Vektorji

O matematiki, številih, množicah in računih...
Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Vektorji

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

A x (B x X) = (A x X) x B

Koliko je vektor X?

X = +/-(A x B)

Je tako?

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Na prvi pogled se mi zdi, da to ni rešitev te vektorske enačbe.

Če namreč vstavimo X = A x B ali X = - A x B, se leva in desna stran razlikujeta po predznaku.

ZdravaPamet
Prispevkov: 2842
Pridružen: 16.8.2004 19:41

Odgovor Napisal/-a ZdravaPamet »

Poskušaj \(x\) razviti po eni bazi, recimo
\(x=\alpha a + \beta b + \gamma a\times b\)
To vstavi v enačbo in poglej, kaj dobiš za koeficiente.
Jaz dobim na levi strani
\(-\alpha (a\cdot b)a+\alpha \left|a\right|^{2}b-\gamma(a\cdot b)(a\times b)\)
Na desni pa
\(-\beta \left|b\right|^{2}a+\beta(a\cdot b)b+\gamma(a\cdot b)(a\times b)\)
Po primerjavi strani se vidi, da mora biti:
\(\alpha\left|a\right|^{2}=\beta(a\cdot b)\)
\(\alpha(a\cdot b)=\beta\left|b\right|^{2}\)
\(-\gamma(a\cdot b)=\gamma(a\cdot b)\)

Zdaj je pa treba nekako ugotoviti, kaj vse to pomeni. Najprej prvi dve enačbi. Očitno, če ju delimo, dobimo, da je
\((a\cdot b)^{2}=\left|a \right|^{2}\left| b|\right^{2}\)
Se pravi morata biti a in b vzporedna. Potem je po tretji enačbi gama lahko samo 0. Torej je rešitev v tem primeru
\(x=\alpha a+\alpha \frac{\left|a\right|}{\left|b\right|}b\)
Ali pa če izraziš z beto, nima veze. Konec koncev je vsota dveh vzporednih vektorjev nov vektor v smeri prejšnjih dveh (po bazi), se pravi je kar \(\theta a\) recimo (če b izrazimo z a). Seveda, potem sta tu še dolžini vektorjev a in b pod vprašajem.

Če pa potem upuštevaš, da sta a in b nevzporedna, in še več, da sta pravokotna. Potem je alfa takoj nič, beta tudi nič, gama pa karkoli. Torej, če sta pravokotna velja, da je rešitev \(\gamma a\times b\). Res morata biti pravokotna, če ne to ni rešitev.
Če sta pa nevzporedna in nepravokotna, potem pa po zadnji enačbi ostane, da mora biti gama enak 0 in pravtako tudi alfa in beta. Rešitev je potem kar vktor 0.

Upam, da je kaj prav. Čisto možno, da sem se zmotil pri kakšnem računanju ali še bolj pri sklepanju. Tole sem že kar malo pozabil. :oops:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Vektor 0 je vsekakor trivialna rešitev te vektorske enačbe. Potrebno je še ugotoviti, ali obstaja kakšna netrivialna rešitev.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Alternativna metoda: Prepisi obe strani enacbe v operatorsko obliko (matrika . vektor). Ce je ena matrika obrnljiva, se primer prevede na iskanje lastnih vektorjev z \(\lambda=1\).

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

Hja, jaz sem rešil takole:

A x (B x X) = (A x X) x B
- [(ba)x - (ax) b] = (ab)x - (xb)a

ab = 0

(ax)b = - (bx)a
enačba velja le, če ax = 0 in bx = 0.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Mafijec napisal/-a:Hja, jaz sem rešil takole:

A x (B x X) = (A x X) x B
- [(ba)x - (ax) b] = (ab)x - (xb)a

ab = 0

(ax)b = - (bx)a
enačba velja le, če ax = 0 in bx = 0.
Če je znano (podatek pri nalogi), da sta vektorja A in B med seboj pravokotna (in posledično njun skalarni produkt enak 0), potem je ta rešitev v redu. Če pa to ni znano, moraš dodatno utemeljiti, kako si se do tega dokopal.

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

Hvala vsem skupaj!

In ja, v nalogi je to napisano.

Še to:

X = (A x B)

to ni vedno enako

X je pravokoten na A in B.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Odgovor Napisal/-a shrink »

Hvala vsem skupaj!

In ja, v nalogi je to napisano.
Zamolčal si nam bistveni podatek, ki reševanje problema zelo poenostavi. 8)
Še to:

X = (A x B)

to ni vedno enako

X je pravokoten na A in B.
Nisem prepričan, kaj želiš vprašati. Kar se tiče vektorskega produkta, je X, dobljen kot vektorski produkt A in B, pravokoten na ravnino, ki ga napenjata A in B, iz česar sledi, da je X hkrati pravokoten tako na A kot na B.

Navedeno zlahka pokažemo upoštevajoč naslednjo identiteto:

\(\vec{A} \cdot (\vec{B} \times \vec{C}) = \vec{B} \cdot (\vec{C} \times \vec{A}) = \vec{C} \cdot (\vec{A} \times \vec{B})\)

Sledi:

\(\vec{A} \cdot (\vec{A} \times \vec{B}) = \vec{A} \cdot (\vec{B} \times \vec{A}) = \vec{B} \cdot (\vec{A} \times \vec{A}) = 0\)

saj velja:

\(\vec{A} \times \vec{A} = 0\)

Ker je torej:

\(\vec{A} \cdot (\vec{A} \times \vec{B}) = 0\)

je A pravokoten na vektor A x B oz. X.

Podobno pokažemo za vektor B.

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

shrink, kaj pa če je mišljen kak čuden prostor, npr. 4-dimenzionalen?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Pozabi, vektorski produkt je artefakt 3d prostora, v drugih prostorih ga ni. 8)

Mafijec
Prispevkov: 472
Pridružen: 12.12.2005 21:36

Odgovor Napisal/-a Mafijec »

Hehe, sam res ne, sem že tuhtal, kam bi se usmeril vektor v kaki dimenziji več..

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Odgovor Napisal/-a kren »

a ziher? pomoje se da cist lepo posplosit. ce mas recimo prostor s skalarnim produktom, pol reces da je pravokotno takrat ko je skalarni produkt enak 0, pa smo ze skor tam. recimo v 3D prostoru: ce mas podan vektor A je nanj pravokotna cela ravnina - v vecrazseznem bi bli pa pac celi podprostori s se vecjo dimenzijo pravokotni nanj.

kam se manjka? dolzina pa usmerjenost - usmerjenost lahko spet po kaksni analogiji s koti - nov vektor obrnes tako da bo pozitivna usmerjenost glede na prejsnje. dolzino pa tako da zracunas volumen, alpa hipervolumen (no pac 10razsezen+ volumen, ne vem kako bi mu reku;>), cisto analogno po ploscini paralelepipeda ki ga v 3D napenjata onadva vektorja ki ju mnozis..

pa sej tako ali tako - vektorski produkt je primer (bi)linearnega antisimetricnega funkcionala ki slika iz par urejenih trojk v urejeno trojko.. to pa tut za prostore z visjimi dimenzijami obstaja. no ce ze ne drugega se da cist lepo v splosnem definirat.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

To je res, ampak le v 3 dimenzijah je operacija zaprta za prostor vektorjev. Ce pa gledas da je vektorski produkt posledica Levi-Civitajeve invariante pa tudi vidis da analogije ne smes potegniti. Brez tezav pa seveda definiras ortogonalni komplement poljubnega prostora...

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Odgovor Napisal/-a kren »

To je res, ampak le v 3 dimenzijah je operacija zaprta za prostor vektorjev.
zakaj ze?

Odgovori