usoda, prihodnost, naše misli

Argumentirane razprave o filozofskih vprašanjih.
Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Mephisto napisal/-a:potem bomo lahko simulirali vesolja :)
Ni tako enostavno. Tak "space simulator" bi moral biti večji od vesolja, ki naj bi ga simuliral.
bianko napisal/-a:Iz zgoraj prebranega sklepam, da je vesolje kot celota stacionarno. :roll:
Kako si prišel do tega sklepa?

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Odgovor Napisal/-a bianko »

Kako si prišel do tega sklepa?
Iz vsega napisanega se mi zdi, da večina razmišlja o determiniranemu svetu ali drugače povedano o stacionarnemu prostoru-času. Kot primer bi lahko navedel to, da se preteklosti ne da spreminjati tako, kot tudi ne prihodnosti, ker vse obstaja samo v sedanjosti in je zato verjetno determinirano. Ali pač ne? :roll:

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Mephisto napisal/-a:Jaz nimam v mislih nič točnega, preproščeno govorim o nekih osnovnih gradnikih, pa naj si bodo to atomi, kvanti ali kvarki, ali nekaj čisto tretjega, še nedefiniranega.
Zdaj sem pa rahlo zmeden. Rekel si, da se z najosnovnejšimi gradniki (torej recimo kvarki) da (ali pa bi se vsaj moralo dati) opisati vsak sistem, a hkrati o konkretnih primerih ne gre povedati nič. Hm hm... Jaz menim da ob ločitvi narave na determinirane višje nivoje in ne-determinirane kvantne nivoje, najosnovnejši gradniki (ki so del kvantnega nivoja) ne bi za opisovanje sistemov na višjih ravneh koristili prav nič, verjetno celo nasprotno.

Bega me tudi opisovanje abstraktnih sistemov z fizikalnimi gradniki, ki vključujejo nepovzročenost: recimo, če je že tema o tem, človeške duševnosti (ki je po moje v svojem 'fizičnem' bistvu determiniran sistem nevronov) - brez pretvarjanja v najosnovnejše (abstraktne - in deterministične) gradnike, ki so prisotni (oz. značilni za) v opazovanem sistemu, kot kaže ne bi šlo. Tu pa se moje predstave zalomijo: ali bi šlo skupek naključnostnih (po lastnosti nepovzročenih) faktorjev združiti v večji, popolnoma determiniran nov faktor?

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

No, stacionarno ni isto kot determinirano. Prvo pomeni, da je vse nepremično ali nespremenljivo, drugo pa, da se vse dogaja na en sam možen način. Današnji trenutek določa prihodnost, a svet se vendarle spreminja.

bianko
Prispevkov: 578
Pridružen: 15.12.2002 17:00

Odgovor Napisal/-a bianko »

Roman je napisal:
No, stacionarno ni isto kot determinirano. Prvo pomeni, da je vse nepremično ali nespremenljivo, drugo pa, da se vse dogaja na en sam možen način. Današnji trenutek določa prihodnost, a svet se vendarle spreminja.

Verjetno se res vse dogaja na edini možni način in to jaz pojmujem kot stacionarni prostor-čas.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Odgovor Napisal/-a kren »

kaj je sploh 'spreminjanje'? namrec za spremembo sta vedno potrebni dve stvari, ki ju potem primerjamo in opazimo razlike. ce ena izhaja iz druge potem recemo, da se je spremenila. ce pa pogledamo vesolje nasploh, ali se sploh spreminja? spremenilo bi se lahko samo v primerjavi sami s sabo - ampak ce obstaja samo v sedanjosti (kljub temu da doloca prihodnost in je dolocena s preteklostjo) potem je taka primerjava protislovna.

Roman
Prispevkov: 6600
Pridružen: 21.10.2003 8:03

Odgovor Napisal/-a Roman »

Kaj se spreminja? Dobro vprašanje. Če privzamemo, da realno obstaja samo sedanji trenutek, za ugotavljanje spremembe pa potrebujemo vsaj dva časovno ločena trenutka, imamo problem. Ampak v sedanjem trenutku imamo v glavi tudi spomin na tisti prejšnji trenutek, glede na katerega spoznavamo spreminjanje (in se na to zanašamo). Res pa je, da spomin s časom bledi in izgublja svojo točnost.

Uporabniški avatar
Mephisto
Prispevkov: 268
Pridružen: 31.1.2006 14:15
Kraj: Skopo

Odgovor Napisal/-a Mephisto »

mriz napisal/-a:Zdaj sem pa rahlo zmeden. Rekel si, da se z najosnovnejšimi gradniki (torej recimo kvarki) da (ali pa bi se vsaj moralo dati) opisati vsak sistem, a hkrati o konkretnih primerih ne gre povedati nič. Hm hm... Jaz menim da ob ločitvi narave na determinirane višje nivoje in ne-determinirane kvantne nivoje, najosnovnejši gradniki (ki so del kvantnega nivoja) ne bi za opisovanje sistemov na višjih ravneh koristili prav nič, verjetno celo nasprotno.
Kot sem že prej dejal, govorim o tem, da mogoče bomo nekoč spoznali da neki osnovni gradniki (kar pa trenutno še ne vemo kaj so, ker obstaja mnogo nekih teorij strun in kvarkov in še marsikaj) delujejo po nekem principu (so sami po sebi determinirani?) in tedaj, če bomo imeli dobre povezave med temi gradniki in nadaljnimi, tja do večjih teles, bomo lahko simulirali vesolja (ob primerni računski moči, seveda).
Torej, da ne bo zmede, še enkrat: ČE bomo kdaj to spoznali, POTEM bomo MOGOČE lahko simulirali vesolja. In takrat bom jaz verjel v usodo, kar je bila poanta te teme :)
mriz napisal/-a:Tu pa se moje predstave zalomijo: ali bi šlo skupek naključnostnih (po lastnosti nepovzročenih) faktorjev združiti v večji, popolnoma determiniran nov faktor?
No, potem ali dejansko čistno naključnih sistemov ni, ali pa se nekako le kompenzirajo med sabo.
Roman napisal/-a:Ni tako enostavno. Tak "space simulator" bi moral biti večji od vesolja, ki naj bi ga simuliral.
Hja, za o teh rečeh govorit je pa še doooosti prezgodaj, po mojem mnenju.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Mephisto napisal/-a:Torej, da ne bo zmede, še enkrat: ČE bomo kdaj to spoznali, POTEM bomo MOGOČE lahko simulirali vesolja. In takrat bom jaz verjel v usodo, kar je bila poanta te teme :)
Mene rado pri takih pogovorih zanaša po svoje, pardon :)

'Usoda' meni zveni nekak pravljično, vseeno pa mislim da so vse naše misli (in dejanja) podrejene determinizmu.
No, potem ali dejansko čistno naključnih sistemov ni, ali pa se nekako le kompenzirajo med sabo.
Nimam pojma, to je v prvi vrsti najbrž matematični problem.

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Odgovor Napisal/-a kren »

Mephisto, ampak tudi ce spoznamo kdaj osnovne gradnike in vse zakone, ne bomo mogli napovedati prihodnosti. zato ker mi smo tut iz teh osnovnih gradnikov in tut vplivamo na to, kako se dogodki odvijajo, potem bi morali pri napovedi tudi upostevati nase misli in nasa dejanja. sicer na prvi pogled preprosto, a vendar nemogoce - namrec napoved sama je tudi del dogodkov in je ne mores napovedati. ce jo pa lahko, pa ne mores napovedati napoved napovedi, ali napoved napovedi napovedi, itd. skratka, iz tega vesolja se ne da tocno napovedati kaj se bo temu vesolju zgodilo (in to zaradi nacelnih, ne zaradi tehnoloskih razlogov).

Uporabniški avatar
Mephisto
Prispevkov: 268
Pridružen: 31.1.2006 14:15
Kraj: Skopo

Odgovor Napisal/-a Mephisto »

kren napisal/-a:Mephisto, ampak tudi ce spoznamo kdaj osnovne gradnike in vse zakone, ne bomo mogli napovedati prihodnosti. zato ker mi smo tut iz teh osnovnih gradnikov in tut vplivamo na to, kako se dogodki odvijajo, potem bi morali pri napovedi tudi upostevati nase misli in nasa dejanja.
Zakaj pa ne? Saj naše misli in dejanja so verjetno pogojena z našo zgradbo.
sicer na prvi pogled preprosto, a vendar nemogoce - namrec napoved sama je tudi del dogodkov in je ne mores napovedati. ce jo pa lahko, pa ne mores napovedati napoved napovedi, ali napoved napovedi napovedi, itd. skratka, iz tega vesolja se ne da tocno napovedati kaj se bo temu vesolju zgodilo (in to zaradi nacelnih, ne zaradi tehnoloskih razlogov).
Zakaj pa je ne moreš napovedati? Bolj kot razmišljam, bolj se mi zdi da gre za bolj igro besed, kot pa za resničen paradoks :)

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Odgovor Napisal/-a kren »

Zakaj pa je ne moreš napovedati? Bolj kot razmišljam, bolj se mi zdi da gre za bolj igro besed, kot pa za resničen paradoks
hja, potem bi se lahko tudi vprasali kaj ni igra besed (oz. kaj je) v sporazumevanju z besedami? (branju knjig, forumov, pogovarjanju,...)

tisti paradoks bi izhajal iz tega, da bi lahko napovedal svoja dejanja. potem bi se na nek nacin sam sebi za hrbet postavil in se opazoval kaj pocnes. ampak nekdo mora biti 'ta ki opazuje', torej bi moral biti opazovalec in opazovanec. hkrati bi moral biti tista napoved in napovedovati - to pa je tisto kar se izmika.

Uporabniški avatar
Mephisto
Prispevkov: 268
Pridružen: 31.1.2006 14:15
Kraj: Skopo

Odgovor Napisal/-a Mephisto »

Ne ne ne, nisem hotel reči da je tvoja prejšnja trditev le blodnja v prazno, ampak da jaz v njej vidim le igro besed - torej, nisem razumel tvojega paradoksa :).
Sedaj razumem kaj si hotel povedati - da kaj bi se zgodilo ko bi recimo računalnik napovedal prihodnost, ti pa bi potem imel možnost jo spremenit, tega pa računalnik ne bi napovedal.

Uporabniški avatar
mriz
Prispevkov: 2036
Pridružen: 13.5.2004 23:52
Kraj: maribor

Odgovor Napisal/-a mriz »

Ampak... prvi del problema izhaja iz predpostavke da je posameznikov vpliv nekaj, kot prvo, realnega in kot drugo, ločenega (saj drugače pač ne gre) od gradnikov (torej fizične narave). Če je ta predpostavka napačna (in po moje je), je problem opazovalca/opazovanega še aktualen? Kot kaže bi neke težave še vedno obstajale...

Uporabniški avatar
kren
Prispevkov: 1651
Pridružen: 17.2.2005 12:54

Odgovor Napisal/-a kren »

pravzaprav se tista tezava pojavi sele, ko odpravimo neodvisnost med posameznikom in svetom. ce bi to bili loceni entiteti potem glede tega ne bi bilo problema.

Odgovori