Višji matematični IQ

O matematiki, številih, množicah in računih...
Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Višji matematični IQ

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Ja, nihce ne oporeka temu, da je vrstni red razlage v soli ustrezen. Zacetni problem je bila tvoja omemba "podmnozice" in namigov, da je mnozenje (in podobno) vse kar rabis. Sem ti samo hotel prikazat razseznost matematike in kako je vse to povezano, potem si se pa zacel kregat...

Nande Ninja
Prispevkov: 219
Pridružen: 3.2.2013 5:52

Re: Višji matematični IQ

Odgovor Napisal/-a Nande Ninja »

V redu, slabo sem se izrazil, ko sem omenil podmnožico.

Nikjer nisem omenil, da je množenje (in podobno) vse kar rabiš. Rekel sem le, da je to osnova za nadaljno matematiko.

Postopek učenja česarkoli je po mojem mnenju takšen: osnova, glavna literatura, razširjanje tem, zaključni detajli in neznana vprašanja.

Torej na začetku vsakega učenja česarkoli bo po mojem mnenju zagotovo osnova. Torej, če se v prvem razredu prvič srečaš z matematiko, ti bo učitelj najprej povedal osnove.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Višji matematični IQ

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Nande Ninja napisal/-a:Ja, ZdravaPamet, trdiš da seštevanje, odštevanje monženje in deljenje niso osnova matematike? Potem si pa zamisli, da tega ne bi znal in greš na faks. Kar poskusi iti na faks brez teh osnov.
No, jaz sem šel na faks ne da bi znal poštevanke, recimo. A ti jo znaš? Na pamet? Ha! Kakšna izguba časa.
Nande Ninja napisal/-a:Da pa trdiš, da ne zna misliti s svojo glavo je pa takšna neumnost, da res ne vem kaj iščeš na tem forumu. Prepričan sem, da je veliko 8 letnikov pametnejših od tebe, le da so manj izobraženi.
Ostalega ne morem komentirati, ker ne vem, kje si se izgubil. Ampak tole pa je poseben sadež neumnosti. Prav gotovo je veliko 8-letnikov pametnejših od mene. Kdo pa je trdil, da jih ni?
Nande Ninja napisal/-a:Nikjer nisem omenil, da je množenje (in podobno) vse kar rabiš. Rekel sem le, da je to osnova za nadaljno matematiko.
Izjave tipa "2+2=4", "3+2=5" itd. niso osnova za nadaljnjo matematiko. Samo zato, ker smo mi šli skozi kurs matematike, kakršnega nudijo šole, še ne pomeni, da smo začeli s fundamenti, kakršne so postavili v matematiki. Pač nisi še spoznal človeka, ki bi začel z bolj formalno matematiko, zato si sploh ne moreš predstavljati, kaj bi lahko bilo bolj osnovno od aritmetike. Čisto razumem tvojo zmedo.

Nande Ninja
Prispevkov: 219
Pridružen: 3.2.2013 5:52

Re: Višji matematični IQ

Odgovor Napisal/-a Nande Ninja »

Ja, jaz znam poštevanko do malo čez sto na pamet. Časa za poštevanko pa nisem izgubljal, ker je tako prprosta zadeva, da nimaš nikjer nobenega časa za izgubit. Da je ti ne znaš bom kar verjel na besedo. Torej, če te vprašam: 7x6= boš vzel kalkulator? Ali svinčnik in list papirja?

Ja, prepričan sem, da je tudi kakšen 8 letnik pametnejši od mene, veliko jih prav gotovo ni. Zapisal si, da 8 letniki ne morejo razmišljati s svojo glavo. Pa je to zelo daleč od resnice.

2+2=4 ni osnova za matematiko, vendar če tega ne znaš izračunati, ti jaz zagotavljam, da ti manjka osnova. Kaj je fundament jaz ne vem. To sem izrazil že prej in mi še vedno nisi razložil. Zakaj govoriš o neki drugi temi, ki jo jaz ne poznam? Bi rad izpadel pameten?

Rese ne vem, kaj bi lahko bilo bolj osnovno od aritmetike in računstva. Pa mi ti prosim povej.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Višji matematični IQ

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Nande Ninja napisal/-a:Ja, jaz znam poštevanko do malo čez sto na pamet. Časa za poštevanko pa nisem izgubljal, ker je tako prprosta zadeva, da nimaš nikjer nobenega časa za izgubit. Da je ti ne znaš bom kar verjel na besedo. Torej, če te vprašam: 7x6= boš vzel kalkulator? Ali svinčnik in list papirja?
7x6 je ravno tista kombinacija, ki je nimam v glavi. Kakor recimo 7x8 ali 7x9. Recimo to zadnjo si izračunam tako, da od 7x10 odštejem 7. Me pa veseli, da znaš poštevanko na pamet. Torej je ljudska šola pri tebi dosegla svoj cilj. In saj praviš, da je poštevanka preprosta stvar, čemu se je potem ne bi učil na pamet, kajne?
Nande Ninja napisal/-a:Ja, prepričan sem, da je tudi kakšen 8 letnik pametnejši od mene, veliko jih prav gotovo ni. Zapisal si, da 8 letniki ne morejo razmišljati s svojo glavo. Pa je to zelo daleč od resnice.
No, ja, to sem napisal v okviru tistega, kar sem razlagal. Ljudska šola je prilagojena umu povprečnega otroka, meni na primer.
Nande Ninja napisal/-a:2+2=4 ni osnova za matematiko, vendar če tega ne znaš izračunati, ti jaz zagotavljam, da ti manjka osnova. Kaj je fundament jaz ne vem. To sem izrazil že prej in mi še vedno nisi razložil. Zakaj govoriš o neki drugi temi, ki jo jaz ne poznam? Bi rad izpadel pameten? Rese ne vem, kaj bi lahko bilo bolj osnovno od aritmetike in računstva. Pa mi ti prosim povej.
2+2 znam zračunati, ja. Ni pa to osnova. Ne vem, kako naj ti razložim osnovo v matematiki, če ne poslušaš. Vsaj v spominu imam, da sem že povedal, kaj s tem mislim.
Fundament pomeni temelj, tisto, na čemer gradiš. Temelj lahko seveda posodabljaš, kar radi počno v znanosti. Ti aritmetiko, tj. množenje, deljenje itd. lahko kvečjemu definiraš. Začneš pa temelje z aksiomi oziroma z nečem podobnim, kot je Aniviller že omenil.

Morda bi pred tisoč leti lahko rekel, da je osnova aritmetika, ampak danes je to napačno. Na aritmetiki ne moreš graditi svojih teorij, ki si jih želiš. Teorija namreč ni samo redefinicija.

Nande Ninja
Prispevkov: 219
Pridružen: 3.2.2013 5:52

Re: Višji matematični IQ

Odgovor Napisal/-a Nande Ninja »

ZdravaPamet napisal/-a: 7x6 je ravno tista kombinacija, ki je nimam v glavi. Kakor recimo 7x8 ali 7x9. Recimo to zadnjo si izračunam tako, da od 7x10 odštejem 7. Me pa veseli, da znaš poštevanko na pamet. Torej je ljudska šola pri tebi dosegla svoj cilj. In saj praviš, da je poštevanka preprosta stvar, čemu se je potem ne bi učil na pamet, kajne?

No, ja, to sem napisal v okviru tistega, kar sem razlagal. Ljudska šola je prilagojena umu povprečnega otroka, meni na primer.

2+2 znam zračunati, ja. Ni pa to osnova. Ne vem, kako naj ti razložim osnovo v matematiki, če ne poslušaš. Vsaj v spominu imam, da sem že povedal, kaj s tem mislim.
Fundament pomeni temelj, tisto, na čemer gradiš. Temelj lahko seveda posodabljaš, kar radi počno v znanosti. Ti aritmetiko, tj. množenje, deljenje itd. lahko kvečjemu definiraš. Začneš pa temelje z aksiomi oziroma z nečem podobnim, kot je Aniviller že omenil.

Morda bi pred tisoč leti lahko rekel, da je osnova aritmetika, ampak danes je to napačno. Na aritmetiki ne moreš graditi svojih teorij, ki si jih želiš. Teorija namreč ni samo redefinicija.
Torej res nisi na pamet vedel koliko je 7x6? Zakaj že jaz izguljam čas s tabo? Če tega ne veš na pamet, mi sploh ne piši več o matematiki, ker zagotovo ne veš skoraj ničesar.

Torej si ti otrok?

2+2 ni osnova, je pa del onsove in če tega ne znaš izračunati, ti zagotovo nekakšna osnova manjka.
Pogej si vendar ta tvoj fundament, ki praviš da je osnova matematike.
http://bos.zrc-sazu.si/cgi/a03.exe?name ... ament&hs=1


Kar je bila v matematiki pred tisoš leti onsova, je zagotovo osnova tudi danes. Aritmetika je zagotovo prva osnova, ki jo je pri matematiki potrebno razumeti preden nadaljuješ in se učiš kaj drugega.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Višji matematični IQ

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Okej, Nande Ninja, prav imaš. Moj otroški um pač ne more dosegati tvojega visokega nivoja.

Nande Ninja
Prispevkov: 219
Pridružen: 3.2.2013 5:52

Re: Višji matematični IQ

Odgovor Napisal/-a Nande Ninja »

ZdravaPamet, mogoče je to kar sedaj praviš, da mojega visokega nivoja ne moreš doseči res, vendar to ni zato, ker si otrok. Ne pripisuj tega otroštvu, ker npr. če imaš pri osmih letih IQ 100, bo pri tvojih 30ih IQ prav takšen, mogoče še nižji.

Roman
Prispevkov: 6602
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Višji matematični IQ

Odgovor Napisal/-a Roman »

Nande Ninja napisal/-a:če imaš pri osmih letih IQ 100, bo pri tvojih 30ih IQ prav takšen, mogoče še nižji.
IQ, kot ga poznajo psihologi, je pri 30ih večji kot pri 8ih. Da lahko oba primerjajo, naredijo razmerje, količnik. Od tod ima IQ tudi svoje ime.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Re: Višji matematični IQ

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Jaz brez problem priznam, da je moj IQ na ravni hidranta.

Nande Ninja
Prispevkov: 219
Pridružen: 3.2.2013 5:52

Re: Višji matematični IQ

Odgovor Napisal/-a Nande Ninja »

Roman, od kje ti ta podetek? Da imajo ljudje pri 30ih večji IQ kot otroci? Če je kaj jes, potem je ravno obratno.

Roman
Prispevkov: 6602
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Višji matematični IQ

Odgovor Napisal/-a Roman »

Sem misli, da podatek že poznaš. No, bom predlagal tile povezavi, druge boš našel sam:
http://www.sq.4mg.com/IQage.htm in
http://www.creativitypost.com/psycholog ... r_lifespan.

Nande Ninja
Prispevkov: 219
Pridružen: 3.2.2013 5:52

Re: Višji matematični IQ

Odgovor Napisal/-a Nande Ninja »

No, pa ko si mi že nalepil ta link, ti predlagam, da si ga sam še enkrat prebereš.

Pa ti bom kopiral en stavek, ki je bil napisal z zelo velikimi črkami:

Adult IQ rankings same as in childhood (Brainpower declines, but IQ stays the same in any age group.)

Torej IQ se ne spreminja. Se boš sedaj delal še večjega bedaka?

Odgovori