?
Mislim, da ne. Ko začnemo operirati z neskončnimi količinami, nastane splošna 'gavda' …
Premisli še enkrat.

Pred tem pa ponovi predavanje iz črvine.
Ribica iz Čudeži in znanost
Roger Penrose | Gravity, Hawking Points and Twistor Theory

Roger Penrose[36:15]: "that's horrible if you know about quantum mechanics and quantum field theory things like that
it's horrible so this conformal scheme says it's different it's not quantum gravity it's some conformal trickery
it's one of the reasons to people don't take me seriously you see because they said no we know Big Bang has got to be kind of gravity and so on"
Tole pa ni ravno primer jasnosti in očitnosti pri razlagi neke tematike …

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
26.11.2022 17:24
vojko napisal/-a:Glede ukrivljenosti prostorčasa pa mislim, da je tudi na velike razdalje ukrivljen, če ne zaradi mase, pa zaradi temne energije.
Ne ni, ker je vsota notranjih kotov v trikotniku med različnimi oddaljenimi točkami, ki jih določajo galaksije/zvezde/itd. enaka 180.
Pokaži vir!
Veš da bi tebi bilo veliko lažje zavrniti mojo trditev, če pokažeš na samo en samcat primer, kjer to ne bi držalo. Žal takšnega (še )ni.

Shape_of_the_universe
Final results of the Planck mission, released in 2018 show the cosmological curvature parameter, 1 – Ω = ΩK = –K c²/a²H², to be 0.0007±0.0019, consistent with a flat universe.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
26.11.2022 20:16
vojko napisal/-a:
26.11.2022 17:24
vojko napisal/-a:Glede ukrivljenosti prostorčasa pa mislim, da je tudi na velike razdalje ukrivljen, če ne zaradi mase, pa zaradi temne energije.
Ne ni, ker je vsota notranjih kotov v trikotniku med različnimi oddaljenimi točkami, ki jih določajo galaksije/zvezde/itd. enaka 180.
Pokaži vir!
Veš da bi tebi bilo veliko lažje zavrniti mojo trditev, če pokažeš na samo en samcat primer, kjer to ne bi držalo. Žal takšnega (še )ni.

Shape_of_the_universe
Final results of the Planck mission, released in 2018 show the cosmological curvature parameter, 1 – Ω = ΩK = –K c²/a²H², to be 0.0007±0.0019, consistent with a flat universe.
To že. Res je samo 0,2–0,25 atomov na kubični meter, kar da Ω, kot navajaš. Ali si pozabil, da atomi (vsa vidna snov!) predstavlja le 4% vsega, kar lahko gravitacijsko deluje in krivi prostor? Tega pa je 96%! 8)

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
27.11.2022 13:25
bargo napisal/-a:
26.11.2022 20:16
vojko napisal/-a:
26.11.2022 17:24

Pokaži vir!
Veš da bi tebi bilo veliko lažje zavrniti mojo trditev, če pokažeš na samo en samcat primer, kjer to ne bi držalo. Žal takšnega (še )ni.

Shape_of_the_universe
Final results of the Planck mission, released in 2018 show the cosmological curvature parameter, 1 – Ω = ΩK = –K c²/a²H², to be 0.0007±0.0019, consistent with a flat universe.
To že. Res je samo 0,2–0,25 atomov na kubični meter, kar da Ω, kot navajaš. Ali si pozabil, da atomi (vsa vidna snov!) predstavlja le 4% vsega, kar lahko gravitacijsko deluje in krivi prostor? Tega pa je 96%! 8)
Nisem. Samo znanost je empirična, ki temelji predvsem na čutnem dojemanju, opazovanju, izkustvih in na podlagi tega izgrajenih modelih. Mi torej gradimo svet na podlagi modelov za katerega menimo da je odraz dejanskosti, kar pa seveda ne pomeni, da takšen tudi je, kaj ne?

Torej, če v modelu nekaj manjka, še ne pomeni, da to dejansko tudi je, kaj ne? In zaenkrat ni dokaza o temni snovi, kaj šele o temni energiji, tako da "korakati" naprej po modelu je v nasprotju z previdnostjo. :wink: Nenazadnje si pristaš končnosti in moraš paziti, da ne prideš v neskončnost prostora. :wink: Ne pozabiti, da je do nedavnega bilo mogoče pridobivati informacije na velike razdalje samo s pomočjo elektromagnetnega valovanja, katero ima navzgor omejeno hitrost. To pomeni, da po definiciji ne vidiš/zaznaš direktno struktur, katere so dovolj oddaljene, da informacije ne morejo priti do tebe in TI si zmeraj v središču informacijske krogle za sprejem informacij. :)

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
27.11.2022 15:09
vojko napisal/-a:
27.11.2022 13:25
bargo napisal/-a:
26.11.2022 20:16

Veš da bi tebi bilo veliko lažje zavrniti mojo trditev, če pokažeš na samo en samcat primer, kjer to ne bi držalo. Žal takšnega (še )ni.

Shape_of_the_universe
Final results of the Planck mission, released in 2018 show the cosmological curvature parameter, 1 – Ω = ΩK = –K c²/a²H², to be 0.0007±0.0019, consistent with a flat universe.
To že. Res je samo 0,2–0,25 atomov na kubični meter, kar da Ω, kot navajaš. Ali si pozabil, da atomi (vsa vidna snov!) predstavlja le 4% vsega, kar lahko gravitacijsko deluje in krivi prostor? Tega pa je 96%! 8)
Nisem. Samo znanost je empirična, ki temelji predvsem na čutnem dojemanju, opazovanju, izkustvih in na podlagi tega izgrajenih modelih. Mi torej gradimo svet na podlagi modelov za katerega menimo da je odraz dejanskosti, kar pa seveda ne pomeni, da takšen tudi je, kaj ne?

Torej, če v modelu nekaj manjka, še ne pomeni, da to dejansko tudi je, kaj ne? In zaenkrat ni dokaza o temni snovi, kaj šele o temni energiji, tako da "korakati" naprej po modelu je v nasprotju z previdnostjo. :wink: Nenazadnje si pristaš končnosti in moraš paziti, da ne prideš v neskončnost prostora. :wink: Ne pozabiti, da je do nedavnega bilo mogoče pridobivati informacije na velike razdalje samo s pomočjo elektromagnetnega valovanja, katero ima navzgor omejeno hitrost. To pomeni, da po definiciji ne vidiš/zaznaš direktno struktur, katere so dovolj oddaljene, da informacije ne morejo priti do tebe in TI si zmeraj v središču informacijske krogle za sprejem informacij.
Prvi odstavek je sprejemljiv. O temni snovi/energiji obstaja dovolj dokazov. Glavni je, da delujeta gravitacijsko, se pravi, da krivita prostorčas. Po Newtonovih formulah bi se morale galaksije že zdavnaj razleteti, tako hitro se sučejo. Ker se do sedaj niso, jih nekaj drži skupaj. To je lahko le snov/energija. Ker pa o njenih lastnostih (razen, da interagira gravitacijsko) ne vemo skoraj nič, jim pravimo 'temna'.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
27.11.2022 18:03
bargo napisal/-a:
27.11.2022 15:09
vojko napisal/-a:
27.11.2022 13:25


To že. Res je samo 0,2–0,25 atomov na kubični meter, kar da Ω, kot navajaš. Ali si pozabil, da atomi (vsa vidna snov!) predstavlja le 4% vsega, kar lahko gravitacijsko deluje in krivi prostor? Tega pa je 96%!
Nisem. Samo znanost je empirična, ki temelji predvsem na čutnem dojemanju, opazovanju, izkustvih in na podlagi tega izgrajenih modelih. Mi torej gradimo svet na podlagi modelov za katerega menimo da je odraz dejanskosti, kar pa seveda ne pomeni, da takšen tudi je, kaj ne?

Torej, če v modelu nekaj manjka, še ne pomeni, da to dejansko tudi je, kaj ne? In zaenkrat ni dokaza o temni snovi, kaj šele o temni energiji, tako da "korakati" naprej po modelu je v nasprotju z previdnostjo. :wink: Nenazadnje si pristaš končnosti in moraš paziti, da ne prideš v neskončnost prostora. :wink: Ne pozabiti, da je do nedavnega bilo mogoče pridobivati informacije na velike razdalje samo s pomočjo elektromagnetnega valovanja, katero ima navzgor omejeno hitrost. To pomeni, da po definiciji ne vidiš/zaznaš direktno struktur, katere so dovolj oddaljene, da informacije ne morejo priti do tebe in TI si zmeraj v središču informacijske krogle za sprejem informacij.
Prvi odstavek je sprejemljiv.
Prav.
vojko napisal/-a: O temni snovi/energiji obstaja dovolj dokazov.
Res!!!? :roll: Joj, uporabil si celo množino. No povej, kateri delci v standardnem modelu predstavljajo temno snov in kateri temno energijo?
vojko napisal/-a: Glavni je, da delujeta gravitacijsko, se pravi, da krivita prostorčas. Po Newtonovih formulah bi se morale galaksije že zdavnaj razleteti, tako hitro se sučejo.
To ni dokaz, če pa je dokaz potem lahko pokaže kvečjemu na slab Newtonov model, nekaj podobnega kot Merkur. :wink: Newton pa o prostor-času ni vedel nič, to je drug model katerega si je izmislil Albert, da je rešil zagate prvega modela.
vojko napisal/-a: Ker se do sedaj niso, jih nekaj drži skupaj. To je lahko le snov/energija.
To da se niso galaksije razletele je dejstvo, glede na model bi se pa morale razleteti. Torej je nekaj narobe z modelom, ker dejstva so pač dejstva! :wink: Saj veš da je podobna stvar bila z modelom atoma, kaj ne? Pa tudi na ultravijolično katastrofo ne pozabi!
vojko napisal/-a: Ker pa o njenih lastnostih (razen, da interagira gravitacijsko) ne vemo skoraj nič, jim pravimo 'temna'.
Ja, domišljija ima prosto pot, imenovanje je kar primerno, ker tema je umanjkanje svetlobe.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

vojko napisal/-a:O temni snovi/energiji obstaja dovolj dokazov.
Res!!!? Joj, uporabil si celo množino.
Seveda množino: "The evidence for dark energy is indirect but comes from three independent sources:
• Distance measurements and their relation to redshift, which suggest the universe has expanded more in the latter half of its life.[29]
• The theoretical need for a type of additional energy that is not matter or dark matter to form the observationally flat universe (absence of any detectable global curvature).
• Measures of large-scale wave patterns of mass density in the universe." :D
https://en.wikipedia.org/wiki/Dark_ener ... _existence

No povej, kateri delci v standardnem modelu predstavljajo temno snov in kateri temno energijo?
Ne bereš pazljivo; če bi, bi v mojem postu prebral tudi tole: “Ker pa o njenih lastnostih (razen, da interagira gravitacijsko) ne vemo skoraj nič, jim pravimo 'temna'.” :lol:

vojko napisal/-a:Glavni je, da delujeta gravitacijsko, se pravi, da krivita prostorčas. Po Newtonovih formulah bi se morale galaksije že zdavnaj razleteti, tako hitro se sučejo.
To ni dokaz, če pa je dokaz potem lahko pokaže kvečjemu na slab Newtonov model, nekaj podobnega kot Merkur. Newton pa o prostor-času ni vedel nič, to je drug model katerega si je izmislil Albert, da je rešil zagate prvega modela.
Seveda je dokaz! Newton ima prav v vsem, kar se tiče nebesne mehanike, razen kjer smo priča relativističnim hitrostim in ekstremni gravitaciji. Pri vrtilnem momentu galaksij ni prisotnega nič od tega. Torej je treba najti vzrok za opazovano anomalijo. 8)
vojko napisal/-a:Ker se do sedaj niso, jih nekaj drži skupaj. To je lahko le snov/energija.
To da se niso galaksije razletele je dejstvo, glede na model bi se pa morale razleteti. Torej je nekaj narobe z modelom, ker dejstva so pač dejstva! Saj veš da je podobna stvar bila z modelom atoma, kaj ne? Pa tudi na ultravijolično katastrofo ne pozabi!
Ja, ‘nekaj je narobe z modelom’. In to je, da ne upošteva temne mase/energije!
vojko napisal/-a:Ker pa o njenih lastnostih (razen, da interagira gravitacijsko) ne vemo skoraj nič, jim pravimo 'temna'.
Ja, domišljija ima prosto pot, imenovanje je kar primerno, ker tema je umanjkanje svetlobe.
Takšne opažene anomalije so humus, na katerem odlično uspevajo nove teorije in spoznanja. Spomni se zgodbe z etrom, ki se je končala z Michelson-Morleyevim poskusom. To, kar je bil takrat eter, je danes temna snov/energija.
Čakajoč na Einsteina II. :D

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Razbistrimo nekatere pojme v zvezi s kolapsom valovne funkcije!

https://www.youtube.com/watch?v=rlTYHRDuxrY

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

bargo napisal/-a:
10.8.2022 20:11
bargo napisal/-a:
6.7.2022 21:10
bargo napisal/-a:
28.5.2022 13:14

Vojko, 3.500.000!! Tokrat je bilo potrebnih 37 dni in spet si lahko natočiš.

youtu.be/-OkwGDKoY0o?t=687 THE 2022 OPPENHEIMER LECTURE: THE QUANTUM ORIGINS OF GRAVITY


Professor Susskind:
"I maintain that, that the biggest puzzle about physics is that it exists at all.

I don't mean that the laws of physics exist or that they are precise and mathematical.

I mean, the fact that an animal who's closest relative is the chimpanzee was able to ask about these laws. :!:

There he is, up there. But was also able to navigate through a sea of wrong ideas and eventually hit on relativity, quantum mechanics, the standard model of elementary particles and more.

That is a absolutely remarkable fact, that is not a physics fact, it's probably a biology fact, but it just blows me away.

What are the tools that our ancestors used? Intellectual ancestors? I don't mean the monkeys."



Tale je zate Vojko:

Kako je človek postal človek?
youtube.com/watch?v=MnKyK6waZT4 Johannes Krause – Wie viel Urmensch steckt in uns?| Sternstunde Philosophie | SRF Kultur

forum.kvarkadabra.net/viewtopic.php?p=100210#p100210]Ribica[/url] Čudeži in znanost
Bargo: Mogoče so Vojkovi predniki živeli na bližnjem vzhodu, nakar je prišla vrsta iz Afrike in jih je asimilirala.
Vojko Mislil sem, da se boš dvignil nad nivo Lea Koroškega.
Bargo: Mogoče je tudi, da spet ne vidiš šale. Leova slika je prikladna, manjkal je avatar za primerjavo.


Iz sociološko-kulturnega področja, trenutne lokalne aktualnosti in predvsem zgodovinske rdeče niti iz naših debat, pa tole pronicljivo razmišljanje g. Štiha:

siol.net/siol-plus/kolumne/tomaz-stih-civiliziranje-580418]Tomaž Štih: Civiliziranje

Medtem ko klasično liberalna ideja vse ljudi obravnava enako, socializem za potrebe razrednega bojevništva ljudi deli v dobre in slabe razrede. Za potrebe spodbujanja bojevništva v dobrem razredu pa še na tiste z višjo in tiste z nižjo razredno zavestjo. Tistim z višjo razredno zavestjo, ki bolj razumejo, da je sosed z boljšim avtomobilom njihov sovražnik, se reče avantgarda delovnega ljudstva, dobremu razredu ljudi se reče ljudstvo, slabemu razredu ljudi pa kapital. Religija je v socializmu del avantgarde slabega razreda – opij za ljudstvo in moteči kamen v kolesju revolucije.

Zato ločitev države in Cerkve ne vidijo kot orodje za zagotavljanje svobode in enakosti vseh ljudi, ampak predvsem kot sredstvo za izobčenje vernih in njihovih institucij iz družbe in iz političnega življenja


Če se dobro spomnim, se je Vojko včasih štel med "avantgardo delovnega ljudstva", torej je sosed morda imel boljši avto!?

Na koncu pa še nekaj iz kulture:
Peter Fox - Alles neu (offizielles Video)
Die Welt mit Staub bedeckt, doch ich will sehen wo's hingeht
Steig auf den Berg aus Dreck, weil oben frischer Wind weht
Hey, alles glänzt, so schön neu


Bonobo!
Vojko, 3.600.000!! Tokrat je bilo potrebnih 39 dni in spet si lahko natočiš.

Vpogled v razmišljanje izpred 70 let.
youtu.be/hPyUFbKRwq0?t=3507]Erwin Schrödinger - Unsere Vorstellungen von der Materie (Originalvortrag 1952)

www.youtube.com/watch?v=ZfD3yoeIVgg]Soyoung Yoon plays Mozart: Violin Concerto in G Major, Sinfonia Concertante in E flat Major

“The awake share a common world, but the asleep turn aside into private worlds.”
― Heraclitus


Vojko, ta del je zate : youtu.be/hPyUFbKRwq0?t=4110]Erwin Schrödinger - Unsere Vorstellungen von der Materie (Originalvortrag 1952)[/url] :wink:
Vojko, 3.700.000!! Tokrat je bilo potrebnih 35 dni in spet si lahko natočiš.

The Human Psyche - Carl Jung
Carl Jung:"
the world hangs on a thin thread
and at this psyche of man :!:

nowadays we are not threatened by elementary catastrophes

there is no such thing as an h-bomb
that is all man's doing yeah we are the
great danger the psyche is a great danger

what if something goes wrong with psyche?

You see
and so it is demonstrated to us in our days
what what the power of psyche is of man
how important it is to know something
about it.

but we know nothing about it
no nobody would would give credit to the idea that
the psychical processes of the ordinary man have any importance whatever

one things all he has just what he has in his head is all from his
surroundings taught such such a thing believe such as such a thing and
particularly if he's well-housed and well-fed then he has no idea

that that's the great mistake because he is just that as which he is
born and he's not born as tabula rasa but as a reality yeah :!:





video-skrajni-ruski-politik-sredi-oddaje-izgubil-zivce
Na ruski državni televiziji je prišlo do precej agresivnega izpada nacionalističnega politika skrajnih pogledov Alekseja Žuravljova, ki je sicer že znan po pogostih agresivnih izjavah. Njegova tokratna tarča so bili nemškimi novinarji.

V enourni oddaji je 60-letni Rus izgubil živce in novinarjem neposredno grozil s smrtjo: “Vseeno mi je, temu nacistu želim povedati: ‘Prasec, vsi bomo prišli in vas vse pobili!'”


Louis Armstrong What A Wonderful World Original Spoken Intro Version ABC Records 1967, 1970

Mapping Marvel: Ukraine war moment by moment
Vojko, 3.900.000!! Tokrat je bilo potrebnih 111 dni za 200K napredka, torej cca. 55 dni po enoti in spet si lahko natočiš, tokrat ti pripadata 2. :wink:
Števec kaže na pomembno zmanjšanje obiska.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
29.11.2022 13:32
bargo napisal/-a:
10.8.2022 20:11
bargo napisal/-a:
6.7.2022 21:10


Vojko, 3.600.000!! Tokrat je bilo potrebnih 39 dni in spet si lahko natočiš.

Vpogled v razmišljanje izpred 70 let.
youtu.be/hPyUFbKRwq0?t=3507]Erwin Schrödinger - Unsere Vorstellungen von der Materie (Originalvortrag 1952)

www.youtube.com/watch?v=ZfD3yoeIVgg]Soyoung Yoon plays Mozart: Violin Concerto in G Major, Sinfonia Concertante in E flat Major

“The awake share a common world, but the asleep turn aside into private worlds.”
― Heraclitus


Vojko, ta del je zate : youtu.be/hPyUFbKRwq0?t=4110]Erwin Schrödinger - Unsere Vorstellungen von der Materie (Originalvortrag 1952)[/url] :wink:
Vojko, 3.700.000!! Tokrat je bilo potrebnih 35 dni in spet si lahko natočiš.

The Human Psyche - Carl Jung
Carl Jung:"
the world hangs on a thin thread
and at this psyche of man :!:

nowadays we are not threatened by elementary catastrophes

there is no such thing as an h-bomb
that is all man's doing yeah we are the
great danger the psyche is a great danger

what if something goes wrong with psyche?

You see
and so it is demonstrated to us in our days
what what the power of psyche is of man
how important it is to know something
about it.

but we know nothing about it
no nobody would would give credit to the idea that
the psychical processes of the ordinary man have any importance whatever

one things all he has just what he has in his head is all from his
surroundings taught such such a thing believe such as such a thing and
particularly if he's well-housed and well-fed then he has no idea

that that's the great mistake because he is just that as which he is
born and he's not born as tabula rasa but as a reality yeah :!:





video-skrajni-ruski-politik-sredi-oddaje-izgubil-zivce
Na ruski državni televiziji je prišlo do precej agresivnega izpada nacionalističnega politika skrajnih pogledov Alekseja Žuravljova, ki je sicer že znan po pogostih agresivnih izjavah. Njegova tokratna tarča so bili nemškimi novinarji.

V enourni oddaji je 60-letni Rus izgubil živce in novinarjem neposredno grozil s smrtjo: “Vseeno mi je, temu nacistu želim povedati: ‘Prasec, vsi bomo prišli in vas vse pobili!'”


Louis Armstrong What A Wonderful World Original Spoken Intro Version ABC Records 1967, 1970

Mapping Marvel: Ukraine war moment by moment
Vojko, 3.900.000!! Tokrat je bilo potrebnih 111 dni za 200K napredka, torej cca. 55 dni po enoti in spet si lahko natočiš, tokrat ti pripadata 2. :wink:
Števec kaže na pomembno zmanjšanje obiska.
Hvala, bargo, za vzorno vodenje statistike!
Tokrat bom združil proslavljanje s silvestrovim, ko itak odpiramo šampanjce!

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Tractatus Logico-Philosophicus na temo neskončnosti ... Da te skuri... 8)

https://www.youtube.com/watch?v=_IkaetPoBZM

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
5.12.2022 13:54
Tractatus Logico-Philosophicus na temo neskončnosti ... Da te skuri... 8)

https://www.youtube.com/watch?v=_IkaetPoBZM
Hvala za tole. :wink: Kako daleč je prišla tehnologija, da se takšne video prezentacije delajo kot so se včasih knjige, ki so imele komaj kakšno ilustracijo. Res neverjetno kaj je sposobna narava. :wink:



David R. Hawkins: Stress

the capacity to laugh at ourself
to laugh at the nature of life itself to love you know and laugh at the comedy of it all

that's the value of the great humorous and the great humorous
tend to be long lived the capacity to hold lightly to see with enjoyment
the qualities of life

so a person coming from that position then opens the newspaper
and breaks it into laughter i mean the comedy of it all

the futility with which people are trying to solve certain types of
problems because now that you understand something about the nature of
consciousness you see that all is being reflected out
there is an energy field that they are like don quixote fighting :wink:
their own projections in the world

Odgovori