Čudeži in znanost

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
17.4.2021 1:32
bargo napisal/-a:
16.4.2021 21:23
bargo napisal/-a:
14.4.2021 19:59

Ah, daj no. Odtujeno delo zadošča, vse ostalo je napovedovanje prihodnosti, kar pa je ...
Nekaj kar se splača poslušati Marx – wie sieht Entfremdung heute aus? | Gert Scobel

Vojku bo še posebej všeč tam okoli 8:22 minute

"Bližina v digitalnem je odtujenost v analognem svetu."
--.Gert Scobel.--


"Marx ni bil marksist podobno kot je bil Jezus žid."
--.Gert Scobel.--
Tokrat si se zares potrudil, bargo, ich gratuliere dir! :D

Res se splača poslušati Gerta Scobela. To je eden najbolj originalnih in inspirativnih razlag Marxove teorije alienacije, kar sem jih bral. Tole mi je bilo še posebej všeč:

"Das Wirkungsgeschichte von Marx und Das Kapital als Buch hat eine der erfolgreichsten und folgenreichsten Wirkungsgeschichte die je ein Buch gehabt hat. Ähnelt in gewisser weise, Vielleicht miete oder um gleich in die höchste Kategorie zu gehen: der Bibel und damit Jesus wie sie Entfremdung heute aus die Antwort lautet: so wie damals - unscheinbar und weitgehend unsichtbar. Warum? Weil wir seltsamerweise von uns kommt was wir selbst tun nicht war Nehmen."

Tudi njegovi izreki so zelo originalni, se ti ne zdi? Sem si jih zapisal …
Me veseli, da si sprejel Scoblovo razmišljanje, kajti sedaj lahko nadaljujeva tam, kjer sva začela davnega leta 2015 in si najverjetneje še zmeraj vkopan v svojih stališčih. To seveda ni slabo, da me ne razumeš napačno, zaradi mene lahko ostaneš v "luknji", če ti je tam všeč. :)

Luknja, pomeni nižjo energijo glede na ravnino iz katere se vidi, da si v luknji in sam veš, da je "naravni" trend zmeraj proti nižji energiji, torej je "luknja" na nek način naravno stanje! :lol:

"Mi smo krona stvarstva" praviš, kaj ne?

Ribica 2015 iz Čudeži in znanost
Bargo: Ah, mi smo rezultat evolucije in ko delamo kopijo nas, bomo odvrgli vse kar se je nalagalo v naši strukturi možganov. Kdo pa rabi dele možganov, ki si jih delimo z plazilci. Skratka spet mimo, preveč mehansko, vse preveč mehansko.
Vojko: Tako nekako, ja...
Bargo: Vidiš, spet mi odločamo kaj ja in kaj ne. Kopernik nismo v centru vesolja, Darwin nismo v centru evolucije, Freud nismo niti center racionalne igre, počasi prepoznavamo, da nismo samostojna bitja. Potrebujemo informacije, da lahko preživimo, torej sožitje. Se spomniš lignja in bakterije?
Vojko:Dokler ne najdemo Tujcev, smo v nekem smislu (ne prostorskem) "v centru vesolja"; smo krona evolucije po vseh relevantnih kriterijih; s Freudom pa bodi previden.
Bargo:Prav to je problem, ne zavedamo se pomembnosti biosfere.


Bargo: Ne bi se strinjal, pri računalnikih je odločilna genialnost, ki pa ne zadošča, da bi pojasnili kompleksnost življenja.
Vojko:Definiraj "genialnost" pri računalniku!
Bargo: To je tisti zunaj računalnika, pri računalniku, stric iz ozadja.




7 folgenreiche Irrtümer der Menschheit | Gert Scobel
Heute kann man Freud dritte Kränkungen die Kränkung durch Freud noch viel besser aus schmücken und durch Forschung Resultate untermauern. Stichwort »BIAS« Forschung! Wir sind voller Vorurteile und Voreinstellungen die wir immer wieder bestätigt haben wollen.
--.Gert Scobel.--




Komplexität Inkompetenz

In Wahrheit ist der Mensch teil eines gigantischen Netzwerkes der Wirklichkeit in dem alles miteinander verbunden ist. Wir aber sind gewohnt in Ausschnitten zu denken und nicht in großen Netzwerken.
Hinzu kommt, dass Menschen nie in der Lage sein werden die Gleichzeitigkeit all dessen was sich ereignet, also all dessen was ist tatsächlich zu erfassen.

Wir sind häufig auch nicht in der Lage die zunächst verborgenen Nebenwirkungen unseres Handelns zu erkennen. All die kleinen Wechselwirkungen mit denen wir es ständig zu tun haben und dies faktisch gibt ohne dass wir sie wahrnehmen oder erkennen diesen siebten.
--.Gert Scobel.--



Ne maha razumen pes z repom temveč rep maha z razumnim psom in to brez da bi pes to prepoznal!
--.Gert Scobel.--[/i]

Dober tale Gert, kaj?

Tisto stališče, da "si deli nekaj genov z psom" je odlično, samo ne vem, če se zaveda, da je po nekih raziskavah/stališčih v našem genomu samo 4% funkcionalnih genov in 8% genoma je virusnega izvora, torej 2x več. To veliko pove, kaj ne? :roll:
bargo napisal/-a:
3.10.2017 23:09
Roman napisal/-a:
3.10.2017 18:40
bargo napisal/-a:
2.10.2017 23:17
Če tako
Zakaj ne bi bilo tako?
potem je obstoj neodvisen od nas in tudi od našega spoznanja.
Natančno tako.
Evo vidiš. Pretiravaš z razbijanjem. Zakaj sprašuješ in odgovarjaš z natanko tako, če tako, te moram spomniti na bias. :)
Obstaja računalnik, obstajajo stroji in obstoj teh je še kako odvisen od nas, saj smo jih vendar mi kreirali, kaj ne? Stvari, ki obstajajo zaradi nas je veliko, kaj veliko, ogromno jih je, tako ogromno, da celo pozabljamo, da nismo krona stvarstva. Res pa je, da smo večino kreiranega, če ne že kar vse, "skopirali" iz obstoječega in malce preuredili ali pa "sestavili" na drugačen način.

Bajaga - Dovoljan je osmeh
Sokolovim okom pogledaj u svod,
i ko gromom sruši oblake na pod,
dovoljan je osmeh, ne treba ti kez,
sa njim sve se može, a ne može bez...

Otvori mi vrata, pusti me na brod,
samo bistra glava i mačiji hod,
dovoljan je osmeh, ne treba ti kez,
sa njim sve se može, a ne može bez...

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Res se splača poslušati Gerta Scobela. To je eden najbolj originalnih in inspirativnih razlag Marxove teorije alienacije, kar sem jih bral. Tole mi je bilo še posebej všeč:

"Das Wirkungsgeschichte von Marx und Das Kapital als Buch hat eine der erfolgreichsten und folgenreichsten Wirkungsgeschichte die je ein Buch gehabt hat. Ähnelt in gewisser weise, Vielleicht miete oder um gleich in die höchste Kategorie zu gehen: der Bibel und damit Jesus wie sie Entfremdung heute aus die Antwort lautet: so wie damals - unscheinbar und weitgehend unsichtbar. Warum? Weil wir seltsamerweise von uns kommt was wir selbst tun nicht war Nehmen."

Tudi njegovi izreki so zelo originalni, se ti ne zdi? Sem si jih zapisal …
Me veseli, da si sprejel Scoblovo razmišljanje, kajti sedaj lahko nadaljujeva tam, kjer sva začela davnega leta 2015 in si najverjetneje še zmeraj vkopan v svojih stališčih. To seveda ni slabo, da me ne razumeš napačno, zaradi mene lahko ostaneš v "luknji", če ti je tam všeč.
To niso 'luknje', to so barikade, okopi, moj bargo … Še vedno divja bitka. :wink:
Luknja, pomeni nižjo energijo glede na ravnino iz katere se vidi, da si v luknji in sam veš, da je "naravni" trend zmeraj proti nižji energiji, torej je "luknja" na nek način naravno stanje!
Če so te luknje na Zemlji (ali kakšnem drugem masivnem telesu), potem to drži. Če pa so v breztežnem prostoru, potem pa ne vem …
"Mi smo krona stvarstva" praviš, kaj ne?
Ja, še vedno. Ne čutiš teže te krone? :D
7 folgenreiche Irrtümer der Menschheit | Gert Scobel
Heute kann man Freud dritte Kränkungen die Kränkung durch Freud noch viel besser aus schmücken und durch Forschung Resultate untermauern. Stichwort »BIAS« Forschung! Wir sind voller Vorurteile und Voreinstellungen die wir immer wieder bestätigt haben wollen.
--.Gert Scobel.--
Po moje ni naključje, da se je Scobel 'obesil' na tretjo veliko zmoto človeštva, ki jo je diagnosticiral Freud (prvi dve sta diagnosticirala Galileo Galilei in Charles Darwin – prvi nas je nagnal iz središča vesolja, ker je trdil, da Zemlja ni njegovo središče. Drugi nas je z evolucijsko teorijo brcnil s piedestala bitja, ki je bilo 'narejeno po božji podobi' in nima nič z ostalimi živalmi): naši samovšečni samopodobi, da smo racionalna in na razumu temelječa bitja, je okrog leta 1900 dunajski nevrolog zadal coup de grâce. Kot del živalstva (sicer najbolj razvit, nota bene!) nosimo v sebi dediščino naših živalskih prednikov: z nami upravljajo in nas nadzirajo nezavedni procesi, kot so nagoni, predvsem spolni nagon. Tisti Id (od 'svete trojice': ego, superego in id) je še kako prisoten in dejaven pri naših odločitvah, pravi Siegmund.
Komplexität Inkompetenz

In Wahrheit ist der Mensch teil eines gigantischen Netzwerkes der Wirklichkeit in dem alles miteinander verbunden ist. Wir aber sind gewohnt in Ausschnitten zu denken und nicht in großen Netzwerken.
Hinzu kommt, dass Menschen nie in der Lage sein werden die Gleichzeitigkeit all dessen was sich ereignet, also all dessen was ist tatsächlich zu erfassen.

Wir sind häufig auch nicht in der Lage die zunächst verborgenen Nebenwirkungen unseres Handelns zu erkennen. All die kleinen Wechselwirkungen mit denen wir es ständig zu tun haben und dies faktisch gibt ohne dass wir sie wahrnehmen oder erkennen diesen siebten.
--.Gert Scobel.--



Ne maha razumen pes z repom temveč rep maha z razumnim psom in to brez da bi pes to prepoznal!
--.Gert Scobel.--[/i]

Dober tale Gert, kaj?
Ja, Gert ima kaj za povedati.

Sedma velika zmota človeštva po Gertu je iluzija, da smo bitja, ki lahko dosežejo popolno znanje o tako kompleksnem pojavu kot je vesolje. Hočemo imeti eno od lastnosti boga: omniscienco, vsevednost. Verjetno nikoli ne bomo sposobni absolutnega holističnega pogleda na vesolje. Kot pravi: "Navajeni smo razmišljati parcialno, v izsekih in ne v velikih omrežjih. Poleg tega ljudje nikoli ne bodo mogli dojeti istočasnosti vsega, kar se dogaja, torej vsega, kar v resnici je."
Tisto stališče, da "si deli nekaj genov z psom" je odlično, samo ne vem, če se zaveda, da je po nekih raziskavah/stališčih v našem genomu samo 4% funkcionalnih genov in 8% genoma je virusnega izvora, torej 2x več. To veliko pove, kaj ne?
Veliko pove, ja. Tista siva zdrizasta snov med ušesi ima ogromno redundanco in neizkoriščen potencial. NNNP (Nič Nas Ne sme Presenetiti) … :D
Obstaja računalnik, obstajajo stroji in obstoj teh je še kako odvisen od nas, saj smo jih vendar mi kreirali, kaj ne? Stvari, ki obstajajo zaradi nas je veliko, kaj veliko, ogromno jih je, tako ogromno, da celo pozabljamo, da nismo krona stvarstva.
Smo krona evolucije; njen 'cilj' je povečevanje kompleksnosti. Metode za doseganje tega cilja nam je razkril Darwin, operacioniziral pa Dawkins&Co.
Res pa je, da smo večino kreiranega, če ne že kar vse, "skopirali" iz obstoječega in malce preuredili ali pa "sestavili" na drugačen način.
Ne bi rekel, da 'večino'; kar nekaj naših artefaktov pa smo seveda 'skopirali'. Ampak kopiranje odličnega ni v bistvu nič slabega. Vprašaj Kitajce … :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
26.4.2021 13:31
Res se splača poslušati Gerta Scobela. To je eden najbolj originalnih in inspirativnih razlag Marxove teorije alienacije, kar sem jih bral. Tole mi je bilo še posebej všeč:

"Das Wirkungsgeschichte von Marx und Das Kapital als Buch hat eine der erfolgreichsten und folgenreichsten Wirkungsgeschichte die je ein Buch gehabt hat. Ähnelt in gewisser weise, Vielleicht miete oder um gleich in die höchste Kategorie zu gehen: der Bibel und damit Jesus wie sie Entfremdung heute aus die Antwort lautet: so wie damals - unscheinbar und weitgehend unsichtbar. Warum? Weil wir seltsamerweise von uns kommt was wir selbst tun nicht war Nehmen."

Tudi njegovi izreki so zelo originalni, se ti ne zdi? Sem si jih zapisal …
Me veseli, da si sprejel Scoblovo razmišljanje, kajti sedaj lahko nadaljujeva tam, kjer sva začela davnega leta 2015 in si najverjetneje še zmeraj vkopan v svojih stališčih. To seveda ni slabo, da me ne razumeš napačno, zaradi mene lahko ostaneš v "luknji", če ti je tam všeč.
To niso 'luknje', to so barikade, okopi, moj bargo … Še vedno divja bitka.
Luknja, pomeni nižjo energijo glede na ravnino iz katere se vidi, da si v luknji in sam veš, da je "naravni" trend zmeraj proti nižji energiji, torej je "luknja" na nek način naravno stanje!
Če so te luknje na Zemlji (ali kakšnem drugem masivnem telesu), potem to drži. Če pa so v breztežnem prostoru, potem pa ne vem …
"breztežnem prostoru" ?! Vidiš? Predstave, ki smo jim bili priča še kako vplivajo na "luknje". Kakšen pa je "breztežen prostor"? Bruto, tara, neto prostora?! :lol:
vojko napisal/-a:
"Mi smo krona stvarstva" praviš, kaj ne?
Ja, še vedno. Ne čutiš teže te krone?
Mogoče preko odgovornosti.
vojko napisal/-a:
7 folgenreiche Irrtümer der Menschheit | Gert Scobel
Heute kann man Freud dritte Kränkungen die Kränkung durch Freud noch viel besser aus schmücken und durch Forschung Resultate untermauern. Stichwort »BIAS« Forschung! Wir sind voller Vorurteile und Voreinstellungen die wir immer wieder bestätigt haben wollen.
--.Gert Scobel.--
Po moje ni naključje, da se je Scobel 'obesil' na tretjo veliko zmoto človeštva, ki jo je diagnosticiral Freud (prvi dve sta diagnosticirala Galileo Galilei in Charles Darwin – prvi nas je nagnal iz središča vesolja, ker je trdil, da Zemlja ni njegovo središče. Drugi nas je z evolucijsko teorijo brcnil s piedestala bitja, ki je bilo 'narejeno po božji podobi' in nima nič z ostalimi živalmi): naši samovšečni samopodobi, da smo racionalna in na razumu temelječa bitja, je okrog leta 1900 dunajski nevrolog zadal coup de grâce. Kot del živalstva (sicer najbolj razvit, nota bene!) nosimo v sebi dediščino naših živalskih prednikov: z nami upravljajo in nas nadzirajo nezavedni procesi, kot so nagoni, predvsem spolni nagon. Tisti Id (od 'svete trojice': ego, superego in id) je še kako prisoten in dejaven pri naših odločitvah, pravi Siegmund.
Lepo si to povedal in vse to so zgodbe iz zahoda, torej Evrope. Na daljnem vzhodu so to vedeli tisočletja pred nami.
vojko napisal/-a:
Komplexität Inkompetenz

In Wahrheit ist der Mensch teil eines gigantischen Netzwerkes der Wirklichkeit in dem alles miteinander verbunden ist. Wir aber sind gewohnt in Ausschnitten zu denken und nicht in großen Netzwerken.
Hinzu kommt, dass Menschen nie in der Lage sein werden die Gleichzeitigkeit all dessen was sich ereignet, also all dessen was ist tatsächlich zu erfassen.

Wir sind häufig auch nicht in der Lage die zunächst verborgenen Nebenwirkungen unseres Handelns zu erkennen. All die kleinen Wechselwirkungen mit denen wir es ständig zu tun haben und dies faktisch gibt ohne dass wir sie wahrnehmen oder erkennen diesen siebten.
--.Gert Scobel.--



Ne maha razumen pes z repom temveč rep maha z razumnim psom in to brez da bi pes to prepoznal!
--.Gert Scobel.--[/i]

Dober tale Gert, kaj?
Ja, Gert ima kaj za povedati.

Sedma velika zmota človeštva po Gertu je iluzija, da smo bitja, ki lahko dosežejo popolno znanje o tako kompleksnem pojavu kot je vesolje. Hočemo imeti eno od lastnosti boga: omniscienco, vsevednost. Verjetno nikoli ne bomo sposobni absolutnega holističnega pogleda na vesolje. Kot pravi: "Navajeni smo razmišljati parcialno, v izsekih in ne v velikih omrežjih. Poleg tega ljudje nikoli ne bodo mogli dojeti istočasnosti vsega, kar se dogaja, torej vsega, kar v resnici je."
Tako je, to je ena od omejitev evolucije kot je videti, čeprav to velja za nas in predvidevam da ni enako za vse posameznike. Kako je z drugimi bitji ne vemo.
vojko napisal/-a:
Tisto stališče, da "si deli nekaj genov z psom" je odlično, samo ne vem, če se zaveda, da je po nekih raziskavah/stališčih v našem genomu samo 4% funkcionalnih genov in 8% genoma je virusnega izvora, torej 2x več. To veliko pove, kaj ne?
Veliko pove, ja. Tista siva zdrizasta snov med ušesi ima ogromno redundanco in neizkoriščen potencial. NNNP (Nič Nas Ne sme Presenetiti) …
Tista masa med ušesi je samo del celote. In ko si že v preteklosti, spomni se Trimčka: "Zdrav duh v zdravem telesu". Tako preprosta poved in vendar je težko ali skoraj nemogoče povedati pomene za posamezne besede, kaj šele pomen povedi. :wink: Življenje kar naprej preseneča, veš.
vojko napisal/-a:
Obstaja računalnik, obstajajo stroji in obstoj teh je še kako odvisen od nas, saj smo jih vendar mi kreirali, kaj ne? Stvari, ki obstajajo zaradi nas je veliko, kaj veliko, ogromno jih je, tako ogromno, da celo pozabljamo, da nismo krona stvarstva.
Smo krona evolucije; njen 'cilj' je povečevanje kompleksnosti. Metode za doseganje tega cilja nam je razkril Darwin, operacioniziral pa Dawkins&Co.
Lepo napreduješ! :)
Pozabil si na entropijo, ki zmanjšuje kompleksnost. Mi poenostavljamo kolikor se le da, in prav iz tega poenostavljanja je napredek, ki pa ja lahko kratke sape. Tako "kurimo", da smo segreli Zemljo. Le kdo bi si to mislil, da lahko povzročimo segrevanje Zemlje.

Nitka 2018 iz Čudeži in znanost
Vojko: V bistvu evolucija ima cilj: vse večja kompleksnost.
Bargo: Opa, si pa daleč prišel. Kompleksnost da se povečuje?

Bargo:
Zakaj si veliko tega sploh ne moremo predstavljati?
To velja predvsem za razumevanje zelo kompleksnih sistemov, to velja za razumevanje sistemov za katere sploh nimamo intuicije, ki se ne izkazujejo s pomočjo linearne dinamike, torej, ki se ne odvijajo kot urni mehanizmi regularno v prihodnost temveč kot kompleksne trajektorije. Poincare!

Možgani so se torej prilagajali najdenemu svetu, v tem primeru pred kulturnemu svetu, in sicer tako, da so razvijali njihove kognitivne funkcije in sicer samo takšne kognitivne funkcije, ki so pomembne organizmu za preživetje.


Iz radovednosti smo izdelali helikopter in ga poslali na Mars, da preverimo ali lahko leti tudi v tamkajšnjem zelo redkem ozračju. In človek težko verjame: "Deluje!". Naše kognitivne sposobnosti daleč presegajo namen golega preživetja in to je čudež, ki bi ga bilo potrebno pojasniti.

@Vojko, beseda je tvoja!
vojko napisal/-a:
Res pa je, da smo večino kreiranega, če ne že kar vse, "skopirali" iz obstoječega in malce preuredili ali pa "sestavili" na drugačen način.
Ne bi rekel, da 'večino'; kar nekaj naših artefaktov pa smo seveda 'skopirali'. Ampak kopiranje odličnega ni v bistvu nič slabega. Vprašaj Kitajce … :lol:
Seveda kopiranje ni samo po sebi slabo, nenazadnje je to znak inteligence. Zakaj bi odkrival "toplo vodo" pravijo!? Simulacija in/ali emulacija. :wink:

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

"breztežnem prostoru" ?! Vidiš? Predstave, ki smo jim bili priča še kako vplivajo na "luknje". Kakšen pa je "breztežen prostor"? Bruto, tara, neto prostora?!
Breztežen prostor je raven, se pravi, ni ukrivljen. Ali pa se gibljemo po geodeziki, ne čutimo pospeškov, se pravi 'teže'. Skratka, smo v prostem padu, imamo občutek, da smo v 'breztežnem' prostoru. Vse pa se računa bruto … :wink:
vojko napisal/-a:
"Mi smo krona stvarstva" praviš, kaj ne?
Ja, še vedno. Ne čutiš teže te krone?
Mogoče preko odgovornosti.
Ja, na to sem mislil. V času kolonializma so temu rekli 'white man's burden'
vojko napisal/-a:
7 folgenreiche Irrtümer der Menschheit | Gert Scobel
Heute kann man Freud dritte Kränkungen die Kränkung durch Freud noch viel besser aus schmücken und durch Forschung Resultate untermauern. Stichwort »BIAS« Forschung! Wir sind voller Vorurteile und Voreinstellungen die wir immer wieder bestätigt haben wollen.
--.Gert Scobel.--
Po moje ni naključje, da se je Scobel 'obesil' na tretjo veliko zmoto človeštva, ki jo je diagnosticiral Freud (prvi dve sta diagnosticirala Galileo Galilei in Charles Darwin – prvi nas je nagnal iz središča vesolja, ker je trdil, da Zemlja ni njegovo središče. Drugi nas je z evolucijsko teorijo brcnil s piedestala bitja, ki je bilo 'narejeno po božji podobi' in nima nič z ostalimi živalmi): naši samovšečni samopodobi, da smo racionalna in na razumu temelječa bitja, je okrog leta 1900 dunajski nevrolog zadal coup de grâce. Kot del živalstva (sicer najbolj razvit, nota bene!) nosimo v sebi dediščino naših živalskih prednikov: z nami upravljajo in nas nadzirajo nezavedni procesi, kot so nagoni, predvsem spolni nagon. Tisti Id (od 'svete trojice': ego, superego in id) je še kako prisoten in dejaven pri naših odločitvah, pravi Siegmund.
Lepo si to povedal in vse to so zgodbe iz zahoda, torej Evrope. Na daljnem vzhodu so to vedeli tisočletja pred nami.
Aja? Tako pametni so bili na Vzhodu? Nisem vedel … Tisočletja pred nami, praviš? Pojasni mi no malo tole! 8)
vojko napisal/-a:
Komplexität Inkompetenz

In Wahrheit ist der Mensch teil eines gigantischen Netzwerkes der Wirklichkeit in dem alles miteinander verbunden ist. Wir aber sind gewohnt in Ausschnitten zu denken und nicht in großen Netzwerken.
Hinzu kommt, dass Menschen nie in der Lage sein werden die Gleichzeitigkeit all dessen was sich ereignet, also all dessen was ist tatsächlich zu erfassen.

Wir sind häufig auch nicht in der Lage die zunächst verborgenen Nebenwirkungen unseres Handelns zu erkennen. All die kleinen Wechselwirkungen mit denen wir es ständig zu tun haben und dies faktisch gibt ohne dass wir sie wahrnehmen oder erkennen diesen siebten.
--.Gert Scobel.--



Ne maha razumen pes z repom temveč rep maha z razumnim psom in to brez da bi pes to prepoznal!
--.Gert Scobel.--[/i]

Dober tale Gert, kaj?
Ja, Gert ima kaj za povedati.

Sedma velika zmota človeštva po Gertu je iluzija, da smo bitja, ki lahko dosežejo popolno znanje o tako kompleksnem pojavu kot je vesolje. Hočemo imeti eno od lastnosti boga: omniscienco, vsevednost. Verjetno nikoli ne bomo sposobni absolutnega holističnega pogleda na vesolje. Kot pravi: "Navajeni smo razmišljati parcialno, v izsekih in ne v velikih omrežjih. Poleg tega ljudje nikoli ne bodo mogli dojeti istočasnosti vsega, kar se dogaja, torej vsega, kar v resnici je."
Tako je, to je ena od omejitev evolucije kot je videti, čeprav to velja za nas in predvidevam da ni enako za vse posameznike. Kako je z drugimi bitji ne vemo.
Oni v K3 se simptotično približujejo statusu božje vsevednosti … :D
vojko napisal/-a:
Tisto stališče, da "si deli nekaj genov z psom" je odlično, samo ne vem, če se zaveda, da je po nekih raziskavah/stališčih v našem genomu samo 4% funkcionalnih genov in 8% genoma je virusnega izvora, torej 2x več. To veliko pove, kaj ne?
Veliko pove, ja. Tista siva zdrizasta snov med ušesi ima ogromno redundanco in neizkoriščen potencial. NNNP (Nič Nas Ne sme Presenetiti) …
Tista masa med ušesi je samo del celote. In ko si že v preteklosti, spomni se Trimčka: "Zdrav duh v zdravem telesu".
Latinsko se to sliši: 'In vino veritas', kajne? :lol:
Tako preprosta poved in vendar je težko ali skoraj nemogoče povedati pomene za posamezne besede, kaj šele pomen povedi.


Drži, a psiha in soma sta nerazdružljiv par. Na to nas je opozarjal tudi Siegmund.
Življenje kar naprej preseneča, veš.
Vem. Bodočnost je negotova, vsaj od Heisenberga naprej …
vojko napisal/-a:
Obstaja računalnik, obstajajo stroji in obstoj teh je še kako odvisen od nas, saj smo jih vendar mi kreirali, kaj ne? Stvari, ki obstajajo zaradi nas je veliko, kaj veliko, ogromno jih je, tako ogromno, da celo pozabljamo, da nismo krona stvarstva.
Smo krona evolucije; njen 'cilj' je povečevanje kompleksnosti. Metode za doseganje tega cilja nam je razkril Darwin, operacioniziral pa Dawkins&Co.
Lepo napreduješ!
In to vsak dan, v vsakem pogledu …
Pozabil si na entropijo, ki zmanjšuje kompleksnost.


Nisem. Ravno življenje je pojav, kjer se entropija lokalno in začasno zmanjšuje. Tudi to je genialna 'iznajdba' evolucije.
Mi poenostavljamo kolikor se le da, in prav iz tega poenostavljanja je napredek, ki pa ja lahko kratke sape.
Poenostavljanje z npr. modeli je zelo učinkovit način proučevanja narave. Nekatere stvari so preprosto preveč kompleksne, da bi jih lahko razumeli brez poenostavljanja. Primer za to je recimo termodinamika, hidrodinamika ali aerodinamika. Da o napovedovanju vremena sploh ne govorim; meteorologi brez poenostavljanja sploh ne znajo napovedovati vremena. Ekstenzivno se poslužujejo modelov.
Tako "kurimo", da smo segreli Zemljo. Le kdo bi si to mislil, da lahko povzročimo segrevanje Zemlje.
Ja, kdo bi si mislil. Trump&Co iz kluba IQ<90 pa tega sploh ne verjamejo. Zarota levičarjev, pravijo …
Nitka 2018 iz Čudeži in znanost
Vojko: V bistvu evolucija ima cilj: vse večja kompleksnost.
Bargo: Opa, si pa daleč prišel. Kompleksnost da se povečuje?

Bargo:
Zakaj si veliko tega sploh ne moremo predstavljati?
To velja predvsem za razumevanje zelo kompleksnih sistemov, to velja za razumevanje sistemov za katere sploh nimamo intuicije, ki se ne izkazujejo s pomočjo linearne dinamike, torej, ki se ne odvijajo kot urni mehanizmi regularno v prihodnost temveč kot kompleksne trajektorije. Poincare!
Gotovo si mislila na Pierra, Pierra Laplaca, kaj? :wink:
Možgani so se torej prilagajali najdenemu svetu, v tem primeru pred kulturnemu svetu, in sicer tako, da so razvijali njihove kognitivne funkcije in sicer samo takšne kognitivne funkcije, ki so pomembne organizmu za preživetje.
Ja, to je to. Bistvo preživetja najsposobnejših.
Iz radovednosti smo izdelali helikopter in ga poslali na Mars, da preverimo ali lahko leti tudi v tamkajšnjem zelo redkem ozračju. In človek težko verjame: "Deluje!". Naše kognitivne sposobnosti daleč presegajo namen golega preživetja in to je čudež, ki bi ga bilo potrebno pojasniti.
Se kar strinjam, ko gledam vsakodnevne posnetke marsovskega drona. Zadnjič je preletel 200m na višini 5m. Podobno kot brata Wright.
@Vojko, beseda je tvoja!

vojko napisal/-a:
Res pa je, da smo večino kreiranega, če ne že kar vse, "skopirali" iz obstoječega in malce preuredili ali pa "sestavili" na drugačen način.
Ne bi rekel, da 'večino'; kar nekaj naših artefaktov pa smo seveda 'skopirali'. Ampak kopiranje odličnega ni v bistvu nič slabega. Vprašaj Kitajce …
Seveda kopiranje ni samo po sebi slabo, nenazadnje je to znak inteligence. Zakaj bi odkrival "toplo vodo" pravijo!? Simulacija in/ali emulacija.
Točno tako. Emulacija.

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

vojko napisal/-a:
28.4.2021 14:18


Oni v K3 se simptotično približujejo statusu božje vsevednosti … :D


“The more you know, the more you know you don't know.”

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a celica »

vojko napisal/-a:
28.4.2021 14:18
Breztežen prostor je raven, se pravi, ni ukrivljen.
:lol: :lol: :lol:

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

celica napisal/-a:
30.4.2021 13:41
vojko napisal/-a:
28.4.2021 14:18
Breztežen prostor je raven, se pravi, ni ukrivljen.
:lol: :lol: :lol:
Je verjetno okrogel mislil?!

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a shrink »

celica napisal/-a:
30.4.2021 13:41
vojko napisal/-a:
28.4.2021 14:18
Breztežen prostor je raven, se pravi, ni ukrivljen.
:lol: :lol: :lol:
Kaj pa je tu smešnega? Prostor-čas brez gravitacije (kar je mišljeno z "breztežen") je res raven: vojko je popolnoma pravilno povedal.

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a celica »

A pol se pa opravičujem. Za moje znanje je bil prostor povsod ukrivljen. Se učim. Hvala

Uporabniški avatar
celica
Prispevkov: 855
Pridružen: 3.1.2006 22:08

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a celica »

No pa mi potem ni čisto nič jasno, kako potem potujejo gravitacijski valovi.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

celica napisal/-a:
1.5.2021 13:35
No pa mi potem ni čisto nič jasno, kako potem potujejo gravitacijski valovi.
Če si se nehal smejati in če se res hočeš učiti (svetujem ti, da drugič raje obrneš sosledje tvojih reagiranj: najprej se nauči temelje tistega, o čemer teče debata in se šele potem smej), ti na tvoje prostodušno priznanje/vprašanje "No pa mi potem ni čisto nič jasno, kako potem potujejo gravitacijski valovi", odgovarjam kratko: naravnost (v ukrivljenem prostoru) ... :lol:

Slika

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
28.4.2021 14:18
"breztežnem prostoru" ?! Vidiš? Predstave, ki smo jim bili priča še kako vplivajo na "luknje". Kakšen pa je "breztežen prostor"? Bruto, tara, neto prostora?!
Breztežen prostor je raven, se pravi, ni ukrivljen.
Takega prostora ni, ker je zmeraj v njem nekaj, kajti brez tega nekaj, bi ne bilo mogoče prepoznati prostora.
vojko napisal/-a: Ali pa se gibljemo po geodeziki, ne čutimo pospeškov, se pravi 'teže'.
Vidiš, to "nekaj" se giba v prostoru. In, če ne čuti pospeškov potem jih tudi ni. Kako si pa predstavljaš, da ne bi čutil pospeškov? Gibanja pa ni samo zvezna sprememba pozicije v "času"!
vojko napisal/-a: Skratka, smo v prostem padu, imamo občutek, da smo v 'breztežnem' prostoru. Vse pa se računa bruto …
Prav. Si si pustil nekaj prostora, kaj?! Tara te lahko še reši. p.s. Kaj pa skalarno Higgsovo polje!
vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:
"Mi smo krona stvarstva" praviš, kaj ne?
Ja, še vedno. Ne čutiš teže te krone?
Mogoče preko odgovornosti.
Ja, na to sem mislil. V času kolonializma so temu rekli 'white man's burden'
Ja natanko ta navidezna superiornost, ki smo si jo pripisali sami, je vzrok za trpljenje živosti.
vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:
7 folgenreiche Irrtümer der Menschheit | Gert Scobel
Heute kann man Freud dritte Kränkungen die Kränkung durch Freud noch viel besser aus schmücken und durch Forschung Resultate untermauern. Stichwort »BIAS« Forschung! Wir sind voller Vorurteile und Voreinstellungen die wir immer wieder bestätigt haben wollen.
--.Gert Scobel.--
Po moje ni naključje, da se je Scobel 'obesil' na tretjo veliko zmoto človeštva, ki jo je diagnosticiral Freud (prvi dve sta diagnosticirala Galileo Galilei in Charles Darwin – prvi nas je nagnal iz središča vesolja, ker je trdil, da Zemlja ni njegovo središče. Drugi nas je z evolucijsko teorijo brcnil s piedestala bitja, ki je bilo 'narejeno po božji podobi' in nima nič z ostalimi živalmi): naši samovšečni samopodobi, da smo racionalna in na razumu temelječa bitja, je okrog leta 1900 dunajski nevrolog zadal coup de grâce. Kot del živalstva (sicer najbolj razvit, nota bene!) nosimo v sebi dediščino naših živalskih prednikov: z nami upravljajo in nas nadzirajo nezavedni procesi, kot so nagoni, predvsem spolni nagon. Tisti Id (od 'svete trojice': ego, superego in id) je še kako prisoten in dejaven pri naših odločitvah, pravi Siegmund.
Lepo si to povedal in vse to so zgodbe iz zahoda, torej Evrope. Na daljnem vzhodu so to vedeli tisočletja pred nami.
Aja? Tako pametni so bili na Vzhodu? Nisem vedel … Tisočletja pred nami, praviš? Pojasni mi no malo tole!
Ja, videti je že tako.

VEČNI VEDSKI JEZIK – POGOVOR: dr. Howard J. Resnick
V čem je bistvo indijske modrosti in znanosti? V katerih stvareh se še posebno razlikujeta od sodobne znanosti in znanja?

V najvplivnejšem izmed starodavnih sanskrtskih besedil – Bhagavadgiti Krišna zatrjuje, da je on tisti, ki obnavlja izgubljeno duhovno znanost (4,1-3) in predstavlja prvobitno vedsko znanje (15,15).

Vedska znanost temelji na sedmih bistvenih naukih.

1. Vsa živa bitja na svetu so večne duše, bivajoče v fizičnih telesih.
2. Vsaka duša je večni delec Boga.
3. Snovna energija je večna, vendar pa so snovne oblike zgolj začasne.
4. Bog je vir vsega bivajočega. Je vrhovni gospodar vseh svetov in ljubeč prijatelj vseh živih.
5. Če se Bogu predamo (smo mu vdani), lahko obnovimo čisto duhovno zavedanje in se vrnemo k svojemu blaženemu, zanosnemu, srečnemu in večnemu življenju.
6. Sistematično in disciplinirano duhovno prakso, namenjeno služenju Bogu in vsem bitjem, imenujemo joga bhakti.
7. Tako kot je iskra ogenj v ognju, smo tudi mi – če svoje življenje povežemo z Bogom – večna, blažena bitja. Sanskrtska beseda, ki opisuje takšno vnovično povezovanje z Bogom, je joga. Resnično povezanost z Bogom pa lahko dosežemo samo s čisto, vzajemno ljubeznijo, imenovano bhakti. Prav zato joga bhakti ni zgolj sredstvo za doseganje popolnosti, temveč tudi naša večna narava – kot čiste duše namreč vsi naravno tako delujemo.


Po navadi pravimo, da so Indijci hindujci. Ali tudi t. i. hindujska religija izvira iz najstarejših obdobij stare Indije, je to najstarodavnejša, izvirna indijska religija?


Izraz hinduizem označuje zmes raznovrstnih, bolj ali manj verodostojnih duhovnih poti ali pa celo družbene, politične, etnične ali rasne opredelitve. Duhovne poti, ki jih ljudje tradicionalno označujejo kot hindujske, so za dosego raznovrstnih ciljev (tudi zelo nasprotnih) usmerjene k čaščenju različnih božanstev. Vede in njihovo vajšnavsko izročilo pa izraza hindu ne poznajo. Ko so v Indijo prišli muslimanski vladarji, so tujci vajšnave (božje služabnike) sicer poimenovali hindu, vendar se vajšnave sami niso nikoli tako opredeljevali.

V zadnjih nekaj stoletjih so ljudje z izrazom hindujci začeli označevati vse vrste častilcev, katerih čaščenje naj bi temeljilo na Vedah ... Vendar moramo vedeti, da izraz hindu izvira iz perzijščine. Perzijci so tako poimenovali »prebivalce onkraj reke Ind« (Sindhu – Hindu), torej Indijce.

Vidiš, to je podobno kot je zahodni svet poimenoval "šamane" tiste, ki so izvajali stvari, ki jih niso razumeli. Ni pa jim bilo potrebno razumeti, ker so imeli boljšo tehnologijo za vojskovanje! Enostavno so zasužnjili človeka in to jih je prepričalo, da so nekaj več.

Hinduizem
Hinduízem ali híndujstvo (सनातन धर्म; Sanātana Darma, približno trajna vera) splošno velja za najstarejšo glavno svetovno vero.. Značilnost hinduizma je velika raznolikost verovanj, izvajanj in svetih besedil. Religija izvira iz starodavne vedske kulture vsaj do leta 2000 pr. n. št.


"Resnica je ena sama, čeprav modreci govorijo o mnogih.«
— Rigveda (Knjiga I, Himna CLXIV, Kitica 46)


Budizem
Beseda »budizem« je relativno nova. Prvič se je pojavila leta 1801 v britanskem slovarju Oxford English Dictionary (zapisana kot »boudhism«). Pred tem je bil tudi na zahodu budizem znan predvsem po izvornem imenu, buddha-dharma (»Budova dharma«).[21]

vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Komplexität Inkompetenz

In Wahrheit ist der Mensch teil eines gigantischen Netzwerkes der Wirklichkeit in dem alles miteinander verbunden ist. Wir aber sind gewohnt in Ausschnitten zu denken und nicht in großen Netzwerken.
Hinzu kommt, dass Menschen nie in der Lage sein werden die Gleichzeitigkeit all dessen was sich ereignet, also all dessen was ist tatsächlich zu erfassen.

Wir sind häufig auch nicht in der Lage die zunächst verborgenen Nebenwirkungen unseres Handelns zu erkennen. All die kleinen Wechselwirkungen mit denen wir es ständig zu tun haben und dies faktisch gibt ohne dass wir sie wahrnehmen oder erkennen diesen siebten.
--.Gert Scobel.--



Ne maha razumen pes z repom temveč rep maha z razumnim psom in to brez da bi pes to prepoznal!
--.Gert Scobel.--[/i]

Dober tale Gert, kaj?
Ja, Gert ima kaj za povedati.

Sedma velika zmota človeštva po Gertu je iluzija, da smo bitja, ki lahko dosežejo popolno znanje o tako kompleksnem pojavu kot je vesolje. Hočemo imeti eno od lastnosti boga: omniscienco, vsevednost. Verjetno nikoli ne bomo sposobni absolutnega holističnega pogleda na vesolje. Kot pravi: "Navajeni smo razmišljati parcialno, v izsekih in ne v velikih omrežjih. Poleg tega ljudje nikoli ne bodo mogli dojeti istočasnosti vsega, kar se dogaja, torej vsega, kar v resnici je."
Tako je, to je ena od omejitev evolucije kot je videti, čeprav to velja za nas in predvidevam da ni enako za vse posameznike. Kako je z drugimi bitji ne vemo.
Oni v K3 se simptotično približujejo statusu božje vsevednosti …
Ne, znanje nastaja in prav zaradi tega ga ni mogoče zaobjeti. Spomni se na kroglo, ki predstavlja lokalno znanje v morju znanja v katerega je potopljena. Več kot veš, manj veš! :wink:
vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Tisto stališče, da "si deli nekaj genov z psom" je odlično, samo ne vem, če se zaveda, da je po nekih raziskavah/stališčih v našem genomu samo 4% funkcionalnih genov in 8% genoma je virusnega izvora, torej 2x več. To veliko pove, kaj ne?
Veliko pove, ja. Tista siva zdrizasta snov med ušesi ima ogromno redundanco in neizkoriščen potencial. NNNP (Nič Nas Ne sme Presenetiti) …
Tista masa med ušesi je samo del celote. In ko si že v preteklosti, spomni se Trimčka: "Zdrav duh v zdravem telesu".
Latinsko se to sliši: 'In vino veritas', kajne?
Tako je! Govori iz kro(i)gle(a). :lol:

vojko napisal/-a:
Tako preprosta poved in vendar je težko ali skoraj nemogoče povedati pomene za posamezne besede, kaj šele pomen povedi.


Drži, a psiha in soma sta nerazdružljiv par. Na to nas je opozarjal tudi Siegmund.
Ja, mogoče je prebiral kakšne stare indijske knjige in tako prišel na idejo.
vojko napisal/-a:
Življenje kar naprej preseneča, veš.
Vem. Bodočnost je negotova, vsaj od Heisenberga naprej …
To je posledica novega znanja, ki pa še ni razširjeno. Kompleksni sistemi so pač nestabilni in prilagajanje pač ni tako preprosto.
vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Obstaja računalnik, obstajajo stroji in obstoj teh je še kako odvisen od nas, saj smo jih vendar mi kreirali, kaj ne? Stvari, ki obstajajo zaradi nas je veliko, kaj veliko, ogromno jih je, tako ogromno, da celo pozabljamo, da nismo krona stvarstva.
Smo krona evolucije; njen 'cilj' je povečevanje kompleksnosti. Metode za doseganje tega cilja nam je razkril Darwin, operacioniziral pa Dawkins&Co.
Lepo napreduješ!
In to vsak dan, v vsakem pogledu …
Pozabil si na entropijo, ki zmanjšuje kompleksnost.


Nisem. Ravno življenje je pojav, kjer se entropija lokalno in začasno zmanjšuje. Tudi to je genialna 'iznajdba' evolucije.

No ne vem, če je to ravno iznajdba evolucije, je pa življenje zagotovo "kljubovanje" entropiji.
vojko napisal/-a:
Mi poenostavljamo kolikor se le da, in prav iz tega poenostavljanja je napredek, ki pa ja lahko kratke sape.
Poenostavljanje z npr. modeli je zelo učinkovit način proučevanja narave. Nekatere stvari so preprosto preveč kompleksne, da bi jih lahko razumeli brez poenostavljanja. Primer za to je recimo termodinamika, hidrodinamika ali aerodinamika. Da o napovedovanju vremena sploh ne govorim; meteorologi brez poenostavljanja sploh ne znajo napovedovati vremena. Ekstenzivno se poslužujejo modelov.

Res je, modeli, ki izhajajo na konceptu ponovljivosti in spoznavnosti, so orodje, ki bazira na matematiki, jeziku, ki je precej natančen. Napovedi so do neke mere precej natančne, tako natančne, da prepoznajo vpliv zamaha metuljevih kril za nastanek orkana! Vidiš, na koncu je vse odvisno od metulja, ali bo dež na nekem področju ali pa ne! :) Metulj o svojem vplivu seveda ne ve nič, ker če bi vedel ne bi letel!
vojko napisal/-a:
Tako "kurimo", da smo segreli Zemljo. Le kdo bi si to mislil, da lahko povzročimo segrevanje Zemlje.
Ja, kdo bi si mislil. Trump&Co iz kluba IQ<90 pa tega sploh ne verjamejo. Zarota levičarjev, pravijo …
Ah, to nima neke povezave z IQ, bolj z potjo, torej miselnostjo in tako visok IQ lahko postane celo velik problem. Spomni se na Nurnberške procese in IQ voditeljev.
vojko napisal/-a:
Nitka 2018 iz Čudeži in znanost
Vojko: V bistvu evolucija ima cilj: vse večja kompleksnost.
Bargo: Opa, si pa daleč prišel. Kompleksnost da se povečuje?

Bargo:
Zakaj si veliko tega sploh ne moremo predstavljati?
To velja predvsem za razumevanje zelo kompleksnih sistemov, to velja za razumevanje sistemov za katere sploh nimamo intuicije, ki se ne izkazujejo s pomočjo linearne dinamike, torej, ki se ne odvijajo kot urni mehanizmi regularno v prihodnost temveč kot kompleksne trajektorije. Poincare!
Gotovo si mislila na Pierra, Pierra Laplaca, kaj? :wink:
Ne, Poincare je tisti, ki je proučeval problem treh teles v nebesni mehaniki in ugotovil, da stabilnost ni tako preprosta stvar. Zakaj meniš, da sem mislila na Laplaca?

vojko napisal/-a:
Možgani so se torej prilagajali najdenemu svetu, v tem primeru pred kulturnemu svetu, in sicer tako, da so razvijali njihove kognitivne funkcije in sicer samo takšne kognitivne funkcije, ki so pomembne organizmu za preživetje.
Ja, to je to. Bistvo preživetja najsposobnejših.
Ne, ker če tako poveš, ko uporabiš besedo "najsposobnejših", je mogoče razumeti, da gre za tekmovanje, da so cilji določeni, itd., vendar sam veš da ni tako! Ne gre za posameznike temveč vrste in njihovo prilagajanje na podlagi naključja in izbora. Potem se pojavi človek in z njim človeštvo in začne se množično izumiranje vrst in tudi izbira na podlagi koristi za človeško družbo. Izbira je preprosta, preživijo samo lepi in dobri! :roll:
Lepi so za okras, dobri pa za v lonec. Žalostno, glede na velikost vesolja in edino živost, ki je zaenkrat samo na tem planetu.
vojko napisal/-a:
Iz radovednosti smo izdelali helikopter in ga poslali na Mars, da preverimo ali lahko leti tudi v tamkajšnjem zelo redkem ozračju. In človek težko verjame: "Deluje!". Naše kognitivne sposobnosti daleč presegajo namen golega preživetja in to je čudež, ki bi ga bilo potrebno pojasniti.
Se kar strinjam, ko gledam vsakodnevne posnetke marsovskega drona. Zadnjič je preletel 200m na višini 5m. Podobno kot brata Wright.
Vidiš, to je dejansko ogromen razkorak v naši družbi. Eni konstruirajo in izdelujejo letalne naprave za let na drugih planetih, drugi pa so polpismeni in skoraj brez možnosti za pridobivanje osnovnih znanj. Tehnološko razvita družba pa ne potrebuje več "mišic", niti več človeške natančne roke, ko pa prevzemajo dela roboti in kmalu tudi ne več določenih človeških umskih sposobnosti, ker to prevzema umetna inteligenca. Tega še Marx ni predvidel, kaj!? Stavim, da je tak napredek, če to sploh je (!), mogoč samo zaradi družbene ureditve - kapitalizma.
Začeli pa smo tako, da smo čredo bizonov s pomočjo ognja pregnali v prepad in potem pojedli enega ali dva in ta vzorec se še kar ohranja.
vojko napisal/-a:
@Vojko, beseda je tvoja!

vojko napisal/-a:
Res pa je, da smo večino kreiranega, če ne že kar vse, "skopirali" iz obstoječega in malce preuredili ali pa "sestavili" na drugačen način.
Ne bi rekel, da 'večino'; kar nekaj naših artefaktov pa smo seveda 'skopirali'. Ampak kopiranje odličnega ni v bistvu nič slabega. Vprašaj Kitajce …
Seveda kopiranje ni samo po sebi slabo, nenazadnje je to znak inteligence. Zakaj bi odkrival "toplo vodo" pravijo!? Simulacija in/ali emulacija.
Točno tako. Emulacija.
Tako je in to je problem!

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

vojko napisal/-a: ↑
28.4.2021 14:18
"breztežnem prostoru" ?! Vidiš? Predstave, ki smo jim bili priča še kako vplivajo na "luknje". Kakšen pa je "breztežen prostor"? Bruto, tara, neto prostora?!
Breztežen prostor je raven, se pravi, ni ukrivljen.
Takega prostora ni, ker je zmeraj v njem nekaj, kajti brez tega nekaj, bi ne bilo mogoče prepoznati prostora.

Beri shrinkov odgovor! Možno si je zamisliti prazen prostor brez velikih koncentracij materije, ki ga zakrivlja. Predstavljaj si kubično svetlobno leto, v katerem je le nekaj atomov. Kako bodo ti zakrivili prostor? Na kubični meter prostora v vesolju je 0,3 atoma. To je povprečje. Vemo pa za ogromne praznine ('voids'), kjer skoraj ni materije. Za takšen prostor lahko mirne duše rečemo, da je raven, breztežen v smislu, da ni snovi, ki bi povzročala težnostni pospešek (Newton) ali ki bi zakrivila prostor (Einstein).
vojko napisal/-a:Ali pa se gibljemo po geodeziki, ne čutimo pospeškov, se pravi 'teže'.
Vidiš, to "nekaj" se giba v prostoru. In, če ne čuti pospeškov potem jih tudi ni. Kako si pa predstavljaš, da ne bi čutil pospeškov?
Tako, da bi padel z vrha Burj Kalifa …
Gibanja pa ni samo zvezna sprememba pozicije v "času
To je matematični opis, ne? Mimogrede, zdaj te bi lahko začel loviti jaz. Po nekaterih teorijah prostor in čas nista zvezna, ampak 'zrnata'. Giblješ se po 'korakih', dolgih \(10^{-35}\) m naenkrat, najkrajši interval pa je \(10^{-43}\) s.
vojko napisal/-a:Skratka, smo v prostem padu, imamo občutek, da smo v 'breztežnem' prostoru. Vse pa se računa bruto …
Prav. Si si pustil nekaj prostora, kaj?! Tara te lahko še reši. p.s. Kaj pa skalarno Higgsovo polje!
Kaj je s Higgsovim poljem?
vojko napisal/-a:
"Mi smo krona stvarstva" praviš, kaj ne?
Ja, še vedno. Ne čutiš teže te krone?
Mogoče preko odgovornosti.
Ja, na to sem mislil. V času kolonializma so temu rekli 'white man's burden' …
Ja natanko ta navidezna superiornost, ki smo si jo pripisali sami, je vzrok za trpljenje živosti.
Mi SMO superiorni vsem živim bitjem. Samo mi lahko stopimo izven sebe in se 'presežemo' (Aufhebung). Vse živali so ujete v dani trenutek, zanje koncept smrti in minljivosti ne obstaja. V tem smislu so nesmrtne. 'Trpljenje' je zelo antropocentričen označevalec. Ali misliš, da bakterija trpi, ko jo napade virus? Ali, da trpi riba, ujeta v mrežo? Misliš, da opice v živalskem vrtu trpijo? Po moje 'mislijo', da so v nekakšnem živalskem raju: prinašajo jim hrano, zdravijo jih, čistijo jim domovanje, nimajo sovražnikov, občasno jim dovolijo seks. Dvomim tudi, da ovce trpijo, ko jih peljejo v klavnico. Mi nismo vzrok za 'trpljenje živosti', kot ni lev vzrok za trpljenje gazele. Smo pa vzrok za trpljenje, kadar se pobijamo med sabo.
Lepo si to povedal in vse to so zgodbe iz zahoda, torej Evrope. Na daljnem vzhodu so to vedeli tisočletja pred nami.
Aja? Tako pametni so bili na Vzhodu? Nisem vedel … Tisočletja pred nami, praviš? Pojasni mi no malo tole!
Ja, videti je že tako.

VEČNI VEDSKI JEZIK – POGOVOR: dr. Howard J. Resnick
V čem je bistvo indijske modrosti in znanosti? V katerih stvareh se še posebno razlikujeta od sodobne znanosti in znanja?

V najvplivnejšem izmed starodavnih sanskrtskih besedil – Bhagavadgiti Krišna zatrjuje, da je on tisti, ki obnavlja izgubljeno duhovno znanost (4,1-3) in predstavlja prvobitno vedsko znanje (15,15).

Vedska znanost temelji na sedmih bistvenih naukih.

1. Vsa živa bitja na svetu so večne duše, bivajoče v fizičnih telesih.
2. Vsaka duša je večni delec Boga.
3. Snovna energija je večna, vendar pa so snovne oblike zgolj začasne.
4. Bog je vir vsega bivajočega. Je vrhovni gospodar vseh svetov in ljubeč prijatelj vseh živih.
5. Če se Bogu predamo (smo mu vdani), lahko obnovimo čisto duhovno zavedanje in se vrnemo k svojemu blaženemu, zanosnemu, srečnemu in večnemu življenju.
6. Sistematično in disciplinirano duhovno prakso, namenjeno služenju Bogu in vsem bitjem, imenujemo joga bhakti.
7. Tako kot je iskra ogenj v ognju, smo tudi mi – če svoje življenje povežemo z Bogom – večna, blažena bitja. Sanskrtska beseda, ki opisuje takšno vnovično povezovanje z Bogom, je joga. Resnično povezanost z Bogom pa lahko dosežemo samo s čisto, vzajemno ljubeznijo, imenovano bhakti. Prav zato joga bhakti ni zgolj sredstvo za doseganje popolnosti, temveč tudi naša večna narava – kot čiste duše namreč vsi naravno tako delujemo.


Po navadi pravimo, da so Indijci hindujci. Ali tudi t. i. hindujska religija izvira iz najstarejših obdobij stare Indije, je to najstarodavnejša, izvirna indijska religija?


Izraz hinduizem označuje zmes raznovrstnih, bolj ali manj verodostojnih duhovnih poti ali pa celo družbene, politične, etnične ali rasne opredelitve. Duhovne poti, ki jih ljudje tradicionalno označujejo kot hindujske, so za dosego raznovrstnih ciljev (tudi zelo nasprotnih) usmerjene k čaščenju različnih božanstev. Vede in njihovo vajšnavsko izročilo pa izraza hindu ne poznajo. Ko so v Indijo prišli muslimanski vladarji, so tujci vajšnave (božje služabnike) sicer poimenovali hindu, vendar se vajšnave sami niso nikoli tako opredeljevali.

V zadnjih nekaj stoletjih so ljudje z izrazom hindujci začeli označevati vse vrste častilcev, katerih čaščenje naj bi temeljilo na Vedah ... Vendar moramo vedeti, da izraz hindu izvira iz perzijščine. Perzijci so tako poimenovali »prebivalce onkraj reke Ind« (Sindhu – Hindu), torej Indijce.

Vidiš, to je podobno kot je zahodni svet poimenoval "šamane" tiste, ki so izvajali stvari, ki jih niso razumeli.
V čem je poanta te logoreje? Pa ja ne misliš, da so 'tisočletja pred nami' vedeli kaj o heliocentričnem sistemu, pa o evoluciji in o psihoanalizi?! Šamani so podobna zgodba, saj še danes "ne razumemo stvari, ki jih izvajajo". Mislim, da si tudi sami niso povsem na jasnem … :lol:
Ni pa jim bilo potrebno razumeti, ker so imeli boljšo tehnologijo za vojskovanje! Enostavno so zasužnjili človeka in to jih je prepričalo, da so nekaj več.
Elegantno, učinkovito in preprosto, kaj? Vidiš, kaj pomeni znanost in tehnologija? Nič ne pomaga ples okoli ognja, uživanje gob psylocibes semilanceata in nato klicanje duhov, nič ne pomaga, če si na zaponko pasu vojaške uniforme napišeš 'Gott mit uns' ali če cele dneve klečiš, obrnjen proti Meki in kličeš svojega boga – pridejo 'brezbožniki', ki nič ne dajo na vsemogočnost tvojega boga in te 'enostavno zasužnjijo'. Odločilna je neka 'malenkost': "boljša tehnologija za vojskovanje!", kot si izvolil (pravilno) zapisati.
Hinduizem
Hinduízem ali híndujstvo (सनातन धर्म; Sanātana Darma, približno trajna vera) splošno velja za najstarejšo glavno svetovno vero.. Značilnost hinduizma je velika raznolikost verovanj, izvajanj in svetih besedil. Religija izvira iz starodavne vedske kulture vsaj do leta 2000 pr. n. št.


"Resnica je ena sama, čeprav modreci govorijo o mnogih.«
— Rigveda (Knjiga I, Himna CLXIV, Kitica 46)


Budizem
Beseda »budizem« je relativno nova. Prvič se je pojavila leta 1801 v britanskem slovarju Oxford English Dictionary (zapisana kot »boudhism«). Pred tem je bil tudi na zahodu budizem znan predvsem po izvornem imenu, buddha-dharma (»Budova dharma«).[21]
Poanta, bargo, poanta!? :shock:
vojko napisal/-a:
Tisto stališče, da "si deli nekaj genov z psom" je odlično, samo ne vem, če se zaveda, da je po nekih raziskavah/stališčih v našem genomu samo 4% funkcionalnih genov in 8% genoma je virusnega izvora, torej 2x več. To veliko pove, kaj ne?
Veliko pove, ja. Tista siva zdrizasta snov med ušesi ima ogromno redundanco in neizkoriščen potencial. NNNP (Nič Nas Ne sme Presenetiti) …
Tista masa med ušesi je samo del celote. In ko si že v preteklosti, spomni se Trimčka: "Zdrav duh v zdravem telesu".
Latinsko se to sliši: 'In vino veritas', kajne?
Tako je! Govori iz kro(i)gle(a).
Iz krigla … :lol:
Tako preprosta poved in vendar je težko ali skoraj nemogoče povedati pomene za posamezne besede, kaj šele pomen povedi.

Drži, a psiha in soma sta nerazdružljiv par. Na to nas je opozarjal tudi Siegmund.
Ja, mogoče je prebiral kakšne stare indijske knjige in tako prišel na idejo.
Dvomim.
vojko napisal/-a:
Življenje kar naprej preseneča, veš.
Vem. Bodočnost je negotova, vsaj od Heisenberga naprej …
To je posledica novega znanja, ki pa še ni razširjeno. Kompleksni sistemi so pač nestabilni in prilagajanje pač ni tako preprosto.
Seveda ni preprosto! Nagrada pa je hudičevo privlačna …
vojko napisal/-a:
Obstaja računalnik, obstajajo stroji in obstoj teh je še kako odvisen od nas, saj smo jih vendar mi kreirali, kaj ne? Stvari, ki obstajajo zaradi nas je veliko, kaj veliko, ogromno jih je, tako ogromno, da celo pozabljamo, da nismo krona stvarstva.
Smo krona evolucije; njen 'cilj' je povečevanje kompleksnosti. Metode za doseganje tega cilja nam je razkril Darwin, operacioniziral pa Dawkins&Co.
Lepo napreduješ!
In to vsak dan, v vsakem pogledu …

Pozabil si na entropijo, ki zmanjšuje kompleksnost.

Nisem. Ravno življenje je pojav, kjer se entropija lokalno in začasno zmanjšuje. Tudi to je genialna 'iznajdba' evolucije.

No ne vem, če je to ravno iznajdba evolucije, je pa življenje zagotovo "kljubovanje" entropiji.
Kdo drugi pa bi naj iznašel življenje in ga pripeljal do samozavedanja? Pa ja ne pomišljaš na tistih preroških 6 dni in počitek ter poležavanje v viseči mreži v nedeljo?! :lol:

Res je, modeli, ki izhajajo na konceptu ponovljivosti in spoznavnosti, so orodje, ki bazira na matematiki, jeziku, ki je precej natančen. Napovedi so do neke mere precej natančne, tako natančne, da prepoznajo vpliv zamaha metuljevih kril za nastanek orkana! Vidiš, na koncu je vse odvisno od metulja, ali bo dež na nekem področju ali pa ne! Metulj o svojem vplivu seveda ne ve nič, ker če bi vedel ne bi letel!
No, tole z metuljevimi krili je rahlo pretiravanje, se ti ne zdi? Današnji modeli ne morejo predvideti niti dosti bolj vplivnih in energetsko intenzivnih začetnih pogojev na vremensko dogajanje. Tej poplavi podatkov in nelinearnim enačbam niso kos niti najhitrejši superračunalniki.

vojko napisal/-a:
Tako "kurimo", da smo segreli Zemljo. Le kdo bi si to mislil, da lahko povzročimo segrevanje Zemlje.
Ja, kdo bi si mislil. Trump&Co iz kluba IQ<90 pa tega sploh ne verjamejo. Zarota levičarjev, pravijo …
Ah, to nima neke povezave z IQ, bolj z potjo, torej miselnostjo in tako visok IQ lahko postane celo velik problem. Spomni se na Nurnberške procese in IQ voditeljev.
No, ja. Trump se ne more ravno pohvaliti z visokim IQ. Spomni se, kako se je hvalil, da je z odliko opravil zelo preprost test za ugotavljanje zgodnjih znakov demence … Baje so vsi psihologi v en glas trdili, da kaj takšnega še svoj živ dan niso videli pri kakšnem kognitivnem testu …
Ⓜ️uumi🕷️McBot 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇪🇺@🏠3.5%🐟❄️🌊 on Twitter: "@atrupar He took a MoCA test: Montreal Cognitive Assessment for Dementia (Version 8.2 English). https://t.co/8ksG8GBTej" / Twitter
To velja predvsem za razumevanje zelo kompleksnih sistemov, to velja za razumevanje sistemov za katere sploh nimamo intuicije, ki se ne izkazujejo s pomočjo linearne dinamike, torej, ki se ne odvijajo kot urni mehanizmi regularno v prihodnost temveč kot kompleksne trajektorije. Poincare!
Gotovo si mislila na Pierra, Pierra Laplaca, kaj?
Ne, Poincare je tisti, ki je proučeval problem treh teles v nebesni mehaniki in ugotovil, da stabilnost ni tako preprosta stvar. Zakaj meniš, da sem mislila na Laplaca?
Se opravičujem, mislil sem, da govoriš o Laplacovem demonu.

Ženski gramatikalni spol pa je bil nenameren lapsus linguae.
vojko napisal/-a:
Možgani so se torej prilagajali najdenemu svetu, v tem primeru pred kulturnemu svetu, in sicer tako, da so razvijali njihove kognitivne funkcije in sicer samo takšne kognitivne funkcije, ki so pomembne organizmu za preživetje.
Ja, to je to. Bistvo preživetja najsposobnejših.
Ne, ker če tako poveš, ko uporabiš besedo "najsposobnejših", je mogoče razumeti, da gre za tekmovanje,
Seveda gre za 'tekmovanje'! In to kakšno! Drugo mesto je izumrtje ne samo tvojih genov, ampak tudi cele vrste.
da so cilji določeni,
Seveda so v evolucijskem smislu: preživetje sebičnih genov!
itd., vendar sam veš da ni tako! Ne gre za posameznike temveč vrste in njihovo prilagajanje na podlagi naključja in izbora.
Ja, to je za 'tekmovalce' v tej smrtonosni igri problem; ne vedo namreč, da sploh tekmujejo.
Potem se pojavi človek in z njim človeštvo in začne se množično izumiranje vrst
No, takšnih množičnih izumrtij je bilo v geološki zgodovini doslej najmanj pet.( end-Ordovician, EOME; Late Devonian, FFME; end-Permian, EPME; end-Triassic, ETME; and end-Cretaceous, ECME). Izumrtja vrst, ki jih je povzročil človek, so zanemarljiva v primerjavi s temi množičnimi izumrtji, ko je bilo izbrisanih tudi več kot 90% vseh vrst.
in tudi izbira na podlagi koristi za človeško družbo. Izbira je preprosta, preživijo samo lepi in dobri!
Mislim, da je ravno obratno (če misliš na prehrano): preživijo samo grdi (npr. varan ali komodoški zmaj) ali neužitni (npr. krastača, strupene živali, ipd.)
Lepi so za okras, dobri pa za v lonec. Žalostno, glede na velikost vesolja in edino živost, ki je zaenkrat samo na tem planetu.
Kako lahko preživijo prašiči, govedo, kokoši, ki jih gojimo 'za lonec'?
vojko napisal/-a:
Iz radovednosti smo izdelali helikopter in ga poslali na Mars, da preverimo ali lahko leti tudi v tamkajšnjem zelo redkem ozračju. In človek težko verjame: "Deluje!". Naše kognitivne sposobnosti daleč presegajo namen golega preživetja in to je čudež, ki bi ga bilo potrebno pojasniti.
Se kar strinjam, ko gledam vsakodnevne posnetke marsovskega drona. Zadnjič je preletel 200m na višini 5m. Podobno kot brata Wright.
Vidiš, to je dejansko ogromen razkorak v naši družbi. Eni konstruirajo in izdelujejo letalne naprave za let na drugih planetih, drugi pa so polpismeni in skoraj brez možnosti za pridobivanje osnovnih znanj. Tehnološko razvita družba pa ne potrebuje več "mišic", niti več človeške natančne roke, ko pa prevzemajo dela roboti in kmalu tudi ne več določenih človeških umskih sposobnosti, ker to prevzema umetna inteligenca. Tega še Marx ni predvidel, kaj!?
Dobro povedano.
Stavim, da je tak napredek, če to sploh je (!), mogoč samo zaradi družbene ureditve - kapitalizma.
Mislim, da se ti je zareklo: "Stavim, da je tak napredek, če to sploh je (!), mogoč kljub družbeni ureditvi - kapitalizma."
Začeli pa smo tako, da smo čredo bizonov s pomočjo ognja pregnali v prepad in potem pojedli enega ali dva in ta vzorec se še kar ohranja.
Tega načina lova ne poznam. Pa sem prebral celega Karla Maya … :lol:
vojko napisal/-a:
Res pa je, da smo večino kreiranega, če ne že kar vse, "skopirali" iz obstoječega in malce preuredili ali pa "sestavili" na drugačen način.
Ne bi rekel, da 'večino'; kar nekaj naših artefaktov pa smo seveda 'skopirali'. Ampak kopiranje odličnega ni v bistvu nič slabega. Vprašaj Kitajce …
Seveda kopiranje ni samo po sebi slabo, nenazadnje je to znak inteligence. Zakaj bi odkrival "toplo vodo" pravijo!? Simulacija in/ali emulacija.
Točno tako. Emulacija.
Tako je in to je problem!
Zakaj?

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a smolejleo »

vojko napisal/-a:
2.5.2021 20:39

Mi SMO superiorni vsem živim bitjem. Samo mi lahko stopimo izven sebe in se 'presežemo' (Aufhebung). Vse živali so ujete v dani trenutek, zanje koncept smrti in minljivosti ne obstaja. V tem smislu so nesmrtne. 'Trpljenje' je zelo antropocentričen označevalec. Ali misliš, da bakterija trpi, ko jo napade virus? Ali, da trpi riba, ujeta v mrežo? Misliš, da opice v živalskem vrtu trpijo? Po moje 'mislijo', da so v nekakšnem živalskem raju: prinašajo jim hrano, zdravijo jih, čistijo jim domovanje, nimajo sovražnikov, občasno jim dovolijo seks. Dvomim tudi, da ovce trpijo, ko jih peljejo v klavnico. Mi nismo vzrok za 'trpljenje živosti', kot ni lev vzrok za trpljenje gazele. Smo pa vzrok za trpljenje, kadar se pobijamo med sabo.
Mi SMO ostali brez besed!

Slika
Slika
Slika

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
2.5.2021 20:39
vojko napisal/-a: ↑
28.4.2021 14:18
"breztežnem prostoru" ?! Vidiš? Predstave, ki smo jim bili priča še kako vplivajo na "luknje". Kakšen pa je "breztežen prostor"? Bruto, tara, neto prostora?!
Breztežen prostor je raven, se pravi, ni ukrivljen.
Takega prostora ni, ker je zmeraj v njem nekaj, kajti brez tega nekaj, bi ne bilo mogoče prepoznati prostora.

Beri shrinkov odgovor!
Berem Shrink piše: "Prostor-čas brez gravitacije (kar je mišljeno z "breztežen") je res raven", ni pa povedal, da je to model, ki je sestavljen iz točk! Zakaj ni to povedal, ker se samo po sebi razume. :wink: Povej ti meni, kaj bi ukrivljalo množico točk, ki definirana ravnino?
vojko napisal/-a: Možno si je zamisliti prazen prostor brez velikih koncentracij materije, ki ga zakrivlja.
To pa ja, to si je že Evklid zamislil in sicer tako, da je mogoče njegovo misel reproducirati in to brez šumov!
vojko napisal/-a: Predstavljaj si kubično svetlobno leto, v katerem je le nekaj atomov. Kako bodo ti zakrivili prostor? Na kubični meter prostora v vesolju je 0,3 atoma. To je povprečje. Vemo pa za ogromne praznine ('voids'), kjer skoraj ni materije.
Ja saj, vendar govoriš o predstavi in pozabljaš, da poznamo manj od 5% materije.
vojko napisal/-a: Za takšen prostor lahko mirne duše rečemo, da je raven, breztežen v smislu, da ni snovi, ki bi povzročala težnostni pospešek (Newton) ali ki bi zakrivila prostor (Einstein).
Seveda lahko rečemo, samo ali to tudi je tako, pa je povsem ruga zgodba. Saj veš sam, da je bistvo izkušanje in, ko se zavedaš da poznaš samo 5% nečesa, ne smeš pozabiti, da so to samo naše predstave. In naj te spomnim, kar je dejal Richard:
"The first principle is that you must not fool yourself – and you are the easiest person to fool."

vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:Ali pa se gibljemo po geodeziki, ne čutimo pospeškov, se pravi 'teže'.
Vidiš, to "nekaj" se giba v prostoru. In, če ne čuti pospeškov potem jih tudi ni. Kako si pa predstavljaš, da ne bi čutil pospeškov?
Tako, da bi padel z vrha Burj Kalifa …
Aja pa saj ti veš, da bi za vsako sekundo padanja bil za 10 m/s hitrejši in tako bi še kako čutil pospešek. Res pa je, da bi to najverjetneje možgani zanemarili, ker bi spoznali, da se pospešeno bližajo koncu in bi imeli kaj bolj pametnega za početi, kot pa procesirati "pospešek".
vojko napisal/-a:
Gibanja pa ni samo zvezna sprememba pozicije v "času
To je matematični opis, ne?
Ne, to je poved, ki pa se res da zapisati v matematični notaciji.
vojko napisal/-a: Mimogrede, zdaj te bi lahko začel loviti jaz.
Ha, ha, dokler te ne ulovim, lovim jaz.
vojko napisal/-a: Po nekaterih teorijah prostor in čas nista zvezna, ampak 'zrnata'. Giblješ se po 'korakih', dolgih \(10^{-35}\) m naenkrat, najkrajši interval pa je \(10^{-43}\) s.
Aja, to bi rad videl v enačbah. Kako elektroni poskakujejo med "točkami" v prostoru, seveda ne mislim med orbitalami. Mislim in predvidevam, da bi vsota površin/volumna teh lukenj bila večja kot vsota površin/volumna prostora. Torej, na dan z enačbami.
vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:Skratka, smo v prostem padu, imamo občutek, da smo v 'breztežnem' prostoru. Vse pa se računa bruto …
Prav. Si si pustil nekaj prostora, kaj?! Tara te lahko še reši. p.s. Kaj pa skalarno Higgsovo polje!
Kaj je s Higgsovim poljem?
Ja je povsod (Božji delec!), v vsaki točki prostora je enako, ker osnovni delci standardnega modela ne spreminjajo mase glede na prostor, kjer se nahajajo?
vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:
"Mi smo krona stvarstva" praviš, kaj ne?
Ja, še vedno. Ne čutiš teže te krone?
Mogoče preko odgovornosti.
Ja, na to sem mislil. V času kolonializma so temu rekli 'white man's burden' …
Ja natanko ta navidezna superiornost, ki smo si jo pripisali sami, je vzrok za trpljenje živosti.
Mi SMO superiorni vsem živim bitjem.
Ah, te zadnji virus, ki po definiciji niti ni živ, ni še prebudil.
vojko napisal/-a: Samo mi lahko stopimo izven sebe in se 'presežemo' (Aufhebung). Vse živali so ujete v dani trenutek, zanje koncept smrti in minljivosti ne obstaja.
Človek pa ti si žival! Zberi se no. Vidiš, da si v eni sami povedi zanikal samega sebe! 8) Človek je edina žival, ki zase pravi da ni žival!
vojko napisal/-a: V tem smislu so nesmrtne.
Dokler boš sam s seboj v paradoksu tako dolgo pač ne boš dojel živosti.
vojko napisal/-a: 'Trpljenje' je zelo antropocentričen označevalec.
Mogoče, ker mi se znamo sporazumevati samo znotraj vrste, z drugimi vrstami malce težje komuniciramo. Spot se reži.
vojko napisal/-a: Ali misliš, da bakterija trpi, ko jo napade virus? Ali, da trpi riba, ujeta v mrežo? Misliš, da opice v živalskem vrtu trpijo?
Od bakterij do opic in vendar ne prideš nikamor izven svoje domišljije. Veš, mi večinoma trpimo prav zaradi domišljije.
vojko napisal/-a: Po moje 'mislijo', da so v nekakšnem živalskem raju: prinašajo jim hrano, zdravijo jih, čistijo jim domovanje, nimajo sovražnikov, občasno jim dovolijo seks. Dvomim tudi, da ovce trpijo, ko jih peljejo v klavnico.
Tvoja predstava je povsem napačna. Glede na zgornji opis opisuješ zapore, ki jih je uvedla naša živalska vrsta. Živali tam torej menijo da so v raju, ali kako? :(
vojko napisal/-a: Mi nismo vzrok za 'trpljenje živosti', kot ni lev vzrok za trpljenje gazele.
Seveda smo, pa še kako. Zadnja leta se tega zavedamo in uvajamo pravice za živali poleg človekovih pravic. Dejansko bi vrsti red moral biti obraten obratno, kaj ne? Prvo pravice za živali, kar mi smo in potem šele pravice za nas, kot posebno živalsko vrsto.
vojko napisal/-a: Smo pa vzrok za trpljenje, kadar se pobijamo med sabo.
Vidiš, saj ti gre, samo malce se moraš poglobiti.
vojko napisal/-a:
Lepo si to povedal in vse to so zgodbe iz zahoda, torej Evrope. Na daljnem vzhodu so to vedeli tisočletja pred nami.
Aja? Tako pametni so bili na Vzhodu? Nisem vedel … Tisočletja pred nami, praviš? Pojasni mi no malo tole!
Ja, videti je že tako.

VEČNI VEDSKI JEZIK – POGOVOR: dr. Howard J. Resnick
V čem je bistvo indijske modrosti in znanosti? V katerih stvareh se še posebno razlikujeta od sodobne znanosti in znanja?
Predtem preučevanja je malce drugačen, kaj ne? Zahodna znanost je človeka postavila izven narave in tako dejansko preučuje naravo. Zahodna znanost uvaja pogled od nikoder. :lol:
vojko napisal/-a:
Bargo napisal/-a: V najvplivnejšem izmed starodavnih sanskrtskih besedil – Bhagavadgiti Krišna zatrjuje, da je on tisti, ki obnavlja izgubljeno duhovno znanost (4,1-3) in predstavlja prvobitno vedsko znanje (15,15).

Vedska znanost temelji na sedmih bistvenih naukih.

1. Vsa živa bitja na svetu so večne duše, bivajoče v fizičnih telesih.
2. Vsaka duša je večni delec Boga.
3. Snovna energija je večna, vendar pa so snovne oblike zgolj začasne.
4. Bog je vir vsega bivajočega. Je vrhovni gospodar vseh svetov in ljubeč prijatelj vseh živih.
5. Če se Bogu predamo (smo mu vdani), lahko obnovimo čisto duhovno zavedanje in se vrnemo k svojemu blaženemu, zanosnemu, srečnemu in večnemu življenju.
6. Sistematično in disciplinirano duhovno prakso, namenjeno služenju Bogu in vsem bitjem, imenujemo joga bhakti.
7. Tako kot je iskra ogenj v ognju, smo tudi mi – če svoje življenje povežemo z Bogom – večna, blažena bitja. Sanskrtska beseda, ki opisuje takšno vnovično povezovanje z Bogom, je joga. Resnično povezanost z Bogom pa lahko dosežemo samo s čisto, vzajemno ljubeznijo, imenovano bhakti. Prav zato joga bhakti ni zgolj sredstvo za doseganje popolnosti, temveč tudi naša večna narava – kot čiste duše namreč vsi naravno tako delujemo.


Po navadi pravimo, da so Indijci hindujci. Ali tudi t. i. hindujska religija izvira iz najstarejših obdobij stare Indije, je to najstarodavnejša, izvirna indijska religija?


Izraz hinduizem označuje zmes raznovrstnih, bolj ali manj verodostojnih duhovnih poti ali pa celo družbene, politične, etnične ali rasne opredelitve. Duhovne poti, ki jih ljudje tradicionalno označujejo kot hindujske, so za dosego raznovrstnih ciljev (tudi zelo nasprotnih) usmerjene k čaščenju različnih božanstev. Vede in njihovo vajšnavsko izročilo pa izraza hindu ne poznajo. Ko so v Indijo prišli muslimanski vladarji, so tujci vajšnave (božje služabnike) sicer poimenovali hindu, vendar se vajšnave sami niso nikoli tako opredeljevali.

V zadnjih nekaj stoletjih so ljudje z izrazom hindujci začeli označevati vse vrste častilcev, katerih čaščenje naj bi temeljilo na Vedah ... Vendar moramo vedeti, da izraz hindu izvira iz perzijščine. Perzijci so tako poimenovali »prebivalce onkraj reke Ind« (Sindhu – Hindu), torej Indijce.

Vidiš, to je podobno kot je zahodni svet poimenoval "šamane" tiste, ki so izvajali stvari, ki jih niso razumeli.
V čem je poanta te logoreje? Pa ja ne misliš, da so 'tisočletja pred nami' vedeli kaj o heliocentričnem sistemu, pa o evoluciji in o psihoanalizi?!
Logoreje, kaj!? Raje ti začni s študijem točke 1. Verjetno bo pretežavno, ker si nagnjen k naključjem in prehodu kvantitete v kvaliteto.

hm. Naj ti pomagam tako, recimo da se v vsaki sekundi zgodi ena mutacija na najkrajši poznani in delujoči sekvenci življenja. Ok?!
Najkrajša do sedaj poznana sekvenca iz abecede življenja (A,G,C,T) je 159,662 parov. Torej, da bi takšna veriga nastala po naključju je verjetnost 4^(159,662) ali v desetiškem 10^(96.126) ali z besedami deset na potenco šetindevedesettisočstošestindvajset ali drugače 1, ki ji sledi skoraj stotisoč ničel!!!!

Zemlja naj bi bila stara 4 milijarde let. Pretvoriva to v sekunde, torej 4*(10^9)*365*24*60*60 kar je približno 10^17 sekund. To je samo 17. potenca, kar je veliko veliko veliko premalo.

Vzemiva, da je življenje prišlo iz vesolja. Torej vesolje je staro 14 milijard let, jej, pa faktor je samo 3.5, kar ne pomaga veliko, kaj ne!!!

Sprašuješ se kaj je poanta, kaj ne? Igraj raje Loto, ker je veliko večja verjetnost da boš dobil glavni zadetek kot pa je možnost, da je življenje nastalo po naključju v 14 milijardah let! To ti sporoča matematika. No, možno je, da sem se kje ušel in tako lahko enostavno preveriš in popraviš mojo zmoto in ne igraš lota. :lol:

Smallest genome clocks in at 182 genes
How small can a genome get and still run a living organism? Researchers now say that a symbiotic bacterium called Carsonella ruddii, which lives off sap-feeding insects, has taken the record for smallest genome with just 159,662 'letters' (or base pairs) of DNA and 182 protein-coding genes. At one-third the size of previously found 'minimal' organisms, it is smaller than researchers thought they would find.

vojko napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Šamani so podobna zgodba, saj še danes "ne razumemo stvari, ki jih izvajajo". Mislim, da si tudi sami niso povsem na jasnem …
Ne vem zakaj se režiš, bi dejal Shrink. To tudi sami priznajo, samo deluje pa!

Beri knjigo Kozmična kača in se vprašaj, kako je to mogoče? Oni ti povedo, "da jim je povedal gozd!"
vojko napisal/-a:
Ni pa jim bilo potrebno razumeti, ker so imeli boljšo tehnologijo za vojskovanje! Enostavno so zasužnjili človeka in to jih je prepričalo, da so nekaj več.
Elegantno, učinkovito in preprosto, kaj? Vidiš, kaj pomeni znanost in tehnologija? Nič ne pomaga ples okoli ognja, uživanje gob psylocibes semilanceata in nato klicanje duhov, nič ne pomaga, če si na zaponko pasu vojaške uniforme napišeš 'Gott mit uns' ali če cele dneve klečiš, obrnjen proti Meki in kličeš svojega boga – pridejo 'brezbožniki', ki nič ne dajo na vsemogočnost tvojega boga in te 'enostavno zasužnjijo'. Odločilna je neka 'malenkost': "boljša tehnologija za vojskovanje!", kot si izvolil (pravilno) zapisati.
To seveda drži kar si napisal, vendar je to povezano s cilji! Evolucija pa je slepa. Saj je še tako, kaj ne?
vojko napisal/-a:
Hinduizem
Hinduízem ali híndujstvo (सनातन धर्म; Sanātana Darma, približno trajna vera) splošno velja za najstarejšo glavno svetovno vero.. Značilnost hinduizma je velika raznolikost verovanj, izvajanj in svetih besedil. Religija izvira iz starodavne vedske kulture vsaj do leta 2000 pr. n. št.


"Resnica je ena sama, čeprav modreci govorijo o mnogih.«
— Rigveda (Knjiga I, Himna CLXIV, Kitica 46)


Budizem
Beseda »budizem« je relativno nova. Prvič se je pojavila leta 1801 v britanskem slovarju Oxford English Dictionary (zapisana kot »boudhism«). Pred tem je bil tudi na zahodu budizem znan predvsem po izvornem imenu, buddha-dharma (»Budova dharma«).[21]
Poanta, bargo, poanta!?
Ne vidiš. Daj "poglej" še enkrat, ker tako slep pa že nisi.
vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Tisto stališče, da "si deli nekaj genov z psom" je odlično, samo ne vem, če se zaveda, da je po nekih raziskavah/stališčih v našem genomu samo 4% funkcionalnih genov in 8% genoma je virusnega izvora, torej 2x več. To veliko pove, kaj ne?
Veliko pove, ja. Tista siva zdrizasta snov med ušesi ima ogromno redundanco in neizkoriščen potencial. NNNP (Nič Nas Ne sme Presenetiti) …
Tista masa med ušesi je samo del celote. In ko si že v preteklosti, spomni se Trimčka: "Zdrav duh v zdravem telesu".
Latinsko se to sliši: 'In vino veritas', kajne?
Tako je! Govori iz kro(i)gle(a).
Iz krigla …
Tako je! OH skupine močneje vplivajo na star del možganov.
vojko napisal/-a:
Tako preprosta poved in vendar je težko ali skoraj nemogoče povedati pomene za posamezne besede, kaj šele pomen povedi.

Drži, a psiha in soma sta nerazdružljiv par. Na to nas je opozarjal tudi Siegmund.
Ja, mogoče je prebiral kakšne stare indijske knjige in tako prišel na idejo.
Dvomim.
vojko napisal/-a:
Življenje kar naprej preseneča, veš.
Vem. Bodočnost je negotova, vsaj od Heisenberga naprej …
To je posledica novega znanja, ki pa še ni razširjeno. Kompleksni sistemi so pač nestabilni in prilagajanje pač ni tako preprosto.
Seveda ni preprosto! Nagrada pa je hudičevo privlačna …
vojko napisal/-a:
Obstaja računalnik, obstajajo stroji in obstoj teh je še kako odvisen od nas, saj smo jih vendar mi kreirali, kaj ne? Stvari, ki obstajajo zaradi nas je veliko, kaj veliko, ogromno jih je, tako ogromno, da celo pozabljamo, da nismo krona stvarstva.
Smo krona evolucije; njen 'cilj' je povečevanje kompleksnosti. Metode za doseganje tega cilja nam je razkril Darwin, operacioniziral pa Dawkins&Co.
Lepo napreduješ!
In to vsak dan, v vsakem pogledu …

Pozabil si na entropijo, ki zmanjšuje kompleksnost.

Nisem. Ravno življenje je pojav, kjer se entropija lokalno in začasno zmanjšuje. Tudi to je genialna 'iznajdba' evolucije.

No ne vem, če je to ravno iznajdba evolucije, je pa življenje zagotovo "kljubovanje" entropiji.
Kdo drugi pa bi naj iznašel življenje in ga pripeljal do samozavedanja? Pa ja ne pomišljaš na tistih preroških 6 dni in počitek ter poležavanje v viseči mreži v nedeljo?!
Počakam, da pokažeš napako v mojem zgornjem izračunu in bova potem objektivno videla, kaj je bolj verjetno, "teden dni" ali pa 14 milijard let naključji!

vojko napisal/-a:
Res je, modeli, ki izhajajo na konceptu ponovljivosti in spoznavnosti, so orodje, ki bazira na matematiki, jeziku, ki je precej natančen. Napovedi so do neke mere precej natančne, tako natančne, da prepoznajo vpliv zamaha metuljevih kril za nastanek orkana! Vidiš, na koncu je vse odvisno od metulja, ali bo dež na nekem področju ali pa ne! Metulj o svojem vplivu seveda ne ve nič, ker če bi vedel ne bi letel!
No, tole z metuljevimi krili je rahlo pretiravanje, se ti ne zdi? Današnji modeli ne morejo predvideti niti dosti bolj vplivnih in energetsko intenzivnih začetnih pogojev na vremensko dogajanje. Tej poplavi podatkov in nelinearnim enačbam niso kos niti najhitrejši superračunalniki.
Ne, ni pretiravanje. Energija, ki je potrebna za končno sprožitev je zelo majhna in kako majhna je veš. Max te pozdravlja! Zamah metulja z krili sprosti veliko več energije kot pa je najmanjši paket energije, kaj ne?

vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Tako "kurimo", da smo segreli Zemljo. Le kdo bi si to mislil, da lahko povzročimo segrevanje Zemlje.
Ja, kdo bi si mislil. Trump&Co iz kluba IQ<90 pa tega sploh ne verjamejo. Zarota levičarjev, pravijo …
Ah, to nima neke povezave z IQ, bolj z potjo, torej miselnostjo in tako visok IQ lahko postane celo velik problem. Spomni se na Nurnberške procese in IQ voditeljev.
No, ja. Trump se ne more ravno pohvaliti z visokim IQ. Spomni se, kako se je hvalil, da je z odliko opravil zelo preprost test za ugotavljanje zgodnjih znakov demence … Baje so vsi psihologi v en glas trdili, da kaj takšnega še svoj živ dan niso videli pri kakšnem kognitivnem testu …
Ⓜ️uumi🕷️McBot 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🇪🇺@🏠3.5%🐟❄️🌊 on Twitter: "@atrupar He took a MoCA test: Montreal Cognitive Assessment for Dementia (Version 8.2 English). https://t.co/8ksG8GBTej" / Twitter
To ne vem, dejstvo pa je, da mu je IQ zadoščal, da je postal predsednik ene najmočnejših držav na svetu.
vojko napisal/-a:
To velja predvsem za razumevanje zelo kompleksnih sistemov, to velja za razumevanje sistemov za katere sploh nimamo intuicije, ki se ne izkazujejo s pomočjo linearne dinamike, torej, ki se ne odvijajo kot urni mehanizmi regularno v prihodnost temveč kot kompleksne trajektorije. Poincare!
Gotovo si mislila na Pierra, Pierra Laplaca, kaj?
Ne, Poincare je tisti, ki je proučeval problem treh teles v nebesni mehaniki in ugotovil, da stabilnost ni tako preprosta stvar. Zakaj meniš, da sem mislila na Laplaca?
Se opravičujem, mislil sem, da govoriš o Laplacovem demonu.

Ženski gramatikalni spol pa je bil nenameren lapsus linguae.
Aja, pa saj veš da je Maxwellov demon meni veliko bljižje!
vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Možgani so se torej prilagajali najdenemu svetu, v tem primeru pred kulturnemu svetu, in sicer tako, da so razvijali njihove kognitivne funkcije in sicer samo takšne kognitivne funkcije, ki so pomembne organizmu za preživetje.
Ja, to je to. Bistvo preživetja najsposobnejših.
Ne, ker če tako poveš, ko uporabiš besedo "najsposobnejših", je mogoče razumeti, da gre za tekmovanje,
Seveda gre za 'tekmovanje'! In to kakšno! Drugo mesto je izumrtje ne samo tvojih genov, ampak tudi cele vrste.
Ah, to je vulgarna interpretacija Darwina. Takšne interpretacije so pripeljale do evgenike, najhujše zablode človeštva, ki je prišla iz znanstvene skupnosti.

vojko napisal/-a:
da so cilji določeni,
Seveda so v evolucijskem smislu: preživetje sebičnih genov!
Joj, si potegnil levjesrčnega iz naftalina. Mogoče je čas, da še enkrat pogledaš tisti intervju z župnikom. Mogoče le uvidiš, kako je zmel v prah Richarda.

bargo napisal/-a:
31.8.2015 16:20
vojko napisal/-a:
Bargo napisal/-a: Torej poglej ponovno ta del Father George Coyne Interview (5/7) - Richard Dawkins in deli navdušenje z Dawkinsom, naj ti ne bo nerodno.
Coyne: "I'm getting very preachy I must admit ..."
Dawkins: "You have been totally fascinating ..."
Tudi jaz lahko delim navdušenje nad nekom v nekaterih rečeh (recimo uporabo logike, oratorstva, ipd.), s katerim se ne strinjam.
V kolikor lahko tole tvojo zgornjo poved razumem, sledi, da si lahko navdušen nad nestrinjanjem ali drugače povedano, navdušen si nad svojim prav, torej verjameš in zaupaš svoji veri. Pazi bilo je z malo napisano, kajti nad svojo VERO moraš biti navdušen, če ne si zunaj. Mimogrede, dobro te je na trenirala tvoja VERA. Drugače pa nisem pričakoval, da se boš vpisal v RKC, če je to sploh mogoče.
Father George Coyne: "That is that the whole theory of Darwin modernized with genetic mutation, natural selection, and all of that,
I think is the best scientific explanation we have of these origins that I spoke of.
"
vojko napisal/-a:
itd., vendar sam veš da ni tako! Ne gre za posameznike temveč vrste in njihovo prilagajanje na podlagi naključja in izbora.
Ja, to je za 'tekmovalce' v tej smrtonosni igri problem; ne vedo namreč, da sploh tekmujejo.
Pa saj ni čudno, da so Rimljani imeli gladiatorje! Ti predstavljaš Zemljo kot Kolosej. Joj, joj, mi smo res posrečene živali.
vojko napisal/-a:
Potem se pojavi človek in z njim človeštvo in začne se množično izumiranje vrst
No, takšnih množičnih izumrtij je bilo v geološki zgodovini doslej najmanj pet.( end-Ordovician, EOME; Late Devonian, FFME; end-Permian, EPME; end-Triassic, ETME; and end-Cretaceous, ECME). Izumrtja vrst, ki jih je povzročil človek, so zanemarljiva v primerjavi s temi množičnimi izumrtji, ko je bilo izbrisanih tudi več kot 90% vseh vrst.
Ja, samo mi izbrišemo najsposobnejše, bi dejal Vojko. Na koncu bomo izbrisali še sebe, brez da bi to sploh vedeli. Kajti mi smo veliko bolj ranljivi, kot pa recimo vodni medvedek! Kot posamezniki pa itak ne moremo preživeti, preživimo lahko samo kot večja skupnost.
vojko napisal/-a:
in tudi izbira na podlagi koristi za človeško družbo. Izbira je preprosta, preživijo samo lepi in dobri!
Mislim, da je ravno obratno (če misliš na prehrano): preživijo samo grdi (npr. varan ali komodoški zmaj) ali neužitni (npr. krastača, strupene živali, ipd.)
Lepi so za okras, dobri pa za v lonec. Žalostno, glede na velikost vesolja in edino živost, ki je zaenkrat samo na tem planetu.
Kako lahko preživijo prašiči, govedo, kokoši, ki jih gojimo 'za lonec'?
Tako, da jih gojimo! Joj, pa kaj je s teboj? Si ga preveč srebnil?
vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Iz radovednosti smo izdelali helikopter in ga poslali na Mars, da preverimo ali lahko leti tudi v tamkajšnjem zelo redkem ozračju. In človek težko verjame: "Deluje!". Naše kognitivne sposobnosti daleč presegajo namen golega preživetja in to je čudež, ki bi ga bilo potrebno pojasniti.
Se kar strinjam, ko gledam vsakodnevne posnetke marsovskega drona. Zadnjič je preletel 200m na višini 5m. Podobno kot brata Wright.
Vidiš, to je dejansko ogromen razkorak v naši družbi. Eni konstruirajo in izdelujejo letalne naprave za let na drugih planetih, drugi pa so polpismeni in skoraj brez možnosti za pridobivanje osnovnih znanj. Tehnološko razvita družba pa ne potrebuje več "mišic", niti več človeške natančne roke, ko pa prevzemajo dela roboti in kmalu tudi ne več določenih človeških umskih sposobnosti, ker to prevzema umetna inteligenca. Tega še Marx ni predvidel, kaj!?
Dobro povedano.
Stavim, da je tak napredek, če to sploh je (!), mogoč samo zaradi družbene ureditve - kapitalizma.
Mislim, da se ti je zareklo: "Stavim, da je tak napredek, če to sploh je (!), mogoč kljub družbeni ureditvi - kapitalizma."
Ne, moja trditev je pravilna. Mislim, da spet odstopaš od svojega razmišljanja? Kapitalizem je sinonim za svobodno in pošteno konkurenco, torej tekmovanje v proizvajanju dobrin za potrošnike in posledica tega tekmovanja je napredek v tehnologiji zaradi prepoznanja potreb in povečevanju učinkovitosti produkcije. V socializmu to ni mogoče, ker vse to počne veliki brat ali partijsko vodstvo in sicer plansko, urejeno. Kapitalizem je kompleksna tvorba, na nek način urejen kaos, torej veliko bližje naravnim procesom kot pa socializem.
vojko napisal/-a:
Začeli pa smo tako, da smo čredo bizonov s pomočjo ognja pregnali v prepad in potem pojedli enega ali dva in ta vzorec se še kar ohranja.
Tega načina lova ne poznam. Pa sem prebral celega Karla Maya …
Kot da bi se naš razvoj začel v času Karla Maya. Na zdravje, rukni še enega, ker ti itak ne več more škoditi.
vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:
Res pa je, da smo večino kreiranega, če ne že kar vse, "skopirali" iz obstoječega in malce preuredili ali pa "sestavili" na drugačen način.
Ne bi rekel, da 'večino'; kar nekaj naših artefaktov pa smo seveda 'skopirali'. Ampak kopiranje odličnega ni v bistvu nič slabega. Vprašaj Kitajce …
Seveda kopiranje ni samo po sebi slabo, nenazadnje je to znak inteligence. Zakaj bi odkrival "toplo vodo" pravijo!? Simulacija in/ali emulacija.
Točno tako. Emulacija.
Tako je in to je problem!
Zakaj?
Emulacija pomeni, da počneš stvari in ne veš zakaj oz. čemu to počneš. Človek brez smisla je kot ogenj brez svetlobe.

Odgovori