Bog ne kocka!

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Odgovori
Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Bog ne kocka!

Odgovor Napisal/-a mriz »

fogl napisal/-a:Če ni dokaza da nekaj je in ni dokaza da nekaj ni, potem sta pomoje obe možni izbiri povsem enakovredni.
Tebi se torej možnosti, da Sneguljčica obstaja ali pa ne, zdita enakovredni? Očitno še tudi nisi slišal za tisti čajnik, ki kroži okoli Jupitra.
Itak pa je bistvo vere da veruješ (v nekaj kar ne moreš dokazat)...
In kaj, to jo naredi upravičeno, smiselno ali celo pravilno?
...in če ti to pomaga da lažje živiš, potem veruj, sicer pa ne.
Se strinjam, samo dokler tega ne začneš drugim (nasilno) prodajati kot realnost.

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Bog ne kocka!

Odgovor Napisal/-a =) »

ajme meni...
fogl napisal/-a:
mriz napisal/-a:Kar pa ni vredno nič.
Najbrž se ta vrednost spreminja od posameznika do posameznika. Če ni dokaza da nekaj je in ni dokaza da nekaj ni, potem sta pomoje obe možni izbiri povsem enakovredni. Itak pa je bistvo vere da veruješ (v nekaj kar ne moreš dokazat), in če ti to pomaga da lažje živiš, potem veruj, sicer pa ne. Osebna odločitev.
zmotil si se...verniki obstoj boga čutijo, ga doživljajo, se z njim pogovarjajo...
Roman napisal/-a:Ampak zaradi tega nič se zdi marsikomu vredno prepirati.
se strinjam...le kaj bi počel popoln ateist na tej temi? Nič.
Ker nihče ni ateist...razlikujemo se samo po tem da so naša verovanja različna...ena boljša ena slabša, ena bolj zavestna druga manj...

mriz napisal/-a:
0-jasno napisal/-a:Drugače pa, boga pač ni, in se mi zdi že kar malo žalostno, da v tretjem tisočletju, še zmerom razpravljamo o takih temah.
Iz določenih vidikov so te teme lahko zelo zanimive...
Seveda so zanimive, ker iščeš...in si čeprav si ne priznaš si misliš...morda, pa nekaj je. Ali pa ... Le kaj oni vidijo, kar jaz ne?
Roman napisal/-a:Sva sicer zašla s teme, a nič hudega. Tvoje mnenje je (ob omenjanju mladostne neizkušenosti) torej naslednje, da moraš biti neveden in nemiren, da si lahko ustvarjalen in srečen. Pravzaprav je resnica nekje vmes in za vsakogar drugačna. Ko enkrat ugotoviš, da je vse brez veze, ne le, da zaživiš mirneje, ampak si tudi bolj svoboden (karkoli že to pomeni). Ne izgubljaš časa z nepomembnimi stvarmi, odpoveš se domišljavemu "spremenil bom svet" in se lahko v miru posvetiš pomembnim stvarem. Ne vprašaj zdaj, kaj je pomembno. Nič ni pomembno. Pomembne stvari so iluzije, ki povzročajo trpljenje, tudi vojne. Zrel in miren pogled na svet te ne naredi starega, ampak modrega. To je pomembna razlika. Seveda pa je to moj pogled, nimam še dovolj let (Abraham je že za menoj) za celostno sodbo...

Kar se pristopa z "drugim licem" tiče, pa se mi ne zdi dovolj učinkovit. Pričakuje namreč zelo razvitega sogovornika, gre za poskus Gandijevskega vpliva na nekoga, ki te itak ne ogroža. Sicer pa družbe (pa tudi posameznika) ni mogoče dobro urediti, tako da si tudi s celim travnikom ne moreš kaj prida pomagati.
S tvojim prvim odstavkom se strinjam...Lepo si povedal - boljše kot jaz, čeprav je bila moja želja povedati isto...morda pa tukaj ni velike odvisnosti od starosti posameznikov (glede na to da si ti več kot 2,5 krat starejši od mene) :D

razvitega sogovornika? ja, nerazviti v tej igri v bistvu nimajo kaj počet, res je "nasprotnik" ni pravi nasprotnik če je čustveno in mentalno na več kot 2-krat nižjem nivoju,.. S takimi uporabljajmo starozavezne trike OKO ZA OKO, ZOB ZA ZOB. :D
Zato je tudi otroka treba po riti, dokler SAM ne dobi dovolj dobrega občutka kaj je prav in kaj ne. Smilijo se mi otroci, ki so se jim starši zmeraj smejali in jih gladili po laseh...

Res sem out of topic... :roll:

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Bog ne kocka!

Odgovor Napisal/-a shrink »

=) napisal/-a:
Roman napisal/-a:Ampak zaradi tega nič se zdi marsikomu vredno prepirati.
se strinjam...le kaj bi počel popoln ateist na tej temi? Nič.
Napačen sklep. Ateisti lahko o Bogu/bogu ravno tako razpravljajo kot verniki.
=) napisal/-a:Ker nihče ni ateist...razlikujemo se samo po tem da so naša verovanja različna...ena boljša ena slabša, ena bolj zavestna druga manj...
Narobe. Moj primer sesuje tvojo tezo.
=) napisal/-a:
mriz napisal/-a:
0-jasno napisal/-a:Drugače pa, boga pač ni, in se mi zdi že kar malo žalostno, da v tretjem tisočletju, še zmerom razpravljamo o takih temah.
Iz določenih vidikov so te teme lahko zelo zanimive...
Seveda so zanimive, ker iščeš...in si čeprav si ne priznaš si misliš...morda, pa nekaj je. Ali pa ... Le kaj oni vidijo, kar jaz ne?
Narobe. Sam se nisem nikoli tako spraševal in v zvezi s tem ne iščem prav ničesar.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Re: Bog ne kocka!

Odgovor Napisal/-a mriz »

=) napisal/-a:Seveda so zanimive, ker iščeš...in si čeprav si ne priznaš si misliš...morda, pa nekaj je. Ali pa ... Le kaj oni vidijo, kar jaz ne?
Lahko se slepiš na tak način, a dejstvo pač je, da taki miselni konstrukti lahko marsikaj povejo o človeku oz. delovanju njegovega softvera (pravzaprav posledično tudi hardvera). Iz vidika spoznavanja realnosti pač gre za zanimivo patologijo.

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Bog ne kocka!

Odgovor Napisal/-a =) »

Shrink, ravno sem te hotela pohvaliti, da si ti edini na tem forumu, ki se lahko najbolj optimalno približaš opisu človeka- ateista... Pa sem izbrisala svoj stavek, da ne bi rekel, da te povsod omenjam...
Drugače pa tvoj primer ne sesuje moje teze, zato,ker si na temo kliknil zato ker klikneš na nove teme in vedno prebereš to kar drugi novega napišejo.
Točno to! O tem se nisi spraševal veliko in nisi iskal, zato se na tem forumu nisi oglašal, do sedaj ko si "ugotovil" da imaš dokaze...

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Bog ne kocka!

Odgovor Napisal/-a shrink »

=) napisal/-a:Shrink, ravno sem te hotela pohvaliti, da si ti edini na tem forumu, ki se lahko najbolj optimalno približaš opisu človeka- ateista... Pa sem izbrisala svoj stavek, da ne bi rekel, da te povsod omenjam...
To, da sem ateist, je jasno kot beli dan.
=) napisal/-a:Drugače pa tvoj primer ne sesuje moje teze, zato,ker si na temo kliknil zato ker klikneš na nove teme in vedno prebereš to kar drugi novega napišejo.
Zelo zmedeno pojasnilo, ki ne pove ničesar.
=) napisal/-a:Točno to! O tem se nisi spraševal veliko in nisi iskal, zato se na tem forumu nisi oglašal, do sedaj ko si "ugotovil" da imaš dokaze...
Neumnost. Oglašal sem se vedno. Še večja neumnost pa je to, da sem "šele sedaj ugotovil, da imam dokaze". :?

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re:

Odgovor Napisal/-a =) »

ja, no zame taki posti niso ravno sodelovanje pri temah...
Glede na to da je naslov Bog ne kocka, ti ga pa niti omenil nisi...
shrink napisal/-a:
Vedež napisal/-a:
Še o Feynmanovem odnosu do Boga v povezavi z razumevanjem stvari v Naravi:

Citiram:
God was invented to explain mystery. God is always invented to explain those things that you do not understand. Now, when you finally discover how something works, you get some laws which you're taking away from God; you don't need him anymore. But you need him for the other mysteries. So therefore you leave him to create the universe because we haven't figured that out yet; you need him for understanding those things which you don't believe the laws will explain, such as consciousness, or why you only live to a certain length of time — life and death — stuff like that. God is always associated with those things that you do not understand. Therefore I don't think that the laws can be considered to be like God because they have been figured out.
Oprostite, toda tole je tako globokoumno povedano, kot otrok, ki je pravkar izvedel, da ga na svet ni prinesla štorklja.
Heh, očitno ne poznaš Feynmanovega stila... Take razlage je namreč rad namenjal "cocktail-party filozofom" (kakor jim je rad pravil). Glede na tvoj poste lahko rečem, da ravno spadaš v to kategorijo... "No offence..." :lol:
Kaj pa, če je bog hotel ravno to, da nam vse izgleda tako kot, da ga sploh ni, pa čeprav je ČISTO VSE kar vidiš, slišiš, čutiš ali zaznavaš tako in drugača, prav nič drugega kot on sam ?
O tem sem že razpravljal v drugih temah (preberi si tam), zato se tukaj ne mislim ponavljati.
Sedaj pa lahko obrnem tudi Feynmamov prvi stavek: Science was invented to explain mystery.
Khm. Tudi za pojasnitev takih "skrivnosti", kot je npr. ta, da Zemlja/Stvarnost obstaja več kot zgolj nekaj tisočletij...
Tudi, če nam je jabolko padlo na glavo - to še ne pomeni, da smo v trenutku požrli vse znanje v vesolju.
Preberi si še enkrat njegov citat, pa ti bo - upam - jasno, da Feynman meni ravno naspotno. Naj ti pomagam:
So therefore you leave him to create the universe because we haven't figured that out yet; you need him for understanding those things which you don't believe the laws will explain, such as consciousness, or why you only live to a certain length of time — life and death — stuff like that.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ap-čiha napisal/-a:Neverjetno res, vsake toliko kvatre se vrnem sem gor in kaj preberem, pa vsakikrat najdem tu ene in iste ljudi, ki razpravljajo o nečem kar ne obstaja.
Kaj je to? Nekak kvaziintelektualni mazohizem ali pa manjko samoprepričanosti...
Saj te nihče ne sili, da prebiraš (in kasneje komentiraš)...

Kar se pa tiče razpravljanja o "nečem, kar ne obstaja", pa samo to:

Marsikaj iz abstraktnega matematičnega sveta v realnosti ne obstaja, ampak to matematikov ne odvrača od razpravljanja.
shrink napisal/-a:Še o Feynmanovem odnosu do Boga v povezavi z razumevanjem stvari v Naravi:
God was invented to explain mystery. God is always invented to explain those things that you do not understand. Now, when you finally discover how something works, you get some laws which you're taking away from God; you don't need him anymore. But you need him for the other mysteries. So therefore you leave him to create the universe because we haven't figured that out yet; you need him for understanding those things which you don't believe the laws will explain, such as consciousness, or why you only live to a certain length of time — life and death — stuff like that. God is always associated with those things that you do not understand. Therefore I don't think that the laws can be considered to be like God because they have been figured out.
shrink napisal/-a:
GJ napisal/-a:Enota za energijo je J (joule) oziroma W/s.
Verjetno si mislil: J = Ws.
Seveda si tudi ti imel kakšne "bolj globoke" misli, vendar si zelo izbiral besede...in se distanciral.

shrink napisal/-a:
Vedež napisal/-a:No, pa ti povej, če si prebral več kot le tale izsek.

Ali gleda na boga sarkastično ali ravno nasprotno in je razumeti njegovo pisanje kot strinjanje z obstojem boga?
Feynman je imel sarkastičen odnos (bolje rečeno: zelo težek humor) praktično do vsega okoli sebe. Takšen je bil namreč njegov značaj.

Kar se tiče potrebe po obstoju Boga, pa o tem jasno govori zadnja poved:
Therefore I don't think that the laws can be considered to be like God because they have been figured out.
Četudi ne poznamo vseh zakonitosti, tega ni za povezovati z božjim delom oz. s čimerkoli podobnim.
ap-čiha napisal/-a:Kaj imata skupnega matematika in religija za takšno primerjavo?
1. Ta primerjava se vsiljuje zgolj tebi.
2. Da ti bo jasno, kaj sem želel povedati: Če nekdo ne verjame v Boga, mu to še ne prepoveduje razpravljanja o njegovem obstoju ali njem samem.

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Bog ne kocka!

Odgovor Napisal/-a =) »

shrink, sem se nalezla od tebe...še malo pa bom citirala vsak drugi stavek. :wink: (upam, da te to ne moti pretirano...)

Uporabniški avatar
shrink
Prispevkov: 14610
Pridružen: 4.9.2004 18:45

Re: Re:

Odgovor Napisal/-a shrink »

=) napisal/-a:ja, no zame taki posti niso ravno sodelovanje pri temah...
Glede na to da je naslov Bog ne kocka, ti ga pa niti omenil nisi...
Ne drži:

viewtopic.php?f=27&t=1919&st=0&sk=t&sd=a&start=98
shrink napisal/-a:MAVER|CK, tvoje zadnje razmišljanje mi je stilno všeč, vsebinsko pa žal ne. Komentiral bom samo tole:
MAVER|CK napisal/-a:Še največji um vseh časov Einstein je dejal da Bog ne kocka. Kar naj bi pomenilo da v vesolju ni naključij.
Ta znameniti Einsteinov rek se je nanašal na njegovo nasprotovanje oz. nesprejemanje kvantne narave sveta. Ker je dandanes kvantna teorija povsem sprejeta (v Einsteinovih časih je bila pač še v povojih) in se jo jemlje kot enega fundamentalnih opisov naravnih mehanizmov, ta rek nima več nobene vrednosti in ne more biti izhodišče za kakšno poglobljeno razmišljanje. Bi pa bile dobro izhodišče modificirane verzije, kot je npr. Hawkingova, da "bog ne le kocka, ampak včasih vrže kocko tudi tako, da se je ne da videti." Seveda zgolj za tiste, ki verjamejo, da imajo naravni zakoni/mehanizmi božji pečat.
=) napisal/-a:Seveda si tudi ti imel kakšne "bolj globoke" misli, vendar si zelo izbiral besede...in se distanciral.
Zgolj tvoje prepričanje. Sicer pa lahko vselej karkoli (vključno Boga/boga) komentiram, kakor mi paše.

Roman
Prispevkov: 6602
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Re:

Odgovor Napisal/-a Roman »

=) napisal/-a:ajme meni...
Zakaj? Saj si v dobri družbi.
zmotil si se...verniki obstoj boga čutijo, ga doživljajo, se z njim pogovarjajo...
To ni res, je pa res taka njihova interpretacija svojega doživljanja.
se strinjam...le kaj bi počel popoln ateist na tej temi? Nič.
Zakaj nič?
Ker nihče ni ateist...razlikujemo se samo po tem da so naša verovanja različna...ena boljša ena slabša, ena bolj zavestna druga manj...
Hm, še ena samovoljna definicija ateista? Takih smo prebrali že veliko. Ampak očitno še nisi srečala pravega ateista.
mriz napisal/-a:Iz določenih vidikov so te teme lahko zelo zanimive...
Seveda so zanimive, ker iščeš...in si čeprav si ne priznaš si misliš...morda, pa nekaj je. Ali pa ... Le kaj oni vidijo, kar jaz ne?
Razlog sploh ni ta. Debata z drugače mislečim ima več adrenalina.
Zato je tudi otroka treba po riti, dokler SAM ne dobi dovolj dobrega občutka kaj je prav in kaj ne.
Ampak ateista ne moreš obravnavati kot otroka, ki nima prav.
Smilijo se mi otroci, ki so se jim starši zmeraj smejali in jih gladili po laseh...
S tem pa se globoko strinjam.
=) napisal/-a:Glede na to da je naslov Bog ne kocka, ti ga pa niti omenil nisi...
Einsteinova trditev, da bog ne kocka, nima z bogom prav nobene zveze.

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Bog ne kocka!

Odgovor Napisal/-a =) »

zakaj ajme meni? Zato ker se je težko pogovarjat o veri z nekom, ki ni veren. :roll:
Roman, če si bral Platonovo Votlino lahko poskusil razumeti, kaj ti hočem povedat. Ljudje ki gledajo sence, se ne morejo obrnit. Če pa se rešijo vezi in se obrnejo ne gledajo več sence vendar so še vedno v temi in se svetlobe bojijo in nočejo na sonce...če se kakšen iz te votline splazi bo šel ven ponoči, ker ga sonce slepi in mu luna ponuja blažjo svetlobo, šele tisti zares vztajni in radovedni in pogumni bodo upali živeti in delati podnevi. Vendar pa mu prijatelji v votlini ki vse svoje življenje gledajo sence....ne bodo verjeli, ker njegove oči ne bodo več navajene na temo in se s temo ne bo uspel sprijaznit...

Omenjeni otrok, ki ga je treba po riti, nima veze z ateisti.

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Re: Bog ne kocka!

Odgovor Napisal/-a bianko »

=) napisal/-a:Ljudje ki gledajo sence, se ne morejo obrnit. Če pa se rešijo vezi in se obrnejo ne gledajo več sence vendar so še vedno v temi in se svetlobe bojijo in nočejo na sonce...če se kakšen iz te votline splazi bo šel ven ponoči, ker ga sonce slepi in mu luna ponuja blažjo svetlobo, šele tisti zares vztajni in radovedni in pogumni bodo upali živeti in delati podnevi. Vendar pa mu prijatelji v votlini ki vse svoje življenje gledajo sence....ne bodo verjeli, ker njegove oči ne bodo več navajene na temo in se s temo ne bo uspel sprijaznit...
Brez skrbi lahko stopiš ven iz votline. Ne grize :wink:

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Bog ne kocka!

Odgovor Napisal/-a =) »

Nikjer ni omenjeno kje sem jaz. Zato mi ne prisojaj, da se imam za zunaj živeče...ali še huje - razsvetljene.
Platonova votlina je primer kako se tisti ki živijo noter in tisti zunaj že v sami osnovi težko razumejo, ker eni gledajo sonce, drugi imajo radi temo.

Aja, mimogrede Roman, družba je res dobra...
Ampak očitno še nisi srečala pravega ateista.
Res ne. Morda bi bil Shrink lahko prvi...vendar se nisva še srečala.
Drugče pa vsi ki jih poznam v nekaj verjamejo...v to da bodo imeli dober dan, preberejo svoj horoskop in čeprav "ne verjamejo" z nasmeškom preberejo da se jim bo danes zgodilo nekaj zabavnega,...
Seveda je pa če se omejimo na ateizem kot zanikanje obstoja boga - kot nadnaravnega bitja....jih pa poznam kar lep, zajeten kup...
:P si tudi ti med njimi?

Roman
Prispevkov: 6602
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Re: Bog ne kocka!

Odgovor Napisal/-a Roman »

=) napisal/-a:zakaj ajme meni? Zato ker se je težko pogovarjat o veri z nekom, ki ni veren. :roll:
Se pogovarjamo o veri? Jaz se sicer raje o resnici.
če si bral Platonovo Votlino lahko poskusil razumeti, kaj ti hočem povedat.
Poznam Platonovo votlino. Ampak ta votlina ima eno slabost: sonce zunaj nje postavlja kot dejstvo, kot premiso, s katero se pač ne strinjam.
Omenjeni otrok, ki ga je treba po riti, nima veze z ateisti.
Aha.
Platonova votlina je primer kako se tisti ki živijo noter in tisti zunaj že v sami osnovi težko razumejo
Načelno da.
ker eni gledajo sonce, drugi imajo radi temo.
To pa je že vprašljivo.
Aja, mimogrede Roman, družba je res dobra...
Hvala.
Drugče pa vsi ki jih poznam v nekaj verjamejo...v to da bodo imeli dober dan
To ima z ateizmom toliko skupnega kot zgoraj omenjeni otrok, ki ga je treba po riti.
preberejo svoj horoskop in čeprav "ne verjamejo" z nasmeškom preberejo da se jim bo danes zgodilo nekaj zabavnega,...
Jaz tega ne počnem, za Shrinka pa sem tudi prepričan, da ne.
Seveda je pa če se omejimo na ateizem kot zanikanje obstoja boga - kot nadnaravnega bitja....jih pa poznam kar lep, zajeten kup...
Pa saj ateizem to je. Zakaj si izmišljuješ druge definicije? Pa še pri tej definiciji se je treba vprašati, kako lahko zanikaš nekaj, česar ni.
:P si tudi ti med njimi?
Je bilo težko uganiti?

Uporabniški avatar
=)
Prispevkov: 444
Pridružen: 18.7.2004 22:28

Re: Bog ne kocka!

Odgovor Napisal/-a =) »

:lol: hahaha...če je bilo težko uganiti? :arrow: Zanimalo me je samo, do katere meje me provociraš... :wink:

resnica? Resnica je da obstoj boga ne moreš zanikati. Ne glede na to ali smatraš, da bog je ali ni.

Odgovori