Ali ima enostavno nihalo (gravitacijsko/gugalnica) fazo?

Prapok, vesolje, kozmologija, črne luknje...
Odgovori
ImposibleMe
Prispevkov: 5
Pridružen: 21.10.2014 1:50

Ali ima enostavno nihalo (gravitacijsko/gugalnica) fazo?

Odgovor Napisal/-a ImposibleMe »

Ali ima nihalo, gravitacijsko nihalo (gugalnica) le resonančno frekvenco nihanja, pri kateri če vzburjamo nihalo ta niha v največjo amplitudo. Ali ima tudi fazo?
Oz kako naj prijatelju argumentirano razložim to da gugalnica nima faze in da če sedimo na gugalnici ter premikamo noge, z neko frekvenco, da bo gugalnica najbolj nihala če bomo noge premikalo z resonančno frekvenco gugalnice, in da ni odvisno od faze?

Skratka da faza z katero začnemo premikati noge, nima vpliva na aplitudo nihanja gugalnice po dovolj dolgem času, temveč le frekvenca?

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Ali ima enostavno nihalo (gravitacijsko/gugalnica) fazo?

Odgovor Napisal/-a derik »

Seveda je amplituda nihanja odvisna od faze nihanja nog, saj če so noge v protifazi, se gugalnica počasi ustavi.

ImposibleMe
Prispevkov: 5
Pridružen: 21.10.2014 1:50

Re: Ali ima enostavno nihalo (gravitacijsko/gugalnica) fazo?

Odgovor Napisal/-a ImposibleMe »

Ja to že če gugalnica že prej niha.
Vendar ali ne nato spet pospeši?

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Ali ima enostavno nihalo (gravitacijsko/gugalnica) fazo?

Odgovor Napisal/-a derik »

Ne pospeši, če je ne poganjaš.

ImposibleMe
Prispevkov: 5
Pridružen: 21.10.2014 1:50

Re: Ali ima enostavno nihalo (gravitacijsko/gugalnica) fazo?

Odgovor Napisal/-a ImposibleMe »

derik napisal/-a:Ne pospeši, če je ne poganjaš.
Ja ti premikaš noge z neko frekvenco, če je v proti fazi z predhodnim nihanjem gugalnice se bo začela ustavljat nato ko se bo ustavila, če z nogami še vedno nihaš bo gubalnica začela spet nihat,koliko bo zanihala je odvisno od tega z kakšno frekvenco premikaš noge.

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Ali ima enostavno nihalo (gravitacijsko/gugalnica) fazo?

Odgovor Napisal/-a derik »

Če se hočeš poganjati, morajo noge biti v fazi z nihalom, to pa so lahko le, če frekvenco prilagajaš nihalu. Frekvenca nihala se spreminja in je odvisna od dolžine nihala in amplitude, ta pa od tega, kako močno se poganjaš.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Ali ima enostavno nihalo (gravitacijsko/gugalnica) fazo?

Odgovor Napisal/-a shrink »

Pri vsiljenem harmoničnem nihanju je amplituda odvisna od vzbujevalne frekvence, o čemer priča resonančna krivulja.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Ali ima enostavno nihalo (gravitacijsko/gugalnica) fazo?

Odgovor Napisal/-a shrink »

derik napisal/-a:Če se hočeš poganjati, morajo noge biti v fazi z nihalom, to pa so lahko le, če frekvenco prilagajaš nihalu. Frekvenca nihala se spreminja in je odvisna od dolžine nihala in amplitude, ta pa od tega, kako močno se poganjaš.
Pri majhnih odmikih je vpliv začetne amplitude na frekvenco zanemarljiv, drugače pa ni nobene potrebe po prilagajanju frekvence nihalu, če je le vzbujanje harmonično.

ImposibleMe
Prispevkov: 5
Pridružen: 21.10.2014 1:50

Re: Ali ima enostavno nihalo (gravitacijsko/gugalnica) fazo?

Odgovor Napisal/-a ImposibleMe »

derik napisal/-a:Če se hočeš poganjati, morajo noge biti v fazi z nihalom, to pa so lahko le, če frekvenco prilagajaš nihalu. Frekvenca nihala se spreminja in je odvisna od dolžine nihala in amplitude, ta pa od tega, kako močno se poganjaš.
Nihalo ima konstantno dolžino (če privzamemo da je vrvica iz togega in ne elastičnega materiala).

Kaj pa se zgodi če začneš noge premikat z neko frekvenco katera je resonančna frekvenca nihala in se ne oziraš na fazo.
Ter če ima nihalo neko lastno fazo kje bi naj bila ta zapisana oz izračunamo iz geometrije nihala?

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Ali ima enostavno nihalo (gravitacijsko/gugalnica) fazo?

Odgovor Napisal/-a derik »

shrink napisal/-a:
derik napisal/-a:Če se hočeš poganjati, morajo noge biti v fazi z nihalom, to pa so lahko le, če frekvenco prilagajaš nihalu. Frekvenca nihala se spreminja in je odvisna od dolžine nihala in amplitude, ta pa od tega, kako močno se poganjaš.
Pri majhnih odmikih je vpliv začetne amplitude na frekvenco zanemarljiv, drugače pa ni nobene potrebe po prilagajanju frekvence nihalu, če je le vzbujanje harmonično.
Jaz sem nalogo razumel tako, da je cilj doseči čim večjo amplitudo, kar se posreči v resonanci. Če vnaprej ne poznamo resonančne frekvence, se je treba nanjo uglasiti. Ko smo enkrat pri velikih amplitudah, je pa nihajni čas večji oz. resonančna frekvenca je manjša, kot na začetku, zato se je treba spet prilagoditi. A se motim?
ImposibleMe napisal/-a:Ter če ima nihalo neko lastno fazo kje bi naj bila ta zapisana oz izračunamo iz geometrije nihala?
Govoriti o fazi je smiselno samo, če imaš dve nihanji z isto frekvenco (no, mogoče tudi cel mnogokratnik). Nihalo nima faze.
ImposibleMe napisal/-a:Kaj pa se zgodi če začneš noge premikat z neko frekvenco katera je resonančna frekvenca nihala in se ne oziraš na fazo.
O fazi je smiselno govoriti le, če nihalo že niha. Vseeno je, s kakšno fazo začneš, če le vztrajaš pri isti, ker se bo gugalnica sama prilagodila.

ImposibleMe
Prispevkov: 5
Pridružen: 21.10.2014 1:50

Re: Ali ima enostavno nihalo (gravitacijsko/gugalnica) fazo?

Odgovor Napisal/-a ImposibleMe »

Ja to se tudi meni zdi najbolj logično... sej zato mi ni bilo jasno, kako bi lahko neko nihalo imelo fazo, katera bi bila konstrukcijska lastnost tega nihala.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Ali ima enostavno nihalo (gravitacijsko/gugalnica) fazo?

Odgovor Napisal/-a shrink »

derik napisal/-a:Jaz sem nalogo razumel tako, da je cilj doseči čim večjo amplitudo, kar se posreči v resonanci. Če vnaprej ne poznamo resonančne frekvence, se je treba nanjo uglasiti. Ko smo enkrat pri velikih amplitudah, je pa nihajni čas večji oz. resonančna frekvenca je manjša, kot na začetku, zato se je treba spet prilagoditi. A se motim?
Resonanca je stanje, ko je vsiljena frekvenca enaka lastni. Lastna frekvenca je pri linearnih sistemih odvisna samo od njihovih lastnosti in ne od začetnih pogojev ali od vhodnih spremenljivk (inputa).

derik
Prispevkov: 2044
Pridružen: 6.3.2010 9:04

Re: Ali ima enostavno nihalo (gravitacijsko/gugalnica) fazo?

Odgovor Napisal/-a derik »

shrink napisal/-a:
derik napisal/-a:Jaz sem nalogo razumel tako, da je cilj doseči čim večjo amplitudo, kar se posreči v resonanci. Če vnaprej ne poznamo resonančne frekvence, se je treba nanjo uglasiti. Ko smo enkrat pri velikih amplitudah, je pa nihajni čas večji oz. resonančna frekvenca je manjša, kot na začetku, zato se je treba spet prilagoditi. A se motim?
Resonanca je stanje, ko je vsiljena frekvenca enaka lastni. Lastna frekvenca je pri linearnih sistemih odvisna samo od njihovih lastnosti in ne od začetnih pogojev ali od vhodnih spremenljivk (inputa).
A je gugalnica nelinearni sistem?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Ali ima enostavno nihalo (gravitacijsko/gugalnica) fazo?

Odgovor Napisal/-a shrink »

derik napisal/-a:
shrink napisal/-a:
derik napisal/-a:Jaz sem nalogo razumel tako, da je cilj doseči čim večjo amplitudo, kar se posreči v resonanci. Če vnaprej ne poznamo resonančne frekvence, se je treba nanjo uglasiti. Ko smo enkrat pri velikih amplitudah, je pa nihajni čas večji oz. resonančna frekvenca je manjša, kot na začetku, zato se je treba spet prilagoditi. A se motim?
Resonanca je stanje, ko je vsiljena frekvenca enaka lastni. Lastna frekvenca je pri linearnih sistemih odvisna samo od njihovih lastnosti in ne od začetnih pogojev ali od vhodnih spremenljivk (inputa).
A je gugalnica nelinearni sistem?
Za velike odmike od ravnovesne lege vsekakor.

Odgovori