Čudeži in znanost

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

Vojku se je iztekel tedenski rok, ko ni uspel dokazati I. Newtonovega zakona.

Roman je odlično povedal, da se "Znanstvene teorije se ne dokazujejo ampak preizkušajo", kar je nedoločna oblika, ker se preizkušanje nikoli ne konča, razen, ko teorijo zavrnemo in jo lahko posledično omejimo na manjše področje veljavnosti. Shrinking scope ali krčenje njega obsega. :D

Saj nikoli ne izvemo, kdaj bo kakšen rezultat preizkusa neskladen s predvidevanji teorije in tako bo s tem enim samim rezultatom teorija ovržena. Bistvo znanstvenih teorij je torej v ovrgljivosti in ne možnosti dokazati jo. Karl Raimund te pozdravlja Vojko.

No amount of experimentation can ever prove me right; a single experiment can prove me wrong.
--.Albert Einstein.--


Vidiš sedaj Vojko moj, da "znanost" samo in samo predvideva, ker dokazati se ne da!? Obstoj naravnih zakonov je prav tako predvidevanje in ne gotovost, kot meni večina. Torej je podobnost z nekaterimi religijami kar velika, tudi tam se ne da dokazati nekaterih stvari. Čudeži in znanost imajo tako več skupnega kot si menil pred časom. :wink: Veliko znanstvenih teorij je tako čudež, če ne že kar vsaka. :roll:

Ribica iz Čudeži in znanost
Vojko: Tako razmišljaš samo pod predpostavko, da je bila najprej 'beseda', sicer je to čisti idealizem par excellence. Najprej je bil 'duh' (ki je baje 'vel nad vodami'), nato je ta duh ustvaril materijo, itd. Malo morgen, bargo!.
Bargo: Vidiš, stvar verjetja, bolje verovanja, ker ne moreš dokazati! :mrgreen: "Not even wrong"!


Vojko, tvoje izhodišče za temo čudeži in znanost, ki je bilo "čudež je kršitev splošno sprejetih in uveljavljenih naravnih zakonov ...", tako dobi povsem nov vidik. Čudež je bilo gibanje Merkurja za tistega, ki je Newtone zakone enačil z naravnimi! Hecno pa je, da se Merkur še danes giba čudežno, pač glede na Newtonove zakone.

Vojko: "Kot primer naravnih zakonov naj navedem le najbolj sankrosanktne, kot je zakon o ohranitvi energije/materije, vrtilnega/linearnega momenta"
Zakon o ohranitvi energije s prepoznavo pojava tuneliranja tudi ni več tako trden v času, kaj? O tem sva tudi že kako rekla, kaj ne?!

Že iz tega razloga nedokazljivosti znanstvenih teorij in dejanski večni negotovosti, smo vsi verniki, ker se nam stvari dozdevajo gotove, samo zato, ker so se do sedaj rezultati skladali s našimi pričakovanji in zato verjamemo in verujemo, da tako bo, ker je pač bilo.

To je sicer povsem logično verjetje, saj smo rezultat evolucije. Vera se kristalizira na podlagi prilagajanja, torej inteligence. Izziv za (v)ero pa so spremembe. :lol: In spremembe so nekatere naključne, nekatere pa vodene.

Bruce Springsteen - Drive All Night (The River Tour, Tempe 1980)
Vidiš ta pihne in traja!

To achieve great things, two things are needed: a plan, and not quite enough time.
--.Leonard Bernstein.--

smolejleo
Prispevkov: 1721
Pridružen: 3.3.2004 11:52
Kraj: celovec
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a smolejleo »


Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

Tina Turner - Better Be Good To Me
A prisoner of your love
Entangled in your web
Hot whispers in the night
I'm captured by your spell
Captured


Ribica iz Čudeži in znanost
Spot: Sočasno verjame, da obstaja "pogled od nikoder", ki je mogoče materialno-energetsko odvisen, ko pa govori o nastanku Prostora, Časa in to z ne materialnimi besedami in še to znotraj vesolja! Opazuje pa od zunaj, izven prostor-časa!

Bargo: Ideja objektivnosti kot od vseh subjektov neodvisno dostopna "realnost" je nesmiselna, kajti takrat dejansko ne bi mogli ničesar spoznati. Spoznavamo namreč kot subjekti! To pomeni, da, če bi objektivnost pomenila to kar lahko dosežemo/spoznamo neodvisno od spoznanja nas samih potem je ne bi bilo. In zato udari tale stara ideja objektivnosti zmeraj v skepticizem, torej v tezo, da ne moremo ničesar spoznati.

Vojko: Močan argument, moram priznati. To je variacija na večno temo razlike med subjektivnim in objektivnim pogledom na svet. Mohr (in seveda moja malenkost) je bil za objektivni pogled ...

Bargo: Pa naj še kdo reče da verjetje ni smiselna stava na resnico.

Vojko: Seveda je smiselna, pod pogojem, da gre za verjetje v naravne zakone ...

Bargo: Pa saj po definiciji drugega ni, kot pa je narava vse kar je, kar je bilo in kar bo! 5% naj bi poznali ostalo pa je očem skrito in duhu poznano!


I oughta think it's oh, so right
How we don't need to fight
We stand face to face
And you present your case


Leo, tale je zate! :)
STING & CHEB MAMI - DESERT ROSE

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
18.11.2021 1:42
Vojku se je iztekel tedenski rok, ko ni uspel dokazati I. Newtonovega zakona.

Roman je odlično povedal, da se "Znanstvene teorije se ne dokazujejo ampak preizkušajo", kar je nedoločna oblika, ker se preizkušanje nikoli ne konča, razen, ko teorijo zavrnemo in jo lahko posledično omejimo na manjše področje veljavnosti. Shrinking scope ali krčenje njega obsega.

Saj nikoli ne izvemo, kdaj bo kakšen rezultat preizkusa neskladen s predvidevanji teorije in tako bo s tem enim samim rezultatom teorija ovržena. Bistvo znanstvenih teorij je torej v ovrgljivosti in ne možnosti dokazati jo. Karl Raimund te pozdravlja Vojko.

No amount of experimentation can ever prove me right; a single experiment can prove me wrong.
--.Albert Einstein.--


Vidiš sedaj Vojko moj, da "znanost" samo in samo predvideva, ker dokazati se ne da!? Obstoj naravnih zakonov je prav tako predvidevanje in ne gotovost, kot meni večina. Torej je podobnost z nekaterimi religijami kar velika, tudi tam se ne da dokazati nekaterih stvari. Čudeži in znanost imajo tako več skupnega kot si menil pred časom. :wink: Veliko znanstvenih teorij je tako čudež, če ne že kar vsaka. :roll:

Ribica iz Čudeži in znanost
Vojko: Tako razmišljaš samo pod predpostavko, da je bila najprej 'beseda', sicer je to čisti idealizem par excellence. Najprej je bil 'duh' (ki je baje 'vel nad vodami'), nato je ta duh ustvaril materijo, itd. Malo morgen, bargo!.
Bargo: Vidiš, stvar verjetja, bolje verovanja, ker ne moreš dokazati! :mrgreen: "Not even wrong"!


Vojko, tvoje izhodišče za temo čudeži in znanost, ki je bilo "čudež je kršitev splošno sprejetih in uveljavljenih naravnih zakonov ...", tako dobi povsem nov vidik. Čudež je bilo gibanje Merkurja za tistega, ki je Newtone zakone enačil z naravnimi! Hecno pa je, da se Merkur še danes giba čudežno, pač glede na Newtonove zakone.

Vojko: "Kot primer naravnih zakonov naj navedem le najbolj sankrosanktne, kot je zakon o ohranitvi energije/materije, vrtilnega/linearnega momenta"
Zakon o ohranitvi energije s prepoznavo pojava tuneliranja tudi ni več tako trden v času, kaj? O tem sva tudi že kako rekla, kaj ne?!

Že iz tega razloga nedokazljivosti znanstvenih teorij in dejanski večni negotovosti, smo vsi verniki, ker se nam stvari dozdevajo gotove, samo zato, ker so se do sedaj rezultati skladali s našimi pričakovanji in zato verjamemo in verujemo, da tako bo, ker je pač bilo.

To je sicer povsem logično verjetje, saj smo rezultat evolucije. Vera se kristalizira na podlagi prilagajanja, torej inteligence. Izziv za (v)ero pa so spremembe. :lol: In spremembe so nekatere naključne, nekatere pa vodene.

Bruce Springsteen - Drive All Night (The River Tour, Tempe 1980)
Vidiš ta pihne in traja!

To achieve great things, two things are needed: a plan, and not quite enough time.
--.Leonard Bernstein.--
Koliko bi stavil v 'vero', da bo zakon gravitacije pri tvojem bilijontem skoku v jašek dvigala suspendiran in boš obvisel v zraku kot oni kojot nad prepadom? Koliko bi stavil v 'vero', da bo zakon o ohranitvi energije v ponedeljek nehal delovati in boš lahko na hitro izdelal perpetuum mobile in ga patentiral? :lol:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
21.11.2021 17:51
bargo napisal/-a:
18.11.2021 1:42
Vojku se je iztekel tedenski rok, ko ni uspel dokazati I. Newtonovega zakona.

Roman je odlično povedal, da se "Znanstvene teorije se ne dokazujejo ampak preizkušajo", kar je nedoločna oblika, ker se preizkušanje nikoli ne konča, razen, ko teorijo zavrnemo in jo lahko posledično omejimo na manjše področje veljavnosti. Shrinking scope ali krčenje njega obsega.

Saj nikoli ne izvemo, kdaj bo kakšen rezultat preizkusa neskladen s predvidevanji teorije in tako bo s tem enim samim rezultatom teorija ovržena. Bistvo znanstvenih teorij je torej v ovrgljivosti in ne možnosti dokazati jo. Karl Raimund te pozdravlja Vojko.

No amount of experimentation can ever prove me right; a single experiment can prove me wrong.
--.Albert Einstein.--


Vidiš sedaj Vojko moj, da "znanost" samo in samo predvideva, ker dokazati se ne da!? Obstoj naravnih zakonov je prav tako predvidevanje in ne gotovost, kot meni večina. Torej je podobnost z nekaterimi religijami kar velika, tudi tam se ne da dokazati nekaterih stvari. Čudeži in znanost imajo tako več skupnega kot si menil pred časom. :wink: Veliko znanstvenih teorij je tako čudež, če ne že kar vsaka. :roll:

Ribica iz Čudeži in znanost
Vojko: Tako razmišljaš samo pod predpostavko, da je bila najprej 'beseda', sicer je to čisti idealizem par excellence. Najprej je bil 'duh' (ki je baje 'vel nad vodami'), nato je ta duh ustvaril materijo, itd. Malo morgen, bargo!.
Bargo: Vidiš, stvar verjetja, bolje verovanja, ker ne moreš dokazati! :mrgreen: "Not even wrong"!


Vojko, tvoje izhodišče za temo čudeži in znanost, ki je bilo "čudež je kršitev splošno sprejetih in uveljavljenih naravnih zakonov ...", tako dobi povsem nov vidik. Čudež je bilo gibanje Merkurja za tistega, ki je Newtone zakone enačil z naravnimi! Hecno pa je, da se Merkur še danes giba čudežno, pač glede na Newtonove zakone.

Vojko: "Kot primer naravnih zakonov naj navedem le najbolj sankrosanktne, kot je zakon o ohranitvi energije/materije, vrtilnega/linearnega momenta"
Zakon o ohranitvi energije s prepoznavo pojava tuneliranja tudi ni več tako trden v času, kaj? O tem sva tudi že kako rekla, kaj ne?!

Že iz tega razloga nedokazljivosti znanstvenih teorij in dejanski večni negotovosti, smo vsi verniki, ker se nam stvari dozdevajo gotove, samo zato, ker so se do sedaj rezultati skladali s našimi pričakovanji in zato verjamemo in verujemo, da tako bo, ker je pač bilo.

To je sicer povsem logično verjetje, saj smo rezultat evolucije. Vera se kristalizira na podlagi prilagajanja, torej inteligence. Izziv za (v)ero pa so spremembe. :lol: In spremembe so nekatere naključne, nekatere pa vodene.

Bruce Springsteen - Drive All Night (The River Tour, Tempe 1980)
Vidiš ta pihne in traja!

To achieve great things, two things are needed: a plan, and not quite enough time.
--.Leonard Bernstein.--
Koliko bi stavil v 'vero', da bo zakon gravitacije pri tvojem bilijontem skoku v jašek dvigala suspendiran in boš obvisel v zraku kot oni kojot nad prepadom?
Temna energija, kot da si pozabil. Ta je tista, ki premaguje "gravitacijo". "Pospešuje" celotne galaksije, dragi moj Vojko. Saj veš, bolj kot so oddaljene od nas, hitreje se oddaljujejo. Človek bi dejal, da ravna prostor, tale temna energija!
vojko napisal/-a: Koliko bi stavil v 'vero', da bo zakon o ohranitvi energije v ponedeljek nehal delovati in boš lahko na hitro izdelal perpetuum mobile in ga patentiral?
Ta je lažja, vsako tuneliranje krši "zakon" o ohranitvi energije in vendar ni še nihče na podlagi te "kršitve" patentiral "perpetuum mobile". :wink:


Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Temna energija, kot da si pozabil. Ta je tista, ki premaguje "gravitacijo". "Pospešuje" celotne galaksije, dragi moj Vojko. Saj veš, bolj kot so oddaljene od nas, hitreje se oddaljujejo. Človek bi dejal, da ravna prostor, tale temna energija!
Poudarek je na 'celotne galaksije', my dear friend! Če učinka Einsteinove lambde ni čutiti znotraj kakšnih 100.000 svetlobnih let, je stava dobljena, kaj praviš? Sploh pa mi nisi odgovoril: Koliko bi stavil? 8)
vojko napisal/-a:Koliko bi stavil v 'vero', da bo zakon o ohranitvi energije v ponedeljek nehal delovati in boš lahko na hitro izdelal perpetuum mobile in ga patentiral?
Ta je lažja, vsako tuneliranje krši "zakon" o ohranitvi energije in vendar ni še nihče na podlagi te "kršitve" patentiral "perpetuum mobile".
Eh, moj bargo! Rokohitrstvo ti ne gre prav dobro, ker ga izvajaš v dobro osvetljenem laboratoriju in ti gledamo pod roke. Si pozabil na profesorja Plancka in njegov čas \(10^{-43}\)s? Znotraj tega intervala lahko ukradeš en TW energije, ampak če jo vrneš pred iztekom tega roka, NE GRE za kršitev zakona. :D
Imam tvoje soglasje? :wink:

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
22.11.2021 16:44
Temna energija, kot da si pozabil. Ta je tista, ki premaguje "gravitacijo". "Pospešuje" celotne galaksije, dragi moj Vojko. Saj veš, bolj kot so oddaljene od nas, hitreje se oddaljujejo. Človek bi dejal, da ravna prostor, tale temna energija!
Poudarek je na 'celotne galaksije', my dear friend! Če učinka Einsteinove lambde ni čutiti znotraj kakšnih 100.000 svetlobnih let, je stava dobljena, kaj praviš?
Teh 100.000 svetlobnih let je 946.080.000.000.000.000 km, če sem prav izračunal. Hublova konstanta pa je 70 (km/s)/Mpc in 1 megaparsec (3.09×10^19 km), torej sledi, da na tej predlagani razdalji je konstanta skoraj 700 m/s, kar je precej velika hitrost, kaj praviš.
vojko napisal/-a: Sploh pa mi nisi odgovoril: Koliko bi stavil? 8)
19! :lol:

vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:Koliko bi stavil v 'vero', da bo zakon o ohranitvi energije v ponedeljek nehal delovati in boš lahko na hitro izdelal perpetuum mobile in ga patentiral?
Ta je lažja, vsako tuneliranje krši "zakon" o ohranitvi energije in vendar ni še nihče na podlagi te "kršitve" patentiral "perpetuum mobile".
Eh, moj bargo! Rokohitrstvo ti ne gre prav dobro, ker ga izvajaš v dobro osvetljenem laboratoriju in ti gledamo pod roke. Si pozabil na profesorja Plancka in njegov čas \(10^{-43}\)s? Znotraj tega intervala lahko ukradeš en TW energije, ampak če jo vrneš pred iztekom tega roka, NE GRE za kršitev zakona.
Imam tvoje soglasje? :wink:
Ne, ker moraš opisati KAKO se dogaja "kraja". Te pa razumem, vsak zakon ima luknje, kaj ne pravnik!? :lol:

Veš, če nekaj "ni mogoče" in se izkaže za mogoče in je razlaga takšna kot si jo podal potem velja tole: "Vojko rabi samo en čudež, ker ostalo potem zna pojasniti." :D Drugače pa, nič časa in nekaj (neskončno) energije in lahko dobiš celotno vesolje in ne samo pojav, ko nek elektronček preskoči energijsko bariero. Werner Karl pušča pozdrave.

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

bargo napisal/-a:
22.11.2021 21:58
vojko napisal/-a:
22.11.2021 16:44
Temna energija, kot da si pozabil. Ta je tista, ki premaguje "gravitacijo". "Pospešuje" celotne galaksije, dragi moj Vojko. Saj veš, bolj kot so oddaljene od nas, hitreje se oddaljujejo. Človek bi dejal, da ravna prostor, tale temna energija!
Poudarek je na 'celotne galaksije', my dear friend! Če učinka Einsteinove lambde ni čutiti znotraj kakšnih 100.000 svetlobnih let, je stava dobljena, kaj praviš?
Teh 100.000 svetlobnih let je 946.080.000.000.000.000 km, če sem prav izračunal. Hublova konstanta pa je 70 (km/s)/Mpc in 1 megaparsec (3.09×10^19 km), torej sledi, da na tej predlagani razdalji je konstanta skoraj 700 m/s, kar je precej velika hitrost, kaj praviš.
vojko napisal/-a: Sploh pa mi nisi odgovoril: Koliko bi stavil? 8)
19! :lol:

vojko napisal/-a:
vojko napisal/-a:Koliko bi stavil v 'vero', da bo zakon o ohranitvi energije v ponedeljek nehal delovati in boš lahko na hitro izdelal perpetuum mobile in ga patentiral?
Ta je lažja, vsako tuneliranje krši "zakon" o ohranitvi energije in vendar ni še nihče na podlagi te "kršitve" patentiral "perpetuum mobile".
Eh, moj bargo! Rokohitrstvo ti ne gre prav dobro, ker ga izvajaš v dobro osvetljenem laboratoriju in ti gledamo pod roke. Si pozabil na profesorja Plancka in njegov čas \(10^{-43}\)s? Znotraj tega intervala lahko ukradeš en TW energije, ampak če jo vrneš pred iztekom tega roka, NE GRE za kršitev zakona.
Imam tvoje soglasje? :wink:
Ne, ker moraš opisati KAKO se dogaja "kraja". Te pa razumem, vsak zakon ima luknje, kaj ne pravnik!? :lol:

Veš, če nekaj "ni mogoče" in se izkaže za mogoče in je razlaga takšna kot si jo podal potem velja tole: "Vojko rabi samo en čudež, ker ostalo potem zna pojasniti." :D Drugače pa, nič časa in nekaj (neskončno) energije in lahko dobiš celotno vesolje in ne samo pojav, ko nek elektronček preskoči energijsko bariero. Werner Karl pušča pozdrave.
Lahko razložiš tole energetsko knjigovodstvo tudi takole. Si šef trezorja velike banke. Ob 18.00 v petek se banka zapira in se ponovno odpira v ponedeljek ob 9.00. Če v petek tik pred zaprtjem odneseš iz trezorja okrogel milijonček in ga vrneš v ponedeljek pred 9.00, se knjigovodstvo ujema. Nihče ne bo opazil manjka. Ti pa si dva dni razpolagal z ukradenim milijonom.

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
25.11.2021 0:15
bargo napisal/-a:
22.11.2021 21:58
vojko napisal/-a:
22.11.2021 16:44


Poudarek je na 'celotne galaksije', my dear friend! Če učinka Einsteinove lambde ni čutiti znotraj kakšnih 100.000 svetlobnih let, je stava dobljena, kaj praviš?
Teh 100.000 svetlobnih let je 946.080.000.000.000.000 km, če sem prav izračunal. Hublova konstanta pa je 70 (km/s)/Mpc in 1 megaparsec (3.09×10^19 km), torej sledi, da na tej predlagani razdalji je konstanta skoraj 700 m/s, kar je precej velika hitrost, kaj praviš.
vojko napisal/-a: Sploh pa mi nisi odgovoril: Koliko bi stavil?
19!

vojko napisal/-a:

Eh, moj bargo! Rokohitrstvo ti ne gre prav dobro, ker ga izvajaš v dobro osvetljenem laboratoriju in ti gledamo pod roke. Si pozabil na profesorja Plancka in njegov čas \(10^{-43}\)s? Znotraj tega intervala lahko ukradeš en TW energije, ampak če jo vrneš pred iztekom tega roka, NE GRE za kršitev zakona.
Imam tvoje soglasje? :wink:
Ne, ker moraš opisati KAKO se dogaja "kraja". Te pa razumem, vsak zakon ima luknje, kaj ne pravnik!? :lol:

Veš, če nekaj "ni mogoče" in se izkaže za mogoče in je razlaga takšna kot si jo podal potem velja tole: "Vojko rabi samo en čudež, ker ostalo potem zna pojasniti." Drugače pa, nič časa in nekaj (neskončno) energije in lahko dobiš celotno vesolje in ne samo pojav, ko nek elektronček preskoči energijsko bariero. Werner Karl pušča pozdrave.
Lahko razložiš tole energetsko knjigovodstvo tudi takole. Si šef trezorja velike banke. Ob 18.00 v petek se banka zapira in se ponovno odpira v ponedeljek ob 9.00. Če v petek tik pred zaprtjem odneseš iz trezorja okrogel milijonček in ga vrneš v ponedeljek pred 9.00, se knjigovodstvo ujema. Nihče ne bo opazil manjka. Ti pa si dva dni razpolagal z ukradenim milijonom.
Ne vem če. Veš, to me veliko bolj spominja na delovanje naših bank, kot pa na "tuneliranje". Posledice tega pa so bile dokapitalizacije! :)
Ne more nekaj nositi brez da bi trosil oz. nekaj izgubil!

Problem je "tale", ki vzame da bi vračal in pa od kod vzame, ker "banka" je vse kar je in tudi on je torej del banke, tega ne smeš pozabiti. :wink: Potem pa še, povej mi eno banko, ki ne zaračuna obresti, četudi so negativne? :roll:


V bistvu mi ne poznamo ničesar kar bi se ohranjalo, kaj ne!? Še svetloba na poti izgublja?!

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Ne vem če. Veš, to me veliko bolj spominja na delovanje naših bank, kot pa na "tuneliranje". Posledice tega pa so bile dokapitalizacije!
To je res. Ampak poznamo pa tudi v finačno-monetarnem sistemu 'tuneliranje'! D O B E S E D N O tuneliranje denarja skozi zaprta vrata gotovinskega trezorja. Imaš 24 ur časa, da ga pogruntaš! :D
Ne more nekaj nositi brez da bi trosil oz. nekaj izgubil!
Za gotovino to ne drži.
Problem je "tale", ki vzame da bi vračal in pa od kod vzame, ker "banka" je vse kar je in tudi on je torej del banke, tega ne smeš pozabiti.


V zelo ozkem finančnem pomenu pomeni denar v trezorju banke pravno obliko terjatev deponentov do banke. Poglej, kaj piše na tem bankovcu! ""I promise …."

Slika
Potem pa še, povej mi eno banko, ki ne zaračuna obresti, četudi so negativne?
Je ni …
V bistvu mi ne poznamo ničesar kar bi se ohranjalo, kaj ne!? Še svetloba na poti izgublja?!
Ravno obratno, bargo moj! VSE se ohranja – torej materija/energija. Spreminja se le oblika. Saj veš: zakon o ohranitvi … :D

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

vojko napisal/-a:
25.11.2021 19:21
Ne vem če. Veš, to me veliko bolj spominja na delovanje naših bank, kot pa na "tuneliranje". Posledice tega pa so bile dokapitalizacije!
To je res. Ampak poznamo pa tudi v finačno-monetarnem sistemu 'tuneliranje'! D O B E S E D N O tuneliranje denarja skozi zaprta vrata gotovinskega trezorja. Imaš 24 ur časa, da ga pogruntaš!
Če imajo vrata trezorja linico ali pa je "denar" samo informacija na kakšnem mediju ali v mediju potem bi šlo. :roll:
vojko napisal/-a:
Ne more nekaj nositi brez da bi trosil oz. nekaj izgubil!
Za gotovino to ne drži.
Pa še kako drži, temu rečemo inflacija ali pa deflacija.
vojko napisal/-a:
Problem je "tale", ki vzame da bi vračal in pa od kod vzame, ker "banka" je vse kar je in tudi on je torej del banke, tega ne smeš pozabiti.


V zelo ozkem finančnem pomenu pomeni denar v trezorju banke pravno obliko terjatev deponentov do banke. Poglej, kaj piše na tem bankovcu! ""I promise …."

Slika

Tako ja, denar je samo neke vrste obljuba s potencialom, če se držimo pravil, ki smo si jih kot družba zamislili.
vojko napisal/-a:
Potem pa še, povej mi eno banko, ki ne zaračuna obresti, četudi so negativne?
Je ni …
Dobro.
vojko napisal/-a:
V bistvu mi ne poznamo ničesar kar bi se ohranjalo, kaj ne!? Še svetloba na poti izgublja?!
Ravno obratno, bargo moj! VSE se ohranja – torej materija/energija. Spreminja se le oblika. Saj veš: zakon o ohranitvi … :D
Vidiš, to je spet vera, ki je celo omogočila odkritje nevtrinov. Pauli pušča pozdrave. Posledica tega verovanja je tudi, da se ohranjajo informacije, ki so zapisane ali se zapisujejo v energijo. :wink: Torej, ko enkrat si, ne moreš več ne biti, tudi če te spustijo skozi dimnik! :lol:

Mogoče je čas, da si ponovno pogledaš debato med Father George Coyne in Richard Dawkins mogoče boš tokrat uvidel, kar si pred leti spregledal. :lol:

Ribica iz Čudeži in znanost
Coyne: "I'm getting very preachy I must admit ..."
Dawkins: "You have been totally fascinating ..."

Roman
Prispevkov: 6598
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a Roman »

vojko napisal/-a:
25.11.2021 19:21
Potem pa še, povej mi eno banko, ki ne zaračuna obresti, četudi so negativne?
Je ni …
"Islamske banke se razlikujejo od tradicionalnih bank po načelih poslovanja šeriatskega prava oziroma po šeriatskih zakonih, po katerih celotno bančništvo posluje. Ta načela prepovedujejo kakršnokoli poslovanje z obrestmi, poslovanje s svinjino, alkoholom, igrami na srečo, orožjem."
Vir: Gentian Emini, Islamsko bančništvo v primerjavi s tradicionalnim bančništvom, diplomski projekt
https://dk.um.si/Dokument.php?id=105790&dn=

Uporabniški avatar
bargo
Prispevkov: 8300
Pridružen: 3.11.2004 22:41

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a bargo »

Roman napisal/-a:
26.11.2021 12:58
vojko napisal/-a:
25.11.2021 19:21
Potem pa še, povej mi eno banko, ki ne zaračuna obresti, četudi so negativne?
Je ni …
"Islamske banke se razlikujejo od tradicionalnih bank po načelih poslovanja šeriatskega prava oziroma po šeriatskih zakonih, po katerih celotno bančništvo posluje. Ta načela prepovedujejo kakršnokoli poslovanje z obrestmi, poslovanje s svinjino, alkoholom, igrami na srečo, orožjem."
Vir: Gentian Emini, Islamsko bančništvo v primerjavi s tradicionalnim bančništvom, diplomski projekt
https://dk.um.si/Dokument.php?id=105790&dn=
Zanimivo. Hvala Roman. :)

Uporabniški avatar
vojko
Prispevkov: 11767
Pridružen: 29.5.2004 15:18
Kraj: LIMBUŠ
Kontakt:

Re: Čudeži in znanost

Odgovor Napisal/-a vojko »

Roman napisal/-a:
26.11.2021 12:58
vojko napisal/-a:
25.11.2021 19:21
Potem pa še, povej mi eno banko, ki ne zaračuna obresti, četudi so negativne?
Je ni …
"Islamske banke se razlikujejo od tradicionalnih bank po načelih poslovanja šeriatskega prava oziroma po šeriatskih zakonih, po katerih celotno bančništvo posluje. Ta načela prepovedujejo kakršnokoli poslovanje z obrestmi, poslovanje s svinjino, alkoholom, igrami na srečo, orožjem."
Vir: Gentian Emini, Islamsko bančništvo v primerjavi s tradicionalnim bančništvom, diplomski projekt
https://dk.um.si/Dokument.php?id=105790&dn=
To drži samo načeloma. Res Koran prepoveduje obresti pri posojanju denarja, toda hinavci kot so, so tudi tu bankirji zaobšli to versko prepoved z "ruses and subterfuges to conceal interest". Bistvo teh poskusov izogibanja koranske dogme je v spodnjem odstavku:

However, it has also been criticized for failing to develop profit and loss sharing or more ethical modes of investment promised by early promoters,[15] and instead selling banking products[16] that "comply with the formal requirements of Islamic law",[17] but use "ruses and subterfuges to conceal interest",[18] and entail "higher costs, bigger risks"[19] than conventional (ribawi) banks.
https://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_b ... nd_finance

Odgovori