Fizika

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Odgovori
Jan14
Prispevkov: 20
Pridružen: 20.2.2016 17:11

Re: Fizika

Odgovor Napisal/-a Jan14 »

Še postopek reševanja. Upam, da se vidi dovolj dobro. Iščem pa hitrost v vodoravni cevi in max višino na izstopu. Hitrost izračunam po Bernoulliju s pomočjo točk 1 in 3, kjer v točki 1 predpostavim začetno hitrost 0 m/s.
Priponke
naloga.jpg
naloga.jpg (25.27 KiB) Pogledano 10249 krat

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Fizika

Odgovor Napisal/-a shrink »

Vidi se slabo, tako da ne morem komentirati rešitve.

Drugače pa ja, treba je uporabiti Bernoullijevo enačbo in to ne samo enkrat. Že prvič za računanje hitrosti pri izhodu iz tanka v cev, nato za računanje hitrosti na koncu navpične cevi, pred šobo. Za hitrost iz šobe je potem treba uporabiti kontinuitetno enačbo:

\(S\cdot v =\mathrm{~konst.}\)

Nazadnje je treba še enkrat uporabiti Bernoullijevo enačbo za izračun višine curka.

Jan14
Prispevkov: 20
Pridružen: 20.2.2016 17:11

Re: Fizika

Odgovor Napisal/-a Jan14 »

Najbolj me muči hitrost v vodoravnem delu cevi, vse ostalo, bi bilo enostavno in me zanima, če je sledeči postopek pravi. Hitrosti v2 nisem v celoti izrazil, ker me bolj zanima, če sem enačbo pravilno nastavil.

Hvala
Priponke
rešitev.jpg
rešitev.jpg (45.63 KiB) Pogledano 9985 krat

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Fizika

Odgovor Napisal/-a shrink »

Spet se ne vidi dobro, saj niti indeksov ne razberem. Predlagam, da vsaj enačbo, ki te zanima, zapišeš v LaTeX sintaksi, recimo za splošno Bernoullijevo enačbo uporabiš kodo:

Koda: Izberi vse

[latex]\displaystyle p_1+\rho g h_1 +\frac{\rho v_1^2}{2} = p_2+\rho g h_2 +\frac{\rho v_2^2}{2}[/latex]
ki ti generira:

\(\displaystyle p_1+\rho g h_1 +\frac{\rho v_1^2}{2} = p_2+\rho g h_2 +\frac{\rho v_2^2}{2}\)

pikapoka
Prispevkov: 18
Pridružen: 17.2.2020 12:53

Re: Fizika

Odgovor Napisal/-a pikapoka »

Jan14 napisal/-a:
28.8.2021 20:36
Najbolj me muči hitrost v vodoravnem delu cevi, vse ostalo, bi bilo enostavno in me zanima, če je sledeči postopek pravi. Hitrosti v2 nisem v celoti izrazil, ker me bolj zanima, če sem enačbo pravilno nastavil.

Hvala
Na tej sliki je veliko nečitljivih podatkov... popravi, da se bo bolje videlo in bomo pomagal.

Jan14
Prispevkov: 20
Pridružen: 20.2.2016 17:11

Re: Fizika

Odgovor Napisal/-a Jan14 »

Pozdravljeni, potreboval bi vašo pomoč pri nalogi, ker sploh ne vem, kako se lotiti zadeve.
Telo mase 15 kg se giblje s hitrostjo 3 m/s, ko začne v smeri gibanja delovati sila 50 N. Po kolikšni poti se hitrost telesa poveča na 7 m/s?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Fizika

Odgovor Napisal/-a shrink »

Iz sile in mase izračunaš pospešek, nato pa uporabiš kinematično zvezo, ki povezuje začetno in končno hitrost s pospeškom in potjo.

Odgovori