Mathematica

O matematiki, številih, množicah in računih...
Odgovori
Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Mathematica

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

A ne mores pa uporabit resitve, kjer je vec kot 1 resitev, in vzet najmanjse? Saj to bi tudi slo menda, ne?

Sicer pa najbrz lahko resujes x in y z NDSolve, kjer uporabis tole
http://reference.wolfram.com/mathematic ... cator.html

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Mathematica

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Aniviller napisal/-a:A ne mores pa uporabit resitve, kjer je vec kot 1 resitev, in vzet najmanjse? Saj to bi tudi slo menda, ne?
Ja, saj to sicer počnem. Toda rad bi malce optimizral kodo. Sedaj bi v nekaterih primerih komaj eno ven vrže ali nobene ali pa več sto.
Aniviller napisal/-a:Sicer pa najbrz lahko resujes x in y z NDSolve, kjer uporabis tole
http://reference.wolfram.com/mathematic ... cator.html
Grem gledat.

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Mathematica

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Mimogrede, Mathematico za tablico že težko pričakujete? :)

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Mathematica

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Kaj pomeni znak $?

Recimo v spremenljivko se poturi

Koda: Izberi vse

x$19343
Zaradi tega se potem ukaz Reduce zacikla ali ne vem kaj počne; nisem čakal do konca.

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Mathematica

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Ka res nihče ne ve, kaj pomeni ta dolarski simbol?

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Mathematica

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

To so zacasne notranje spremenljivke.

Uporabljaj Solve/FindRoot in podobno. Reduce res ni misljen za take zadeve. Ce imas kompleksne analiticne probleme z intervali in pogoji, potem ja. Sicer pa uporabljaj funkcije, ki so res misljene za numeriko. Bo lazje.

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Mathematica

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Uporabil sem NSolve. Pa saj (ne)deluje tako kot Reduce, javi pa:

Koda: Izberi vse

NSolve::nsmet: This system cannot be solved with the methods available to NSolve. >>
In spet se v spremenljivkah pojavijo dolarski znaki, npr.

Koda: Izberi vse

x$1781
Pa te spremenljivke se z dolarskimi znaki napolnijo še preden se kliče NSolve. Torej že prej koda nekaj pobrka.

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Mathematica

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Lahko da tudi kaj narobe delas in se zato pojavijo notranje spremenljivke... ce NSolve ne dela, potem uporabi FindRoot - NSolve se vedno hoce sistem resit skorajda analiticno, s koncnim numericnim izracunom ce ne gre do konca. Ce imas funkcije podane kot rezultat nekega groznega postopka, potem je FindRoot prava stvar, saj ne predpostavlja nobenih analiticnih lastnosti ampak isce nicle na tradicionalen nacin (newton, bisekcija,... karkoli pac ze). A iskanje dogodkov v resitvi diferencialne enacbe ni delovalo? Ce nista x in y res nekaj zelo cudnega, potem mislim, da bi se dalo vse naredit v enem kosu z bistveno manj kompliciranja.

Vec kot to tezko recem glede na to da nimam kaj dosti podatkov o tvojem sistemu. Ce poves, kaj tocno hoces in kako prides do x in y, mislim da bova prisla do enostavne resitve. Ce isces prvo ujemanje pogoja pri sledenju diferencialni enacbi pri nekem pogoju, potem je to znan in enostaven problem.

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Mathematica

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

:lol: :roll: Zdaj vem, kje sem ga pobiksal. En bug pri nastavljanju parametrov funkcije. Hvala za vse, Aniviller!

Mimogre, a ima ta Mathematica kak Watch spremenljivk. Mazohizem je med besedilom kode pisati funkcije Print[tapataspremenljivka].

Uporabniški avatar
Aniviller
Prispevkov: 7263
Pridružen: 15.11.2004 18:16

Re: Mathematica

Odgovor Napisal/-a Aniviller »

Hm... nekatere funkcije imajo EvaluationMonitor -> funkcija, ki se izvede ob vsakem koraku (in podobno StepMontor, ....). Eni delajo tudi Sow[] in Reap[] kombinacijo, ki je pa malo neintuitivna, pa ni nic boljsa kot Print[]. Mogoce je se kaj drugega kar jaz ne vem.

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Mathematica

Odgovor Napisal/-a shrink »

Popotnik napisal/-a:Mimogrede, Mathematico za tablico že težko pričakujete? :)
A recimo na Android market-u? 8)

Zdi se mi, da je ne bomo še kar nekaj časa videli na tablicah (s tem ciljam na Android in iOS, saj verjetno na kakih Windows 8 tablicah lahko že teče); morda kdaj v prihodnosti, ko bodo tablice izpodrinile "namizne" računalnike.

Mimogrede: a obstaja kak pameten (mislim: kolikor toliko uporaben) in seveda free LaTeX urejevalnik za Android tablice? Ko sem pred enim letom gledal, ni bilo na razpolago prav nič pametnega.

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Mathematica

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

shrink napisal/-a:A recimo na Android market-u? 8)

Zdi se mi, da je ne bomo še kar nekaj časa videli na tablicah (s tem ciljam na Android in iOS, saj verjetno na kakih Windows 8 tablicah lahko že teče); morda kdaj v prihodnosti, ko bodo tablice izpodrinile "namizne" računalnike.

Mimogrede: a obstaja kak pameten (mislim: kolikor toliko uporaben) in seveda free LaTeX urejevalnik za Android tablice? Ko sem pred enim letom gledal, ni bilo na razpolago prav nič pametnega.
:lol: Tele tablice so zdaj najbolj rastoči in profitabilni trg. In prihodnost bo kaj kmalu, pa niti ni treba, da bi tablica izpodrinila klasični računalnik. Stephen Wolfram je na eni konferenci dejal, da se nekaj pripravlja, uradno pa firma Wolfram še nič ni objavila.

Za LaTeX ne vem, sem pa poganjal Octave na Androidu :).

Motore
Prispevkov: 1107
Pridružen: 9.9.2009 23:28

Re: Mathematica

Odgovor Napisal/-a Motore »

Sam sem uporabljal tablico pol leta, predvsem za šolske namene, pa se mi je zdela zelo nepraktična (še posebno zaradi touchscreena). Zdaj pa uporabljam ultrabook in je definitivno boljši, že zaradi številnih programov pa seveda zaradi normalne tipkovnice. Sicer je malo večji kot tablica, ampak ne dovolj da bi me motil pri nošenju. Vsakemu svoje :)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Mathematica

Odgovor Napisal/-a shrink »

Sam uporabljam Android tablico že dobro leto (dobil sem jo za darilo) in je za domačo rabo (internet, multimedia) kar primerna. Kar se tiče resnega dela, razen za to, da mi koristi kot bralnik za knjige (tudi za strokovno literaturo), članke in dokumente v elektronski obliki, ni neke neposredne koristi.

Popotnik, Octave-a na Androidu še nisem preizkusil (pravzaprav nisem niti pomislil na to, da bi pogledal, če obstaja zanj 8)), kar se tiče Mathematice, me pa prav zanima, če se jo bo Wolfram res lotil izdelati tudi za Android.

Motore, tudi sam sem mnenja, da so običajne tablice (zgolj z zaslonom na dotik) za resno delo skrajno nepraktične.

Popotnik
Prispevkov: 532
Pridružen: 12.11.2008 18:35

Re: Mathematica

Odgovor Napisal/-a Popotnik »

Še nekaj me zanima: kaj pravzaprav pri numeričnih zadevah pomeni t > 0?

Se bojim, da potemtakem \(t \sim 10^{-16}\) pomeni že kar večje od 0, čeprav to ni.

Odgovori