Kemija naloga

Ko tudi učitelj ne more pomagati...
Anya
Prispevkov: 166
Pridružen: 13.5.2009 16:14

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a Anya »

Aniviller napisal/-a:Uh, tole vprasanje je bolj odvisno od tega kako natancno meris. Naceloma se gostota pri mesanju spreminja. Koliko je tega efekta, je odvisno od primera do primera, kar se ponavadi kar bere iz tabel, ki jih je nekdo pac izmeril. Ce skupaj zlijes dve razlicni snovi, skupni volumen ne bo vec vsota posameznih volumnov.

So pa ti efekti ponavadi zelo majhni in za primer tele naloge je bilo sigurno misljeno da predpostavljas da tega efekta ni. Torej samo izracunas koliko je cistega peroksida v prvi raztopini in potem obrnes racun in pogledas koliksen volumen raztopine bi bil, ce bi hoteli imeti 10%. Iz razlike potem izves koliko vode dodat.

Ja, ok. V bistvu imamo to nalogo pri vaji, kjer si bomo mogli sami pripraviti 10mL 10% raztopine iz 15%. Torej tvoj izračun potem velja, da bi toliko vode dodala k moji prvotni raztopini in bi potem vso razredčila?..Jaz pa ne smem vse razredčiti. Torej jaz hočem izračunati določen volumen 15% raztopine, ki bi ga potem prelila v drugo čašo in dolila določeno količino vode, da bi potem moja nova raztopina imela skupen volumen 10mL in bila 10% raztopina? ..S tem, da nam je profesorca že prej rekla, da volumnov ne smemo seštevati...
A se to torej da kako izračunati ( s tem, da si seveda lahko začetno dano raztopino stehtamo, in lahko izračunamo koliko je g čistega peroksida... pa potem naprej?

rien
Prispevkov: 10
Pridružen: 16.10.2011 14:03

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a rien »

Jurij napisal/-a:
3. Najprej dodaš vodo; v vodi se raztopi samo fenol, ki je kisel, ostala sta precej nepolarna. sedaj pa ločitev benzena in propanona: gotovo bo propanon tisti, ki bo reagiral, saj je benzen izjemno nereaktiven zaradi svoje zgradbe, propanon pa po drugi strani vsebuje O, ki je z dvojno vezjo vezan na C, torej se na njem nabere precej negativnega naboja; pri pouku ste verjetno povedali o ravnovesju med ketoni in enoli - ta negativen naboj pritegne H z nekega sosednega C-ja, dobimo hidroksi skupino, zraven pa dvojno vez C-C. torej je zaradi ravnovesja z enolom (ki je alkohol) naš keton nagnjen h kislosti, zato bo reagiral z NaOH.
Delež enola v ketonih je na splošno smešno majhen (približno 99,9 %), zato se tudi pri reakcijah, kot je aldolna koncenzacija, kjer je zaželjena čim večja koncentracija enola, dodajo močnejše baze, kot je npr. LDA z izjemno nizkim pKb. Tukaj si s 5 % raztopino NaOH komaj kaj pomagaš, izkoristek takšnega postopka bi bil zelo majhen. Zato predlagam sledeč postopek: najprej dodaj raztopino NaOH, kar bo raztopilo v vodi fenol (oz. natrijev fenolat, če sem bolj korekten) in aceton. Benzen je v vodi tako malo topen, da bo zadostovala ločitev z lijem ločnikom. Dobljeno bazično raztopino nakisaš, da izpade fenol, ki je v vodi nekoliko slabše topen. Zmes aceton/preostanek pa brez problema ločiš s frakcionirano destilacijo.
Glede peroksida predlagam naslednji postopek; najprej stehtaj raztopino in izračunaj maso H2O2 ter gostoto raztopine (ki bi morala biti okoli 1 g/ml, glede na to da je, vsaj po podatkih na internetu, gostota 30 % H2O2 okoli 1,1 g/ml). Zadevo lepo oblikuješ v 2 enačbi :

\(\frac{m' w'}{m'+ m_{(dod.)}} = w\)

in

\(\frac{m'}{\rho '} + \frac{m_{(dod)}}{\rho_{(vode)}} = V\)

(z ' sem označil vrednosti za vzorec prve raztopine (w' je torej 0,15, w' je 0,10, V je 10 ml), m(dod.) pa predstavlja maso (oz. številčno volumen) vzorcu dodane vode )

Iz tega izračunaš m' (in posledično V') ter m(dod.).

ps: upam, da zgoraj vse štima. Če kaj ni v redu, me prosim opozorite. :)

Lisjak
Prispevkov: 25
Pridružen: 23.11.2010 21:12

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a Lisjak »

Mene zanima, zakaj če mamo neko število delcev v posodi( npr. C in O), pa k poteče reakcija v (CO2), se sprošča toplota, pri konstantnem volumnu.

rien
Prispevkov: 10
Pridružen: 16.10.2011 14:03

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a rien »

Ne razumem te čisto točno. Lahko malo bolj konkretno napišeš, kaj pravzaprav želiš? ;)

kabum
Prispevkov: 6
Pridružen: 27.12.2010 20:34

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a kabum »

Zanima ga in tudi mene, kako to da pri reakciji C z O (->CO2) ostane volumen konstanten, čeprav se toplota odda?

rien
Prispevkov: 10
Pridružen: 16.10.2011 14:03

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a rien »

Konstanten volumen je samo, če privzamemo, da je CO2 idealni plin in zanemarimo volumen trdnega C na začetku in predpostavimo enake pogoje za reaktante in produkte (T in P). Drugače pa mislim, da sta zamenjala toploto s temperaturo, kar niti pod razno ni enako. :wink:

katja.r
Prispevkov: 1
Pridružen: 21.11.2011 22:01

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a katja.r »

prosila bi za pomoč pri tej kemijski nalogi. zmešamo 1,00L vode KCl in 400g 2,50% raztopine KCl. odparimo 235g vode. kolikšen je masni delež v dobljeni raztopini?

rien
Prispevkov: 10
Pridružen: 16.10.2011 14:03

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a rien »

Za začetek izračunaj masni delež KCl v prvi raztopini (tista, ki jo dobiš ob mešanju 400 g raztopine KCl in 1 kg vode), tako da najprej izračunaš maso KCl in jo deliš z 1400 g (1000 g je masa enega litra vode).
Ker se med izparevanjem masa topljenca ne spreminja, lahko potem zapišeš:

\(\frac{w_1 * m_r_^1}{m_r_^2}}=w_2\)

mr2 = 1165 g (1400 - 235), m1 je 1400 g in w1 je masni delež, ki bi ga moral že na začetku izračunati. :wink:

Anya
Prispevkov: 166
Pridružen: 13.5.2009 16:14

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a Anya »

Zanima me nekaj v zvezi glede pH soli....

NaCl bimoral imeti pH 7, ker je sestavljen iz močne kisline in močne baze.... Vendar pa je pH tudi odvisen od koncentracije ali? Torej delali smo poskus, kjer smo izmerili pH 0,1M, 0,01M in 0,001M raztopini NaCl, kjer smo izmerili vedno bolj kisel pH...Kako bi torej to razložili (že res, da je lahko razlog nenatančna priprava raztopine), kaj pa drugi razlogi? Na nekem angleškem forumu sem prebrala, da v resnici NaCl reagira rahlo kislo v vodni raztopini, vendar nisem točno razumela zakaj? Tu je link: http://www.chemicalforums.com/index.php?topic=19886.0

rien
Prispevkov: 10
Pridružen: 16.10.2011 14:03

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a rien »

No, seveda je možno, da se tvorijo razne psevdomolekule, ampak menim, da to ne bi smelo preveč vplivati na pH raztopine. Za kakšne razlike v pHju pa je tu šlo?

Anya
Prispevkov: 166
Pridružen: 13.5.2009 16:14

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a Anya »

pH se je gibal od 6,09 - 6,72... tam na tisti angleški strani nekaj razlaga o ionski moči....


Re: Is NaCl a base?
Depending on how deeply you want to dig it will be either neutral (answer than 99.99% of teachers will accept) or very slightly acidic (fact that remaning 0.01% of teachers is aware of).

In NaCl solution you have very weak Bronsted-Lowry base (Cl-) and very weak Bronsted-Lowry acid (Na+). They are so weak, you may treat them as simply neutral. If you want to be a nitpicker - Na+ is strong enough Bronsted-Lowry acid to give measurable change in pH (0.1M NaCl solution should have pH of 6.98). Cl- - while technically a Bronsted-Lowry base - is too weak a base to give observable effects.

Potem pa odgovor nekoga:
As Borek pointed out, pH of NaCl solutions will be slightly below 7, but this is caused by "ionic strenth effect" (influence of ionic strength on activity of H+ ion), and not by different basicity of ions in NaCl.

Tukaj vsega ne razumem....Kaj je ionic strength effect in kako vpliva na pH?

Pa še nekaj vprašanj... Torej raztopine lahko pripravimo s trdim ali pa s tekoči topljencem...Zakaj se uporabljata dva načina priprave raztopin? Kateri je bolj natančen in zakaj. Kakšen način priprave raztopin bi uporabil za analizne namene in kakšnega za vsakdanjo uporabo doma?

rien
Prispevkov: 10
Pridružen: 16.10.2011 14:03

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a rien »

Hm o tem nisem niti razmišljal, ampak po mojem bi se ta pojav dalo vsaj delno razložiti z aktivnostjo vodikovih ionov v raztopini, ja.
Glede ionske moči pa sem kopiral kar formulo z Wikipedije:

Slika

Pri čemer je c koncentracija posameznega iona v raztopini, z pa njegov relativni naboj (za Na+ je to 1).
Ionska moč kot taka ima vpliv na aktivnost posamesne zvrsti v raztopini; aktivnost pa je definirana kot vpliv te zvrsti na ravnotežje, v katerem sodeluje (v tem primeru reakcija \(H_2O \leftrightharpoons H^+ + OH^-\) ). :wink:

Anya
Prispevkov: 166
Pridružen: 13.5.2009 16:14

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a Anya »

Nekaj vprašanj..

Nwm kaj je to za reakcije: na ciklopropan bi naj gor vezali HCl.

- Kako se pa recimo spojina, ki je prvotno bila 2-metil pentan, pa se je na metilno skupino gor vezal recimo 1 brom?
- Napiši vrste reakcij v vseh stopnjah in pri vseh pogojih, pri katerih iz benzena, halogenoalkana in močne anorganske kisline dobiš 2,4,6-trinitrotoluen. Vse vmesne produkte tudi poimenuj!

Anya
Prispevkov: 166
Pridružen: 13.5.2009 16:14

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a Anya »

Katera med navedenemi spojinami ima najvišje in katera najnižje vrelišče?
Butan-2-ol, pentan, butanal, propanojska kislina, butan-2-on, dietil eter.

- Ali lahko na etanolu poteče redukcija?

Anya
Prispevkov: 166
Pridružen: 13.5.2009 16:14

Re: Kemija naloga

Odgovor Napisal/-a Anya »

Še ena naloga:

http://shrani.si/f/2f/er/3pbYvx0J/17.jpg

Zakaj je tam pri zadnji reakciji spodaj sploh ta ciklična spojina z N?

Odgovori